جستجو در بیتفا
  • دامیننس بیت کوین به زبان ساده
  • ارزش بازار (Market cap) چیست؟
  • محاصبه سلطه بیت کوین
  • نمودار دامیننس بیت کوین را از کجا ببینم؟
  • چه چیزی بر روی دامینس بیت کوین تاثیر دارد؟
  • تحلیل بازار با استفاده از دامیننس بیت کوین
  • تاثیر دامیننس بیت کوین بر آلتکوین‌ها
  • استراتژی معاملاتی با دامیننس بیت کوین
  • رابطه دامیننس تتر و بیت کوین
دامیننس بیت کوین چیست؟ نمودار دامیننس بیت کوین

دامیننس بیت کوین چیست؟ نمودار دامیننس بیت کوین

مبتدی
انتشار : ۱۴۰۲/۰۷/۲۲
بروزرسانی : ۱۴۰۲/۰۷/۲۲
۷ دقیقه
۷
۵۹۲
توسط :
پاتریک شاه‌نظری

دامیننس بیت کوین یکی از کاربردی‌ترین شاخص‌های تحلیل‌گران برای تحلیل شرایط کلی بازار است. نوسانات قیمتی بیت کوین تاثیر بالایی بر روی آلتکوین‌ها دارد؛ در نتیجه دامیننس بیتکوین می‌تواند به ما استراتژی معاملاتی بدهد. به این صورت که کمک می‌کند تا تاثیر نوسانات قیمتی بیت کوین بر روی قیمت آلتکوین‌ها را تحلیل کنیم. نمودار سلطه بیت کوین از نمودارهایی است که داده‌های با ارزشی را به ما ارائه می‌دهد. اما دامیننس بیت کوین چیست و چگونه محاصبه می‌شود؟ آیا می‌تواند به ما کمک کند تا حرکت قیمتی آلتکوین‌ها را شناسایی کنیم؟

در ادامه این مقاله با بیتفا همراه باشید تا شاخص سلطه بیت کوین بر بازار را درک کنیم و دو استراتژی کاربردی از آن بدست بیاوریم.

 

دامیننس بیت کوین به زبان ساده

دامیننس بیت کوین میزان سلطه بیتکوین بر بازار رمز ارزها را به ما نشان می‌دهد. این شاخص بیان می‌کند که چه درصدی از کل ارزش بازار رمز ارزها، به بیت کوین اختصاص دارد. برای مثال فرض کنید کل ارزش بازار (Market Cap) ارزهای دیجیتال 100 میلیون دلار و ارزش بازار بیت کوین 40 میلیون دلار باشد. طبیعی است که در این شرایط 40 درصد از ارزش این بازار به بیت کوین اختصاص خواهد داشت. به بیانی دیگر 40 درصد از سلطه این بازار در اختیار بیتکوین است.

شاخص دامیننس Bitcoin به همین موضوع اشاره دارد. این شاخص مشخص می‌کند چه درصدی از سرمایه موجود در بازار به بیت کوین خاص اختصاص دارد. سلطه بیتکوین عددی میان 0 تا 100 است و به صورت درصد از کل بیان می‌شود. برای درک بهتر ارزش کل بازار، در ادامه نگاهی به مفهوم مارکت کپ خواهیم انداخت.

 

ارزش بازار (Market cap) چیست؟

ارزش بازار یا همان Market Cap یکی از معیارهای سنجش ارزش یک سهام، رمزارز و یا شرکت است. این معیار با توجه به مجموع ارزش سهام یک شرکت یا مجموع ارزش ارزهای در گردش یک رمزارز به دست می‌آید. برای مثال در زمان نگارش این مطلب 19.5 میلیون واحد بیت کوین در گردش است و قیمت هر واحد 27 هزار دلار است. ارزش بازار این رمزارز از طریق ضرب تعداد ارزهای در گردش (19.5 میلیون) در قیمت هر واحد از آن (27 هزار دلار) به دست می‌آید. در نتیجه در زمان نگارش این مقاله ارزش بازار بیتکوین برابر با 526.5 میلیارد دلار است.

نحوه محاسبه ارزش بازار

ارزش بازار کل بازار ارزهای دیجیتال نیز از مجموع مارکت کپ تمام ارزها محاصبه می‌شود. در زمان نگارش این مطلب ارزش بازار کل بازار ارزهای دیجیتال برابر با 1050 میلیارد دلار است.

 

محاصبه سلطه بیت کوین

محاصبه دامیننس بیت کوین کار آسانی است. برای محاصبه آن تنها کافیست مارکت کپ بیتکوین را بر مارکت کپ کل بازار رمزارزها تقسیم کنیم. اما از آنجایی که دامیننس یک میزان بر پایه درصد است، باید در نهایت عدد حاصل را در 100 ضرب کنیم.

با رشد بازار ارزهای دیجیتال تعداد رمزارزها بشدت افزایش یافت و در حال حاضر جمع ارزش بازار تمام رمز ارزها کار دشواری است. در شرایط فعلی مارکت کپ کل را فقط بر پایه 125 ارز برتر محاصبه می‌کنند. یعنی برای محاصبه دامیننس بیتکوین حاصل جمع مارکت کپ 125 ارز برتر را در مخرج و ارزش بازار بیتکوین را در صورت قرار می‌دهند. (فرمول محاصبه سلطه بیتکوین در تصویر زیر)

نحوه محاسبه دامیننس بیت کوین

اما کاربران نیازی به محاصبه این شاخص ندارند؛ زیرا مقدار دامیننس لحظه‌ای بیت کوین در برخی از پلتفرم‌ها قابل مشاهده است. در ادامه به معرفی پلتفرم‌هایی که نمودار دامیننس بیت کوین را نشان می‌دهند خواهیم پرداخت.

 

نمودار دامیننس بیت کوین را از کجا ببینم؟

نمودار دامیننس بیت کوین مانند برخی دیگر از شاخص‌ها در پلتفرم‌هایی مانند تریدینگ ویو قابل مشاهده است. نماد این شاخص BTC.D است و با جستجو آن در Trading view می‌توانید به نمودار آن دسترسی داشته باشید. شاید برایتان جالب باشد؛ نمودار سلطه بیت کوین نیز مانند نمودار قیمتی رمز ارزها قابل تحلیل است. تحلیل سلطه بیتکوین می‌تواند داده‌های با ارزشی به ما بدهد که در بخش "استراتژی معاملاتی با دامیننس بیت کوین" به آن خواهیم پرداخت.

نمودار دامیننس بیت کوین

پلتفرم دیگری که مقدار این شاخص را به شما نمایش می‌دهد سایت Coin Market Cap است. این سایت در بخش بالایی خود، دامیننس لحظه‌ای بیت کوین را نمایش می‌دهد.

 

چه چیزی بر روی دامینس بیت کوین تاثیر دارد؟

دامیننس ارز بیتکوین تابعی از دو داده "ارزش بازار بیتکوین" و "ارزش بازار کل بازار رمزارزها" است. ارزش بازار بیت کوین نیز خود تابعی از "قیمت بیت کوین" و "تعداد ارزهای در گردش بیتکوین" است. در نتیجه نوسان قیمتی بیتکوین (بیشترین تاثیر) و تعداد بیتکوین‌های در گردش (تغییر کمی دارد) تاثیر مستقیم بر روی دامیننس ارز بیتکوین دارند.

اما علاوه بر آن ارزش بازار کل نیز بر دامیننس بیت تاثیر گذار است. به این معنا که اگر آلتکوین‌ها نوسان قیمتی رو به رشد داشته باشند، تاثیر منفی بر Dominance بیت کوین (کاهش سلطه) می‌گذارند. در مقابل اگر نوسان قیمتی ریزشی داشته باشند، باعث افزایش این شاخص خواهند شد.

در حالت کلی اخبار بیت کوین، نوسان قیمتی آلتکوین‌ها، ورود و خروج سرمایه به ارزها و اتفاقات شبکه بیتکوین بیشترین تاثیر را بر روی دامیننس بیتکوین می‌گذارند.

 

تحلیل بازار با استفاده از دامیننس بیت کوین

تا اینجای مقاله با مفهوم سلطه بیتکوین، نحوه محاصبه و عوامل موثر بر نوسانات آن آشنا شدیم. اما جالب است بدانید که این شاخص قابل تحلیل است و داده‌های با ارزشی در رابطه با شرایط کلی بازار کریپتو به ما می‌دهد. همانند نمودار جفت ارزها، نمودار سلطه بیت کوین نیز به سطوح مهم واکنش نشان می‌دهد و از این رو می‌توان حرکت آن را پیشبینی کرد. در ادامه به بررسی تاثیرات دامیننس ارز بیت کوین بر آلتکوین‌ها خواهیم پرداخت.

 

تاثیر دامیننس بیت کوین بر آلتکوین‌ها

نمودار دامیننس رمزارز بیتکوین قابل تحلیل است و با توجه به آن می‌توان حرکات آن را پیشبینی کرد. البته برای استفاده بهینه از این شاخص بهتر است آن را با تحلیل نمودار قیمتی ترکیب کرد. بهتر است نمودار قیمتی و نمودار سلطه این رمزارز را در کنار هم بررسی کنیم تا در نهایت به نتیجه نهایی برسیم. تاثیر سلطه سلطه بیت کوین بر آلتکوین‌ها با توجه به جدول زیر است :

دامیننس بیت کوین

قیمت بیت کوین

حرکت آلتکوین‌ها

صعودی

صعودی

ثابت

صعودی

ثابت

نزولی

صعودی

نزولی

          نزولی (قوی)

ثابت

صعودی

صعودی

ثابت

ثابت

ثابت

ثابت

نزولی

نزولی

نزولی

صعودی

صعودی (شدید)

نزولی

ثابت

صعودی

نزولی

نزولی

ثابت

در ادامه از این جدول برای ساخت استراتژی استفاده خواهیم کرد.

 

استراتژی معاملاتی با دامیننس بیت کوین

در جدول بالا با تاثیر دامیننس بیتکوین بر آلتکوین‌ها آشنا شدیم. با توجه به این جدول می‌توان به چند استراتژی کاربردی دست پیدا کرد که می‌تواند در معاملات به شما کمک کند. ترکیب تحلیل تکنیکال بیت کوین و تحلیل دامیننس آن می‌تواند داده‌های ارزشمندی را در اختیار ما قرار داد.

 

1) دامیننس BTC نزولی، قیمت BTC صعودی : زمانی که قیمت بیت کوین روند صعودی تشکیل داده اما ساختار دامیننس آن نزولی است، یکی از جذاب‌ترین استراتژی‌ها شکل می‌گیرد. در این شرایط بهترین زمان برای خرید آلتکوین‌هاست و به اصطلاح آلتسیزن ایجاد می‌شود.

2) دامیننس BTC صعودی، قیمت BTC نزولی : از این استراتژی می‌توان با گرفتن معاملات فروش (Short) درآمدزایی داشت. زمانی که قیمت BTC ساختار نزولی دارد اما با این شرایط شاهد روند صعودی در نمودار سلطه بیتکوین هستیم، یعنی حمام خود در انتظار آلتکوین‌هاست. در این شرایط انتظار ریزش قیمتی شدید در آلتکوین‌ها را داریم. با ایجاد این ساختار می‌توانیم در معاملات فیوچرز، معاملات فروش باز کرده و سود کسب کنیم.

این دو شرایط می‌توانند استراتژی معاملاتی جذابی باشند. اما بدانید که در کنار دامیننس باید شاخص‌های دیگر نیز تحلیل شوند تا احتمال برد معاملات افزایش یابد!

 

رابطه دامیننس تتر و بیت کوین

دامیننس تتر یکی دیگر از شاخص‌های کاربردی در تحلیل ارزهای دیجیتال است. بر خلاف دیدگاه برخی کاربران رابطه دامیننس تتر و بیت کوین خیلی قابل استناد نیست؛ زیرا هر کدام به شاخصه‌های زیادی بستگی دارند. اما در اکثر مواقع این دو رابطه عکس با یک دیگر دارند.

سلطه تتر معمولا در شرایطی که بازار نزولی است رشد می‌کند و در چرخه‌های صعودی شاهد ریزش است. اما از سلطه تتر می‌توان برای بهینه سازی استراتژی‌های ذکر شده در بالا کمک گرفت.

در استراتژی شماره یک، اگر در کنار موارد ذکر شده شاهد ریزش دامیننس تتر نیز باشیم، سناریو رشد آلتکوین‌ها قدرتمندتر می‌شود.

در استراتژی شماره دو، اگر در کنار ساختار گفته شده شاهد ساختار صعودی برای سلطه نیز تتر باشیم، سناریو ریزش آلتکوین‌ها قوی‌تر می‌شود.


دیدگاهتان را بنویسید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد

۱۴۰۲/۰۸/۱۵ ۲۲:۲۶
حمیدرضا اسلامی
ممنون از محتوا خوبتون دامیننس بیت کوین و نمودار دامیننس بیت کوین عالی توضیح دادید
پاسخ
۱۴۰۲/۰۸/۰۳ ۱۸:۲۰
افسانه
عالی بود
پاسخ

 
تیم پشتیبانی
ممنون از نظرتون
۱۴۰۲/۰۸/۰۳ ۰۹:۳۸
Matin
بازم عالی و به زبان عموم و ساده 🙏🌹
پاسخ

 
تیم پشتیبانی
ممنون از حمایتتون
۱۴۰۲/۰۷/۲۹ ۱۶:۵۷
رحیمی
بسیار عالی
پاسخ