متاورس، دنیای دیجیتال!

انتشار : ۱۴۰۱/۰۲/۱۹ ۱۴:۳۷
آخرین بروزرسانی : ۱۴۰۱/۰۵/۳۱ ۱۶:۰۵
اخبار اخبار بیت کوین گزارش ها متاورس و NFT خبری
2 متوسط زمان مطالعه : 7 دقیقه
نویسنده این مطلب
میلاد محمدی

متاورس (Metaverse)، شاید از آن حوزه‌هایی باشد که در ماه‌های اخیر به شدت مورد توجه قرار گرفت. در این مقاله قصد داریم به تشریح این حوزه جذاب بپردازیم. تمامی تکنولوژی‌هایی که در حال حاضر به صورت روزمره استفاده می‌کنیم، در سال‌های نه چندان دور تخیل محسوب می‌شدند؛ اینترنتی که نبود آن اکثر کارهایمان را مختل می‌کند، تلفن‌های هوشمندی که زمانی فقط یک رویا بودند و ... همگی مثال‌هایی هستند که امروزه دنیا و شیوه‌ زندگی ما را به طور کامل تغییر داده‌اند. در طول دهه‌هایی که اینترنت به وجود آمده است، پیش بینی‌های مختلفی در مورد آینده آن انجام شده و اخیراً یکی از مهمترین پیش‌بینی‌ها مربوط به دنیای دیجیتال یا "metaverse" می‌باشد. البته این تغییرات تأثیرات زیادی بر جوامع خواهد گذاشت و در عصر جدید، متاورس خلاقیت باورنکردنی را به نمایش می‌گذارد و می‌تواند مرزها و افق‌های جدیدی را برای مشاغل مختلف باز کند. باید بدانیم که با پیشرفت بلاکچین، دنیای متاورس هم پیشرفت خواهد کرد.

در این مقاله سعی شده شما را با این دنیای جدید بیشتر آشنا کرده و اینکه چرا و چگونه متاورس می‌تواند دنیای ما را مجازی‌تر کند؟

 

متاورس (Metaverse) چیست؟

"metaverse" یک کلمه جدید می‌باشد و از لحاظ لغوی از ترکیب معانی کلمات "meta" یعنی فراتر و "universe" به معنی جهان یا دنیا الهام گرفته است. این مفهوم در رمان علمی تخیلی Snow Crash اثر نیل استفنسون (Neal Stephenson) توسعه داده شد. با این حال، اگرچه زمانی ایده متاورس تخیلی بود، ولی حالا به نظر می‌رسد که در آینده می‌تواند به واقعیت تبدیل شود.

متاورس مفهومی است از یک جهان ماندگار، آنلاین و سه بعدی که چندین فضای مجازی مختلف را با یکدیگر ترکیب می‌کند. دنیای متاورس به کاربران این امکان را می‌دهد که در این فضاهای سه بعدی با هم کار، ملاقات، بازی و معاشرت داشته باشند. در دنیای متاورس هر کاربر یک شخصیت یا آواتار را کنترل می‌کند؛ به عنوان مثال، ممکن است با یک هدست واقعیت مجازی در دفتر مجازی خود در یک جلسه واقعیت ترکیبی شرکت کنید، کار را به پایان برسانید و در یک بازی مبتنی بر بلاکچین استراحت کنید، و سپس سبد رمزنگاری و امور مالی خود را در داخل متاورس مدیریت کنید.

ارتباطات بین دنیای مالی، مجازی و فیزیکی به طور چشمگیری به یکدیگر مرتبط شده است. دستگاه‌هایی که به طور روزمره در زندگی خود از آنها استفاده می‌کنیم، تقریباً با فشار یک دکمه به هر چیزی که می‌خواهیم دسترسی پیدا می‌کنیم. در اکوسیستم کریپتو نیز NFTها، بازی‌های بلاکچینی و پرداخت‌های رمزنگاری به عنوان بخشی از یک متاورس در حال توسعه، به راحتی در دسترس هستند.

 

ارتباط بازی‌های ویدیویی با متاورس

بازی‌های ویدیویی در متاورس

در حال حاضر می‌توانید برخی از جنبه‌های متاورس را در دنیای بازی‌های ویدیویی مجازی که در حال حاضر وجود دارند، مشاهده کنید. در واقع متاورس هنوز وجود ندارد، اما این برنامه‌ها تا حدودی می‌توانند این دنیای جذاب را به ما نشان دهند. می‌توان گفت بازی‌های ویدیویی (video games) نزدیک ترین تجربه متاورس را ارائه می‌دهند. این امر فقط به این دلیل نیست که این بازی‌ها سه بعدی هستند، بلکه آنها خدمات و ویژگی‌هایی محتلفی را ارائه می‌کنند. برای مثال بازی ویدیویی Roblox حتی میزبان رویدادهای مجازی مانند کنسرت‌ها و جلسات می‌باشد. در واقع بازیکنان دیگر فقط مشغول بازی کردن نیستند بلکه از آن برای سایر فعالیت‌ها و بخش‌هایی از زندگی خود در «فضای مجازی» نیز استفاده می‌کنند. به عنوان یک مثال دیگر، در بازی چند نفره Fortnite، تعداد 12.3 میلیون بازیکن در تور مجازی موسیقی درون بازی تراویس اسکات شرکت کردند.

در دنیای بلاکچین، اپلیکیشن‌هایی برای ورود به دنیای متاورس وجود دارد؛ مانند Axie Infinity که یکی از بازی‌های سودآوری است که بسیاری از کاربران برای تامین درآمد خود بازی می‌کنند. همچنین SecondLive و Decentraland نمونه‌های دیگری از ترکیب موفقیت آمیز دنیای بلاکچین و اپلیکیشن‌های واقعیت مجازی (virtual reality) هستند.

متاورس علاوه بر پشتیبانی از بازی‌ها و یا رسانه‌های اجتماعی، می‌تواند اقتصاد، هویت دیجیتال، حاکمیت غیرمتمرکز و سایر برنامه‌ها را نیز با هم ترکیب کند. امروزه، ایجاد و مالکیت اقلام و ارزهای ارزشمند به ایجاد یک متاورس واحد و پیوسته کمک می‌کند که همه این ویژگی‌ها پتانسیل بلاکچین را برای قدرت بخشیدن به این فناوری فراهم می‌کند.

 

نقش رمزارزها در دنیای متاورس

بازی‌ها فقط جنبه سه بعدی متاورس را نشان می‌دهند و قادر به پوشش همه چیزهایی را که در دنیای مجازی، جنبه‌های دیگر را نشان می‌دهد، نیستند. کریپتوکارنسی می‌تواند سایر بخش‌های کلیدی مورد نیاز، مانند گواهی دیجیتالی مالکیت، انتقال ارزش، حاکمیت و دسترسی را ارائه دهد.

در نگاه اول شاید نیازی به وجود رمز ارزها در دنیای متاورس نباشد، اما این رمز ارزها می‌توانند به تکامل متاورس کمک کنند. استفاده از رمز ارزها، امکان ایجاد یک اقتصاد دیجیتال با انواع مختلف توکن‌های کاربردی و کلکسیون‌های مجازی (NFT) را فراهم می‌کند. اگر متاورس آنقدر رشد کند که در آینده بتوانیم کار کنیم، معاشرت کنیم و حتی اقلام مجازی را در متاورس بخریم، برای نشان دادن مالکیت و همچنین انتقا آنها به روشی مطمئن نیاز داریم. برخی از بازی‌های ویدیویی از قبل دارای راه‌حل‌های اساسی هستند، اما بسیاری از توسعه‌دهندگان از رمزنگاری و بلاکچین به‌عنوان گزینه بهتر استفاده می‌کنند. جنبه‌های کلیدی بلاکچین مناسب برای متاورس عبارتند از:

 • مدارک مالکیت دیجیتالی (Digital proof of ownership)
 • قابلیت جمع آوری دیجیتالی (Digital collectibility)
 • انتقال ارزش (Transfer of value)
 • حاکمیت (Governance)
 • دسترسی (Accessibility)
 • قابلیت همکاری (Interoperability)

 

کسب درآمد دلاری در متاورس

درآمد دلاری در متاورس

همانطور که اشاره کردیم، متاورس تمام جنبه‌های زندگی روزمره را در یک مکان ترکیب می‌کند. میدانیم که در حال حاضر بسیاری از افراد در خانه کار می‌کنند؛ در متاورس، شما می‌توانید وارد یک دفتر سه بعدی شوید و با آواتارهای همکاران خود تعامل داشته باشید. همچنین ممکن است شغل شما مرتبط با متاورس باشد و درآمدی را برای شما فراهم کند که به طور مستقیم در متاورس قابل استفاده باشد. GameFi و مدل‌های بازی برای کسب درآمد (play-to-earn) اکنون قابلیت کسب درآمد ثابتی را برای مردم در سراسر جهان فراهم کرده‌اند. این مشاغل آنلاین کاندیدای بسیار خوبی برای پیاده سازی متاورس در آینده هستند، زیرا نشان می‌دهند که مردم مایلند زمان خود را صرف زندگی و کسب درآمد در دنیای مجازی کنند. بازی‌های درآمدزا مانند Axie Infinity و Gods Unchained حتی جهان یا آواتار سه بعدی ندارند، ولی می‌توانند به عنوان راهی برای کسب درآمد در دنیای آنلاین باشند.

 

بازی‌های دنیای متاورس

 

بازی های متاورسی

اگرچه هنوز یک متاورس واحد و یکپارچه نداریم، اما پلتفرم‌ها و پروژه‌های زیادی مشابه متاورس داریم. به طور معمول، اینها NFTها و سایر عناصر بلاکچین را در خود جای می‌دهند. از مهم ترین و معروف ترین پروژه ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • Second Live
 • Axie Infinity
 • Decentraland
 • The Sandbox
 • GALA

هر کدام از این پلتفرم‌ها، ویژگی‌ها و مشخصات خاص خود را دارند که می‌توانید در مقالات جداگانه، به صورت کامل با آنها آشنا شوید.

 

آینده متاورس

"متا" یا همان فیس‌بوک، یکی از بلندترین صداها برای ایجاد یک متاورس یکپارچه است. این امر به دلیل پروژه استیبل‌کوین Diem فیسبوک، برای متاورس مبتنی بر رمزارزها جالب باشد. از طرفی مارک زاکربرگ (Mark Zuckerberg) به صراحت به برنامه‌های خود برای استفاده از پروژه متاورس اشاره کرده که هدف آن حمایت از کار از راه دور و بهبود فرصت‌های مالی برای مردم کشورهای در حال توسعه می‌باشد. در کنار فیس‌بوک، سایر شرکت‌های بزرگ فناوری نیز ایجاد یک متاورس را هدف قرار داده‌اند، از جمله مایکروسافت (Microsoft)، اپل (Apple) و گوگل (Google).

آینده متاورس

با توجه به پیشرفت روز افزون دنیای بلاکچین و مشتقات آن، به نظر می‌رسد که متاورس آینده روشنی در پیش داشته باشد. از طرف دیگر، ارتباط میان متاورس با بخش‌های مختلف و همچنین استفاده از قابلیت‌هایی مانند NFT، می‌تواند تضمینی برای آینده دار بودن متاورس باشد. در مقیاس بزرگ‌تر، توسعه‌دهندگان بلاکچین ممکن است اپلیکیشن‌های متاورسی محبوبی را توسعه دهند.

 

جمع‌بندی

آنچه در این مقاله به آن پرداخته شد، در مورد متاورس و اهمیت آن در دنیای امروز بود. هیچ کس نمی‌تواند پیش‌بینی کند که متاورس و آینده آن به چه صورت خواهد بود، ولی مشخص است که رمزارزها اهمیت زیادی برای رشد این دنیای دیجیتال دارند. بنابراین، توسعه تکنولوژی بلاکچین و رمز ارزها در شکل‌گیری metaverse نقش مهمی ایفا می‌کنند. در حال حاضر پروژه‌های زیادی در حال رقابت می‌باشند و هرچه بیشتر شاهد پیشرفت‌ در این زمینه‌ها باشیم، به طور قطع دنیای جذاب متاورس نیز رو به رشد خواهد بود.

برچسب ها : متاورس Metaverse

به اشتراک بگذارید

کپی شد!

کامنت ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


مطالب مرتبط

 

بیتفا در شبکه های اجتماعی

بیتفا با حضور در شبکه های اجتماعی سعی دارد تا جدیدترین اخبار را در سریع ترین حالت ممکن به شما ارائه دهد. ما را در اینستاگرام ، تلگرام ، یوتیوب و آپارات دنبال کنید .