جستجو در بیتفا
  • معرفی بازار OTC
  • بازار OTC برای رمزارزها
  • نحوه کار معاملات OTC در بازار رمزارزها
  • معاملات خارج از صرافی برای چه کاربرانی مفید است؟
  • معاملات OTC و کاربران عادی
  • صرافی‌هایی که بازار OTC دارند
  • بازار OTC و کلاهبرداری
  • جمع‌بندی
معاملات خارج از صرافی رمزارزی یا OTC چیست؟

معاملات خارج از صرافی رمزارزی یا OTC چیست؟

متوسط
انتشار : ۱۴۰۱/۰۲/۲۵
بروزرسانی : ۱۴۰۱/۰۲/۲۵
۱۰ دقیقه
۴
۵۸۴
توسط :
بهرام یوسفی

برای خرید و فروش کالاها و سهام و رمزارزها روش‌های مختلفی وجود دارد. شما می‌توانید با مطالعه هر یک از روش‌هایی که برای خرید و فروش در بازار‌های مختلف مالی وجود دارد بهترین روشی که مناسب شرایط شما است را انتخاب نمایید. یکی از روش‌های خرید و فروش کالا‌ها و سهام و رمزارزها، معاملات خارج از صرافی است.

بطور کلی این معاملات به دلیل اینکه بطور مستقیم بین خریدار و فروشنده انجام می‌شود بنابراین اطلاعاتی از این خرید و فروش در لیست سفارشات صرافی ثبت نشده و در نتیجه تاثیر قیمتی بر روی بازار نخواهد داشت. با توجه به اینکه این معاملات در خارج از صرافی و تنها بین دو شخص و یا دو سازمان انجام می‌شود مزایای مختلفی برای افرادی که خرید و فروش‌های کلان را انجام می‌دهند داشته و برای همین در بازار رمزارزها بازار OTC مورد توجه نهنگ‌های بازار قرار دارد.

در ادامه این مقاله به بررسی معاملات خارج از صرافی خواهیم پرداخت.

 

معرفی بازار OTC

برای اینکه سهام یک شرکت و یا بطور کلی یک دارایی بخواهد در بازار بورس و یا یک صرافی لیست شود باید شرایطی را داشته باشد. برای مثال برای لیست شدن سهام یک شرکت در بازار بورس، سهام مورد نظر باید دارای حداقل شرایطی باشد تا بتواند در بازار بورس لیست شود. با توجه به اینکه بسیاری از شرکت‌ها این شرایط را دارا نمی‌باشند بنابراین ممکن است از بازار OTC برای خرید و فروش استفاده نمایند. عبارت Over The Counter به معنای معاملات خارج از چارچوب معاملات عادی است که کلمه OTC مخفف این عبارت است. انجام معاملات در بازار‌های OTC نسبت به معاملات در صرافی‌ها از ریسک‌های بیشتری برخوردار است. البته با صرفه نظر کردن از ریسک‌های موجود، بازار OTC آزادی عمل و فرصت‌های بیشتری را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

OTC

 

بازار OTC برای رمزارزها

یکی از دارایی‌هایی که می‌توان آن را در بازار OTC خرید و فروش نمود رمزارزها هستند. خرید و فروش رمزارزها در خارج از صرافی‌های رمزارزی برای افرادی که بخواهند مقادیر زیادی رمزارز را بدون اینکه هویت آنها شناسایی شود و مجبور به رعایت قوانین مربوط به صرافی‌های متمرکز باشند را خرید و فروش نمایند دارای مزایای زیادی است. کاربرانی که مایل هستند مقادیر زیادی از رمزارز را خرید و فروش کنند می‌توانند از بازار OTC استفاده نمایند. این افراد معمولا نهنگ‌ها و یا سرمایه‌گذاران‌کلان و یا برخی از ماینر‌های بزرگ هستند.

 

نحوه کار معاملات OTC در بازار رمزارزها

روش کار در صرافی‌های متمرکز به این صورت است که رمزارزهایی که می‌خواهند در این صرافی‌ها لیست شوند باید حداقل شرایطی را که آن صرافی رمزارزی در نظر گرفته است را دارا باشند. محدودیت بعدی که صرافی‌های متمرکز بعد از لیست کردن رمزارزها برای آنها ایجاد می‌کند این است که رمزارزها باید مطابق با قوانین و مقررات آن صرافی متمرکز فعالیت نمایند. بنابراین ممکن است لیست شدن در صرافی‌ها حتی اگر رمزارز مورد نظر دارای شرایط لیست شدن در صرافی را داشته باشد برای پروژه رمزارزی محدودیت‌هایی را نیز به همراه داشته باشد.

اما در بازار OTC بدون اینکه نهاد واسطی مانند صرافی بر انجام معاملات نظارت داشته باشد می‌تواند معاملات انجام شود. در معاملات خارج از صرافی یا OTC حجم بزرگی از معاملات بدون نظارت نهادی واسط بین خریدار و فروشنده که می‌تواند دو سازمان و یا دو شخص باشد انجام می‌شود.

 

معاملات خارج از صرافی برای چه کاربرانی مفید است؟

افراد و موسساتی که مایل به خرید و فروش مقادیر زیادی از یک رمزارز هستند از عمده کاربرانی هستند که بازار OTC برای آنها مفید است. نهنگ‌ها و سرمایه‌گذاران‌کلان و ماینر‌های بزرگ از این دسته کاربران هستند. سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که این معاملات خارج از صرافی چرا برای این افراد مناسب است؟ فرض کنید یک نهنگ بیت‌کوین می‌خواهد 200000 واحد بیت‌کوین را بفروش برساند. این کاربر نمی‌تواند تمامی این مقدار بیت‌کوین را با یک قیمت ثابت در صرافی بفروش برساند.

به دلیل اینکه اولا این مقدار بیت‌کوین با یک قیمت ثابت در زمانی که می‌خواهد این حجم بالا را در صرافی بفروش برساند خریداری نخواهد داشت. بنابراین مجبور خواهد شد در چند مرحله آن را بفروش برساند. در این حالت با توجه به حجم بالایی که وی برای فروش به بازار عرضه نموده است، این عرضه زیاد بر روی قیمت تاثیر گذاشته و قیمت آن را پایین می‌آورد. بنابراین افرادی که می‌خواهند حجم بالایی از رمزارزها را خرید وفروش نمایند با استفاده از بازار OTC این کار را انجام می‌دهند.

 

معاملات OTC و کاربران عادی

اگر شما پروژه رمزارزی خوبی که بنیادی قوی و پویا دارد را انتخاب کرده باشید ممکن است در صورتی که شرایط به خوبی پیش برود و شانس خوبی نیز داشته باشید در صورتی که حجم قابل توجهی از آلتکوین مورد نظر را خریداری کرده باشید بتوانید پس از مدتی مبلغ قابل توجهی از آن رمزارز را در صورت فروش بدست آورید. در این حالت با توجه به اینکه شما مقدار قابل توجهی از رمزارز مورد نظر را خریده‌اید بازار OTC برای شما می‌تواند گزینه مناسبی باشد. یکی از اهدافی که یک تریدر دارد خرید و فروش در بازار رمزارزها بدون تاثیر‌گذاری بر قیمت رمزارز مورد نظر در صرافی است.

با توجه به اینکه بسیاری از صرافی‌ها ممکن است از حجم نقدینگی مطلوبی برای معاملات در حجم بالا برای رمزارز شما برخوردار نباشند و شما مقدار زیادی از آن رمزارز را داشته باشید بنابراین شما نمی‌توانید بصورت یکجا و با قیمت مورد نظر رمزارز خود را بفروش برسانید. در صورتی که شما در بازار OTC براحتی می‌توانید خریداری را برای رمزارز خود پیدا کرده و بر سر فروش رمزارز خود با قیمتی ثابت توافق کرده و فروش خود را انجام دهید.

 

صرافی‌هایی که بازار OTC دارند

با توجه به مزایای زیاد بازار OTC برای کاربرانی که خرید و فروش رمزارزها در حجم‌های بالا را انجام می‌دهند، برخی از صرافی‌های متمرکز اقدام به ایجاد امکانی برای انجام معاملات OTC کرده‌اند. صرافی بایننس و صرافی کراکن اقدام به ایجاد بازار OTC در پلتفرم‌های خود نموده‌اند. البته افرادی که می‌خواهند از بازار OTC این صرافی‌ها استفاده نمایند نیاز دارند تا احراز هویت انجام دهند. فراهم آوردن امکانی که سرمایه‌گذاران‌کلان و نهنگ‌های بازار بتوانند براحتی معاملات خود را انجام دهند از دلایل ایجاد بازار OTC در این صرافی‌ها است.

برخی از رمزارزها در لیست این صرافی‌ها وجود ندارد و یا ترید آنها دارای حجم معاملاتی کمی است و یا جفت رمزارز خاصی را ندارند بنابراین با ارائه بازار OTC برای این رمزارزها این صرافی‌ها توانسته‌اند جوابگوی نیاز برخی از کاربران خود باشند.

معاملات خارج از صرافی

 

بازار OTC و کلاهبرداری

به دلیل اینکه معاملات در بازار OTC بدون نظارت نهاد واسطه‌ای انجام می‌شود می‌تواند بستری مناسب برای فعالیت‌های کلاهبرداری و یا اقداماتی باشد که برای پولشویی انجام می‌شود. بسیاری از هکر‌ها از بازار‌های OTC برای نقد کردن رمزارز‌های خود استفاده می‌کنند. بسیاری از کلاهبردار‌ها از طریق شبکه‌های اجتماعی اقدام به سوء استفاده از کاربران دیگر می‌کنند. بازار معاملات OTC با توجه به شرایطی که دارد بستر مناسبی برای انجام این اقدامات کلاهبرداری است بنابراین برای انجام معاملات در این بستر‌ها با توجه به ریسک‌های بالایی که دارند باید دقت فراوانی نمایید.

 

جمع‌بندی

یکی از روش‌هایی که برای خرید و فروش رمزارزها وجود دارد انجام معاملات خارج از صرافی یا OTC است. این معاملات برای افرادی که می‌خواهند حجم بالایی از رمزارزها را خرید و فروش نمایند مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به اینکه نهنگ‌ها و سرمایه‌گذاران بزرگ از بازار OTC استقبال فراوانی می‌کنند برخی از صرافی‌های متمرکز همانند بایننس اقدام به ایجاد بستری برای انجام این گونه فعالیت‌ها نموده‌اند. نبود برخی از جفت رمزارزهای معاملاتی و یا نداشتن حجم خرید و فروش مناسب در برخی از صرافی‌ها از دیگر دلایلی است که این صرافی‌ها اقدام به ایجاد بازار OTC نموده‌اند. البته کاربران برای استفاده از بازار OTC در این صرافی‌ها نیاز به احراز هویت دارند.


دیدگاهتان را بنویسید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد