تجمیع کننده نقدینگی (DEX Aggregator) چیست؟ - معرفی 3 تجمیع کننده نقدینگی برتر

تجمیع کننده نقدینگی (DEX Aggregator) چیست؟ - معرفی 3 تجمیع کننده نقدینگی برتر
نویسنده این مطلب
پاتریک شاه‌نظری

۱۴ لایک

۱,۲۲۹ بازدید
m
زمان مطالعه
انتشار : ۱۴۰۱/۰۹/۳۰ ۱۷:۴۴
بروزرسانی : ۱۴۰۲/۰۱/۱۷ ۱۳:۵۷

میزان نقدینگی یک بازار و میزان نقدشوندگی یک محصول (کالا، ارز، سهام و ...)، یکی از اصلی‌ترین شاخصه‌های بازار آن محصول به حساب می‌آید؛ به این دلیل که هر چقدر بازار یک محصول دارای نقدینگی بالاتری باشد، نقدشوندگی آن محصول نیز بالاتر بوده و در ادامه می‌تواند مخاطبین بیشتری را به خود جذب کند. این موضوع در بازار رمز ارزها نیز صدق می‌کند و در این بازار نیز نقدینگی یکی از بزرگترین نیازها و چالش‌ها به حساب می‌آید. یکی از راه‌های افزایش کارایی نقدینگی، تجمیع کردن آن از میان بسترهای مختلف می‌باشد و در حوزه رمز ارزها نیز پروژه‌هایی به عنوان تجمیع کنندگان نقدینگی ایجاد شده‌اند. اما تجمیع کننده نقدینگی چیست و چه کمکی می‌تواند به رشد پروژه‎‌های مختلف بخصوص در حوزه دیفای (Defi) کرده باشد؟

در ادامه این مقاله با بیتفا همراه باشید تا به صورت کامل به این مفهوم پرداخته و با بهترین پروژه‌های این حوزه آشنا شویم.

 

نقدینگی و میزان نقدشوندگی در بازارهای مالی

به میزان سرمایه‌ای که در یک بازار مالی و محصول وجود دارد، نقدینگی آن بازار گفته می‌شود. اگر یک بازار دارای نقدینگی بالایی باشد به این معناست که جامعه سرمایه بالاتری را وارد آن بازار کرده و در نتیجه یک امتیاز مثبت برای آن بازار به حساب می‌آید. اما در کنار نقدینگی، مفهوم دیگری به نام میزان نقدشوندگی قرار می‌گیرد؛ میزان نقدشوندگی به میزان تمایل جامعه یک بازار در خریدار آن و به میزان آسانی آن محصول در جهت فروخته شدن (نقد شدن) اشاره دارد. هر چقدر فروش و نقد کردن یک محصول در بازار (با قیمتی ثابت) راحت‌تر باشد، آن محصول دارای میزان نقدشوندگی بالاتری خواهد بود.

ارزهای فیات (برای مثال یورو و دلار) بیشترین نقدشوندگی را در بازارهای مالی دارند؛ رمزارزها نیز دارای نقدشوندگی مناسبی هستند اما برای افزایش این میزان و تبدیل شدن به یک روش پرداختی سراسری، نیاز به نقدینگی و در نتیجه میزان نقدشوندگی بیشتری دارند و یکی از راه‌حل‌های افزایش نقدینگی در حوزه رمز ارزها، تجمیع کردن پلتفرم‌ها و استخرهای مختلف می‌باشد. اکنون که با مفاهیم نقدینگی و میزان نقدشوندگی آشنا شدیم، در ادامه به تجمیع کردن نقدینگی خواهیم پرداخت!

