آموزش کار با صرافی Velocore

آموزش کار با صرافی Velocore
نویسنده این مطلب
پاتریک شاه‌نظری

۱۲ لایک

۱,۶۳۸ بازدید
7m
زمان مطالعه
انتشار : ۱۴۰۲/۰۲/۱۲ ۱۸:۳۴
بروزرسانی : ۱۴۰۲/۰۲/۱۴ ۱۵:۱۵

صرافی‌های غیر متمرکز هسته اصلی اکوسیستم‌های بلاکچینی هستند و نقش اساسی در رشد یک اکوسیستم ایفای می‌کنند. صرافی‌های غیر متمرکز تاثیرپذیری بسیار بالایی نسبت به عملکرد شبکه دارند؛ به این منظور که اگر یک اکوسیستم رشد کند، بی شک صرافی‌های غیر متمرکز اصلی آن بستر نیز شاهد اتفاقات خوبی خواهند بود. صرافی Velocore یکی از برترین صرافی‌های غیر متمرکز در شبکه zkSync است و با رشد میزان تعامل کاربران با زد کی سینک می‌توانیم شاهد رشد این صرافی نیز باشیم. اما صرافی غیر متمرکز Velocore چیست؟ چگونه با صرافی Velocore کار کنیم؟

در ادامه این مقاله با بیتفا همراه باشید تا ابتدا با این صرافی آشنا شده و سپس به نحوه کار با آن بپردازیم.

 

صرافی غیر متمرکز Velocore چیست؟

قبل از آن که به صرافی ولوکور بپردازیم، بهتر است نگاهی به صرافی غیر متمرکز Solidly داشته باشیم. سالیدلی یه صرافی غیر متمرکز (DEX) در شبکه فانتوم است که توسط آقای Andre Cronje (ملقب به پدر حوزه دیفای) طراحی شده بود و ساختاری بسیار کاربردی و هوشمندانه داشت. این صرافی یکی از بهینه‌ترین مکانیزم‌ها را معرفی کرده بود اما متاسفانه بنا بر دلایلی روند توسعه آن متوقف شد؛ پس از آن پروژه‌های مختلفی از طراحی بهینه آن استفاده کرده و در شبکه‌های مختلف فورک‌ آن را ایجاد کردند.

صرافی غیر متمرکز ولوکور یکی از فورک‌های سالیدلی اما در شبکه لایه دو zkSync است؛ زد کی سینک یک شبکه لایه دو مبتنی بر فناوری رول آپ‌های دانش صفر (zk-Rollups) است. با توجه به پتانسیل بالای این فناوری، احتمال رشد زد کی سینک و اکوسیستم آن بشدت بالاست و با رشد آن می‌توانیم انتظار رشد بالایی از صرافی Velocore نیز داشته باشیم. ارز VC ارز بومی صرافی ولوکور است و در بخش معرفی ارز دیجیتال VC کامل به آن خواهیم پرداخت.

در ادامه به آموزش کار با صرافی Velocore خواهیم پرداخت.

 

چگونه اتریوم را به شبکه zkSync انتقال دهیم؟

همانطور که بالاتر گفته شد، صرافی غیر متمرکز ولوکور بر بستر زد کی سینک ایجاد شده است و در نتیجه برای کار با این صرافی و پوشش کارمزدهای آن به ارز ETH بر بستر zkSync نیاز داریم. برای تهیه اتریوم بر این بستر می‌توانید از پل میان بلاکچینی zkSync استفاده کنید؛ برای استفاده از آن ابتدا وارد "این لینک" شده و کیف پول خود را به آن متصل کنید. پس از اتصال کیف پول در قسمت "Deposit" ارز ETH را انتخاب کنید، حجم مورد نظر که قصد انتقالش از شبکه اصلی اتریوم به لایه دوم zkSync دارید را تعیین کنید و سپس با کلیک بر روی گزینه "Deposit" انتقال خود را انجام دهید (انتقال دارایی حدود 5 دقیقه طول می‎کشد). این انتقال دارایی، شامل کارمزد انتقال بالایی است و پیشنهاد می‌کنم این فرایند را زمانی انجام دهید که هزینه Gas اتریوم عدد پایینی باشد!

در ادامه به آموزش صرافی Velocore خواهیم پرداخت.

 

نحوه کار با صرافی غیر متمرکز Velocore

صرافی غیر متمرکز Velocore و صرافی غیر متمرکز Velodrome هر دو فورک صرافی سالیدلی هستند و نحوه کار آن‌ها شباهت زیادی با یکدیگر دارد؛ با این تفاوت که ولوکور بر بستر zkSync و ولودورم بر بستر Optimism راه‌اندازی شده‌اند (اگر با Velodrome کار کرده باشید به زاحتی می‌توانید با Velocore نیز کار کنید). برای کار با صرافی غیر متمرکز Velocore ابتدا از طریق "این لینک" وارد پلتفرم شده و سپس کیف پول خود را به آن متصل کنید.

 

نحوه انجام سواپ و خرید ارز VC در صرافی Velocore

پس از اتصال کیف پول، برای انجام معامله وارد قسمت "Swap" شوید، جفت ارز (برای مثال ETH و ارز VC) و حجم معاملاتی مورد نظر را انتخاب کنید و سپس بر روی گزینه "Swap" کلیک کنید. در نظر داشته باشید برای انجام این کار شما به مقداری ارز ETH بر بستر zkSync در جهت پوشش هزینه کارمزدها نیاز دارید. در قسمت "Price info" اطلاعاتی از نسبت قیمتی و میزان اسلیپیج ارائه می‌شود که Slippage از همین قسمت قابل تغییر است.

نحوه انجام معامله در صرافی ولوکور

این صرافی هنوز در ابتدای مسیر فعالیت خود است و از معاملات ارزهای محدودی پشتیبانی می‌کند. در صرافی ولوکور ارزهای USDC ، ETH ، VC و تعدادی از دیگر ارزهای شبکه زد کی سینک قابل معامله است؛ البته دقت داشته باشید که هر ارزی را که از این صرافی خریداری کنید بستر آن zkSync خواهد بود!

 

آموزش تامین نقدینگی در صرافی غیر متمرکز ولوکور

بزرگترین نیاز صرافی‌ها، نقدینگی است و تقریباً تمام صرافی‌های غیر متمرکز بستری برای جذب و ایجاد نقدینگی ایجاد می‌کنند و در مقابل به افرادی که نقدینگی ایجاد می‌کنند پاداش می‌دهند. صرافی غیر متمرکز Velocore نیز این امکان را فراهم کرده است و کاربران می‌توانند با قرار دادن دارایی خود در استخرهای نقدینگی این پلتفرم پاداش دریافت کنند (این پاداش‌ها به صورت ارز VC پرداخت می‌شوند).

یکی از مهمترین بخش‌های آموزش صرافی Velocore نحوه کار با استخرهای نقدینگی، تامین نقدینگی در آن و کسب سود است. برای تامین نقدینگی در این پلتفرم ابتدا وارد قسمت "Liquidity" شوید، استخر مورد نظر را انتخاب کنید و سپس بر روی گزینه "Manage" کلیک کنید. سپس حجم مورد نظر برای جفت ارز تعیین شده را انتخاب کنید (حجم دلاری هر دو باید برابر باشند – برای مثال از هر کدام 100 دلار)، نوع استخر را بر روی گزینه "Volatile" قرار دهید و در آخر بر روی گزینه "Create Pair & Stake" کلیک کنید تا دارایی شما به استخر نقدینگی انتقال پیدا کند. (استخرهای Volatile برای جفت ارزهایی که قیمت یکسان ندارند و استخرهای Stable برای جفت ارزهایی که قیمت یکسان دارند و به نوعی Peg یکدیگر هستند -برای مثال USDC و BUSD- مناسب‌تر هستند)

تامین نقدینگی در Velocore

 

کدام استخر نقدینگی شرایط مناسب‌تری در صرافی ولوکور دارد؟

در زمان نگارش این مطلب صرافی Velocore در مجموع 28 استخر نقدینگی فعال دارد که در مجموع 17 میلیون دلار نقدینگی در آن‌ها ذخیره شده است (به این منظور که میزان TVL این پلتفرم برابر با 17 میلیون دلار است). شاید در نگاه اول این میزان عدد قابل توجه‌ای نباشد اما در نظر داشته باشید شبکه زد کی سینک در ابتدای مسیر توسعه خود قرار دارد و این میزان برای این اکوسیستم قابل قبول است (صرافی ولوکور از نظر TVL رتبه دوم را در اکوسیستم zkSync دارد).

از بین استخرهای این صرافی دو استخر VC/ETH و ETH/USD بهترین شرایط را برای تامین کنندگان نقدینگی دارند که به ترتیب 112 و 19 درصد سوددهی سالیانه دارند.

 

ارز دیجیتال VC چیست؟

ارز دیجیتال VC ارز بومی پلتفرم Velocore است و نقش مشوق و حاکمیتی در این پلتفرم ایفا می‌کنند. هولدرهای این ارز می‌توانند توکن‌های خود را در صندوق حاکمیتی صرافی ولوکور استیک کنند و در مقابل مقداری ارز veVC دریافت کنند. این ارز میزان قدرت حاکمیتی یک کاربر در پلتفرم ولوکور را تعیین می‌کند و کاربران با توجه به میزان موجودی این توکن می‌توانند در تصمیم گیری‌ها و حاکمیتی این پلتفرم نقش ایفا کنند.

علاوه بر آن، توکن VC نقش مشوق در این پلتفرم دارد به این منظور که کاربران با ایجاد نقدینگی در این صرافی و کمک کردن به پیشبرد اهداف آن، مقداری ارز VC به عنوان پاداش دریافت می‌کنند.

 

نحوه توزیع (Tokenomics) ارز VC

ارز VC در اوایل ماه آوریل سال 2023 (یک ماه پیش) راه‌اندازی شد و کل عرضه آن برابر با 60 میلیون واحد است؛ نحوه توزیع این توکن را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

40 درصد از کل عرضه این توکن پیش فروش شده است (32.75 درصد به صورت فروش عمومی و 7.25 درصد به صورت فروش خصوصی).

22.5 درصد از کل عرضه به عنوان بودجه اکوسیستم در نظر گرفته شده است.

15 درصد از عرضه که در اختیار تیم قرار دارد و به حالت قفل در آمده است.

15 درصد از کل عرضه به عنوان نقدینگی در استخرهای نقدینگی قفل شده است.

7.5 درصد از کل عرضه به اکوسیستم این پروژه (ایجاد همکاری‌ها) اختصاص داده شده است.

توکنومیک ارز VC 

 

آیا ارز VC می‌تواند آینده روشنی داشته باشد؟

روند قیمتی ارز VC ارتباط مستقیم با میزان کاربرایی پلتفرم Velocore دارد؛ به این منظور که هر چقدر کارایی پلتفرم افزایش یابد و تعداد کاربران بیشتری با این صرافی تعامل برقرار کنند، ارزش توکن VC نیز افزایش پیدا خواهد کرد. صرافی ولوکور شرایط مناسبی دارد؛ مکانیزم و سازوکار پیشرفته و راه‌اندازی شدن در اکوسیستمی که پتانسیل رشد بالایی دارد، از دلایلی است که می‌توانیم انتظار یک آینده روشن برای این پلتفرم و توکن VC داشته باشیم. البته این نکته را در نظر داشته باشید که ارز VC در ابتدای مسیر خود قرار دارد، کل ارزش بازار آن تنها 3.5 میلیون دلار است و یک پروژه بسیار پر ریسک به حساب می‌آید!!

به اشتراک بگذارید

کپی شد!

دیدگاهتان را بنویسید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد

بیتفا در شبکه های اجتماعی

بیتفا با حضور در شبکه های اجتماعی سعی دارد تا جدیدترین اخبار را در سریع ترین حالت ممکن به شما ارائه دهد. ما را در اینستاگرام ، تلگرام ، یوتیوب و آپارات دنبال کنید .

 
پشتیبانی