سرمایه گذاری درست شما را ثروتمند میکند!

انتشار : ۱۴۰۱/۰۱/۲۸ ۱۳:۵۱
آخرین بروزرسانی : ۱۴۰۱/۰۵/۲۹ ۱۳:۱۲
آموزش تحلیل و سرمایه گذاری
6 متوسط زمان مطالعه : 5 دقیقه
نویسنده این مطلب
عرفان امینی

با یک سرمایه گذاری درست، از فشار مشکلات اقنصادی در امان باشید . در این مقاله میخواهیم در مورد سرماه گذاری و نکات سرمایه گذاری با شما صحبت کنیم. با ما در بیتفا همراه باشید .

 

سرمایه گذاری چیست؟

اگر بخواهیم سرمایه گذاری را تعریف کنیم این واژه در هر زمینه ای تعاریف مختلفی دارد اما در علم اقتصاد چنین تعریف می شود ما یک دارایی مثل زمین را خرید کنیم و با نگهداری آن به سود برسیم هدف این کار افزایش سرمایه (پول) تعریف می شود.

سرمایه گذاری در بازار های مالی یعنی خرید یک دارایی مانند سهام یک شرکت با تحلیل و بررسی دقیق به امید افزایش قیمت آن تعریف می شود. همین طور واژه سرمایه به معنا کلیه منابع مالی و‍‍‍‍‍‍‍‍ پولی و منابع قابل تبدیل به پول و یا سرمایه تعریف می شود.

 

تاریخچه سرمایه گذاری :

عموم مردم دنیا در سال ۱۷۰۰ میلادی با مفهوم سرمایه گذاری در تمدن حمورابی آشنا شدند، تمدن حمورابی جزء تمدن هایی بود در باعث شده اقتصاد جهانی کمی متحول بشه  و حدود ۴۲۲ سال قبل یعنی در سال ۱۶۰۰ میلادی، سرمایه گذاری مدرن با تشکیل بازار بورس و آغاز تالار های سرمایه گذاری در شرکت و آکادمی های مالی  در آمستردام هلند مطرح شد و باعث یک تحول بزرگ در جهان شد که امروز یکی از اولویت های هر فرد در جهان می باشد  .

 

چرا باید سرمایه گذاری کنیم :

همه ما انسان ها مدت زیادی از فعالیت روزانه خودمون رو به کار کردن اختصاص داده ایم؛ فعالیتی که برای ما در کنار درآمد، خستگی و استرس به همراه داره و تمام این تلاش ها برای کسب درآمد و ایجاد رفاه و آرامش است.

ما برای اینکه نیاز های خودمان از جمله خوراک، پوشاک، خرید مسکن، خودرو و دیگر أمور روزمره را برطرف کنیم نیاز به سرمایه داریم و گاها با کار کردن در یک مجموعه نمی توانیم تمام این نیاز ها را بر طرف کنیم. اینجاست که سوال اصلی مطرح می شود که چه طور باید با سرمایه اضافه ای که داریم شروع به افزایش درآمد کنیم که بحث آموزشی سرمایه گذاری بیان می شود.

در ادامه با تمام نکات اصلی سرمایه گذاری آشنا خواهیم شد .

 

سرمایه گذاری چه مزایایی دارد ؟

 • با سرمایه گذاری درست می توانیم از فشار تورم در امان بمانیم.
 • با سرمایه گذاری درست به اهداف مالی خود نزدیک تر می شویم.
 • با استفاده از سرمایه گذاری درست دیگر نگران تامین مالی در زمان بازنشنتگی نیستیم.
 • با استفاده از سرمایه گذاری حاشیه مالی مطلوبی در جامعه داریم.
 • سرمایه گذاری درست پس انداز آیندگان ما محسوب می شود.

انواع روش های سرمایه گذاری :

 • کالا های فیزیکی مثل خرید طلا و جواهرات و هر سرمایه گذاری که قابلیت افزایش سرمایه را داشته باشد.
 • املاک و مستغلات
 • سپرده های بانکی
 • بازار های مالی مثل بورس و رمز ارز ها و فارکس و ...
 • اوراق های بانکی
 • صندوق های سرمایه گذاری مثل ETF ، درآمد ثابت و مختلط و...
 • شرکت مالی سرمایه گذاری

یک سرمایه گذاری درست نیاز به چند مولفه هایی دارد ؟

یک سرماه گذاری درست نیاز به 8 مولفه اصلی دارد که میخواهیم به آن ها بپردازیم .

نقد شوندنگی بالا :

نقد شوندگی بالا یکی از اولویت های اصلی در یک سرمایه گذاری هست و اگر نقد شوندگی بالا باشه ارزش بازار این دارایی به شدت بالا میرود برای مثال در بازار بورس اگر سهامی میزان نقد شوندگی پایینی داشته باشد خریدار نمی توانید بخرد.

بازدهی بالا

هدف از سرمایه گذاری سود آوری هست پس بهتره ما دارایی رو انتخاب کنیم که بیشترین سود آوری را داشته باشه .

مدت زمان مورد انتظار در کمترین حالت ممکن

در یک سرمایه گذاری درست در کنار بازدهی بالا مهم ترین اولویت که به چشم ما میاد ، مدت زمان سرمایه گذاری هست که هر چه در مدت پایین تری باشه قابلیت انتخاب سرمایه گذاری های بیشتر در ذهن ما تصویر سازی میشه .

میزان ریسک پذیری پایین

در یک سرمایه گذاری درست که قابلیت ادامه دار شدن داشته باشه باید میزان ریسک پذیری پایین باشه که میزان استرس ما برای اون سرمایه گذاری به حداقل برسد . آرامش در سرمایه گذاری از بخش های مهم محسوب می شود.

حداقل سرمایه مورد نیاز پایین

برای اینکه تمام مردم با هر میزان قدرت خریدی شروع به سرمایه گذاری کنند باید سرمایه مورد نیاز به قدری باشه که عموم مردم توانایی شرکت داشته باشند.

بنیاد و سوابق بالا

یکی دیگر از مولفه های مهم در سرمایه گذاری بنیاد بالا هست که باعث سود آوری میشه چون هر چقدر بنیاد یک مجموعه بالاتر باشه احتمال رشد و سود آوری بیشتر هست.

وجود افراد موفق در این کسب و کار

برای اینکه ما در یک مجموعه شروع به سرمایه گذاری کنیم باید به افراد موفق در اون سرمایه گذاری نگاه کنیم تا متوجه عمق این سرمایه گذاری بشیم.

میزان کارمزد و مالیات پایین

در یک سرمایه گذاری طولانی و منعطف باید میزان کارمزد پایین باشد تا سرمایه گذار به راحتی در اون فضا شروع به سرمایه گذاری کند .

کدام سرمایه گذاری برای ما مناسب هست ؟

با توجه به اینکه هر فرد شرایط و قوانین و شخصیت خاص خودش را دارد ، نمی توان یک روش سرمایه گذاری واحد را برای عموم مردم معرفی کرد زیرا هر شخص اول باید افق سرمایه گذاری و سطح ریسک پذیری و سرمایه قابل تخصیص خودش رو به خوبی تشخیص بده  و شروع به انتخاب یک بازار یا یک کسب و کار برای سرمایه گذاری کند.

 

به طور کلی از نظر افق دید، سرمایه گذاری به سه دسته تقسیم می شود :

 1. کوتاه مدت

سرمایه گذاری کوتاه مدت در بازه یک هفته تا ۳ ماه تعیین می شود .

 1. میان مدت

سرمایه گذاری میان مدت در بازه زمانی ۳ الی یکسال تعریف می شود .

 1. بلند مدت

سرمایه گذاری بلند مدت در بازه زمانی یکسال به بالا تعریف می شود .

 یکی از سرمایه گذار هایی که جزء ثروتمندان دنیا هم محسوب می شود وارن بافت هست که این شخص در ۱۱ سالگی شروع به سرمایه گذاری در بازار بورس آمریکا کرده و در حال حاضر یکی از افرادی هست که در کنار کار کردن شروع کرده به سرمایه گذاری و در حال حاضر یک فرد خیلی موفق در حوزه سرمایه گذاری است و ایشان یک جمله معروف دارد که می گویید : نیاز نیست دانشمند موشکی باشید، سرمایه گذاری بازی نیست که یک فرد با ای کیو ۱۶۰ لزوما بتواند فردی با ای کیو ۱۳۰ را شکست دهد . این جمله وارن بافت به این معنا است که هر فردی با هر توانایی ذهنی میتواند سرمایه گذاری کند و جز افراد ثروتمند هم باشد.

 

کلام آخر

واژه سرمایه گذاری در دوسال اخیر به واسطه بازار بورس و ارز های دیجیتال در کشور ایران و میان مردم به شدت رواج پیدا کرد ، برای اینکه ما شروع به سرمایه گذاری کنیم نیاز داریم افق دید خودمان و همین طور از مزایا و معایت و مولفه های درست یک سرمایه گذاری را بررسی کنیم که ما در این مقاله به صورت کامل توضیح دادیم. در این مقاله سعی کردیم به صورت کلی یک دیدگاه سرمایه گذاری درست که باید چه مولفه هایی داشته باشد را خدمت شما توضیح بدهیم و انتخاب یک سرمایه گذاری درست را برای شما راحت تر از هر چیزی که فکر میکنید قرار بدیم .

امیدوارم که از این مقاله استفاده کافی را برده باشید و امیدوارم که همواره موفق و موید و پر سود باشید.

به اشتراک بگذارید

کپی شد!

کامنت ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


مطالب مرتبط

 

بیتفا در شبکه های اجتماعی

بیتفا با حضور در شبکه های اجتماعی سعی دارد تا جدیدترین اخبار را در سریع ترین حالت ممکن به شما ارائه دهد. ما را در اینستاگرام ، تلگرام ، یوتیوب و آپارات دنبال کنید .