جستجو در بیتفا
 • تامین مالی با سرمایه خطرپذیر چیست؟
 • Pantera Capital
 • a16z Crypto
 • Polychain Capital
 • Alameda Research
 • Binance Labs
 • Coinbase Ventures
 • Animoca Brands
 • Digital Currency Group
 • Ethereum Community Fund
 • Draper Associates
 • FBG Capital
 • گلکسی دیجیتال
 • CME Ventures
 • Union Square Ventures
 • روش کار سازمان‌های سرمایه گذاری خطر پذیر
 • شرکت‌های VC چگونه در صنعت کریپتو کار می‌کنند؟
 • مزایا و معایب تامین مالی توسط VCها در کریپتو
آشنایی با بزرگترین سازمان‌های سرمایه گذاری خطر پذیر (Venture Capitals)

آشنایی با بزرگترین سازمان‌های سرمایه گذاری خطر پذیر (Venture Capitals)

حرفه ای
انتشار : ۱۴۰۱/۰۵/۰۸
بروزرسانی : ۱۴۰۱/۰۵/۰۸
۸ دقیقه
۳
۶۴۰
توسط :
کسری جان‌زاده

صنعت کریپتو به سرعت در حال رشد است و بسیاری آن را با طلا مقایسه می‌کنند و با بلوغ این صنعت، کاربران شاهد سیل سرمایه گذاران سنتی و خرده فروشی هستند که به فضای کریپتو هجوم می‌آورند. سازمان‌های سرمایه گذاری خطر پذیر (Venture Capitals) هم جزو همین گروه هستند که پیش از این نیز وجود داشتند اما اکنون پای آن‌ها به حوزه رمز ارزها نیز باز شده است.

 

تامین مالی با سرمایه خطرپذیر چیست؟

صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر (Venture Capitals) از مجموعه‌ای از سرمایه‌گذاران تشکیل شده‌اند که می‌خواهند به سرعت مقدار قابل توجهی پول به دست آورند. مدیران صندوق یک دفترچه برای سرمایه گذاران بالقوه ارسال می‌کنند و از آن‌ها دعوت می‌کنند تا در این جریان شرکت کنند.

حالا با قدرت و سرمایه‌ای که از طریق این سرمایه گذاران به دست آورده‌اند به دنبال استارت‌آپ‌ها و پروژه‌های نوپایی می‌گردند که هنوز سرمایه مورد نیاز خود را بدست نیاورده‌اند و به جایی نرسیده‌اند، اگر با بررسی‌هایی که تیم این سازمان‌ها انجام می‌دهند به این نتیجه برسند که این پروژه‌ها مستعد رشد هستند، با وجود نوپایی در آن‌ها سرمایه گذاری می‌کنند و با برطرف کردن شکاف سرمایه و کمبود نقدینگی این شرکت‌ها جزو سهام داران این شرکت‌های نوپا می‌شوند و به این دلیل که اکثر شرکت‌ها بیشترین رشد در سهام خود را در زمان نوپایی خود تجربه می‌کنند، این سازمان‌ها نیز پول خوبی را از این طریق بدست می‌آورند. در ادامه قصد داریم با چند تن از بزرگترین این سازمان‌ها که در حوزه رمز ارزها فعالیت دارند آشنا شویم:

 

Pantera Capital

پانترا کپبیتال

Pantera Capital یک شرکت سرمایه گذاری مستقر در منلو پارک کالیفرنیا است که به طور انحصاری بر سرمایه گذاری روی توکن‌ها و پروژه‌های مرتبط با فناوری بلاک چین، ارز دیجیتال و دارایی‌های رمزنگاری تمرکز دارد. آنها همچنین اولین شرکت سرمایه گذاری بیت کوین ایالات متحده هستند و ماموریت اصلی آنها گسترش پذیرش فناوری بلاک چین در سراسر جهان است. آنها سابقه اثبات شده‌ای در ایجاد یک سبد دارای تنوع خوب و ارزش افزوده برای شرکت‌هایی دارند که در آن‌ها سرمایه گذاری می‌کنند.

 

a16z Crypto

a16z کریپتو

a16z crypto یک صندوق سرمایه گذاری مستقر در منلو پارک کالیفرنیا است که از معروف ترین نام‌ها در این حوزه می‌باشد. صندوق آن‌ها طوری طراحی شده است که همه چیزهای بزرگ را با سرمایه سنتی خطرپذیر به دنیای مدرن و پیشرفته ارزهای دیجیتال بیاورد. کریپتو a16z بیش از 5 سال است که در فضای رمز ارزها سرمایه گذاری کرده است و ساختار تمام سرمایه گذاری‌های کریپتویی خود را به گونه‌ای تنطیم می‌کند که حداقل 10 سال حفظ می‌شوند.

 

Polychain Capital

پلی چین کپیتال

Polychain Capital یک شرکت سرمایه گذاری مبتنی بر ارزهای دیجیتال مستقر در سانفرانسیسکو کالیفرنیا است. هدف اصلی Polychain Capitals ارائه بازده استثنایی به سرمایه گذاران خود از طریق مدیریت فعال سبد دارایی‌های دیجیتال آن‌هاست. این شرکت توسط اولاف کارسون وی (Olaf Carson-Wee) تاسیس شده است که کار خود را به عنوان مدیر محصولات و مدیر ریسک در کوین بیس (Coinbase) آغاز کرد و موفق شده است سابقه بسیار موفقیت آمیزی در حوزه رمز ارزها ایجاد کند پس جای تعجب نیست که چرا Polychain capital یکی از بزرگترین شرکت‌های سرمایه‌گذاری مبتنی بر ارزهای دیجیتال در جهان است.

 

Alameda Research

آلامدا ریسرچ

سام ترابوکو (Sam Trabucco) اکنون رهبری Alameda Research را بر عهده دارد، این شرکت سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال توسط بنیانگذار FTX سام بانکمن-فرید (Sam Bankman-Fried) تشکیل شده است. این شرکت در اکثر پلتفرم های اصلی بلاکچین و کسب و کارهای مبتنی بر آن سهام دارد. بیشتر شهرت Alameda Research زمانی اتفاق افتاد که در اوایل پروژه سولانا این شرکت مبالغ هنگفتی را در آن سرمایه گذاری کرد که پس از بالا رفتن قیمت سولانا موجب سود بسیاری برای این شرکت شد. به گفته Messari، Alameda Research دارای سهام در بیت کوین، اتریوم، بایننس، سولانا، Uniswap و تعداد زیادی از رمز ارزهای دیگر است.

 

Binance Labs

بایننس لبس

Binance Labs یکی از زیرمجموعه‌های Binance، بزرگترین صرافی رمز ارزهای دیجیتال است. Binance Labs با استفاده از Binance Dex در استارت‌آپ‌های فعال در حوزه رمز ارز سرمایه گذاری می کند و پروژه‌هایی که در آن‌ها سرمایه گذاری کرده است شامل Terra، Moonbeam و Coin98 می‌شود.

 

Coinbase Ventures

کوین بیس

Coinbase Ventures که توسط برایان آرمسترانگ(Brian Armstrong) تأسیس شد، یک شعبه سرمایه گذاری از کوین بیس (بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال ایالات متحده) است که هدف آن سرمایه گذاری در استارت آپ‌های رمزنگاری و بلاک چین در مراحل اولیه است. از زمان راه‌اندازی، آن‌ها دارایی‌های عظیم ۱ میلیارد دلاری را تحت مدیریت جمع‌آوری کرده‌اند و هدف اصلی آن‌ها این است که سرمایه‌گذاری در شرکت‌های مبتنی بر بلاک چین را ادامه دهند تا به تکامل، گسترش و بلوغ فضا کمک کنند.

 

Animoca Brands

آنیموکا برندز

Animoca Brands یک شرکت نرم افزاری متخصص در بازی سازی و همچنین یک سازمان سرمایه گذاری خطر پذیر است که در سال 2014 توسط یات سیو(Yat Siu) در هنگ کنگ راه اندازی شد. همچنین سهام این شرکت از 23 ژانویه 2015 تا 9 مارس 2020 در بورس اوراق بهادار استرالیا لیست شده بود.

 

Digital Currency Group

گروه ارز دیجیتال

Digital Currency Group یک شرکت سرمایه گذاری مستقر در نیویورک است که در اداره دارایی‌های دیجیتال مهارت دارد. آن‌ها از شرکت‌های بلاک چین از پروژه‌های اولیه گرفته تا شرکت‌های کاملاً تأسیس شده پشتیبانی می‌کنند که معروف‌ترین آن‌ها Coinbase، Circle، Ledger، Ripple و ShapeShift هستند. در حالی که در بیش از 100 شرکت مختلف در بیش از 30 کشور مختلف سرمایه گذاری می‌کنند، آنها همچنین مالک و راه انداز 3 پروژه معروف Coindesk (پلتفرم رسانه‌ای پیشرو در صنعت که همه ارزهای دیجیتال را پوشش می‌دهد)، Genesis Trading (یکی از برترین شرکت‌های کارگزاری ارز دیجیتال) و Grayscale Investments (سرمایه گذاری بزرگترین و قابل اعتمادترین شرکت مدیریت دارایی ارزهای دیجیتال) هستند.

 

Ethereum Community Fund

صندوق انجمن اتریوم

صندوق انجمن اتریوم یک ابتکار غیرانتفاعی است که تاسیس، توسعه و اداره آن بر عهده جامعه آن بوده است. هدف صندوق اجتماعی اتریوم فراهم کردن منابع مالی و اتصال است، در حالی که مسیر استراتژیک فضا را به سمت پذیرش جریان اصلی شکل می‌دهد.

 

Draper Associates

همکاران درپر

 Draper Associates هم یک صندوق سرمایه گذاری در پروژه‌های نوپا است که در سیلیکون ولی، کالیفرنیا واقع شده است. آن‌ها از اواسط دهه 80 به وجود آمدند و به سرمایه گذاری در شرکت‌های در حال تغییر صنعت افتخار می‌کنند. با این حال، با تغییرات اخیر و حرکت عموم به سمت شرکت‌های مبتنی بر بلاک چین، Draper Associates هم بر روی این فناوری جدید سرمایه گذاری کرده است و آن‌ها بخش عظیمی از سبد خود را در شرکت‌های مبتنی بر کریپتو و بلاک چین سرمایه‌گذاری کرده‌اند که برخی از آن‌ها که اکنون به نام‌های برجسته‌ای نیز تبدیل شده‌اند شامل Coinbase، Ledger، Bitwage و CryptoMove می‌شوند.

 

FBG Capital

اف بی جی کپیتال

FBG Capital یک شرکت مدیریت دارایی دیجیتال مستقر در پکن است. آن‌ها عمدتاً بر روی بازارهای سرمایه مبتنی بر بلاک چین تمرکز می‌کنند و در عین حال پروژه‌ها و شرکت‌های انقلابی بلاک چین را نیز رشد می‌دهند. آنها به حمایت از استارت آپ‌های بلاک چین در مراحل اولیه کمک می‌کنند و به آن‌ها کمک می‌کنند تا به شرکت‌های کاملاً توسعه یافته تبدیل شوند.

 

گلکسی دیجیتال

گلکسی دیجیتال

گلکسی دیجیتال یک صندوق مدیریت دارایی‌های دیجیتال با خدمات کامل است که توسط مدیر سابق صندوق تامینی Fortress Investments، مایکل نووگراتز(Michael Novogratz) تأسیس شده است. گلکسی دیجیتال دارای تجربه گسترده‌ای در مدیریت پورتفولیو و فناوری بلاک چین است و قصد دارد دنیای ارزهای دیجیتال و سرمایه گذاری نهادی را با هم پیوند دهد.

 

CME Ventures

گروه سی ام ای

CME Ventures یکی از شرکت‌های تابعه CME Group (بزرگترین بورس مشتقات مالی) است. CME Ventures به دنبال شرکت‌هایی در مراحل اولیه با فناوری‌های انقلابی است و به آن‌ها کمک مالی و راهنمایی می‌دهد تا آن‌ها را به سمت رشد سوق دهد. این سرمایه گذاران همچنین به دنبال شرکت‌هایی با فناوری‌هایی هستند که می‌توانند بر پلتفرم‌ها و سیستم‌ها تأثیر بگذارند، تجربه کاربر را افزایش دهند و محصولات و خدمات جدیدی را برای اکوسیستم مالی آینده ارائه دهند.

 

Union Square Ventures

یونیون اسکوئر

Union Square Ventures یک شرکت سرمایه گذاری خطرپذیر مبتنی بر پایان نامه است که در نیویورک مستقر است. آن‌ها در بیش از 100 شرکت از جمله شرکت‌های بسیار معروف مانند Stripe، Quizlet و Stack Overflow سرمایه گذاری کرده‌اند. اگرچه آن‌ها سابقه بسیار چشمگیری با شرکت‌های استاندارد دارند، اما با سرمایه گذاری در شرکت‌هایی مانند Coinbase، Protocol و Numerai، سابقه بسیار چشمگیرتری در فضای رمز ارزها پیدا کرده‌اند. هدف اصلی Union Square Ventures استفاده از شبکه‌ها، پلتفرم‌ها و پروتکل‌ها است تا به شرکت‌های مورد اعتماد اجازه دهد دسترسی به دانش، سرمایه و رفاه را گسترش دهند.

