معرفی پلتفرم محبوب دیسنترالند (Decentraland)

انتشار : ۱۴۰۱/۰۲/۱۵ ۱۱:۱۲
آخرین بروزرسانی : ۱۴۰۱/۰۶/۲۱ ۱۱:۳۷
آموزش متاورس و NFT آموزش پلتفرم
2 متوسط زمان مطالعه : 6 دقیقه
نویسنده این مطلب
بهرام یوسفی

چشمانتان را ببندید و کارهایی که در واقعیت و در زندگی روزمره قادر به انجام آن‌ها هستید را تصور کنید. مطمئناً در انجام برخی از کارها با محدودیت‌هایی روبرو می‌شوید، این محدودیت‌ها از لحاظ توانایی در انجام کارها، کیفیت و چگونگی انجام شدن آن کار و محدودیت‌های زمانی و مکانی مطرح می‌شوند. ممکن است این سوال در ذهن شما شکل بگیرد که اگر امکان ایجاد محیطی برای خود داشتید که در آن می‌توانستید این محدودیت‌ها کنار بگذارید، زندگی در آن محیط چگونه می‌شد؟ محیطی را تصور کنید که در آن می‌توانید هر آنچه دوست داشته باشید انجام دهید. مثلاً در عرض یک چشم بر هم زدن از یک موزه تابلوهای نقاشی به یک پارک جنگلی می‌رفتید و از دریاچه‌ای که در آنجا هست لذت می‌بردید و خانه مورد علاقه خود را به سلیقه خود تزئین می‌کردید! خبر خوب این است که اکنون تکنولوژی این امکان را برای شما فراهم کرده است. بله این همان محیط متاورس (Metaverse) است. با توجه به اینکه یکی از محبوب ترین متاورس‌ها متعلق به متاورس دیسنترالند (Decentraland) است در پاسخ به سوال دیسنترالند چیست با ما همراه باشید.

 

معرفی دیسنترالند (Decentraland)

دیسنترالند یک پلتفرم واقعیت مجازی و جهانی سه بعدی است که در آن کاربران زمین‌های خود را توسعه می‌دهند، رویدادها را میزبانی می‌کنند، محتوا تولید می‌کنند و در سایر فعالیت‌های اجتماعی شرکت می‌کنند. دیسنترالند متاورس خود را بر اساس بلاکچین پایه ریزی شده است تا برای ایجاد هویت دیجیتال، مالکیت و محصولات منحصر بفرد تولید شده توسط کاربران قابلیت‌های جذابی را ارائه دهد. این پلتفرم یکی از معروف‌ترین و شناخته‌شده‌ترین پروژه‌هایی است که قبل از فراگیری متاورس نیز جزو پیشگامان این حوزه بوده است.

استبان اوردانو (Estaban Ordano) و آری میلیچ (Ari Meilich) در سال 2016 متاورس دیسنترالند را تأسیس کردند و آن را از یک بازی دو بعدی به دنیایی سه بعدی و بزرگ با NFTهایی به ارزش صدها هزار دلار تبدیل کردند. دیسنترالند ارز مخصوص به خود به نام مانا (Mana) را دارد؛ این NFTها و تمامی زمین‌ها و تجهیزات داخل بازی با توکن همین توکن مانا خرید و فروش می‌شوند. دیسنترالند تمامی امکاناتی که لازمه یک متاورس هستند را پوشش داده است که از این امکانات می‌توان به داشتن رابط سه بعدی، بکارگیری و استفاده از اقتصاد دیجیتال و پشتیبانی از محصولات بر مبنای توکن‌های غیر مثلی (NFT) اشاره نمود. لازم به ذکر است که این پروژه فقط یک محیط ساده در فضای متاورس نیست بلکه با ترکیب پروژه‌های دیگری که به Decentraland متصل می‌شوند، جنبه یک هاب متاورسی را نیز دارد.

زمین های دیسنترالند

زمین‌های متاورسی دیسنترالند نیز یکی از دلیل‌هایی هستند که این پروژه محبوبیت قابل توجهی را برای خود به وجود آورده است. علاوه بر این موارد این پلتفرم با ارائه دادن امکان رای دادن در سازمان‌های غیرمتمرکز خودمختار (DAO) توانسته است برای توکن خود کاربرد‌های مختلفی ایجاد کند و موجب صعود قیمت قابل توجهی برای این توکن شود که این موضوع باعث محبوبیت آن در میان معامله گران و سرمایه گذاران شده است. Decentraland از 90,000 قطعه زمین تشکیل شده است که این قطعات در واقع NFTهایی در بلاکچین اتریوم هستند. البته زمین‌های مختلفی در دیسنترالند وجود دارد که درست همانند دنیای واقعی برخی از آن‌ها از قبل توسط افرادی خریداری شده است و برخی دیگر مخصوص گروه‌های خاص هستند، صاحبان برخی از این زمین‌ها در زمین خود خانه می‌سازند و یا مجتمع‌های تفریحی مختلفی ایجاد کرده و با این کار ارزش زمین خود و حتی ارزش زمین‌های مجاور خود را نیز بالاتر می‌برند. دقیقاً همانند دنیای واقعی می‌توان با ساخت و ساز‌هایی که در زمین‌های متاورس انجام می‌شود ارزش زمین را بالا برد. (برای وارد شدن به این متاورس می‌توانید از این لینک اقدام کنید)

 

روش کار با بخش Builder دیسنترالند

ساخت در دیسنترالند

با انتخاب گزینه Builder در سایت Decentraland شما وارد محیطی می‌شوید که ابزار‌های مختلفی در اختیار شما قرار می‌دهد تا با آن‌ها بتوانید تمامی آنچه را که در فضای حقیقی می‌توانید بسازید در متاورس دیسنترالند نیز بسازید. بعد از انتخاب این گزینه قسمت Builder سایت ابزار‌هایی با کاربردی آسان و راحت را در اختیار شما قرار می‌دهد و شما به راحتی می‌توانید محتوای خود را ویرایش کنید. خبر خوب این است که هیچ محدودیتی برای شما وجود ندارد و اگر زمینی که خریده‌اید به اندازه کافی بزرگ باشد و از نظر موقعیت مکانی در جای خوبی قرار داشته باشد حتی می‌توانید آن را به یک پارک تفریحی تبدیل کنید.

 

LAND چیست؟

زمین دیسنترالند

LAND یک دارایی دیجیتال غیر قابل تعویض اما قابل فروش است که در قرارداد هوشمند اتریوم نگهداری می‌شود. LAND به قطعاتی (Parcels) تقسیم می‌شود که با استفاده از مختصات دکارتی منحصر به فرد x، y ارجاع داده می‌شوند. هر LAND شامل اطلاعات مختصات خود، اطلاعات مالک آن، و ارجاعی به فایل توضیحات محتوای داخلی قطعات (Parcels) است که محتوایی را که مالک مایل است در زمین خود ارائه دهد، توصیف و رمزگذاری می‌کند.

 

ملک (Estate) چیست؟

املاک دیسنترالند

ملک (Estate) مانند LAND، یک دارایی دیجیتال غیر قابل تعویض است. یک ملک (Estate)، مجموعه‌ای از دو یا چند قطعه زمین (Parcels)  است که در کنار هم قرار دارند. این قطعات باید در مجاورت یکدیگر باشند و نمی‌توانند با جاده، میدان یا هر زمین دیگری از هم جدا شوند. با اتصال قطعه زمین‌ها برای تشکیل یک Estate، می‌توانید به راحتی دارایی‌های LAND خود را مدیریت کنید. این املاک به طور ویژه هنگام ساخت فضاهای بزرگ‌تر که بیش از یک قطعه زمین را در بر بگیرد مفید هستند.

 

قابلیت‌های دیسنترالند

شما می‌توانید کنترل کنید که چگونه محتوای خاصی در قطعه زمین شما به سایر کاربران در پلتفرم Decentraland ارائه می‌شود. به عنوان مثال، می‌توانید مدل‌های سه بعدی، تصاویر، ویدیو یا محتوای صوتی را فقط برای یک بازیکن در دیسنترالند، پس از دریافت هزینه یا انجام برخی الزامات دیگر، قابل مشاهده کنید. با این حال، به یاد داشته باشید که با آپلود محتوا در این سرور‌ها، اساساً آن را در دسترس عموم قرار می‌دهید زیرا سرورهای محتوا یک سیستم فایل توزیع شده هستند. همچنین شما در دیسنترالند می‌توانید کنترل کنید که چه کسانی را ببینید و با آن‌ها تعامل کنید و چه کسانی می‌توانند شما را ببینند و با شما تعامل کنند. به عنوان مثال، تصور کنید که یک خانه در زمین خود دارید و فقط می‌خواهید دوستان خاصی را به خانه خود دعوت کنید. شما می‌توانید مشخص کنید که چه کسانی را می‌توانید ببینید و چه کسانی می‌توانند شما را ببینند، اما لزوماً نمی‌توانید از دیدن خانه یا محتویات آن توسط دیگر افراد جلوگیری کنید چرا که اطلاعات در سرور‌های ذخیره اطلاعات بصورت غیرمتمرکز ذخیره شده است.

 

خرید زمین با توکن Mana

توکن مانا

با توکن مانا در Decentraland می‌توانید انواع و اقسام زمین‌ها و کالاها را از Marketplace سایت خریداری کنید. علاوه بر این شما می‌توانید خانه‌ای را که در زمین خود ساخته‌اید و امکانات زیادی را به آن اضافه کرده‌اید در این بازار به دیگران بفروشید و در ازای این فروش توکن مانا را دریافت کنید. با ارز دیجیتال مانا شما علاوه بر زمین‌ها و خانه‌های مختلف می‌توانید وسایل و لباس‌های مختلفی که در این فضا محبوب و ارزشمند شده‌اند را نیز خریداری کنید.

 

جمع بندی

به عقیده بسیاری از افرادی که در حوزه بلاکچین فعالیت دارند اینترنت و بلاکچین در سیر تکاملی خود به ایستگاه متاورس رسیده‌اند. این ایستگاه برای برخی بسیار جذاب و برای برخی دیگر تنها در حد یک بازی است. بدون شک متاورس و به طور خاص دیسنترالند پتانسیل‌های بسیار بالایی دارند که روزانه بخش بزرگتری از آن را کشف خواهیم کرد. پروژه‌های بسیاری در حوزه متاورس همانند Sandbox (SAND) ، Bloktopia (BLOK) و غیره نیز وجود دارند که هر کدام به نوبه‌ی خود ما را به دنیای جدیدی وارد می‌کنند، بیایید این مهاجرت به دنیای مجازی را آغاز کنیم.

 

به اشتراک بگذارید

کپی شد!

کامنت ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


مطالب مرتبط

 

بیتفا در شبکه های اجتماعی

بیتفا با حضور در شبکه های اجتماعی سعی دارد تا جدیدترین اخبار را در سریع ترین حالت ممکن به شما ارائه دهد. ما را در اینستاگرام ، تلگرام ، یوتیوب و آپارات دنبال کنید .