رمز ارز دوج چین چیست؟

انتشار : ۱۴۰۱/۰۶/۲۲ ۱۵:۴۹
آخرین بروزرسانی : ۱۴۰۱/۰۶/۲۷ ۱۸:۱۷
آموزش آموزش رمزارزها
4 متوسط زمان مطالعه : 8 دقیقه
نویسنده این مطلب
فاطمه بادیپا

اگر در فضای کریپتو فعال و علاقمند به رمزارزهایی مانند دوج کوین هستید احتمالاً اخبار مربوط به پروژه‌ای به نام دوج چین (Doge Chain) را شنیده باشید که اخیراً راه‌اندازی شده است. نام این ارز دیجیتال شباهت بسیار زیادی به دوج کوین دارد و ممکن است حتی برخی تصور کنند که رمز ارز Doge chain پروژه اسکم دوج کوین است. دوج کوین یک میم کوین پیشرو است که توسط دو مهندس نرم افزار ایجاد شده است. ولی دوج چین توسط یک تیم کاملا ناشناس راه اندازی شده است. جهت کسب اطلاعات راجبه دوج چین، مزایا و معایب، نحوه خریداری و غیره در ادامه مطلب همراه ما باشید.

 

دوج چین؛ به دنبال حل مشکلات دوج کوین

دوج چین یک توکن با استاندارد ERC20 می‌باشد که بر بستر شبکه اتریوم قرار دارد. فعالیت دوج چین به روی اثبات سهام تثبیت شده است. پروژه دوج چین یک راهکار لایه 2 برای بلاکچین دوج کوین می‌باشد. دوج چین یک پروتکل غیرمتمرکز سازگار با EVM است که روی شبکه پالیگان اجرا می‌شود و هدف آن پل زدن به بلاکچین دوج کوین است. این پروتکل به کاربران دوج کوین اجازه می‌دهد تا به اکوسیستم (DeFi) دسترسی داشته باشند.

همانطور که در قسمت بالا ذکر شد، دوج چین به دوج کوین وابسته نیست اما یک بلاکچین مجزا جهت پل زدن به دوج کوین راه‌اندازی کرده است و هدف آن توانمندسازی دارندگان دوج کوین می‌باشد. با استفاده از این پل، دارندگان دوج کوین می‌توانند به بازی‌های بلاک چین، NFT ها و انواع مختلف برنامه‌های DeFi دسترسی داشته باشند. به عبارت دیگر، این پروژه جدید به دنبال ایجاد مقیاس پذیری و کارایی در شبکه دوج کوین است.

 

اهداف راه اندازی دوج چین چیست؟

با توجه به وایت پیپر منتشر شده توسط جامعه رسمی دوج چین، هدف این پروژه گسترش و بهبود کاربرد دوج کوین است. در نتیجه، کاربران دوج کوین می‌توانند با قرار دادن توکن‌های DOGE خود در قراردادهای هوشمند دوج چین در انواع مختلف پروژه‌های فعال در حوزه امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) شرکت کنند تا توکن‌هایی مبنا بر اثبات سهام دوج کوین (wDOGE) را دریافت کنند؛ این توکن‌های wDOGE در شبکه دوج چین قرار دارند. در صورت نیاز، توکن‌های wDOGE را می‌توان دوباره به دوج کوین تبدیل کرد.

 

تفاوت میان دوج کوین و دوج چین

مقیاس‌ پذیری‌تر ساختن زنجیره دوج کوین برای استفاده در مقیاسی گسترده کاری دشوار است، اما پل دوج چین می‌تواند چنین محدودیت‌هایی را برای دوج کوین برطرف کند. در فرایند استخراج دوج کوین انرژی نسبتاً زیادی مصرف می‌شود به نحوی که در این فعالیت حدود 6.54 تراوات بر ساعت برق مصرف می‌شود که برابر با انرژی مصرف شده توسط یک کشور کوچک است. در پی رشد همزمان دوج کوین تصور می‌شود که آلودگی های زیستی بسیار زیادی ایجاد شود که این مورد می‌تواند از گسترش آن جلوگیری کند. بنابراین با ظهور دوج چین‌ نگرانی‌هایی از این قبیل برطرف خواهد شد. دوج چین با ارائه یک جایگزین کم مصرف انرژی با این معضل مقابله می‌کند و توانایی آن را دارد تا بخش عمده‌‌ای از بار عملیاتی دوج کوین را به دوش بگیرد. موردی که دوج کوین دارد به موضوع مکانیسم اجماع آن بر می‌گردد که این بلاکچین به دلیل استفاده از اثبات کار (PoW) توانایی دستیابی به مقیاس‌پذیری بالایی را نداشته و نمی‌تواند میلیون‌ها تراکنش را به سرعت پردازش کند. علاوه بر آن دوج کوین از آن‌جایی که نوعی فورک از بلاکچین لایت کوین به حساب می‌آید، بنابراین تواناتیی پشتیبانی از قراردادهای هوشمند را ندارد اما دوج چین یک مکمل برای زنجیره دوج کوین است که می‌تواند تراکنش‌ها را سریع‌تر انجام دهد و از راه‌اندازی قراردادهای هوشمند پشتیبانی کند.

تفاوت میان دوج کوین و دوج چین

چگونه می‌توان دوج چین را خریداری کرد؟

شما می‌توانید دوج کوین را از صرافی‌های متمرکز مانند MEXC، KuCoin، Binance، Gate.io  و... خریداری کنید. جهت نگهداری این رمز ارز هنوز کیف پول مشخصی معرفی نشده است اما در حال حاضر شما می‌توانید آن را بر روی کیف پول‌های پشتیبانی کننده از بلاکچین اتریوم ماننند متامسک و با استاندارد ERC-20 ذخیره کنید.

 

تاثیر دوج چین بر دوج کوین

در حالی که این دو پروژه از خیلی نظرات به یکدیگر مرتبط نیستند، اما تأثیر آینده ارز دیجیتال دوج چین بر ارز دوج کوین تقریباً اجتناب ناپذیر است. به طوری که حتی قبل از راه اندازی ارز Doge chain یا همان DC، شایعات اشتباه مبنی بر اینکه دوج چین یک شبکه لایه 2 از دوج کوین است، قیمت DOGE را تقریباً 11٪ در یک روز افزایش داد. از آن زمان، قیمت DOGE مسیر اصلی خود را تغییر داده است.

 

ویژگی های دوج چین

دوج چین درای یک سری ویژگی‌های متمایز می‌باشد که آن را به یک رمز ارز متمایز نسبت به رمزارز دوج کوین تبدیل کرده است. این ویژگی‌ها شامل مواردی مانند اجماع اثبات سهام، سازگاری با EVM، حکومت غیرمتمرکز و سازگاری با زنجیره‌ای متقابل می‌باشد.

 

استفاده از اجماع اثبات سهام (PoS) و BFT

استفاده از اثبات سهام و BFT به همه افراد جامعه یک بلاکچین اجازه می‌دهد بدون شرایط و محدودیت‌های سخت‌گیرانه در فعالیت‌های شبکه شرکت کنند، بنابراین یک بلاکچین بدون مجوز و غیرمتمرکز را ایجاد می‌کند. BFT یکی از پروتکل‌های کاربردی در حوزه بلاکچین است که امکان فعالیت یکپارچه با امنیت بالا را برای یک بلاکچین فراهم می‌کند. به زبان ساده، در واقع این الگوریتم سعی می‌کند بر کاستی‌های PoW و PoS غلبه کند. مزایای BFT شامل نهایی شدن بلاک فوری، کاهش زمان ایجاد بلاک ها، یکپارچگی بالای داده، پذیرش خطا و انعطاف پذیری عملیاتی است.

سازگاری با EVM

مزیت اصلی سازگاری EVM سهولت در دستیابی به قابلیت همکاری با اکوسیستم اتریوم است. دوج چین با EVM سازگار است، به این معنی که هر قرارداد هوشمند که بر بستر اتریوم موجود می‌تواند به راحتی بدون تغییر به دوج چین منتقل می شود. بدون سازگاری EVM، ساخت کیف پول ها، رابط‌ها و DApp های جدید برای کاربران جدید دشوار خواهد بود که دوج چین این مشکل را برطرف کرده است.

حکومت غیرمتمرکز

درست مانند سایر پروتکل‌های غیرمتمرکز، چارچوب دوج چین بر اساس تمرکززدایی ساخته شده است. این بدان معناست که دارندگان توکن می‌توانند تغییرات و دستورات جدیدی را پیشنهاد کنند، نظرات خود را بیان کنند، بر نظر تصمیم‌ گیرندگان تأثیر بگذارند و به پارامترهای مختلف بلاکچین رأی دهند.

سازگاری با زنجیره‌ای متقابل

سازگاری با زنجیره متقابل میان بین دوج چین و بلاکچین دوج کوین مشخص ترین ویژگی دوج چین می‌باشد. در صورت نیاز، می‌توانید به راحتی توکن‌های دوج کوین را به دوج چین تبدیل کنید و از آن برای خرید NFT، شرکت در GameFi یا ایجاد DApps استفاده کنید. این سازگاری زنجیره‌ای متقابل همچنین تضمین می‌کند که می‌توانید توکن‌های DC را به DOGE تبدیل کنید و آن‌ها را به بلاکچین دوج کوین تبدیل کنید.

 

کاربرهای دوج چین

دوج چین برای دارندگان دوج کوین طراحی شده است تا بتوانند به راحتی به NFT‌ها، بازی‌ها و پروتکل‌ها و برنامه‌های DeFi دسترسی داشته باشند بدون اینکه دوج کوین را رها کنند.

کاربرهای دوج چین

 

NFT ها

پروتکل ERC-721 به کاربران دوج چین اجازه می‌دهد تا NFT‌های خود را منتشر کنند. می‌توانید ERC-721 را به عنوان یک نسخه پیشرفته تر از استاندارد ERC-20 در نظر بگیرید. این به شما امکان می دهد NFT‌های خود را در چشم انداز NFT موجود ادغام کنید.

DeFi

دوج چین یک بلاکچین سازگار با EVM است، به این معنی که با طیف گسترده‌ای از ابتکارات رمزنگاری محبوب سازگار است. برای مثال، می‌توانید پروتکل‌های DeFi مانند Uniswap و SushiSwap را به‌طور یکپارچه با دوج چین ادغام کنید. علاوه بر آن کاربران می‌توانند رمز ارزهای DC  و wDOGE را در استخرهای نقدینگی مختلف قفل کنید.

GameFi

شما همچنین می‌توانید دنیای DeFi را بر روی پلتفرم دوج کوین بسازید. علاوه بر این، دارندگان دوج کوین می‌توانند از ارزهای دیجیتال wDOGE و DC برای شرکت در رویدادهای بازی مجازی یا به اشتراک گذاری منابع دیجیتال استفاده کنند.

 

جمع بندی

برخی از بلاکچین‌های اصلی که عمدتاً به روی عملیات پرداخت متمرکز بودند، اکنون به دنبال راه‌های دیگری برای افزایش مقیاس پذیری خود هستند. برای حل مشکل مقیاس پذیری، بسیاری از آن‌ها به شبکه‌های لایه 2 روی آورده‌اند. یکی از این رمزارزها دوج کوین می‌باشد، دوج کوین دچار مشکل مقیاس پذیری است و پروژه دوج چین یک نقطه عطف عالی برای پیشرفت آن و حل مشکل مقیاس پذیری آن می‌باشد. دوج چین امکانات بسیاری را برای کاربران دوج کوین فراهم کرده است که به موجب آن شاهد پیشرفت‌های بسیاری در رمز ارز دوج کوین هستیم.

به اشتراک بگذارید

کپی شد!

کامنت ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


مطالب مرتبط

 

بیتفا در شبکه های اجتماعی

بیتفا با حضور در شبکه های اجتماعی سعی دارد تا جدیدترین اخبار را در سریع ترین حالت ممکن به شما ارائه دهد. ما را در اینستاگرام ، تلگرام ، یوتیوب و آپارات دنبال کنید .