جستجو در بیتفا
 • آینده رمز ارزها
 • عوامل موثر در آینده ارز دیجیتال
 • پذیرش عمومی
 • وضعیت اقتصادی
 • پیشرفت تکنولوژی
 • چه عواملی آینده ارزهای دیجیتال را تهدید می‌کند؟
 • تاثیر کامپیوترهای کوانتومی بر آینده ارز دیجیتال
 • بررسی آینده ارزهای دیجیتال آینده دار
 • پیشبینی بیت کوین تا سال 2030
 • پیشبینی اتریوم تا سال 2030
 • نظر کارشناسان در رابطه با آینده رمز ارزها
 • پیشبینی هوش مصنوعی از آینده بازار ارزهای دیجیتال
آینده ارز دیجیتال و پیشبینی ارزهای دیجیتال تا سال 2030

آینده ارز دیجیتال و پیشبینی ارزهای دیجیتال تا سال 2030

مبتدی
انتشار : ۱۴۰۲/۰۸/۲۳
بروزرسانی : ۱۴۰۲/۰۸/۲۳
۱۰ دقیقه
۰
۳۲۵
توسط :
پاتریک شاه‌نظری

اگر در بازار کریپتو سرمایه گذاری کردید و یا قصد سرمایه گذاری دارید، مطمئناً آینده آن برای شما حائز اهمیت است. بازار رمز ارزها همواره پستی و بلندی‌هایی داشته و آینده ارزهای دیجیتال همیشه برای سرمایه گذاران جای سوال بوده است. پیشبینی ارز دیجیتال کار غیر اصولی است؛ این بازار یک بستر پویاست و همواره تغییراتی در آن انجام می‌شود. برای تحلیل آینده ارز دیجیتال باید به اخبار و اتفاقات این بازار توجه کنید. اما چه عواملی در آن تاثیر گذار است؟ پیشبینی کارشناسان، افراد مشهور و حتی هوش مصنوعی در رابطه با آینده کریپتو چیست؟

در ادامه این مقاله از سایت بیتفا قرار است به این سوالات پاسخ دهیم؛ پس تا آخر مقاله با ما همراه باشید.

 

آینده رمز ارزها

بازار ارزهای دیجیتال از سال 2009 با راه‌اندازی بلاکچین بیت کوین کار خود را شروع کرد و به مرور ابعاد خود را گسترش داد. در 14 سال گذشته این بازار یکی از بهترین برآیندهای سرمایه گذاری را داشته است و به همین دلیل علاقه سرمایه گذاران را به خود جذب کرده است. در بازارهای صعودی رشدهای چند هزار درصدی یک اتفاق ساده برای بازار کریپتو است. اما از طرفی در بازارهای نزولی یک ارز به راحتی می‌تواند 90 درصد از ارزش خود را از دست بدهد.

این موضوع به دلیل نوپا بودن بازار است و هنوز شک و تردید زیادی نسبت به آینده آن وجود دارد. برای اکثر سرمایه گذاران این بازار آینده ارز دیجیتال در حاله‌ای از ابهام است. در حالی که پیشبینی ارزهای دیجیتال و آینده آن‌ها به صورت دقیق تقریباً غیر ممکن است، اما عواملی در آینده آن تاثیر دارند. در این مقاله قصد داریم معیارهای تاثیر گذار در رشد بازار کریپتو و البته تهدیدهای موجود برای آینده رمز ارزها را مورد بحث قرار دهیم.

پیشبینی ارزهای دیجیتال

قانون گذاری، پیشرفت تکنولوژی، چالش‌های امنیتی و البته کامپیوترهای کوانتومی از اصلی‌ترین عوامل تاثیر گذار بر آینده کریپتو هستند.

 

عوامل موثر در آینده ارز دیجیتال

همانطور که می‌دانید آینده ارزهای دیجیتال قابل پیشبینی به صورت دقیق نیست. اما معیارهایی وجود دارد که با تکیه بر آن می‌توانید دیدگاهی نسبت به آینده شکل دهیم. در ادامه به مهمترین عوامل خواهیم پرداخت.

 

پذیرش عمومی

یکی از مهمترین عوامل که می‌تواند به عنوان محرکی باعث رشد بازار ارزهای دیجیتال باشد، میزان پذیرش این حوزه توسط جامعه است. هر چقدر رمز ارزها بیشتر مورد مقبولیت جامعه قرار بگیرند بیشتر رشد خواهند کرد. عوامل زیر می‌تواند باعث افزایش پذیرش عمومی شود :

 •       قانون گذاری : اگر حوزه رمز ارزها به نحو درستی توسط دولت‌ها قانون گذاری شود، جامعه تمایل بیشتری نسبت به فعالیت در آن خواهند داشت. کاهش محدودیت‌ها توسط دولت‌ها و فراهم شدن زیرساخت قانونمند در این حوزه، از مهمترین عوامل موثر در آینده ارز دیجیتال است.
 •       افزایش کاربرد : هرچقدر کارایی حوزه رمز ارزها افزایش پیدا کند، ارزش آن‌ها نیز رشد خواهد کرد. اتریوم با راه‌اندازی قراردادهای هوشمند باعث یک پله افزایش کارایی شد و بلاکچین‌های نسل دو را ایجاد کرد. سپس بلاکچین‌های نسل سه (مانند بلاکچین کاردانو) روی کار آمدند و با افزایش مقیاس پذیری مجدد باعث افزایش کارایی شدند. با هر پله افزایش کارایی و رشد، ارزش این حوزه افزایش پیدا خواهد کرد.
 •       پذیرش فروشگاه : پذیرش رمز ارزها توسط فروشگاه‌های بزرگ، دیگر عاملی است که می‌تواند باعث افزایش پذیرش عمومی و رشد بازار شود.

 

وضعیت اقتصادی

بازار ارزهای دیجیتال یک بازار سرمایه است و شرایط آن مانند هر بازار سرمایه دیگری ارتباط مستقیم با وضعیت اقتصادی دارد. شرایط اقتصادی مساعد عاملی است که می‌تواند در رشد بازار تاثیر گذار باشد. از طرفی دیگر بحران‌های مالی، رکود اقتصادی و سیاست‌های انقباضی از عواملی است که از رشد بازارهای سرمایه جلوگیری می‎‌کنند.

البته بیت کوین با هدف رفع مشکلات موجود در سیستم بانکداری فعلی ایجاد شده است. در نتیجه اگر بحران‌های اقتصادی احتمالی، حاصل مشکلات سیستم‌های بانکی فعلی باشد، این عامل می‌تواند در بلندمدت باعث رشد بیت کوین و ارزهای دیجیتال شود.

 

پیشرفت تکنولوژی

بازار کریپتو یک بازار سرمایه اما مبتنی بر تکنولوژی از جمله فناوری بلاکچین است. در نتیجه همانطور که دنیای اقتصاد بر این بازار تاثیر دارد، دنیای فناوری نیز بر آن تاثیر گذار است. با ظهور تکنولوژی‌های جدید و یا بهبود آن‌ها، می‌توانیم انتظار رشد بازار ارزهای دیجیتال را داشته باشیم.

 •       افزایش امنیت : بلاکچین امنیت بسیار بالایی دارد؛ اما همچنان برخی از کاربران نسبت به آن ترس دارند. با بهبود معیارهای امنیتی می‌توان انتظار رشد بازار کریپتو را داشت.
 •       بهبود مقیاس پذیری : افزایش مقیاس پذیری باعث بهبود کاربری و افزایش پذیرش توسط کاربران می‌شود. تکنولوژی‌هایی مانند شاردینگ یا پردازش موازی، اگر بتوانند در کنار حفظ امنیت و تمرکز زدایی، مقای‌پذیری را نیز افزایش دهند می‌توانند تاثیر خوبی بر بازار داشته باشند. چنین پیشرفت‌هایی می‌تواند تاثیر خوبی بر آینده ارزهای دیجیتال بگذارد.

پیشرفت تکنولوژی یکی از عوامل مهم در آینده رمز ارزها است. پس دنبال کردن اخبار کریپتو و اخبار بیت کوین می‌تواند در پیشبینی ارزهای دیجیتال به ما کمک کند.

 

چه عواملی آینده ارزهای دیجیتال را تهدید می‌کند؟

بالاتر با معیارهایی که می‌توانند تاثیر مثبت در آینده بازار ارزهای دیجیتال داشته باشند را بررسی کردیم. اما در یان بین عواملی تیز وجود دارد که ممکن است آینده آن را تهدید کند. در ادامه به بررسی مهم‌ترین آن‌ها خواهیم پرداخت :

 •       چالش های نظارتی : دولت‌ها در سرتاسر جهان در حال فعالیت بر روی قانون گذاری ارزهای دیجیتال هستند. در صورتی که قانون گذاری به نحوی انجام شود که این بازار را محدود کند، می‌تواند چالشی جدی برای آینده ارز دیجیتال به حساب بیاید. دریافت مالیات از ارزهای دیجیتال، محدود کردن فرایند ماینینگ و ایجاد ممنوع در معاملات، می‌تواند از این دست قانون گذاری‌ها باشد.
 •       رقابت ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) : افزایش احتمالی ارزهای دیجیتال ملی ممکن است ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز را به چالش بکشد. این نوع ارزها که توسط بانک‌های مرکزی مدیریت می‌شوند، به احتمال زیاد به رقابت با رمز ارزها خواهند آمد. این موضوع می‌تواند یکی از تهدیدهای موجود برای آینده رمز ارزها باشد.
 •       نگرانی های امنیتی : دنیای بلاکچین در حالی که امنیت بسیار بالایی دارد اما به دلیل غیر متمرکز بود هیچ تضمینی در آن وجود ندارد. آسیب پذیری در برابر هک، کلاهبرداری و مشکلات امنیتی می‌تواند اعتماد به ارزهای دیجیتال را از بین ببرد.

این موارد از تصلی‌ترین نگرانی‌های کاربران بازار کریپتو است. در صورتی که توسعه دهندگان این حوزه بتوانند با چالش‌های موجود مقابله کنند، می‌توانیم آینده ارزهای دیجیتال را درخشان در نظر بگیریم.

 

تاثیر کامپیوترهای کوانتومی بر آینده ارز دیجیتال

کامپیوترهای کوانتومی این پتانسیل را دارند که در آینده به طور قابل توجهی بر بازار ارزهای دیجیتال تاثیر بگذارند. الگوریتم‌های رمزنگاری که در بلاکچین استفاده می‌شوند (مانند SHA-256)، قابل دیکود شدن توسط کامپیوترهای فعلی نیستند و امنیت بالایی دارند. اما کامپیوترهای کوانتومی، اگر به سطح کافی از بلوغ برسند، می‌توانند این طرح های رمزنگاری را با استفاده از الگوریتم‌هایی مانند الگوریتم Shor بشکنند.

تاثیر کامپیوترهای کوانتومی بر آینده رمز ارزها

پیامدهای این امر عمیق خواهد بود. ارزهای رمزنگاری شده می‌توانند در برابر حملات رایانه‌های کوانتومی آسیب پذیر باشند. برای کاهش این خطر، جامعه کریپتو در حال بررسی الگوریتم‌های رمزنگاری مقاوم در برابر کوانتومی است تا در برابر حملات کوانتومی ایمن هستند. هدف این تلاش‌ها تضمین آینده ارز دیجیتال و امنیت مداوم سیستم های مبتنی بر بلاکچین در دنیای پسا کوانتومی است.

البته فناوری محاسبات کوانتومی هنوز در مراحل اولیه خود است. ممکن است چندین سال یا حتی دهه‌ها طول بکشد تا تهدیدی واقعی برای آینده رمز ارزها موجود باشند.

 

بررسی آینده ارزهای دیجیتال آینده دار

توضیحاتی که تا اینجا مقاله به آن پرداختیم برای تمام رمز ارزها صدق می‌کنند. اما در ادامه قصد داریم آینده بیت کوین و اتریوم را به صورت تخصصی‌تر تحلیل کنیم.

 

پیشبینی بیت کوین تا سال 2030

آینده بیت کوین به طیف گسترده ای از عوامل، از جمله تحولات نظارتی، پیشرفت های تکنولوژیکی، پذیرش فروشگاه‌ها بستگی دارد. برخی از مردم بر این باورند که بیت کوین همچنان به عنوان یک ذخیره دیجیتال ارزش پذیرفته شده است. در حالی که برخی دیگر شک دارند و چالش‌هایی را در این مسیر پیشبینی می‌کنند.

تا سال 2030 ما سه دوره هاوینگ بیت کوین (2024 و به احتمال زیاد 2026 و 2030) تجربه خواهیم کرد. با انجام این سه Halving عرضه (تورم) سالیانه بیت کوین به کمتر از 0.4 درصد خواهد رسید (هاوینگ بعدی بیت کوین به احتمال زیاد در اردیبهشت 1403 انجام خواهد شد). این یعنی کمیابی آن به حداقل میزان ممکن خواهد رسید و یک اتفاق بزرگ در آن است. اگر امنیت بیتکوین تا 2030 مانند الان تضمین شده باقی بماند، آینده بسیار روشنی برای آن متصور خواهیم بود.

پیشبینی اتریوم تا سال 2030

اکثر توسعه دهندگان و علاقه‌مندان به فناوری‌های نوین، بر این عقیده هستند که ارز اتریوم تا سال 2030 بیت کوین را پشت سر خواهد گذاشت. در حالی که افرادی که دیدگاه سرمایه گذاری دارند خیلی با آن‌ها موافق نیستند و بیت کوین را ترجیح می‎‌دهند.

اتریوم کاربرد بیشتری نسبت به بیتکوین ارائه می‌دهد. قابلیت پشتیبانی از قرارداد هوشمند و پذیرش برنامه‌های غیر متمرکز (Dapp) باعث افزایش علاقه توسعه دهندگان به این بلاکچین شده است. اگر بلاکچین اتریوم بتواند مشکلات مقیاس‌پذیری خود را با قدرت رفع کند، آینده بسیار جذابی برای آن متصور خواهیم بود.

 

نظر کارشناسان در رابطه با آینده رمز ارزها

نظر کارشناسان در موزد آینده ارزهای دیجیتال

تا به این جا با مواردی و عوامل موثر در آینده ارز دیجیتال آشنا شدیم و هر کدام را بررسی کردیم. اما شاید برایتان جالب باشد که نظر افراد مختلف در رابطه با آینده این بازار را نیز بدانید. در ادامه نظر برخی ا افراد را بررسی کردیم.

 •       بیل گیتس : همیشه در رابطه با آینده و توانایی‌های این حوزه خوشبین بوده است. اما دو مورد اما ناشناس بودن تراکنش‌ها و تاثیرات زیست محیطی فرایند استخراج را یک ضعف بزرگ بیان می‌کند.
 •       وارن بافت : بافت یکی از منتقدان سرسخت ارزهای دیجیتال است. وارن همیشه بیت کوین را مورد سرزنش قرار می‌دهد و در یکی از صحبت‌های خود آن را سم موش نامید. بافت همواره با بی اعتمادی نسبت به این بازار صحبت می‌کند.
 •       مارک زاکربرگ : مارک اغلب مستقیماً در مورد ارزهای دیجیتال صحبت نمی‌کند. اما با توجه یه اقدامی که برای راه‌اندازی ارز دیجیتال Libra (بعداً به Diem تغییر نام داد) داشت می‌توان علاقه او به این حوزه را درک کرد.
 •       ویتالیک بوترین : به عنوان یکی از بنیانگذاران اتریوم، دیدگاه بوترین در نسبت به بازار اهمیت بالایی دارد. او اغلب در مورد پتانسیل اتریوم و توانایی آن در پشتیبانی از برنامه‌های غیرمتمرکز صحبت می‌کند و آینده گسترده‌تری را برای فناوری بلاکچین متصور است.
 •       جیمی دیمون : مدیرعامل جی‌پی مورگان، از اصلی‌ترین منتقد بیت‌کوین است و بارها نسبت به ارزش بلندمدت آن ابراز تردید کرده است. اگرچه بانک او به فناوری بلاکچین و ارزهای دیجیتال علاقه نشان داده است اما او ارزشی برای آینده بیت کوین متصور نیست.

بازار کریپتو همانطور که طرفداران زیادی دارد اما منتقدانی نیز دارد. افراد تاثر گذار معمولاً با صحبت‌های خود تاثیر زیادی (البته کوتاه مدت) بر بازار می‌گذارند.

 

پیشبینی هوش مصنوعی از آینده بازار ارزهای دیجیتال

نظر chatGPT در مورد آینده ارزهای دیجیتال

تا به اینجا دیدگاه‌های مختلف را بررسی کردیم، اما نظر هوش مصنوعی هم می‌تواند جذاب باشد. در همین راستا از ربات چت جی پی تی نظرش را در رابطه با آینده کریپتو پرسیدیم.

پاسخ ربات ChatGPT به این سوال :

بازار ارزهای دیجیتال بسیار پیچیده است و تحت تأثیر عوامل متعددی قرار دارد که ذاتاً غیر قابل پیشبینی هستند. آینده بازار کریپتو به پیشرفت‌های تکنولوژیکی، تحولات نظارتی و قانون گذاری دولت‌ها، احساسات کاربران و تمایل آن‌ها در ... بستگی دارد.

سرمایه‌گذاران و تحلیل‌گران نظرات و پیش‌بینی‌های مختلفی در مورد آینده بازار کریپتو دارند، اما هیچکدام قطعیت ندارد. برای پیشبینی ارز دیجیتال باید همواره تحقیقات و تحلیل‌های خود را در بازار انجام دهید. دیدگاه‌های مختلف را در نظر بگیرید و بر اساس اهداف مالی و تحمل ریسک خود در هنگام معامله یا هر سرمایه‌گذاری آگاهانه تصمیم بگیرید.

در مجموع این بازار یک بازار سرمایه پرریسک اما با پتانسیل است.

 

در این مقاله دیدگاه بیتفا، افراد سرشناس و البته ChatGPT را مورد بررسی قرار دادیم. اما نظر شما در رابطه با آینده این بازار چیست؟ نظر خود را در بخش کاربران با ما به اشتراک بگذارید!


دیدگاهتان را بنویسید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد

۱۴۰۲/۰۸/۲۶ ۲۰:۲۹
محمدرضااصلاحیان
باسلام وخداقوت. همیشه وقتی موج جدیدی دردنیاپدیدارمیشود اکثریت با آن مخالفت میکنند امااگر موج .موج مثبتی باشد افرادکم کم با آن همراه میشوندوآن رامیپذیرند. ارزدیجیتال تکنولوژی روز دنیاست ونمیتوان تکنولوژی رانادیده گرفت.وتجربه نشان داده مردم همیشه به سمت تکن
پاسخ

 
تیم پشتیبانی
سلان بله دقیقا، ممنون از نظرتون