نقدینگی در بازارهای مالی

 

آشنایی با تجمیع کننده نقدینگی (Aggregator) در حوزه رمز ارزها

در بازار رمز ارزها، پلتفرم‌ها و صرافی‌های غیرمتمرکزی فعالیت دارند که هر کدام استخرهای نقدینگی بخصوص خود را دارند؛ تامین کنندگان نقدینگی دارایی‌های (رمز ارزها) خود را به منظور ایجاد و تامین نقدینگی در این استخرها قرار می‌دهند و کاربران (مشتری‌ها پلتفرم) با استفاده از این استخرها اقدام به تبادل و خرید و فروش رمز ارزهای خود می‌کنند. صرافی‌ها هر کدام استخرهای بخصوص خود را دارند، برای مثال ممکن است صرافی غیرمتمرکز UniSwap در استخر ETH/DAI خود 600 میلیون دلار و صرافی غیرمتمرکز Sushi Swap در استخر ETH/DAI خود 160 میلیون دلار دارایی داشته باشند. کاربری که با پلتفرم یونی سواپ کار می‌کند، هیچگونه دسترسی به نقدینگی استخر پلتفرم سوشی سواپ ندارد و درواقع 160 میلیون دلار نقدینگی بدون کاربرد در استخرهای سوشی سواپ باقی می‌ماند. (برای اطلاعات بیشتر در رابطه با استخرهای نقدینگی پیشنهاد می‌کنم مقاله "استخر نقدینگی چیست؟ - راه‌های درآمدزایی از استخرهای نقدینگی" را از سایت بیتفا مطالعه کنید)

اما گونه‌ای از پروژه‌های بلاکچینی با هدف افزایش کاربرد نقدینگی استخرهای مختلف ایجاد شدند، به این صورت که این نوع پلتفرم‌ها پلی میان استخرهای مختلف ایجاد می‌کند و نقدینگی تمام آن‌ها را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. برای مثال تمامی استخرهایی که در آن‌ها جفت ارز ETH/DAI قرار دارد را به یک دیگر متصل می‌کنند و باعث می‌شوند تا دارایی‌هایی که در پلتفرم یونی سواپ، سوشی سواپ و ده‌ها پلتفرم دیگر قرار دارد، به صورت یک جا در اختیار کاربران قرار بگیرد.

این پلتفرم‌ها در اصل با جمع کردن نقدینگی دیگر صرافی‌ها، بستری با نقدینگی بسیار بالا ایجاد می‌کنند. به این نوع پروژه‌ها که خود نوعی از صرافی‌های غیرمتمرکز هستند، تجمیع کننده نقدینگی (Dex Aggregator) گفته می‌شود.

آشنایی با تجمیع کننده نقدینگی (Aggregator) در حوزه رمز ارزها

 

کاربرد تجمیع کنندگان نقدینگی در حوزه دیفای

یکی از کاربردهای مهم تجمیع کنندگان نقدینگی که بالاتر نیز با آن آشنا شدیم، افزایش میزان نقدینگی می‌باشد. این نوع پروژه‌ها باعث می‌شوند تا حجم بالاتری نقدینگی در اختیار کاربران قرار بگیرد تا امکان مبادلاتی با حجم بالاتر فراهم شود.

اما کاربرد اصلی این نوع پروژه پیدا کردن بهترین نسبت قیمتی میان تمام استخرهای یک جفت ارز در پلتفرم‌های مختلف می‌باشد. همانطور که می‌دانید ممکن است قیمت ارزهای مختلف در صرافی‌های مختلف کمی متفاوت بوده و دارای کمی نوسان قیمتی باشند. فرض کنید یک کاربر قصد تبدیل کردن ارز SHIBA به USDC را دارد؛ یک تجمیع کننده نقدینگی با جستوجو در استخرهای صرافی‌های مختلف، بهترین نسبت قیمتی را پیدا می‌کند و استخری که در ازای دریافت ارز شیبا بیشترین مقدار از رمزارز USDC در اختیار قرار می‌دهد را به کاربر معرفی می‌کند. این موضوع باعث می‌شود تا کاربران بتوانند با کار کردن با تنها یک پلتفرم، به بهترین نسبت قیمتی در تمامی استخرها دسترسی داشته باشند.

ایجاد بستری با نقدینگی فراوان و جستوجوی بهترین نسبت قیمتی وظیفه‌ای است که تجمیع کنندگان نقدینگی بر عهده دارند و با این کار خدمت بزرگی به کاربران خود می‌کنند!

 

معرفی بهترین تجمیع نقدینگی در حوزه رمز ارزها

در حوزه تجمیع نقدینگی در مجموع پروژه‌های به نسبت محدودی فعالیت می‌کنند اما از این بین پروژه‌هایی توسعه یافته‌اند که عملکرد بسیار موفقی را از خود نشان داده‌اند که در ادامه به معرفی بهترین تجمیع کننده نقدینگی در حوزه رمز ارزها خواهیم پرداخت.

پروژه بلاکچینی Open Ocean

 

پروژه بلاکچینی Open Ocean

پروژه بلاکچینی Open Ocean یکی از بهترین و موفقترین پروژه‌های فعال در حوزه تجمیع نقدینگی می‌باشد. موفقیت این پروژه به دلیل گستردگی فعالیت آن در میان بلاکچین‌های مختلف می‌باشد. پروژه Open Ocean بر بستر بیش از 18 بستر بلاکچینی راه‌اندازی شده است و پلتفرم‌های سوار بر آن‌ها را به یک دیگر متصل کرده است. این پروژه یکی از بهترین پروژه‌های فعال در حوزه تجمیع نقدینگی می‌باشد.

برای آموزش کار با این پلتفرم پیشنهاد می‌کنم مقاله "آموزش کار با صرافی اوپن اوشن (Open Ocean)" را از سایت بیتفا مطالعه کنید.

 

پروژه بلاکچینی 1INCH

پروژه بلاکچینی 1INCH نیز یکی از پروژه‌هایی است که در این حوزه فعالیت می‌کند. این پروژه بر بستر بلاکچین‌های اتریوم، زنجیره هوشمند بایننس، پالیگان، آربیتروم و آپتیمیزم راه‌اندازی شده است و نقدینگی ایجاد شده در پلتفرم‌های این بسترها را تجمیع کرده و در اختیار کاربران قرار می‌دهد. پلتفرم 1INCH از اولین پروژه‌های موفق در این حوزه می‌باشد.

پروژه بلاکچینی 1INCH

 

پروژه بلاکچینی Kyber Network

پروژه بلاکچینی کایبر نتورک با هدف تبدیل شدن به قطب نقدینگی توسعه پیدا کرده است و بر بستر بیش از 12 بلاکچین راه‌اندازی شده است. این پروژه با تمرکز بر زیرساخت‌های نقدینگی فعالیت می‌کند و با بیش از 70 پلتفرم بلاکچینی همکاری داشته و در مجموع حدود 25 میلیارد دلار نقدینگی در دسترس دارد و می‌تواند آن را در اختیار کاربران قرار دهد. برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این پروژه پیشنهاد می‌کنم مقاله "پروژه Kyber Network چیست؟ همه چیز در مورد ارز دیجیتال KNC" را از سایت بیتفا مطالعه کنید.

 

جمع‌بندی

تجمیع کنندگان نقدینگی نوعی پروژه بلاکچینی در حوزه صرافی‌های غیرمتمرکز می‌باشند که با قصد بهره‌وری هر چه بیشتر از نقدینگی و ارائه بهترین نسبت قیمتی به مخاطب ایجاد شده‌اند. این نوع پروژه‌ها در واقع به کاربران خود این اجازه را می‌دهند تا همزمان به استخرهای نقدینگی تمامی پلتفرم‌ها دسترسی داشته باشند و از بهترین موقعیت‌ها استفاده کنند. این نوع پروژه‌ها را می‌توان یکی از راه‌های پیشرفت حوزه صرافی‌های غیرمتمرکز به شمار آورد.

به اشتراک بگذارید

کپی شد!

دیدگاهتان را بنویسید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد

بیتفا در شبکه های اجتماعی

بیتفا با حضور در شبکه های اجتماعی سعی دارد تا جدیدترین اخبار را در سریع ترین حالت ممکن به شما ارائه دهد. ما را در اینستاگرام ، تلگرام ، یوتیوب و آپارات دنبال کنید .

 
پشتیبانی