صرافی غیر متمرکز Velodrome چیست؟ آموزش کار با صرافی ولودروم

صرافی غیر متمرکز Velodrome چیست؟ آموزش کار با صرافی ولودروم
نویسنده این مطلب
پاتریک شاه‌نظری

۱۴ لایک

۲,۱۴۴ بازدید
14m
زمان مطالعه
انتشار : ۱۴۰۱/۱۲/۱۶ ۱۶:۲۱
بروزرسانی : ۱۴۰۲/۰۱/۱۷ ۱۳:۵۶

شبکه‌های بلاکچینی ماهیت غیر متمرکز دارند و هر بلاکچینی برای پیشبرد معاملات توکن‌های سوار بر بستر خود نیاز به یک پلتفرم معاملاتی غیر متمرکز دارد. صرافی‌های غیر متمرکز (DEX) را می‌توان هسته اصلی اکوسیستم‌های بلاکچینی دانست و شبکه‌های بلاکچینی برای گسترش اهداف خود به آن‌ها نیاز دارند. صرافی غیر متمرکز Velodrome یک صرافی غیر متمرکز سوار بر بستر آپتیمیزم است که بیشترین سهم از اکوسیستم Optimism را به خود اختصاص داده است. در این مقاله به آموزش کار با صرافی velodrome خواهیم پرداخت زیرا هر کاربری برای فعالیت در شبکه آپتیمیزم باید نحوه کار با صرافی غیر متمرکز ولودروم را بلد باشد.

در ادامه این مقاله با بیتفا همراه باشید تا ابتدا به صورت جامع و کاربردی نحوه کار در صرافی ولودروم را آموزش ببینیم و سپس به معرفی ارز بومی آن یعنی ارز Velo و بررسی آینده آن بپردازیم.

 

آموزش کار با صرافی Velodrome

صرافی ولودروم یک پلتفرم سوار بر شبکه آپتیمیزم است؛ به این منظور که برای کار با این صرافی باید از کیف پولی که از شبکه آپتیمیزم پشتیبانی می‌کند استفاده کنید. از کیف پول‌های پرکاربرد، تراست ولت و سیف پل به صورت خودکار از این صرافی پشتیبانی می‌کنند، اما برای کار با کیف پول Metamask باید ابتدا شبکه Optimism را به آن اضافه کنید. برای اضافه کردن آپتیمیزم به متامسک، ابتدا روی گزینه شبکه‌ها و سپس بر روی گزینه "add network" کلیک کنید، شبکه آپتیمیزم را انتخاب کرده و سپس روی گزینه "add" کلیک کنید.

اضافه کردن شبکه آپتیمیزم به متامسک

در نظر داشته باشید آپتیمیزم یک شبکه لایه دو مبتنی بر بلاکچین اتریوم است، به این منظور که برای پوشش کارمزدها در این شبکه باید مقداری اتریوم بر بستر آپتیمیزم داشته باشید. اتریوم بر بستر شبکه آپتیمیزم هیچ تفاوتی مخصوصاً در قیمت و ارزش با اتریوم بومی ندارد، تنها تفاوت این دو، بستر بلاکچینی و استاندارد توکنی آن‌هاست. برای خرید اتریوم بر بستر آپتیمیزم تنها کافیست مقداری اتریوم در صرافی‌های متمرکز خریداری کنید و در زمان برداشت (withdraw) شبکه مورد نظر را بر روی Optimism قرار دهید. البته از طریق پل‌های میان بلاکچینی (مانند stargate) نیز می‌توانید اتریوم بومی را به بستر آپتیمیزم انتقال دهید. (اتریوم بر بستر آپتیمیزم در تراست ولت به صورت OPETH نامگذاری شده است)

برای کار با این صرافی ابتدا از طریق "این لینک" وارد پلتفرم ولودروم شده و سپس با کلیک بر روی گزینه "Connect wallet" کیف پول خود را به آن متصل کنید.

 

آموزش انجام معامله (Swap) در صرافی Velodrome

صرافی‌های غیر متمرکز معمولاً ساز و کار مشابهی برای انجام معاملات دارند؛ صرافی ولودروم نیز مانند اکثر دکس‌ها، با استخرهای نقدینگی و مکانیزم AMM کار می‌کند. برای انجام سواپ در این صرافی ابتدا وارد قسمت "Swap" شده، ارزها و حجم معاملاتی مورد نظر را انتخاب کنید و سپس بر روی گزینه Swap کلیک کنید؛ با پرداخت کمی کارمزد معامله شما انجام خواهد شد. با انجام این کار می‌توانید به راحتی ههه ارزهای بستر آپتیمیزم را به ارز مورد نظر خود تبدیل کنید.

 انجام سواپ در صرافی ولودروم

 

چگونه در صرافی ولودروم تامین نقدینگی کنیم؟

تامین نقدینگی یکی از جذاب‌ترین روش‌ها برای کسب درآمد غیر فعال است. تامین نقدینگی به این صورت است که یک نفر به عنوان تامین کننده (Liquidity provider) مقداری نقدینگی در استخر یک پلتفرم قرار می‌دهد تا کاربران آن پلتفرم بتوانند با استفاده از این نقدینگی به تبادلات خود بپردازند. تامین نقدینگی معمولاً به صورت جفت ارزی و با نسبت یک به یک انجام می‌شود؛ به این صورت که یک تامین کننده دو نوع ارز (برای مثال Velo و USDC) را به میزان ارزش دلاری برابر (برای مثال از هر کدام 200 دلار) در استخر نقدینگی مربوطه قرار می‌دهد تا کاربران بتوانند با قرار دادن ارز یک ارز (برای مثال Velo) در این استخر، ارز دیگر (برای مثال USDC) را دریافت کنند یا برعکس. تامین کننده نیز در مقابل درصدی از این معامله (معمولاً 0.3 درصد) را به عنوان کارمزد برداشت می‌کند.

 

آموزش ایجاد نقدینگی در صرافی ولودروم

اکنون که با ماهیت تامین نقدینگی آشنا شدید به نحوه انجام این کار بپردازیم. برای تامین نقدینگی در صرافی ولودروم ابتدا باید وارد قسمت "Pools" شده، جفت ارز مورد نظر (برای مثال Velo/USDC) را جستجو و سپس بر روی گزینه "Manage" کلیک کنید. در قدم بعدی باید حجم مورد نظر خود را انتخاب کرده (دقت داشته باشید از هر دو رمزارز باید میزان دلاری برابری انتخاب شود) و سپس بر روی گزینه "Deposit & Stake"  کلیک کنید. با انجام این کار داریی وارد استخر نقدینگی شده و تامین کننده در مقابل مقداری توکن LP دریافت می‌کند. تامین کننده برای دریافت پاداش باید این توکن LP را استیک کند تا بتواند سود خود را دریافت کند، برای انجام این کار در همان قسمت بر روی گزینه "Stake" کلیک کنید. (در زمان نگارش این مطلب استخر Velo\USDC سالیانه 88 درصد سود می‌دهد که این میزان سود به صورت توکن Velo پرداخت می‌شود)

تامین نقدینگی در صرافی Velodrome

برای دیدن نتیجه استیکینگ و میزان دریافتی می‌توانید وارد قسمت "rewards" شده و پاداش تمام استخرها را بررسی کنید. (در نظر داشته باشید تامین نقدینگی و کسب درآمد از این روش دارای پیچیدگی‌های محاسباتی و تحلیلی است و به کاربرانی که با ضرر ناپایدار آشنایی ندارند توصیه نمی‌شود)

 

تفاوت استخرهای Stable و Variable در پلتفرم Velodrome

قبل از تامین نقدینگی در پلتفرم‌های غیر متمرکز پیشنهاد می‌کنم با مفهوم ضرر ناپایدار (impermanent loss) آشنا شوید؛ به صورت خلاصه ضرر ناپایدار به ضرری اشاره دارد که تامین کننده به دلیل نوسان نسبت قیمتی جفت ارزها ممکن است متضرر شده و یا سود کمتری کسب کند. پلتفرم ولودروم برای مقابله با این نوع ضرر و البته در کنار آن ارائه استخرهایی با مناسب‌‌ترین میزان کارمزد، دارایی‌های دیجیتالی و استخرهای نقدینگی را به دو دسته Stable و Variable تقسیم کرده است.

نسبت قیمتی در جفت ارزهایی که پشتوانه یکسانی دارند (برای مثال استیبل کوین‌ها) دارای نوسان کمتری است، در نتیجه برای محاسبه کارمزد (از نوع Price impact) معاملات این نوع جفت ارزها می‌توان از مکانیزم‌های ساده‌تری استفاده کنیم تا میزان کارمزد پایین‌تر باشد؛ به این نوع استخرها Stable pools گفته می‌شود. اما در مقابل ولودروم برای جفت ارزهایی که نسبت قیمتی در آن‌ها دارای نوسان بیشتری است، نوعی استخر با مکانیزم پیشرفته‌تر طراحی کرده است که حداکثر مقابله را با ضرر ناپایدار داشته باشد؛ به این نوع استخرها Variable گفته می‌شود.

برای مثال نسبت قیمتی در جفت ارز Velo/USDC دارای نوسان بالایی است، زیرا ارز Velo یک توکن بی پشتوانه و دارای نوسان قیمتی است در حالی که USDC قیمتی تقریباً ثابت دارد. در نتیجه برای این جفت ارز استخری از نوع Variable مناسب‌تر است و دارایی در این نوع استخر امنیت بالاتری دارد.

 

ارز دیجیتال VELO چیست؟

ارز دیجیتال Velo ارز بومی پلتفرم Velodrome است و بر بستر شبکه آپتیمیزم راه‌اندازی شده است. این رمزارز نقش حاکمیتی در صرافی ولودروم دارد، به این صورت که کاربران با استیک این رمزارز می‌توانند توکن veVelo را دریافت کنند و با استفاده از آن در رای گیری‌ها شرکت کنند.

 

نحوه توزیع (tokenomic) ارز Velo

ارز Velo توکنومیک مناسبی دارد و این یک امتیاز بزرگ به حساب میاد. این رمزارز پیش فروش و یا فروش خصوصی نداشته است و این یعنی احتمال وجود نهنگ‌هایی که با هزینه بسیار پایین این ارز را خریداری کرده باشند بسیار پایین است. نحوه توزیع توکن VELO به شرح زیر است :

60% از کل عرضه به کامیونیتی اختصاص داده شده است

24% برای پروژه‌ها و همکارهای ولودروم در نظر گرفته شده است

10% درصد در بودجه تیم توسعه ولودروم 5% برای تیم توسعه شبکه آپتیمیزم قرار گرفته است

1% نیز در ابتدای راه‌اندازی این توکن به عنوان موجودی استخر قرار گرفته شده است

توکنومیک ارز Velo

 

آیا ارز دیجیتال Velo ارزش سرمایه گذاری دارد؟

همانطور که گفته شد صرافی‌های غیرمتمرکز هسته اصلی یک اکوسیستم بلاکچینی هستند و یک شبکه بلاکچین برای رشد به Dex ها نیاز دارد. در نظر داشته باشید که پیشرفت یک فرایند متقابل است، به این منظور که اگر صرافی Velodrome بتواند به گسترش اکوسیستم Optimism کمک کند، نتایج آن را در رشد خود صرافی ولودروم و ارز بومی Velo خواهیم دید. در زمان نگارش این مطلب پلتفرم Velodrome بیش از 300 میلیون دلار نقدینگی قفل شده (TVL) جذب کرده است و از این نظر رتبه اول را در اکوسیستم آپتیمیزم دارد. قیمت این رمزارز در زمان نگارش این مطلب 0.17 دلار و ارز بازار آن تنها 25 میلیون دلار است.

به نظر Velodrome یک صرافی کاربردی و آینده دار است که می‌تواند نقش زیادی در رشد اکوسیستم Optimism داشته باشد. رمزارز Velo یکی از پر پتانسیل‌ترین ارزهای این اکوسیستم است و توصیه می‌شود حتماً آن را زیر نظر داشته باشد.

به اشتراک بگذارید

کپی شد!

دیدگاهتان را بنویسید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد

۱۴۰۲/۰۱/۰۷ ۱۶:۲۳
نجمه قدوسی
سلام. اگر بخواهیم با تتر استک کنیم، و از لحظه ی سواپ ارز velo تا استیک کردن آن، ارزش ارز تغییر کند چی؟ باید حواسمون به ارزش تتری ان در لحظه باشه؟
پاسخ
۱۴۰۱/۱۲/۱۷ ۲۰:۵۰
ebi
بهترین در آموزش?
پاسخ

 
تیم پشتیبانی
ارادت

بیتفا در شبکه های اجتماعی

بیتفا با حضور در شبکه های اجتماعی سعی دارد تا جدیدترین اخبار را در سریع ترین حالت ممکن به شما ارائه دهد. ما را در اینستاگرام ، تلگرام ، یوتیوب و آپارات دنبال کنید .

 
پشتیبانی