GameFi چیست؟

GameFi چیست؟
نویسنده این مطلب
مینا بشیری

۳ لایک

۸۶۷ بازدید
8m
زمان مطالعه
انتشار : ۱۴۰۱/۰۵/۰۵ ۱۷:۱۹
بروزرسانی : ۱۴۰۱/۰۵/۲۵ ۱۷:۵۳

از زمان محبوبیت بازی اکس اینفینیتی (Axie Infinity)، گیم فای با سرعت بسیار در حال پیشی گرفتن از صنعت بازی‌های سنتی است. این بازی علاوه بر سرگرمی امکان کسب درآمد را نیز برای بازیکنان فراهم کرده که موجب جلب توجه بازیکنان بسیاری شده است. گیم فای چیست، و تفاوت آن با سایر بازی‌هایی که با آن‌ها آشنا هستیم در چیست؟ در این مقاله به این سوالات پاسخ می‌دهیم. با ما همراه باشید.

 

گیم فای (GameFi) چیست؟

axie infinity

گیم فای اصطلاحی برای بازی‌های مبتنی بر بلاکچین است که امکان کسب درآمد را برای بازیکنان فراهم می‌آورد. به طور معمول، بازیکنان در ازای بازی، انجام ماموریت‌ها، جنگ با سایر بازیکنان و پیشرفت در بازی می‌توانند رمز ارز بومی آن بازی یا NFT های مخصوصی را دریافت کنند.

برخلاف بازی‌های ویدئویی سنتی، بیشتر بازی‌ها بر بستر بلاکچین این امکان را می‌دهند تا آیتم‌های بدست آمده در بازی را از دنیای مجازی خارج کرده و به سایر رمز ارز‌ها یا حتی ارز‌های فیات تبدیل کنند. بدین ترتیب بازیکنان می‌توانند به معامله آیتم‌های خود در بازار‌های NFT و یا صرافی‌های ارز دیجیتال بپردازند.

گیم فای ترکیبی از دو کلمه Game به معنی بازی و Finance به معنی امور مالی می‌باشد. در واقع گیم فای به بازی‌های مبتنی بر بلاکچین اشاره می‌کند که امکان کسب درآمد از بازی را برای بازیکنان فراهم می‌کند. این اکوسیستم برای ساخت محیط مجازی برای بازی از رمز ارز‌ها، توکن‌های غیر مثلی یا NFT و فناوری بلاکچین بهره برده است.

بدین ترتیب بازیکنان در ازای بازی کردن و انجام فعالیت‌های متفاوت در بازی و ارتقای سطح خود قادر به دریافت توکن‌های بومی یا آیتم‌های متفاوت بازی هستند که می‌توانند آن‌ها را در صرافی‌ها و بازار‌های بلاکچینی معامله کرده و به ارز فیات تبدیل و بدین ترتیب به کسب درآمد بپردازند.

 

نحوه کار گیم فای به چه صورت است؟

در گیم فای، پاداش‌ها به صورت‌های متفاوت پرداخت می‌شوند. این پاداش‌ها میتوانند رمز ارز یا آیتم‌های بازی مانند زمین مجازی، آوارتار‌ها، صلاح‌ها و لباس‌های متفاوت باشد. هر پروژه‌ گیم فای قادر است از مدل و اقتصاد بازی متفاوتی بهره ببرد. در بیشتر مواقع، دارایی‌های مربوط به بازی NFT‌های مبتنی بر بستر بلاکچین هستند، به این معنا که امکان معامله آن‌ها در بازار‌های NFT وجود دارد. در موقعیت‌های دیگر به منظور معامله‌ آیتم‌های بازی لازم است ابتدا آن‌ها را به NFT تبدیل کرد.

بدین ترتیب این آیتم‌ها در بازی مزایایی برای بازیکنان به ارمقان می‌آورد و مهم‌ترین آن امکان کسب درآمد بیشتر است. با این حال برخی از بازی‌ها دارای آیتم‌هایی هستند که کاملا مجازی بوده و هیچ تاثیری در بازی و کسب درآمد بازیکن ندارد.

بسته به نوع بازی، بازیکنان می‌توانند با انجام فعالیت‌هایی نظیر جنگ با سایر بازیکنان یا ساخت بنا‌هایی در زمین خود به کسب درآمد کنند. برخی بازی‌ها پا را فراتر گذاشته و امکان دریافت درآمد انفعالی را برای افراد فراهم آورده است. به این صورت که بدون بازی کردن و تنها با استیک کردن و وام دهی آیتم‌های بازی خود به سایر بازیکنان قادر به کسب درآمد می‌باشند. در ادامه به برخی از ویژگی‌های گیم فای خواهیم پرداخت.

 

مدل کسب درآمد در ازای بازی کردن (P2E)

call of duty

کسب درآمد در ازای بازی کردن انقلابی در بازی‌ها و هسته اصلی پروژه‌های گیم فای است. این مدل متفاوت از پرداخت در ازای بازی است که در بازی‌های ویدئویی سنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در مدل پرداخت در ازای بازی بازیکنان باید قبل از شروع به بازی آیتم‌هایی را خریداری کنند به طور کلی این نوع بازی نیازمند پرداخت پول است. بازی Call of Duty از این دست بازی‌ها می‌باشد.

در بیشتر مواقع بازی‌های سنتی هیچ گونه کسب درآمدی برای بازیکنان به ارمقان نمی‌آورد و تمامی آیتم‌های مربوط به بازی در اختیار خود کمپانی قرار دارد. در مقابل، مدل کسب درآمد در قبال بازی علاوه بر امکان کسب درآمد، کنترل کامل بر دارایی‌ها را نیز برای بازیکنان به ارمقان می‌آورد.

با این حال در خاطر داشته باشید تمامی موارد ذکر شده بستگی به مدل و طراحی بازی در پروژه‌ گیم فای دارد. فناوری بلاکچین می‌تواند (و باید) کنترل کامل آیتم‌های بازی را در اختیار بازیکنان قرار دهد. با این حال قبل از شروع بازی به منظور کسب درآمد باید به این نکته نیز توجه کرد که نحوه کار بازی به چه صورت است و چه کسانی در پشت پرده بازی مورد نظر قرار دارند.

نکته دیگری که باید به آن توجه کرد این است که برخی از این بازی‌ها رایگان بوده و بازیکنان می‌توانند اقدام به کسب درآمد کنند در حالی که برای شرکت در برخی دیگر لازم است ابتدا NFT‌ها یا آیتم‌های خاصی خریداری شود. به این ترتیب لازم است ابتدا ریسک بازی را در نظر بگیرید. برای مثال اگر بازی سرمایه قابل توجهی را از بازیکن طلب کند و در ازای این سرمایه گذاری درآمد ناچیز باشد امکان از دست دادن سرمایه اولیه بازیکن وجود دارد.

بازی اکسی اینفینیتی یکی از محبوب‌ترین بازی‌ها بر بستر اتریوم می‌باشد که محبوبیت آن از سال 2018 تا کنون همچنان رو به افزایش است. در این بازی، بازیکنان قادرند در ازای انجام وظایف روزانه NFT حیوانات خانگی (Axies) دریافت کنند.

علاوه بر خرید و فروش اکسی، بازیکنان قادرند اکسی‌های خود را به دیگر بازیکنان وام دهند. بدین ترتیب صاحبان اکسی‌ها بدون بازی کردن نیز قادر به کسب درآمد می‌باشند.

 

مالکیت دارایی‌های دیجیتال

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم فناوری بلاکچین کنترل کامل را در اختیار مالکین قرار می‌دهد به این معنی که بازیکنان می‌توانند آیتم‌های بازی خود را به طرق مختلف به پول تبدیل کنند.

در گیم فای بازیکنان می‌توانند کنترل کامل بر دارایی‌های خود از جمله آواتار‌ها، حیوانات خانگی، خانه‌ها، صلاح‌ها، ابزار و سایر آیتم‌ها داشته باشند.

 تمرکز برخی بازی‌های محبوب متاورسی مانند Decentraland و The Sandbox بر مالکین زمین بوده و امکان تبدیل زمین‌های متاورسی به ارز‌های فیات را فراهم می‌کنند.

 

اپلیکیشن‌های دیفای

برخی پروژه‌های گیم فای از کارایی‌های دیفای همانند استیکینگ، نقدینگی، ماینینگ و کشت سود نیز بهره می‌برند. بدین ترتیب بازیکنان می‌توانند از طریق استیک کردن آیتم‌های بازی خود، به دریافت پاداش، دسترسی به آیتم‌های خاص یا ارتقای سطح بازی بپردازند.

برخلاف بازی‌های سنتی که به طور متمرکز کنترل می‌شوند، استفاده از ویژگی‌های دیفای همچنین می‌تواند باعث غیرمتمرکزتر کردن بازی‌ها شود به طوری که جامعه‌ شرکت کننده بازی قادر است در برخی تصمیمات مربوط به بازی دخیل باشد. این جامعه قادر است از طریق سازمان‌های خود گردان غیرمتمرکز (DAOs) برای اپدیت‌های آینده بازی رای دهند.

برای مثال، بازیکنان بازی Decentraland می‌توانند با قفل کردن توکن‌های حاکمیتی خود (MANA) در DAO به رای دهی در رابطه با سیاست‌های بازی بپردازند. هرچه تعداد توکن‌های قفل شده بیشتر باشد قدرت رای دهی بالاتر است. به این صورت بازیکنان قادر به ارتباط مستقیم با توسعه دهندگان بازی هستند و در نتیجه در توسعه بازی تاثیر گذار می‌باشند.

 

تفاوت بازی‌های سنتی و گیم فای

در بازی‌های سنتی نیز بازیکنان قادر به جمع آوری دارایی‌های دیجیتال و ارتقای شخصیت خود در بازی می‌باشند. اما این توکن‌ها یا آیتم‌ها را نمی‌توان خارج از فضای بازی معامله کرد. در بیشتر مواقع این دارایی‌ها فاقد هیچ گونه ارزش خارج از فضای بازی هستند حتی اگر ارزشمند هم باشند بازیکنان قادر به تبدیل آن‌ها به پول در دنیای واقعی نمی‌باشند.

اما در بازی‌های مبتنی بر بلاکچین دارایی‌ها و توکن‌ها به صورت رمز ارز یا NFT هستند. به این ترتیب بازیکنان قادر به انتقال دارایی‌ها به کیف پول خود بوده و در ادامه می‌توانند آن‌ها را به ارز‌های فیات و یا دیگر رمز ارزها تبدیل کنند.

 

نحوه کسب درآمد از طریق بازی

در حال حاضر هزاران بازی مبنتی بر بلاکچین وجود دارد که نحوه کار هر کدام متفاوت از دیگری است. مراقب وب سایت‌های اسکم و کلاهبرداری باشید. متصل کردن کیف پول خود یا دانلود بازی‌ها از سایت‌های نامعتبر می‌تواند خطرناک باشد. پیشنهاد می‌کنیم یک کیف پول مجزا به این منظور ایجاد کنید و تنها مبلغی را به عنوان سرمایه گذاری انتخاب کنید که توانایی از دست داد آن را دارید. اگر به بازی مورد نظر خود اطمینان کامل دارید قدم‌های ذکر شده در ادامه‌ را دنبال کنید:

  1. ساخت کیف پول دیجیتال
  2. متصل کردن کیف پول خود به بازی مورد نظر
  3. بررسی اقدامات لازم برای انجام بازی

 

آینده گیم فای

تعداد بازی‌های گیم فای در سال 2021 به شکل چشم گیری افزایش یافت و پیش بینی می‌شود در سال‌های آینده نیز بر تعداد آن‌ها افزوده شود. در تاریخ مارچ سال 2022 بیش از 1400 بازی مبتنی بر بلاکچین در DappRadar ثبت شد. اکنون بازی‌های محبوب بسیاری بر چندین شبکه از جمله اتریوم، پالیگان، هارمونی و سولانا اجرا شده‌اند.

با پیشرفت و گسترش فناوری بلاکچین انتظار می‌رود پروژه‌های گیم فای گسترش و توسعه بیشتر را  نیز تجربه کنند. توانایی کسب درآمد از بازی علاوه بر در اختیار داشتن کنترل کامل بر دارایی‌ها سبب جذابیت پروژه‌های گیم فای به خصوص در کشور‌های در حال توسعه شده است.

 

جمع‌بندی

از روز‌های اول بیت کوین افراد بسیاری شانس خود را برای دریافت بیت کوین در بازی‌های متفاوت امتحان کردند. اگرچه در حال حاضر نیز این بازی‌ها در دسترس‌اند اما اتریوم و توسعه قرارداد‌های هوشمند به طور کلی صنعت بازی‌های مبتنی بر بلاکچین را زیر و رو کرده و تجربه‌ جذاب‌تری را ارائه می‌دهد. با ترکیب سرگرمی و کسب درآمد به آسانی شاهد جذب بازیکنان به پروژه‌های گیم فای هستیم. با افزایش محبوبیت بازی‌های بلاکچینی تعداد کمپانی‌هایی که به دنیای متاورس ورود می‌کنند نیز افزایش می‌یابد.

به اشتراک بگذارید

کپی شد!

دیدگاهتان را بنویسید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد

بیتفا در شبکه های اجتماعی

بیتفا با حضور در شبکه های اجتماعی سعی دارد تا جدیدترین اخبار را در سریع ترین حالت ممکن به شما ارائه دهد. ما را در اینستاگرام ، تلگرام ، یوتیوب و آپارات دنبال کنید .

 
پشتیبانی