جستجو در بیتفا
 • مفهوم مارکت کپ (Market Cap)
 • اهمیت مارکت کپ یا ارزش بازار در پروژه ها
 • سرمایه گذاری با توجه به مارکت کپ
 • رمز ارزهای با مارکت کپ بالا
 • رمز ارزهای با مارکت کپ متوسط
 • رمز ارزهای با مارکت کپ کوچک
 • بزرگترین مارکت کپ‌ها در دنیای رمز ارزها
 • جمع‌بندی
 • ریسک
 • دستکاری قیمت
 • قابلیت نقد شدن
 • سودآوری
مفهوم مارکت کپ یا ارزش بازار چیست؟

مفهوم مارکت کپ یا ارزش بازار چیست؟

متوسط
انتشار : ۱۴۰۱/۰۲/۱۷
بروزرسانی : ۱۴۰۱/۰۲/۱۷
۵ دقیقه
۴
۳۵۳
توسط :
میلاد محمدی

خیلی ساده بخواهیم توضیح دهیم؛ Market capitalization یا مخفف آن market cap، به معنای «مجموع سرمایه بازار» می‌باشد که آن را با عناوینی مثل «ارزش بازار» یا «ارزش کل بازار» شناخته شده است. در بازار رمز ارزها، این شاخص برابر است با مجموع قیمت تمام کوین‌های در گردش. این مفهوم، به افراد فعال در بازار رمز ارز‌ها کمک می‌کند تا دید بهتری از خطرات، حجم بازار یک رمز ارز داشته باشند. برای رمز ارزی مانند بیت کوین، ارزش بازار (market cap) ارزش کل تمام کوین‌هایی است که استخراج شده‌اند. با ضرب تعداد کوین‌های در گردش در قیمت فعلی، ارزش بازار آن رمز ارز محاسبه می‌شود. در این مقاله به صورت کامل شما را با مفهوم مهم مارکت کپ آشنا خواهیم کرد. با مطالعه این مقاله، دید شما نسبت به بازار رمز ارزها کامل تر خواهد شد.

 

مفهوم مارکت کپ (Market Cap)

مارکت کپ یا ارزش بازار (market cap) مخفف عبارت market capitalization می‌باشد. این معیار، کل ارزش دلاری تمام سهام یک شرکت می‌باشد، در مورد بیت کوین یا سایر رمز ارزها، تمام کوین‌هایی که استخراج شده‌اند. در کریپتو، ارزش بازار با ضرب تعداد کل کوین‌هایی که استخراج شده‌اند در قیمت یک کوین در هر زمان مشخص محاسبه می‌شود.

 

مجموع تعداد کوین‌های در گردش × قیمت کوین = ارزش بازار

 

با توجه به اینکه حتی بیت کوین، که با ارزش‌ترین ارز بازار رمزارزها است، همچنان شاهد نوسانات قیمتی می‌باشد، یکی از راه‌هایی که می‌توان ارزش بازار را مورد بررسی قرار داد، این است که یک دارایی چقدر پایدار باشد؟ در کل یک رمز ارز با ارزش بازار بیشتر به احتمال زیاد سرمایه گذاری پایدارتری نسبت به رمزارز با ارزش بازار بسیار کمتر می‌باشد. زیرا رمزارزهای با ارزش بازار کمتر، بیشتر در معرض نوسانات و هیجانات بازار هستند و می‌توانند سودهای بزرگ یا در مقابل ضررهای چشمگیری را بدهند.

در بازار رمزارزها، اصطلاحاتی مانند عرضه در گردش (circulating supply) و (fully diluted supply) مشاهده می‌شود. که اولی برای بیت کوین برابر با حدود 19 میلیون واحد و برای دومی برابر با 21 میلیون عدد می‌باشد. برای محاسبه مارکت کپ، بعضی از افراد از circulating supply و برخی دیگر از fully diluted supply استفاده می‌کنند.

 

اهمیت مارکت کپ یا ارزش بازار در پروژه ها

قیمت، تنها یک راه برای اندازه گیری ارزش یک رمز ارز می‌باشد؛ سرمایه‌گذاران از ارزش بازار یا همان مارکت کپ برای مقایسه ارزش بین رمز ارزها استفاده می‌کنند. بیایید ارزش بازار دو رمز ارز را با هم مقایسه کنیم:

 • اگر رمز ارز A دارای 400.000 کوین در گردش باشد و ارزش هر یک از آنها 1 دلار باشد، ارزش بازار آن رمز ارز برابر با 400.000 دلار می‌باشد.
 • اگر رمز ارز B دارای 100.000 کوین در گردش باشد و ارزش هر کوین آن 2 دلار باشد، ارزش بازارش برابر 200.000 دلار خواهد بود.
 • حتی اگر قیمت رمز ارز B بالاتر از رمز ارز A باشد، ارزش کلی رمز ارز A دو برابر رمز ارز B است.

اهمیت مارکت کپ

با این حال، توجه به این نکته نیز مهم است که ارزش بازار بسیاری از رمزارزها به دلیل نوسانات آنها می‌تواند به طور چشمگیری تغییر کند.

 

سرمایه گذاری با توجه به مارکت کپ

ارزش بازار به شما امکان می‌دهد ارزش کل یک رمز ارز را با رمزارزهای دیگر مقایسه کرده تا بتوانید تصمیمات سرمایه گذاری آگاهانه‌تری بگیرید. مفهوم مارکت کپ نشان می‌دهد که ریسک سرمایه گذاری در یک رمزارز چقدر است. رمزارزها بر اساس ارزش بازار خود به سه دسته تقسیم می‌شوند:

بیت کوین و اتریوم با بیش از 10 میلیارد دلار است. این رمز ارزها دارای نقدینگی بالا هستند و در نتیجه ریسک پایینی در برابر نوسانات بازار کریپتو دارند.

 

رمز ارزهای با ارزش بازار بین 1 تا 10 میلیارد دلار هستند. این رمز ارزها دارای ریسک بالاتری نسبت به دسته اول دارند.

 

رمز ارزهای با ارزش بازار کمتر از یک میلیارد دلار، این دسته از رمز ارزها دارای ریسک به شدت بالایی هستند و تحت تاثیر هیجانات و نوسانات بازار می‌باشند.

 

با توجه به مواردی که گفته شد؛ هرقدر مارکت کپ یک رمز ارز بزرگتر باشد ریسک سرمایه گذاری در آن کمتر و هرچه مارکت کپ کوچکتر باشد، معمولاً دارای پتانسیل رشد بیشتر و همچنین ریسک بیشتر نیز هستند. اگرچه ارزش بازار یا مارکت کپ یک معیار کاربردی برای مقایسه ارزش کل رمز ارزها می‌باشد، اما نکات دیگری باید در سرمایه گذاری لحاظ شوند؛ مانند روندهای بازار، ثبات رمز ارز و همچنین وضعیت مالی شما.

 

بزرگترین مارکت کپ‌ها در دنیای رمز ارزها

بزرگترین مارکت کپ‌ها

تصویر فوق، 10 رمز ارز برتر بازار رمز ارزها بر اساس مارکت و ارزششان می‌باشد که از سایت کوین‌ مارکت کپ برداشت شده است. همانطور که مشخص است، بیت کوین و اتریوم دو رمز ارز برتر بازار از این لحاظ هستند.

 

جمع‌بندی

در این مقاله سعی شد موارد و نکات مهم مربوط به مارکت کپ یا ارزش بازار بیان شود. اینکه مارکت کپ چیست و چه کاربردی دارد و چگونه می‌توان با استفاده از این معیار سرمایه گذاری مطمئن تری انجام داد؛ اگرچه این معیار، تنها معیار برای تصمیم گیری در سرمایه گذاری‌ها نیست. به طور خلاصه میتوان موارد زیر را در نظر گرفت:

ریسک

رمز ارزهای با مارکت کپ کوچک ریسک سرمایه گذاری بیشتری نسبت به مارکت کپ‌های بزرگتر دارند.

دستکاری قیمت

رمز ارزهای با مارکت کپ کوچک نسبت به دستکاری قیمت حساس تر هستند و بیشتر نوسان خواهند داشت.

قابلیت نقد شدن

رمز ارزهای با مارکت کپ کوچک میزان نقدشوندگی کمتری نسبت به مارکت کپ‌های بزرگتر دارند.

سودآوری

رمز ارزهای با مارکت کپ کوچک ریسک پتانسیل رشد بیشتری نسبت به مارکت کپ‌های بزرگتر دارند.

 

به نظر شما چه موارد مهم دیگری وجود دارد؟

برچسب ها : مارکت کپ

دیدگاهتان را بنویسید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد