دستگاه ماینر (Miner) چیست؟

دستگاه ماینر (Miner) چیست؟
نویسنده این مطلب
مینا بشیری

۸ لایک

۱,۰۹۱ بازدید
5m
زمان مطالعه
انتشار : ۱۴۰۱/۰۲/۱۲ ۰۰:۴۹
بروزرسانی : ۱۴۰۲/۰۶/۱۶ ۱۶:۱۱

شما می توانید برای مطالعه سر فصل دلخواه خود با کلیک بر روی هر بخش به سر فصل مد نظر مراجعه کنید:

 

 

با رشد چشم‌گیر قیمت بیت‌کوین در سال‌های اخیر افراد بسیاری به استخراج بیت‌کوین و کسب‌درآمد از این طریق علاقه‌مند شده‌اند. در ابتدای فعالیت بیت‌کوین استخراج این رمزارز تنها از طریق CPU و کامپیوتر‌های خانگی امکان پذیر بود اما رفته رفته ماینر‌ها متوجه شدند با استفاده از کارت‌های گرافیک قادر به دریافت هش‌ریت بالاتری هستند و با گذشت زمان کارت‌های‌ گرافیک نیز جای خود را به دستگاه‌های ایسیک دادند. به طور کلی به فرآیند تأیید و افزودن تراکنش ها به بلاک چین استخراج بیت کوین می‌گویند که در دفتر کل غیرمتمرکز که تمام تراکنش های بیت کوین در آن ثبت می‌شود. ماینرها از رایانه های قدرتمند برای حل مسائل پیچیده ریاضی استفاده می کنند که به نوبه خود اعتبار و امنیت شبکه را تأیید می کند. در این مقاله به معرفی ماینر (Miner) و معیار‌های انتخاب این دستگاه‌ها خواهیم پرداخت. 

 

دستگاه استخراج چیست؟

استخراج برخی رمزارز‌ها توسط دستگاه‌های ماینر انجام می‌شود. به بیانی دیگر وظیفه‌ی ماینر‌ها فراهم کردن و در اختیار گذاشتن سخت‌افزار‌های لازم در شبکه است که به این سخت افزار‌ها دستگاه استخراج یا ماینر (Miner) می‌گویند. ماینر‌ها با فراهم کردن قدرت‌ پردازش برای شبکه به تایید تراکنش‌ها و قرار دادن هش تراکنش در بلاک‌ها می‌پردازند. به علاوه امنیت شبکه نیز با استفاده از این دستگاه‌ها تامین می‌شود و ماینر‌ها از این طریق وفاداری خود به شبکه را ثابت می‌کنند. در نتیجه اگر فردی قصد حمله به شبکه را داشته باشد باید قدرت پردازشی بیش از قدرت پردازش شبکه در اختیار داشته باشد.

 

انواع دستگاه‌های ماینر

انواع دستگاه های ماینر

سخت افزار‌های مورد نیاز برای استخراج هر رمزارز متفاوت است. ممکن است استخراج یک رمزارز توسط یک یا چند دستگاه امکان پذیر باشد و یا سخت افزار‌های مناسب استخراج در طول زمان تغییر کنند. برای مثال، در ابتدای فعالیت بیت‌کوین، استخراج آن با CPU یا پردازنده‌های مرکزی ممکن بود به این صورت که تا سال 2011، استخراج بیتکوین تنها با استفاده از کامپیوترهای خانگی امکان پذیر بود. اما در نتیجه افزایش سختی شبکه این روش منسوخ و در حال حاضر استخراج بیت کوین با استفاده از کامپیوتر یک توهم محض است.

به طور کلی امروزه از چهار سخت افزار برای استخراج رمز ارز‌ها استفاده می‌شود:

 

پردازنده مرکزی CPU

استفاده از پردازنده مرکزی یا CPU برای اولین بار برای استخراج بیت کوین مورد استفاده قرار گرفت اما با گسترش و افزایش هش ریت شبکه، استخراج بیت کوین و سودآوری از این طریق دیگر امکان پذیر نبود. با این حال هنوز هم این روش برای استخراج برخی از رمزارز‌های جدید با هش‌ریت پایین مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

پردازنده گرافیکی یا کارت گرافیک GPU

یکی دیگر از روش‌های استخراج رمزارز‌ها البته بجز بیت‌کوین استفاده از پردازنده گرافیک یا کارت گرافیک است. با استفاده از GPU، اطلاعات مربوط به تراکنش‌های هش شده در بلاکچین قرار می‌گیرند. این دستگاه‌ها بجز استخراج رمزارز‌ها در محاسبات پیچیده بازی‌های کامپیوتری نیز کاربرد دارند. پس از CPU برای استخراج بیت‌کوین از کارت‌های گرافیک استفاده می‌شد البته با افزایش هش ریت شبکه استفاده از این روش برای استخراج بیت کوین منسوخ شد با این حال رمزارز‌های دیگر با هش ریت پایین با استفاده از کارت گرافیک استخراج می‌شوند.

 

مدار مجتمع دیجیتال برنامه پذیر FPGA

روند توسعه دستگاه‌های ماینر همچنان ادامه داشت و این بار نوبت به تولید دستگاه‌هایی بود که منحصرا برای استخراج بیت‌کوین مورد استفاده قرار می‌گرفت. این دستگاه  مدار مجتمع دیجیتال برنامه پذیر (Field programmable gate array) یا به اختصار (FPGA) بود. تولید کنندگان دستگاه‌های استخراج قادر به خرید تراشه‌ها به صورت انبوه و شخصی سازی آنها برای استخراج بیت‌کوین بودند. کارایی این دستگاه‌ها از دستگاه‌های CPU و GPU بالاتر و هزینه تولید آنها نیز پایین تر بود. البته با ورود و تولید دستگاه‌های ایسیک استخراج بیت‌کوین از طریق FPGA سود آوری خود را از دست داد. با این حال هنوز هم استخراج برخی از رمزارز‌ها با استفاده از این دستگاه‌ها امکان پذیر است.

 

مدار‌های مجتمع با کاربرد خاص ASIC

پس از دستگاه‌های FPGA، دستگاه‌های مدار یکپارچه مقصود محور یا به اختصار ASIC به طور اختصاصی برای استخراج رمزارز‌ها طراحی شد. در حال حاضر استخراج برخی از رمزارز‌ها از جمله بیت‌کوین، بیت کوین کش، لایت کوین تنها با در اختیار داشتن دستگاه‌های ایسیک امکان پذیر است. امروزه دستگاه‌های ایسیک بر بیش از 70 درصد صنعت ماینینگ تسلط دارند. دستگاه‌های ایسیک با هدف استخراج رمزارزها با سرعت بالا و مصرف برق پایین طراحی شدند.

 

دستگاه‌های استخراج یا ماینر‌های بیت کوین

دستگاه های استخراج یا ماینر های بیت کوین

اولین اقدام برای استخراج بیتکوین خرید دستگاه ماینر مناسب و قابل اعتماد است. دستگاه‌های متفاوتی برای استخراج بیت‌کوین وجود دارند و همواره دستگاه‌های قدیمی‌تر جای خود را به دستگاه‌های جدیدتر می‌دهند. به علاوه پیش از خرید دستگاه‌های ماینر و اقدام به استخراج می‌توانید سود دریافتی خود را با استفاده از ماشین حساب‌های آنلاین تخمین بزنید. برای استفاده از این ماشین حساب‌ها لازم است هش ریت، قیمت بیت‌کوین، برق مصرفی و قیمت دستگاه را وارد کنید بدین ترتیب قادر به مشاهده سود روزانه، ماهیانه و سالانه می‌باشید.

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم قدرت پردازش سخت افزار ماینر‌ها تاثیر مستقیمی در میزان پاداش دریافتی آنها دارد. در نتیجه امروزه ماینر‌ها با روی هم گذاشتن قدرت پردازش سخت‌افزار‌های خود به دنبال سودآوری بیشتر می‌باشند. به عبارتی دیگر استخراج به صورت انفرادی سودآوری پایین‌تری داشته و بیشتر ماینرها به صورت گروهی در استخر‌های استخراج به استخراج بیت‌کوین می‌پردازند. در ادامه به معرفی بهترین دستگاه‌های استخراج می‌پردازیم:

 

دستگاه Antiminer S19

پس از موفقیت دستگاه Antiminer S7 شرکت بیت‌مین ورژن جدید تر آن به نام Antiminer S19 را طراحی کرد. S19 جدید ترین دستگاه ایسیک برای استخراج بیت‌کوین است که توسط کمپانی بیت مین تولید شده است. در حال حاضر این دستگاه در سه مدل Antiminer S19، Antiminer T19 و Antiminer S19 Pro ارائه می‌شود و قدرت هش آنها به ترتیب 110، 95 ،84 TH/S می‌باشد. مصرف برق این دستگاه 3.250 W است.

 

دستگاه +Whatsminer M30S

قدرت پردازش 100th/s ,M30s و مصرف برق آن 3.400 W است. اما متاسفانه روند تولید و ارائه آن به بازار متوقف شده و اگر علاقه‌مند به خرید این دستگاه هستید باید نسخه دست دوم آن را تهیه کنید.

 

دستگاه ++Whatsminer M30S

این دستگاه با قیمت 4850 دلار در فروشگاه آنلاین MicroBT قرار دارد. هش ریت و مصرف برق این دستگاه به ترتیب 112 و 3.472 وات می‌باشد.

 

دستگاه Canaan Avalonaminer 1246

Canaan اولین کمپانی تولید کننده دستگاه‌های ایسیک است. دستگاه Avalonaminer 1246 در ژانویه سال 2021 به بازار عرضه شد. قدرت پردازش این دستگاه 90 TH/S و مصرف برق آن 3.420 وات می‌باشد.

 

نکات مهم استخراج بیت‌کوین

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم پروسه استخراج رمزارزها و درآمدزایی از این طریق انقدرها هم ساده نیست و لازم است اقدامات و بررسی‌های گسترده‌ای در این زمینه صورت گیرد. در ادامه به برخی دیگر از جنبه‌های استخراج رمزارزها که لازم است به آنها توجه کنید، می‌پردازیم:

 

بررسی سودآوری استخراج بیت کوین

ماشین حساب‌های آنلاین بسیاری برای بررسی و تخمین حدودی میزان سود دریافتی از طریق استخراج بیت‌کوین وجود دارند که قبل از خرید دستگاه قادر به تخمین میزان سود دریافتی باشید. بدین ترتیب با وارد کردن هش ریت دستگاه مورد نظر، قیمت بیت‌کوین، میزان برق مصرفی قادر به مشاهده سود روزانه، ماهانه و سالانه می‌باشید. هش ریت و قیمت بیت‌کوین از مهم ترین فاکتور‌های تاثیر گذار در سوددهی است. با این حال اهمیت میزان برق مصرفی را نیز از یاد نبرید.

 

رقیبان خود را بشناسید

بسیاری از افراد آگاهی‌های لازم درباره روند استخراج ندارند و گمان می‌کنند استخراج رمزارز‌ها به سادگی به برق زدن دستگاه‌های ماینر و آغاز پروسه‌ی سودآوری است. اما چنین نیست و فرآیند استخراج از آنچه فکر می‌کنید پیچیده‌تر است. با یک جستجوی ساده در اینترنت قادر به مشاهده بزرگترین مزارع استخراج رمز ارز ها در دنیا می‌باشید.

 

چطور بهترین دستگاه ماینر را انتخاب کنیم؟

فاکتور‌های مهمی وجود دارد که در زمان انتخاب دستگاه‌های ماینر بیت‌کوین لازم است در نظر داشته باشیم:

  • هش‌ریت: استخراج کننده بیت کوین چند هش در ثانیه می‌تواند تولید کند؟ هرچه تعداد هش‌های تولید شده بیشتر باشد سود دریافتی نیز بالاتر است.
  • کارآمدی: اگر قصد کسب درآمد از طریق استخراج بیت کوین را دارید بهتر است کارآمدترین سخت افزار استخراج بیت کوین را خریداری کنید. معمولا با وارد شدن دستگاه‌های جدید، دستگاه‌های قدیمی کارایی خود را از دست می‌دهند در نتیجه خریداری آنها مقرون به صرفه نمی‌باشد.
  • قیمت: قیمت یک دستگاه استخراج بیت کوین چقدر است؟ دستگاه‌های ماینر ارزان، قادر به استخراج تعداد بیت‌کوین‌های کمتری می‌باشند. به همین دلیل است که کارآمدی و میزان برق مصرفی از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشند.

توجه داشته باشید که در زمان خرید دستگاه‌های ماینر تنها بر اساس قیمت تصمیم نگیرید.

 

تجهیزات لازم برای استخراج بیت‌کوین

البته استخراج بی‌کوین به خریداری دستگاه استخراج محدود نمی‌شود و پس از خریداری دستگاه ایسیک نیاز به خریداری تجهیزات دیگری است مانند:

منبع تغذیه: ریگ‌های بیت‌کوین برای استفاده مناسب از انرژی برق نیاز به منبع تغذیه دارند.

فن‌های خنک کننده: دستگاه‌های استخراج بیت کوین به سادگی داغ کرده و از کار می‌افتند در نتیجه با خرید فن‌های خنک کننده مانع از خاموش شدن دستگاه‌ها می‌شوید.

ژنراتور‌های پشتیبان: در زمان قطعی برق به ژنراتور‌های پشتیبان برای جلوگیری از ایجاد وقفه در فرآیند استخراج نیاز دارید.

برای آشنایی بیشتر با استخراج بیت‌کوین می‌توانید مقاله استخراج بیت کوین را مطالعه کنید.

کیف‌پول ایمن: برای انتخاب کیف پول مناسب خود لازم است دقت بسیاری به خرج دهید. همانطور که می‌دانید تمام کوین‌های استخراج شده در کیف پول ذخیره می‌شوند در نتیجه انتخاب یک کیف‌پول با امنیت مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است. برای آشنایی با نحوه انتخاب کیف پول مناسب هر رمزارز می‌توانید مقاله کیف پول هر رمزارز را مطالعه کنید.

اینترنت: اینترنت نیز از دیگر نکاتی است که لازم است به آن توجه کنید. اتصال اینترنت شما اهمیت بالایی دارد و لازم است سرویس مطمئنی را انتخاب کنید زیرا با قطع شدن اینترنت فرآیند استخراج با مشکل مواجه می‌شود. 

 

جمع‌بندی

در این مقاله به معرفی دستگاه‌های ماینر و ماینر‌های بیت‌کوین پرداختیم. اگرچه در ابتدا استخراج بیت‌کوین با استفاده از کامپیوتر‌های خانگی ممکن بود اما در حال حاضر فرآیند استخراج بسیار پیچیده و گران است. بسیاری از افراد گمان می‌کنند فرآیند استخراج ساده است در حالی که علاوه بر خرید دستگاه‌های ماینر تجهیزات دیگری نیز از جمله فن‌های خنک کننده و منبع تغذیه نیز لازم است. فرآیند استخراج بسیار پیچیده است و در زمان انتخاب و خرید دستگاه‌های ماینر لازم است بررسی‌های لازم را انجام دهید. 

استخراج بیت کوین فرآیندی اساسی و مهم در دنیای ارزهای دیجیتال است که امنیت، تمرکززدایی و ایجاد انگیزه را برای کاربران فراهم می کند. همانطور که محبوبیت بیت کوین همچنان در حال رشد است، اهمیت استخراج در حفظ یکپارچگی شبکه نیز بیشتر می شود. در حالی که ممکن است استخراج بیت کوین یک فرآیند انرژی بر باشد، تلاش های مداوم در صنعت با هدف پایدارتر کردن استخراج و سازگاری با محیط زیست است. استخراج بیت کوین با پتانسیل خود برای تغییر شکل چشم انداز مالی جهانی، بخش مهمی از انقلاب دیجیتال است.

به اشتراک بگذارید

کپی شد!

دیدگاهتان را بنویسید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد

بیتفا در شبکه های اجتماعی

بیتفا با حضور در شبکه های اجتماعی سعی دارد تا جدیدترین اخبار را در سریع ترین حالت ممکن به شما ارائه دهد. ما را در اینستاگرام ، تلگرام ، یوتیوب و آپارات دنبال کنید .

 
پشتیبانی