 

روش کار سازمان‌های سرمایه گذاری خطر پذیر

مدیران صندوق‌های VC زمان قابل توجهی را صرف بررسی هزاران پروژه برای تعیین پتانسیل رشد آن‌ها می‌کنند. اگرچه آن‌ها گاهی اوقات سرمایه گذاران محتاطی هستند، اما شرکت‌های سرمایه گذاری خطرپذیر دوست دارند تعداد شرط‌های زیادی داشته باشند و شرط‌های خود را گسترش دهند. به این ترتیب، آن‌ها تنها روی یک پروژه ریسک نمی‌کنند و تمام تخم مرغ‌های خود را در یک سبد قرار نمی‌دهند.

استارت‌آپ‌ها معمولاً زمانی که برای عمومی شدن آماده نیستند، مسیر تأمین مالی از طریق سازمان‌های خطرپذیر را انتخاب می‌کنند. زیرا آن‌ها ممکن است نتوانند وجوهی را از سرمایه گذاران خرد که در اول کار به سمت آن‌ها می‌آیند جمع آوری کنند. پیش از این استارت‌آپ‌های کریپتو به هیچ عنوان به دنبال تامین مالی از طریق این سازمان‌ها نبودند، اما این روند به سرعت در حال تغییر است.

 

شرکت‌های VC چگونه در صنعت کریپتو کار می‌کنند؟

راه پول

صنعت رمز ارزها هنوز در مراحل ابتدایی خود است و فضای بی نهایتی برای رشد وجود دارد. بسیاری از شرکت‌های VC می‌دانند که آینده متعلق به کریپتو است و نمی‌خواهند چیزی را که ممکن است بزرگترین فرصت سرمایه‌گذاری باشد، از دست بدهند.

با این حال، بازار کریپتو همچنان بی‌ثبات است، اما شرکت‌های سرمایه گذاری خطر پذیر که به شرکت‌های بلاک چین و ارزهای دیجیتال اطمینان دارند، آماده هستند تا ریسک‌های بیشتری را متحمل شوند.

تامین مالی سرمایه گذاری خطرپذیر در فضای کریپتو هیچ تفاوتی با تامین مالی معمولی این سازمان‌ها ندارد و اگرچه فعالیت این سازمان‌ها به عنوان یک رویکرد تامین مالی سنتی در نظر گرفته می‌شود، اما صندوق‌های VC به دلیل پذیرش جریان اصلی، به طور فزاینده‌ای به دنبال ارزهای دیجیتال هستند. این امر به پلتفرم‌های تبلیغاتی بزرگی مانند فیس بوک و گوگل نسبت داده می‌شود که تصمیم به لغو ممنوعیت تبلیغات کریپتو هم گرفته‌اند. علاوه بر این، با پذیرش جریان اصلی توسط سرمایه گذاران نهادی، حالا این سازمان‌ها می‌توانند به صنعت کریپتو به عنوان یک سرمایه گذاری کم خطر هم نگاه کنند.

اما خطرهای این بازار سازمان‌های VC را که می‌دانند که با ریسک‌های سنگین پاداش‌های بزرگی همراه می‌آیند، منصرف نکرده است  و در واقع، استارت‌آپ‌های کریپتو می‌توانند بالاترین بازدهی را در هر صنعتی داشته باشند. در نهایت، ریسک‌های محاسبه‌شده و مدیریت ریسک مجموعه‌ای از مهارت‌هایی هستند که مدیران صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطر پذیر دارند.پ

 

مزایا و معایب تامین مالی توسط VCها در کریپتو

مانند سرمایه گذاری‌های خطر پذیر در زمان‌های قدیم، مزایا و معایب برای فضای ارزهای دیجیتال نیز مشابه هستند. شرکت‌های VC معمولاً به دنبال 2 مورد هستند که شامل بازدهی بالا، که به معنای حقوق صاحبان سهام است و خروج سریع می‌شود.

یکی از مزیت‌های اصلی دریافت‌کردن سرمایه‌گذاری خطرپذیر این است که به استارت‌آپ کریپتو جو مشروعیت می‌دهد. این مشروعیت پتانسیل جذب سرمایه از سرمایه گذاران خرد را نیز به شکل چشمگیری افزایش می‌دهد.

علیرغم معایب، سرمایه گذاری خطر پذیر این سازمان‌ها به ایجاد روابط فوق العاده‌ای برای این کسب و کار‌های نوپا کمک می‌کند و در ایجاد ارتباطات بین صنایع مختلف برتری می‌یابد. بنابراین، تماس‌های یک شرکت سرمایه گذاری خطر پذیر با شما ممکن است مفید باشد.

 

امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید نظرات خود را با ما در کامنت‌ها به اشتراک بگذارید.

 

برچسب ها : معرفی و بررسی

دیدگاهتان را بنویسید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد