جستجو در بیتفا
 • مفهوم دامیننس به زبان ساده
 • کاربردهای دامیننس در بازار ارز دیجیتال
 • درک احساسات بازار
 • پیش بینی روندهای بازار
 • استراتژی‌های معاملاتی
 • مدیریت ریسک و سرمایه
 • بررسی دامیننس‌های معروف بازار ارزهای دیجیتال
 • ۱.سلطه بیت کوین بر ارزهای دیجیتال (Bitcoin Dominance)
 • ۲.دامیننس و سلطه اتریوم (Etherium Dominance)
 • ۳.دامیننس تتر در ارزهای دیجیتال (Tether Dominance)
 • چگونه دامیننس ارز دیجیتال محاسبه می‌شود؟
 • چگونه با دامیننس آلت سیزن را پیش بینی کنیم؟
 • سناریوی 1: افزایش دامیننس بیت کوین، کاهش قیمت بیت کوین
 • سناریوی 2: کاهش دامیننس بیت کوین، کاهش قیمت بیت کوین
 • سناریوی 3: کاهش دامیننس بیت کوین، افزایش قیمت بیت کوین
 • سناریوی 4: افزایش دامیننس بیت کوین، افزایش قیمت بیت کوین
اشتراک گذاری
دامیننس چیست؟ استفاده از دامیننس برای پیشبینی بازار

دامیننس چیست؟ استفاده از دامیننس برای پیشبینی بازار

مبتدی
انتشار : ۱۴۰۲/۰۸/۲۷
بروزرسانی : ۱۴۰۲/۰۸/۲۷
۹ دقیقه
۰
۲۰
توسط :
یاسمن یزدان دوست

جهت سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال شما باید بدانید که در حال حاضر کدام ارز دیجیتال سهم بیشتری از بازار را به خود اختصاص داده است. با داشتن این اطلاعات هم ارز مناسبی را جهت سرمایه‌گذاری پیدا می‌کنید و هم می‌توانید سرمایه خود را بهتر مدیریت کنید. پس دانستن میزان ارزش یک ارز دیجیتال نسبت به ارزش کل بازار، بسیار حائز اهمیت است. دامیننس این اطلاعات را به راحتی در اختیار شما قرار می‌دهد. اما دامیننس چیست و چه کاربردهایی دارد؟ آیا می‌توان با دامیننس استراتژی معاملاتی ساخت؟

با تیم بیتفا همراه باشید تا بیشتر با مفهوم دامیننس و کاربردهای آن آشنا شویم.

 

مفهوم دامیننس به زبان ساده

کلمه Dominance به معنای تسلط است. به زبان ساده دامیننس، شاخصی است که سهم بازار یک ارز دیجیتال را در برابر کل بازار اندازه گیری می‌کند. در واقع میزان تسلط آن ارز دیجیتال بر کل بازار را نشان می‌دهد. این شاخص عمدتا برای بیت کوین و اتریوم استفاده می‌شود. اگر بازار کریپتو را به عنوان یک کیک تصور کنید؛ هر برش نشان دهنده یک ارز متفاوت است. دامیننس اندازه هر برش از کیک را نشان می‌دهد. برای مثال دامیننس بیت کوین نشان دهنده ارزش بازار آن در مقایسه با ارزش کل ارزهای دیجیتال است. نمودار دامیننس روندهای بازار و ترجیحات سرمایه گذاران را برجسته می‌کند. به عبارتی دامیننس بالای بیت کوین نشان دهنده جذب سرمایه گذاری قوی است. کاهش دامیننس نشانه افزایش علاقه به آلتکوین‌ها است که در ادامه بیشتر به آن می‌پردازیم.

بررسی دامیننس برای سرمایه گذاران و تحلیلگران بازار بسیار مهم است زیرا بینش و دیدگاه‌هایی را در مورد احساسات بازار، روندها و قدرت نسبی ارزهای دیجیتال برتر ارائه می‌دهد. این یک ابزار ساده و در عین حال قدرتمند برای ارزیابی چشم انداز فعلی بازار همیشه در حال تحول ارزهای دیجیتال است. اطلاعاتی که شاخص دامیننس به تحلیل‌گران ارائه می‌کند، بسیار در تصمیم گیری مدیریت سرمایه و انتخاب ارز مناسب، موثر است.

دامیننس در کریپتو چیست؟

 

کاربردهای دامیننس در بازار ارز دیجیتال

دامیننس یک شاخص حیاتی است که دید عمیقی را در مورد بازار ارزهای دیجیتال به شما ارائه می‌دهد. این معیار با مقایسه ارزش کل بازار یک ارز دیجیتال خاص و ارزش کل بازار کریپتو محاسبه می‌شود. این محاسبه اندازه و اهمیت نسبی یک ارز دیجیتال در بازار را نشان می‌دهد. از بررسی دامیننس‌ها متوجه می‌شویم که سرمایه‌گذاران بزرگ روی چه ارزهایی بیشتر سرمایه خود را اختصاص داده‌اند.

درک احساسات بازار

دامیننس یک شاخص قوی از احساسات بازار است. به عنوان مثال، دامیننس بالای بیت کوین ممکن است نشان دهنده پذیرش گسترده و اعتماد به آن باشد و آن را به یک سرمایه گذاری نسبتا مطمئن تبدیل کند. برعکس، دامیننس کم می‌تواند نشان دهنده پایگاه ریسک بالاتر باشد. همچنین نشان توجه کاربران به آلت کوین‌ها است.

پیش بینی روندهای بازار

معامله گران از دامیننس برای پیش بینی روند بازار استفاده می‌کنند. کاهش دامیننس بیت کوین، حتی با افزایش قیمت آن، ممکن است نشان دهنده فصل آینده آلتکوین (آلت سیزن) باشد. این دوره‌ای است که قیمت آلت کوین‌ها نسبت به بیت کوین افزایش می‌یابد و فرصت های سود بالقوه‌ای را ارائه می‌دهد.

استراتژی‌های معاملاتی

از دامیننس برای اصلاح استراتژی‌های معاملاتی استفاده می‌شود. به عنوان مثال، اگر قیمت و دامیننس بیت کوین با هم افزایش یابد، اغلب به عنوان یک بازار قوی برای بیت کوین در نظر گرفته می‌شود.

اگر قیمت بیت کوین افزایش یابد اما دامیننس آن کاهش یابد، این نشان می دهد که آلت کوین‌ها ممکن است وارد بازار صعودی شوند. سناریوهای معکوس می‌توانند بازارهای نزولی آلتکوین‌ها یا بازار کلی ارزهای دیجیتال را نشان دهند. این روندها اگرچه مطلق نیستند، اما شاخص های مفیدی برای معامله گران هستند.

مدیریت ریسک و سرمایه

نظارت بر دامیننس‌ها به مدیریت سرمایه در سرمایه گذاری کمک می‌کند. برای مثال افزایش دامیننس می‌تواند به عنوان سیگنالی برای جلوگیری از سرمایه گذاری در آلت کوین‌ها به دلیل بی ثباتی احتمالی بازار یا تغییر ترجیحات سرمایه گذار به سمت دارایی‌های با ثبات تر مانند بیت کوین باشد. همچنین می‌توانید مقدار سرمایه‌ای را که به هر ارز اختصاص می‌دهید بر اساس شاخص دامیننس، تعیین کنید. به موارد پر ریسک، سرمایه کمتری اختصاص دهید.

 

بررسی دامیننس‌های معروف بازار ارزهای دیجیتال

در این قسمت قصد داریم به بررسی و معرفی معروف‌ترین و پرکاربردترین دامیننس‌های ارز دیجیتال بپردازیم که تحلیل نمودار آن‌ها بسیار حائز اهمیت است. 

 

۱.سلطه بیت کوین بر ارزهای دیجیتال (Bitcoin Dominance)

دامیننس بیت کوین

 

دامیننس بیت کوین شاخصی است که نشان می‌دهد ارزش بازار بیت کوین در مقایسه با کل بازار ارزهای دیجیتال چقدر است. این یک معیار کلیدی است که برای سنجش اهمیت و نفوذ بیت کوین بر بازار استفاده می‌شود. دامیننس بیت کوین می‌تواند نشان دهنده اعتماد سرمایه گذاران و روندهای بازار باشد. علیرغم نوسانات، بیت کوین بخش قابل توجهی از بازار را حفظ می‌کند و نقش بسیار پررنگی در بازار کریپتو دارد. از همین جهت تریدرهای حرفه‌ای و سرمایه‌گذاران بزرگ دنیا مدام نمودار دامیننس بیت کوین را بررسی و تحلیل می‌کنند. از طریق "این لینک" می‌توانید به نمودار دامیننس بیت کوین در تریدینگ ویو قابل مشاهده است.

 

۲.دامیننس و سلطه اتریوم (Etherium Dominance)

دامیننس اتریوم

 

دامیننس اتریوم در بازار اغلب با افزایش استفاده از قراردادهای هوشمند و برنامه های کاربردی غیرمتمرکز (DApps)  آن افزایش می‌یابد. اکوسیستم اتریوم از طیف وسیعی از قابلیت‌ها، از NFT تا پروژه‌های DeFi پشتیبانی می‌کند و باعث دامیننس آن می‌شود. رشد دامیننس اتریوم معمولاً به پیشرفت‌های فناوری و پذیرش گسترده شبکه آن برای کاربردهای مختلف نوآورانه مرتبط است. سهم اتریوم از بازار کریپتو در رتبه دوم قرار دارد به صورتی که ۱۹.۴٪ بازار را به خود اختصاص داده است. نمودار دامیننس اتریوم از طریق "این لینک" در تریدینگ ویو قابل مشاهده است.

 

۳.دامیننس تتر در ارزهای دیجیتال (Tether Dominance)

دامیننس تتر

 

دامیننس تتر در بازار نشان دهنده نقش آن به عنوان یک استیبل کوین است. استیبل کوین‌هایی مانند USDT اغلب شاهد افزایش دامیننس در طول نوسانات بازار هستند، زیرا سرمایه‌گذاران به دنبال گزینه‌های سرمایه‌گذاری با ریسک کمتر و پایدارتر هستند. دامیننس تتر می‌تواند به عنوان شاخصی از احساسات بازار عمل کند و افزایش آن نشان دهنده تغییر به سمت ایمنی و ریسک گریزی در بین سرمایه گذاران است. به عبارت دیگر افزایش دامیننس تتر نشان می‌دهد که مقدار تترهای موجود در بازار افزایش یافته است.

بررسی دامیننس تتر بسیار مهم است زیرا افزایش آن نشان دهنده آن است که اکثر معامله‌گران ارزهای دیجیتال خود را فروختند و به تتر تبدیل کرده‌اند. نمودار دامیننس تتر نیز با شاخص USDT.D در تریدینگ ویو قابل مشاهده است.

 

چگونه دامیننس ارز دیجیتال محاسبه می‌شود؟

فرمول دامیننس ارز A

 

دامیننس ارزهای دیجیتال، به ویژه دامیننس بیت کوین به صورت نسبت ارزش بازار یک رمزارز خاص به کل ارزش بازار همه ارزهای دیجیتال محاسبه می‌شود. به عنوان مثال، فرمول محاسبه دامیننس ارز A به صورت زیر است:

ارز کل بازار ارزهای دیجیتال  /  ارزش کل بازار ارز A  =  دامیننس ارز A

برای محاسبه ارزش کل بازار یک ارز (Market Cap) باید قیمت حال حاضر آن ارز را ضربدر تعداد کوین‌های در گردش کنیم. اینگونه می‌توان ارزش کل بازار را به دست آورد و در نتیجه متوجه خواهید شد که چگونه دامیننس یک ارز دیجیتال محاسبه می‌شود.

شاخص دامیننس به صورت درصد نمایش داده می‌شود. به عنوان مثال اگر مقدار دامیننس بیت کوین ۶۰٪ نمایش داده شود، به معنای آن است که ۶۰٪ کل ارزش بازار ارزهای دیجیتال، متعلق به بیت کوین است و ۴۰٪ باقی آن مربوط به آلت کوین‌ها است.

 

چگونه با دامیننس آلت سیزن را پیش بینی کنیم؟

ابتدا لازم است به یک سری توضیحات در مورد اینکه آلت کوین چیست و آلت سیزن چیست، بپردازیم. به تمام ارزهای دیجیتال به غیر از بیت کوین، آلت کوین گفته می‌شود. آلت سیزن (AltSeason) در بازار ارزهای دیجیتال با عملکرد بهتر آلتکوین‌ها نسبت به بیت کوین مشخص می‌شود؛ به عبارتی در آلت سیزن رشد آلت کوین‌ها بسیار بالا می‌رود. تشخیص این دوره برای سرمایه گذارانی که به دنبال بازدهی بالا هستند، حیاتی است. آلت کوین‌ها نوسانات بیشتری دارند و ارزش بازار کمتری دارند، به همین علت می‌توانند سود قابل توجهی را به همراه داشته باشند. آلت سیزن زمانی که به طور کلی بازار صعودی باشد و یا اخبار مثبتی برای پیشرفت آن‌ها بیاید، اتفاق میوفتد. این دوره فرصتی برای تنوع بخشیدن به پورتفولیو خود است. همچنین به شما امکان بهره برداری سود بسیار بیشتر از بیت کوین را می‌دهد. شناخت شروع این فصل، به سرمایه گذاران این امکان را می‌دهد که استراتژی‌های خود را تغییر دهند و با تغییر تمرکز بازار از بیت کوین به آلت کوین‌ها، هماهنگ شوند. حال چند سناریو در رابطه با شناسایی آلت سیزن از طریق دامیننس بیت کوین وجود دارد که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

تاثیر دامیننس بیت کوین بر آلت کوین‌ها

 

سناریوی 1: افزایش دامیننس بیت کوین، کاهش قیمت بیت کوین

زمانی که قیمت ارز بیت کوین کاهش می‌یابد اما دامیننس آن صعودی است، معمولاً روند بازار را منعکس می‌کند که در آن سرمایه‌گذاران محتاط عمل می‌کنند. علیرغم کاهش قیمت بیت کوین، دامیننس افزایشی آن نشان می‌دهد که عملکرد بهتری نسبت به آلت کوین‌ها دارد. سرمایه گذارانی که به دنبال امنیت در نوسانات بازار هستند، ممکن است دارایی‌های خود را در بیت کوین تجمیع کنند. این تغییر منجر به از دست دادن سهم و ارزش آلتکوین‌ها در بازار نسبت به بیت کوین می‌شود که نشان دهنده یک بازار بالقوه راکد یا رو به کاهش آلت کوین در این مرحله است. پس این سناریو نشانه از دور شدن از آلت سیزن دارد.

 

سناریوی 2: کاهش دامیننس بیت کوین، کاهش قیمت بیت کوین

سناریوی کاهش دامیننس بیت کوین در کنار کاهش قیمت بیت کوین نشان دهنده میل به سمت آلت کوین‌ها است. حتی با رکود عمومی بازار، آلت کوین‌ها ممکن است ارزش خود را بهتر حفظ کنند یا در مقایسه با بیت کوین با کاهش کمتری مواجه شوند. این تغییر می‌تواند نشان‌دهنده شروع آلت سیزن باشد، جایی که آلت‌کوین‌ها در کانون توجه سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرند و به طور بالقوه باعث افزایش قیمت‌هایشان می‌شوند.

 

سناریوی 3: کاهش دامیننس بیت کوین، افزایش قیمت بیت کوین

وقتی تسلط بیت‌کوین کاهش می‌یابد در حالی که قیمت آن افزایش می‌یابد یا ثابت می‌ماند، اغلب نشانه شروع آلت سیزن است. این سناریو نشان می‌دهد که حتی با رشد بیت کوین، سرمایه گذاران به آلت کوین‌ها نیز توجه می‌کنند و به دنبال بازدهی بالاتر هستند. کاهش دامیننس در میان ثبات یا افزایش قیمت بیت کوین معمولاً نشان دهنده تغییر تمرکز سرمایه گذاران به آلت کوین‌ها است که به طور بالقوه منجر به عملکرد بهتر آنها و شروع یک آلت سیزن خواهد شد.

 

سناریوی 4: افزایش دامیننس بیت کوین، افزایش قیمت بیت کوین

در این سناریو، هم قیمت و هم دامیننس بیت کوین افزایش می‌یابد که نشان دهنده اعتماد قوی بازار به بیت کوین است. این معمولاً در یک بازار صعودی اتفاق می‌افتد که بیت کوین رهبری می‌کند و بیشتر سرمایه گذاری را جذب می‌کند و آلت کوین‌ها را تحت الشعاع قرار می‌دهد. آلت کوین‌ها ممکن است رشد محدودی را تجربه کنند زیرا توجه و منابع بازار به شدت به سمت بیت کوین معطوف شده است و پتانسیل یک آلت سیزن را به تاخیر می‌اندازد.


دیدگاهتان را بنویسید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد