نکاتی که قبل از سرمایه گذاری باید به آن توجه کرد.

انتشار : ۱۴۰۱/۰۳/۱۲ ۱۷:۱۳
آخرین بروزرسانی : ۱۴۰۱/۰۳/۲۲ ۱۲:۴۵
تحلیل و سرمایه گذاری مفاهیم پایه
9 متوسط زمان مطالعه : 9 دقیقه
نویسنده این مطلب
پاتریک شاه‌نظری

نکاتی برای سرمایه گذاری وجود دارد که همه سرمایه‌گذارها، قبل از سرمایه گذاری باید به آن توجه کنند. این نکات اهمیت بالایی برای تمامی سرمایه گذاران، مخصوصاً سرمایه گذاران تازه کار که در صورتی که قبل از سرمایه گذاری به این نکات توجه نکنند، میتواند باعث ضررهای بزرگ و غیر قابل جبران شود. در ادامه مقاله به این نکات خواهیم پرداخت پس با ما همراه باشید.

 

سرمایه‌گذاری چیست؟

قبل از آن که نکات مهم قبل از سرمایه گذاری را بررسی کنیم بهتر است ابتدا به مفهوم کلی سرمایه گذاری بپردازیم و با آن بیشتر آشنا شویم. که در مورد مفهوم سرمایه گذاری یک مقاله کاملا مفید داریم که میتوانید در سایت بیتفا آن را مطالعه کنید.

جامعه انسانی همواره به دنبال حفظ و افزایش دارایی های خود بوده است و همین موضوع باعث شده است تا جامعه به فکر سرمایه گذاری باشد، سرمایه گذاری در قدم اول به منظور حفظ ارزش دارایی و سپس رشد دادن و افزایش آن است. سرمایه‌گذاری در حالت کلی تبدیل کردن پول فیات و نقدینگی به دارایی، با هدف رشد و افزایش ارزش در طول زمان است. البته این موضوع را هم همیشه در نظر داشته باشید که سرمایه‌گذاری همواره همراه با ریسک است و در هر نوع سرمایه‌گذاری احتمال ضرر وجود دارد؛ سرمایه‌گذاری موفق هست که با کمترین ریسک، بیشترین سود را محقق کند.

 

چرا باید سرمایه گذاری کرد؟

هدف اصلی در سرمایه گذاری (مخصوصاً در کشور هایی که تورم بالایی دارند) فرار از تورم و بی‌ارزش شدن پول فیات است و به همین دلیل جامعه نقدینگی راکت (پول‌های فیات) خود را به دارایی تبدیل می‌کند. دور ماندن از تورم (حفظ دارایی) و سپس افزایش دارایی و کسب سود انگیزه سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری است.

چرا باید سرمایه گذاری کرد؟

 

داشتن نقشه راه در سرمایه‌گذاری

اکنون که با مفهوم کلی سرمایه‌گذاری آشنا شدیم به نکات مهم در سرمایه‌گذاری می بپردازیم. مهم‌ترین کار برای یک سرمایه‌گذار در شروع، داشتن نقشه راه (Road map) است. داشتن نقشه راه، اولین نکته‌ای است که یک سرمایه‌گذار موفق باید آن را رعایت کند. نقشه راه در سرمایه‌گذاری به معنای طراحی کردن و داشتن استراتژی‌هایی است که سرمایه‌گذار را به راهی برای رسیدن به بهترین نوع سرمایه گذاری هدایت کند. در ادامه مقاله به مجموعه‌ای از نکات که هر سرمایه گذار قبل از شروع سرمایه گذاری باید بداند خواهیم پرداخت.

 

نکات مهم برای ورود به بازار سرمایه و سرمایه گذاری

قبل از شروع به سرمایه گذاری، سرمایه‌گذار باید به تعدادی از سوالات جواب دهد و با توجه به جواب این سوالات، بازار و روش سرمایه گذاری خود را انتخاب کند.

میزان ریسک‌پذیری من چقدر است؟

اولین و مهم‌ترین سوالی که یک سرمایه گذار باید از خود بپرسد این است که میزان ریسک‌پذیری خود چقدر است و چه میزان ضرر را می‌تواند تحمل کنم، سپس بر اساس ریسک‌پذیری خود بازار و روش سرمایه گذاری خود را انتخاب کند.

به دید چه بازه زمانی سرمایه گذاری می‌کنم؟

سرمایه گذار، بعد از شناخت ریسک‌پذیری خود باید اهداف خود را نیز بسنجد و بداند آیا در مقابل این سرمایه‌گذاری، انتظار بازدهی سریع و کوتاه‌مدت دارد یا این سرمایه‌گذاری را با اهداف بلندمدت انجام می‌دهد. سرمایه‌گذار با سنجیدن اهداف زمانی و انتظارات خود می‌تواند استراتژی و نقشه راه سرمایه‌گذاری خود را به بهترین شکل بچیند.

 

مدیریت سرمایه

یکی از اصلی‌ترین موارد در سرمایه‌گذاری، مدیریت ریسک و سرمایه است که در ادامه به تعدادی از نکات آن خواهیم پرداخت.

همه تخم مرغ‌ها را در یک سبد قرار ندهید

بالاتر توضیح دادیم که سرمایه‌گذار با توجه به اهداف زمانی و میزان ریسک پذیری خود، بازار سرمایه‌گذاری مورد نظرش را انتخاب می‌کند ولی سرمایه‌گذاری فقط در یک بازار، روش درستی از سرمایه گذاری نیست. فقط در یک بازار سرمایه‌گذاری کردن مانند قرار دادن همه تخم مرغ‌ها فقط در یک سبد است؛ در صورتی که سبد بیافتد تمام تخم مرغ‌ها می‌شکند. در سرمایه‌گذاری هم به همین شکل است، برای مثال اگر سرمایه گذار فقط در بازار مسکن سرمایه گذاری کند و بازار مسکن وارد رکود شود و در مقابل بقیه بازارها رشد کنند، سرمایه گذار از بازار عقب می‌ماند؛ در واقع شکست می‌خورد.

سرمایه‌گذار برای مدیریت بهتر ریسک، بهتر است سرمایه خود را در بین بازارهای مختلف پخش کند و در بازار های مختلف سرمایه‌گذاری کند.

این موضوع در رابطه با هر یک از بازارها، به صورت جزئی نیز صدق می‌کند، برای مثال اگر سرمایه‌گذار در بازار سهام سرمایه‌گذاری کرده است، نباید کل سرمایه خود را فقط در یک سهم قرار دهد. یا برای مثال اگر در بازار رمزارزها سرمایه گذاری می‌کند نباید تمام سرمایه را صرف خرید یک نوع ارز قرار دهد و بهتر است برای کم کردن میزان ریسک، سرمایه را در بین چند سهم و یا در چند ارز پخش کند.

همه تخم مرغ‌ها را در یک سبد قرار ندهید

 

با چه میزان سرمایه شروع به سرمایه گذاری کنیم؟

بعد از این که سرمایه گذار با توجه به اهداف زمانی و میزان ریسک پذیری خود، بازارهای سرمایه گذاری مورد نظرش را انتخاب کرد، معمولاً اولین سوالی که برایش ایجاد می‌شود این است که چه میزان (چند درصد) از سرمایه‌اش را باید وارد بازار کند؟

جواب این سوال بیشتر بستگی به میزان ریسک پذیری یک سرمایه‌گذار دارد اما در حالت کلی، بهترین حالت آن است که سرمایه‌گذار بخشی از سرمایه را سرمایه‌گذاری کند، که در طول مدت سرمایه گذاری، به آن دارایی نیازی نداشته باشد و حتی در بدترین حالت توان از دست دادن کل آن را داشته باشد. (در صورتی که در حین سرمایه‌گذاری، سرمایه‌گذار نیاز به دارایی سرمایه‌گذاری شده خود داشته باشد، استراتژی سرمایه‌گذاری به احتمال زیاد به مشکل می‌خورد).

 

صندوق اضطراری در سرمایه گذاری

در حالی که با پخش کردن سرمایه در بین بازارهای مختلف میزان ریسک کاهش می‌یابد ولی برای مدیریت و کاهش بیشتر ریسک، لازم است تا سرمایه‌گذار، بخشی از سرمایه اختصاص داده به سرمایه‌گذاری را به صورت دارایی نقد نگه دارد، (مخصوصاً در بازارهای پر ریسک‌تری مانند بازار سهام یا بازار رمزارزها) تا اگر بازار به هر دلیلی ریزش داشت، سرمایه گذار توان ورود مجدد در قیمت‌های پایین تر را نیز داشته باشد. سرمایه‌گذار باید توجه زیادی به این میزان از سرمایه که "صندوق اضطراری" نامیده می‌شود داشته باشد و این میزان را فقط در شرایط اضطراری خرج کند.

 

سرمایه گذار باید فعال باشد

در حالی که سرمایه‌گذاری معمولاً به عنوان درآمد غیر فعال به حساب می‌آید ولی یک سرمایه‌گذار موفق همیشه باید در بازاری که سرمایه‌گذاری کرده است فعال باشد. اگر سرمایه‌گذار اخبار و اتفاقات بازاری که در آن سرمایه‌گذاری کرده است را پیگیری نکند، کم کم از آن بازار دور می شود و با دور شدن از بازار، فرصت‌ها را از دست می‌دهد. سرمایه‌گذار با پیگیری نکردن اخبار و اتفاقات، علاوه بر از دست دادن فرصت‌های مناسب، از خطرات پیش آمده در بازار هم آگاه نمی‌شود و این موضوع می‌تواند باعث ایجاد ضررهای سنگین شود. هر چقدر که یک بازار پر ریسک‌تر باشد، بررسی اخبار و اتفاقات آن ضروری‌تر است.

 

 نقدشوندگی در بازارهای مختلف

هر سرمایه‌ای که راحت‌تر قابل نقد شدن باشد، میزان نقدشوندگی بالاتری دارد. بالاترین نقدشوندگی متعلق به ارزهای فیات است. در بازار رمزارز ها و بازار سهام، ارزها و سهم‌هایی که بازار بزرگی دارند نیز نقد شوندگی خیلی بالایی دارند. بازاری که نقدشوندگی بالایی داشته باشد، می‌تواند راحت‌تر نظر سرمایه‌گذاران را جلب کند و افزیش تمایل سرمایه‌گذاران به سرمایه‌گذاری در هر بازاری، می تواند باعث رشد آن بازار شود. در نتیجه نقدشوندگی بالا می‌تواند باعث رشد یک بازار یا یک دارایی شود. علاوه بر این که نقدشوندگی برر روی رشد یک بازار تاثیر دارد، یک سرمایه‌گذار باید با توجه به استراتژی و دید خود به سرمایه‌گذاری (آیا به دید بلندمدت سرمایه‌گذاری می‌کند یا به دید کوتاه‌مدت) بازار مورد نظر خود را انتخاب کند. در بازار یا دارایی که نقدشوندگی پایینی دارد (برای مثال مسکن) سرمایه گذاری کوتاه‌مدت نمی‌تواند نتیجه مثبتی داشته باشد.

 

شناسایی خطرات

یک سرمایه‌گذار موفق، باید قبل از ورود به هر بازاری ریسک های شکست و خطرات کلاهبرداری آن بازار را بشناسد. سرمایه گذاری همواره همراه با ریسک است، ولی سرمایه گذار باید انواع خطرات و روش‌های کلاهبرداری در بازار مورد نظر خود را بسنجد و با راه‌های جلوگیری از آن آشنا شود.

 

فرصتی که از دست می‌دهی هزینه دارد

آن سرمایه‌گذار موفق‌ترین است که با توجه به نکاتی که ذکر شد، بتواند بهترین بازار را با توجه به خصوصیات خود پیدا کند. برای مثال فرض کنید بازار مسکن در یک سال، میانگین 20 درصد رشد داسته باشد و در مقابل بیت کوین (Bitcoin) 30درصد رشد داشته است. فردی که در بازار مسکن سرمایه گذاری کرده و در یک سال 20 درصد سود کسب کرده است، با سرمایه‌گذاری کردن در بیت کوین می‌توانست 10 درصد بیشتر سود کسب کند. این اختلاف 10 درصدی همان هزینه‌ای است که سرمایه گذار به دلیل انتخاب اشتباه پرداخت کرده است. (در واقع سود کمتری کسب کرده است).

 

فرصتی که از دست می‌دهی هزینه دارد

 

سرمایه گذاری باید جلوتر از تورم باشد

همان طور که در ابتدای مقاله گفته شد، یکی از دلایل سرمایه‌گذاری (مخصوصاً در کشورهایی مانند کشور ایران که تورم بالایی دارند) فرار از تورم است. برای فرار از تورم، سودی که سالیانه کسب می‌شود باید فراتر از میزان تورم سالانه باشد؛ در غیر این صورت سرمایه گذاری در عمل رشدی در سرمایه خود نداشته است.

 

جمع‌بندی

هر سرمایه‌گذاری برای موفقیت، باید ابتدا اهداف خود را مشخص کند و با توجه به اهداف خود و پتانسیل‌های بازارهای مختلف، نوع سرمایه‌گذاری خود را انتخاب کند. سرمایه گذاری باید با انتظارات معقول و شناخت واقع‌بینانه از بازار انجام شود و داشتن انتظارات فراتر یک سرمایه گذار از پتانسیل یک بازار، می‌تواند باعث شکست خوردن سرمایه‌گذار در آن بازار شود. موفقیت در سرمایه‌گذاری همواره با مدیریت سرمایه درست محقق می‌شود و این اصل را همیشه در ذهن داشته باشید، هدف سرمایه گذاری ابتدا حفظ سرمایه و سپس رشد دادن آن است. امیدوارم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

برچسب ها : سرمایه گذاری

به اشتراک بگذارید

کپی شد!

کامنت ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


مطالب مرتبط

 

بیتفا در شبکه های اجتماعی

بیتفا با حضور در شبکه های اجتماعی سعی دارد تا جدیدترین اخبار را در سریع ترین حالت ممکن به شما ارائه دهد. ما را در اینستاگرام ، تلگرام ، یوتیوب و آپارات دنبال کنید .