جستجو در بیتفا
  • Loopring چیست؟
  • چگونه با Loopring کار کنیم؟
  • کارمزد‌ها در لوپرینگ
  • جمع‌بندی
آموزش کار با شبکه لوپرینگ (Loopring)

آموزش کار با شبکه لوپرینگ (Loopring)

حرفه ای
انتشار : ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
بروزرسانی : ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
۱۰ دقیقه
۲
۳۴۲
توسط :
بهرام یوسفی

پروژه‌های فراوانی در ارتباط با حل مساله مقیاس‌پذیری و ارائه راهکار برای کاهش کارمزدهای اتریوم وجود دارند که همگی هدفی مشترک را دنبال می‌کنند، ولی پروژهایی می‌تواند به بقای خود ادامه دهد که بتواند بطور مطلوب‌تر و کارآمدتری نیاز کاربران را برطرف کند. کارمزدهای اتریوم بالاست و شما حتی برای ساده ترین انتقال از کیف پول خود به آدرسی دیگر مجبور هستید کارمزد بالایی را پرداخت کنید. از طرفی دیگر امنیت شبکه و غیرمتمرکز بودن آن هم برای شما اهمیت دارد و اگر تمامی این مسائل برطرف شود، بسیار عالی می‌شود اگر سرعت تراکنش‌ها هم بالا باشد و پروژه بتواند محیط کاربر پسند و ساده ای نیز برای کاربر ایجاد نماید.

پروژه Loopring طی دو سال اخیر توانسته تا حدود زیادی به این اهداف برسد و در زمینه های مختلفی از جمله پشتیبانی از انواع اوردر بوک‌ها (Order Book)، بازارساز‌های‌خودکار (AMM) و به زودی NFTها توانسته برای کاربران خود معاملات و تراکنش هایی با کارمزد پایین را فراهم آورد. در این مقاله بعد از معرفی شبکه لوپرینگ به آموزش نحوه استفاده از آن خواهیم پرداخت.

 

Loopring چیست؟

قبل از شروع، شاید لازم باشد مقاله‌های مشکل مقیاس‌پذیری بلاکچین و همچنین مقاله راهکارهای مقیاس‌پذیری لایه دوم بر روی اتریوم را مطالعه نمایید.

پروژه Loopring یکی از راهکارهای لایه دوم برای اتریوم است که از تکنولوژی zkRollup برای رفع مشکل مقیاس پذیری اتریوم استفاده می‌کند. اگر نگاهی به سایت این پروژه بیاندازید مشاهده می‌کنید که امکانات مختلفی از جمله قابلیت Swap همانند صرافی‌های غیرمتمرکز و نیز قابلیت ثبت سفارش در اوردر بوک (Order Book) همانند آنچه در صرافی های متمرکز مشاهده می‌کنید را به شما می‌دهد. البته امکانات متنوع دیگری نیز همانند امکان سرمایه‌گذاری در استخر های نقدینگی AMM Pools را در اختیار شما قرار می‌دهد. اما توجه داشته باشید که فعالیت‌هایی که شبکه Loopring انجام می‌دهد فراتر از این اپلیکیشن درون سایت است و در واقع سرویس‌های مختلفی به کیف‌پول‌ها و صرافی‌ها و شرکت‌ها و پروژه‌های بلاکچینی می‌دهد تا آنها بتوانند از امکانات لایه‌2 اتریوم بهره‌مند شوند.  

 

چگونه با Loopring کار کنیم؟

برای این کار وارد سایت Loopring می‌شویم و در گوشه سمت راست بالا دکمه آبی رنگ مربوط به اپلیکیشن لایه2 (layer 2 APP) را انتخاب می‌کنیم تا وارد اپلیکیشن لایه 2 شویم .

لوپرینگ

در اینجا شما با محیط‌هایی مشابه صرافی های غیرمتمرکز روبرو خواهید شد که قسمت‌های مختلفی همچون ترید، فارم و استخر دارد. نکته جالب این است که در قسمت ترید یا معامله شما با دو پلتفرم یکی Swap و دیگری پلتفرمی که همانند صرافی‌های متمرکز دارای اوردر بوک (Order Book) است روبرو می‌شوید. برای شروع با پیغامی که از شما می‌خواهد کیف پول خود را متصل کند روبرو می‌شوید.

لوپرینگ

بعد از اینکه دکمه Connect wallet را زدیم در پنجره‌ای که باز می‌شود می‌توانیم کیف‌پول MetaMask را انتخاب کنیم. (در این مقاله می‌توانید نحوه کار با متامسک را یاد بگیرید)

شبکه لوپرینگ

بعد از این کار وقتی کیف‌پول را متصل کردیم با پیغام زیر مواجه می‌شویم که به شما اطلاع می‌دهد برای ادامه کار باید لایه 2 را فعال کنید.

لایه 2 لوپرینگ

دکمه آبی (Deposite & Activate Layer 2) را فشار می‌دهیم تا پنجره بعدی باز شود در اینجا مقدار موجودی کیف‌پول شما نشان داده می‌شود و شما می‌توانید توکن مورد نظر را به لایه 2 انتقال دهید و مقدار آن را مشخص کنید.

انتقال به لایه 2

 در ادامه وقتی توکن و مقدار آن را نهایی می‌کنید ، کیف‌پول تایید نهایی را از شما می‌خواهد.

شبکه لوپرینگ

بعد از این کار و انجام شدن انتقال در ادامه شما دکمه آبی که مربوط به فعال سازی لایه 2 است را کلیک کنید.

لایه 2 لوپرینگ

اکنون اتریوم شما به لایه دوم منتقل شده و لایه‌2 برای شما فعال است و می‌توانید بدون کارمزدهای بالای اتریوم و با سرعتی بالا، از کار در لایه2 اتریوم لذت ببرید. بعد از اینکه آن را فعال کردید شما می‌توانید هر زمان که بخواهید از صفحه اصلی اپلیکیشن گزینه L2 را انتخاب کرده و توکن های خود را وارد لایه2 نمایید.

اپلیکیشن لوپرینگ

از گزینه withdraw نیز میتوانید برای برگرداندن توکن های خود از لایه 2 به لایه 1 اتریوم استفاده کنید.

 

کارمزد‌ها در لوپرینگ

اگر بخواهید توکن خود را از لایه2 به آدرس دیگری در همان لایه ارسال کنید در اینجاست که هنگام پرداخت کارمزد تفاوت را احساس می‌کنید و از اینکه لایه2 اتریوم خود را فعال کرده‌اید احساس رضایت خواهید کرد. گزینه انتقال (Transfer) را می‌زنید و در پنجره‌ای که باز می‌شود مقادیر و آدرس لایه2 مقصد را وارد کرده و زمانی که مقدار کارمزد را می‌بینید حتما خوشحال خواهید شد! البته لازم به ذکر است برای انتقال از لایه اول به لایه دوم و برعکس، شما مجبور به پرداخت کارمزدی بالا همانند کارمزد های لایه یک اتریوم هستید و فقط زمانی که اتریوم شما به لایه دوم منتقل شود شما داخل این لایه می‌توانید تمامی فعالیت‌های خود را با کارمزدهای پایین انجام دهید.

کارمزد ها در لوپرینگ

 

جمع‌بندی

از راهکار های مختلفی که برای حل مشکلات لایه 1 اتریوم ارائه شده است می‌توان به تکنولوژی zkRollup اشاره نمود. یکی از پروژه‌هایی که از این تکنولوژی پیشرو استفاده می‌کند پروژه Loopring است که توانسته با استفاده از این تکنولوژی ،پلتفرم هایی با امکاناتی همانند صرافی های متمرکز بوجود آورد و در عین حال از امنیت شبکه اصلی اتریوم نیز بهره ببرد. البته این تنها یکی از قابلیت‌ها و امکاناتی است که پروژه Loopring در اختیار کاربران قرار داده است. ایجاد محیطی کاربر پسند که بتواند امکانات متعددی را همانند صرافی های غیرمتمرکز و صرافی‌های متمرکز به کاربران ارائه دهد، از دیگر موارد قابل اشاره است. پروژه Loopring به عنوان پروژه‌ای زیرساخت نیز مطرح است و با قرار دادن امکانات ویژه‌ای به دیگر پروژه‌ها توانسته مسیر پیشرفت را برای بسیاری از پلتفرم‎‌ها باز کند و حجم کاربران آنها را افزایش دهد.

برچسب ها : Loopring اتریوم

دیدگاهتان را بنویسید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد