رویداد TGE برای پروژه پیکا پروتکل Pika Protocol

رویداد TGE برای پروژه پیکا پروتکل Pika Protocol
نویسنده این مطلب
پاتریک شاه‌نظری

۱۴ لایک

۲,۷۰۸ بازدید
10m
زمان مطالعه
انتشار : ۱۴۰۲/۰۳/۰۲ ۱۳:۲۸
بروزرسانی : ۱۴۰۲/۰۳/۰۷ ۱۸:۰۸

پروژه بلاکچینی Pika Protocol برای معرفه و عرضه توکن بومی پلتفرم خود یک رویداد TGE برنامه ریزی کرده است که قرار است طی این رویداد توکن Pika را به فروش بگذارد. در مقاله "ایردراپ آپتیمیزم" با 10 پلتفرم مختلف راه‌اندازی شده بر بستر آپتیمیزم کار کردیم و برای هرکدام یک NFT دریافت کردیم. یکی از این پروژه‌ها پیکا پروتکل بود و اکنون این پروژه برای کاربران قدیمی (Early users) خود شرایط ویژه‌ای تحت یک Whitelist فراهم کرده است تا بتوانند با شرایط ویژه‌ای در رویداد TGE و عرضه اولیه ارز pika شرکت کنند؟ اما چگونه در رویداد TGE ارز Pika شرکت کنیم؟ مهلت شرکت در این رویداد تا چه زمانی است؟ فاز وایت لیست چه تفاوتی با فاز عمومی خواهد داشت؟ در چه شرایطی سرمایه گذاری در این رویداد می‌تواند درآمدزا باشد؟

در ادامه این مقاله با بیتفا همراه باشید تا ابتدا نگاهی به پروژه پیکا داشته باشیم و سپس به نحوه شرکت در رویداد TGE آن بپردازیم.

 

آموزش شرکت در فاز Whitelist پیش فروش ارز Pika (پیشنهاد بیتفا)

آموزش شرکت در فاز Public Sale پیش فروش ارز Pika

 

پیکا پروتکل Pika Protocol چیست؟

پروژه پیکا پروتکل یک پروژه بلاکچینی غیر متمرکز است که امکان معاملات فیوچرز و اهرم دار را برای کاربران فراهم کرده است. این پروژه بر بستر شبکه لایه دوم Optimism راه‌اندازی شده است با بهره‎گیری از کارمزدهای بسیار پایین این شبکه، خدماتی با هزینه بسیار به صرفه به کاربران ارائه می‌دهد. این پروژه امکان معامله جفت ارزهای زیادی را فراهم کرده است؛ علاوه بر رمز ارزهای معروف مانند بیت کوین و اتریوم، امکان معامله ارزهایی مانند Pepe نیز در این پلتفرم مهیا است. این پروژه حتی معاملات ارزهای فیات از جمله یورو، پوند انگلیس و... را نیز فراهم کرده است و خدمات گسترده‌ای به کاربران خود ارائه می‌دهد.

این پروژه فعالیت خود را در سال 2021 شروع کرده و بیش از 2 سال است که بر روی توسعه پروژه خود فعالیت دارد. در زمان نگارش این مقاله پیکا 13 میلیون دلار نقدینگی قفل شده (TVL) جذب کرده، بیش از 280 هزار کاربر دارد و بیش از 700 هزار تراکنش و با مجموع ارزش بالای 1.5 میلیارد دلار ثبت کرده است.

 

رویداد توزیع ارز Pika به چه صورت خواهد بود؟

رویداد TGE ارز Pika در تاریخ 2 خرداد ساعت 17:30 شروع خواهد شد و 4 روز طول خواهد کشید؛ 24 ساعت ابتدایی این رویداد برای کاربرانی که به عنوان White-List انتخاب شده‌اند خواهد بود و 72 ساعت بعد از آن به صورت عمومی برگزار خواهد شد. در ادامه به بررسی هر کدام خواهیم پرداخت.

 

فاز وایت لیست برای TGE ارز Pika به چه صورت است؟

پروژه پیکا بخشی از کاربران قدیمی خود را در لیست White-List قرار داده و این امکان را فراهم کرده که زودتر از بقیه کاربران و در شرایط مناسب‌تری به شرکت در این پیش فروش بپردازند. اگر قبلاً در این پلتفرم کار کرده باشید پس احتمال داره شما نیز در این لیست قرار گرفته باشید. برای چک کردن وارد "این لینک" شوید و آدرس کیف پول خود را در صفحه جستجو کنید. افرادی که در این لیست قرار گرفتن به سه دسته تقسیم می‌شوند؛ گروه اول 1 واحد اتر، گروه دوم 3 واحد اتر و گروه سوم 5 واحد اتر حداکثر میزانی است که می‌توانند در این رویداد سرمایه قرار دهند.

وایت لیست پروژه پیکا

کل میزان عرضه ارز Pika برابر با 100 میلیون واحد است که 6 درصد این میزان (6 میلیون واحد) در فاز وایت لیست به فروش گذاشته خواهد شد. قیمتی که برای این ارز در فاز White-List برابر با 0.0002 واحد اتریوم (معادل 0.36 دلار) در نظر گرفته شده است که در مجموع معادل 1200 واحد اتریوم امکان پیش فروش در این فاز فراهم خواهد بود. این مرحله ساعت 17:30 روز دوم خرداد شروع خواهد شد و در نیم ساعت اول کسی امکان خرید بالای 1 واحد اتر را ندارد؛ پس از آن آدرس‌هایی که دسترسی بالاتری دارند می‌توانند تا 3 واحد و 5 واحد اتر نیز خرید انجام دهند. این فاز از پیش فروش تنها 24 ساعت و تا ساعت 17:30 تاریخ 3 خرداد فعال خواهد بود، اما در صورتی که تا قبل از این ساعت 6 میلیون واحد ارز پیکا به فروش برسد این فاز زودتر از زمان ذکر شده به پایان خواهد رسید.

از اونجایی که این مرحله محدودیت مقداری دارد، در نتیجه قرار گرفتن در وایت لیست تضمینی برای امکان خرید و شرکت در این فاز نیست و ممکن است فرصت به پایان برسد. (در ادامه نحوه خرید ارز را نیز آموزش خواهیم داد)

 

فاز عمومی برای TGE ارز Pika به چه صورت است؟

این فاز از پیش فروش،هیچ محدودیتی ندارد و هر کسی می‌تواند در آن شرکت کند. برای این فاز 13 درصد از کل عرضه (13 میلیون واحد توکن) در نظر گرفته شده است و این مرحله پس از اتمام فاز White-List در تاریخ 3 خرداد (چهارشنبه) شروع خواهد شد. در این مرحله همانند مرحله قبل، قیمت برای خرید ارز پیکا 0.0002 واحد اتر (معادل 0.36 دلار) در نظر گرفته شده است اما این فقط به صورت پیش فرض است. به این منظور که هر چقدر سرمایه بیشتری در این مرحله از پیش فروش جذب شود قیمت نیز بالاتر خواهد رفت.

پیش فرض 0.36 دلار برای 13 میلیون واحد توکن قرار گرفته است که کل سرمایه در نظر گرفته شده برابر با 4.680.000 دلار خواهد بود. اگه سرمایه جذب شده بالاتر از این میزان برود، ارزش توکن نیز بالاتر خواهد رفت و این روند می‌تواند تا جایی ادامه داشته باشد که حدود 9.360.000 دلار سرمایه جذب شود و قیمت تا 0.0004 واحد اتر رشد کند. در این صورت در واقع افرادی که در وایت لیست شرکت کرده باشند از همان لحظه اول سرمایه گذاری، 100 درصد رشد سرمایه را تجربه خواهند کرد (البته این در شرایطی است که پروژه بتواند میزان سرمایه ذکر شده را جذب کند).

فروش عمومی ارز پیکا

مهلت شرکت در این رویداد تا تاریخ 6 خرداد در نظر گرفته شده است و پس از آن به پایان خواهد رسید؛ البته اگر تا قبل از آن تاریخ سرمایه‌ای که پروژه مد نظر دارد (5200 واحد اتر یا معادل حدود 10 میلیون دلار) جذب شود، رویداد به پایان خواهد رسید و توکن با تجربه کردن 100 درصد رشد قیمتی نسبت به فاز وایت لیست عرضه خواهد شد.

 

در چه شرایطی شرکت در این رویداد می‌تواند سودآور باشد؟!

تجربه ثابت کرده است شرکت در پیش فروش پروژه‌های قدرتمند معمولاً می‌تواند نتیجه خوبی را در پیش داشته باشد. اما این موضوع را در نظر داشته باشید افراد که از لحظه اول وارد یک پروژه می‌شوند ریسک بالایی را تحمل می‌کنند که البته سودهای بزرگ همیشه ریسک‌های بزرگی نیز در بر دارند.

اما شرایط شرکت در وایت لیست کمی تفاوت دارد و می‌تواند ریسک بسیار کمی در پی داشته باشد. از آن‌جایی که همه کاربران به استفاده از شرایط وایت لیست دسترسی ندارند خودش می‌تواند یک مزیت به حساب آید. از طرفی دیگر اگر سرمایه مناسب جذب شود، عملاً افرادی که در وایت لیست شرکت کردند می‌توانند از همان لحظه اول تا 100 درصد سود دریافت کنند؛ اما در نظر داشته باشید تمام این موارد به این موضوع بستگی دارد که آیا پروژه می‌تواند سرمایه مناسب و بالایی را جذب کند یا خیر؟

به افرادی که در وایت لیست قرار گرفتند پیشنهاد می‌کنم در زمان شروع این رویداد نظاره‌گر این باشند که حجم ورود سرمایه به چه صورت است؛ اگر جریان ورود سرمایه بالایی وجود داشته باشد می‌تواند به این منظور باشد که پروژه شرایط مناسبی دارد، توانایی جذب سرمایه خوبی دارد و فاز فروش عمومی می‌تواند اهرمی برای رشد قیمتی باشد. اما در صورتی که در ابتدای مسیر، روند جذب سرمایه مناسب نبود در نتیجه پروژه نمی‌تواند امکان جذب سرمایه بالایی را داشته باشد و شرکت در این پیش فروش ممکن است با ریسک بالاتری رو به رو باشد.

پروژه بلاکچین پیکا

در نتیجه برای شرکت یا عدم شرکت در این رویداد پیشنهاد می‌کنم توجه خود را بر میزان ورود نقدینگی قرار دهید. در نظر داشته باشید این مقاله پیشنهاد مالی یا سرمایه گذاری نیست و صرفاً جنبه آموزشی دارد.

 

چگونه در فاز وایت لیست پیش فروش توکن Pika شرکت کنیم؟

توکن پیکا بر بستر Optimism راه‌اندازی خواهد شد و برای خرید آن به مقداری اتریوم بر بستر آپتیمیزم نیاز دارد. برای تهیه اتریوم بر بستر آپتیمیزم می‌توانید از طریق صرافی‌های متمرکز ETH خریداری کنید و آن را بر بستر Optimism به کیف پول خود انتقال دهید. برای تهیه اتریوم بر بستر آپتیمیزم می‌توانید از روش‌های غیر متمرکز نیز استفاده کنید و برای مثال ارز ETH بر بستر اتریوم خود را از طریق پلتفرم‌هایی مانند Stargate به شبکه آپتیمیزم بریج بزنید.

ابتدا از طریق "این لینک" وارد پلتفرم Pika شده و با کلیک بر روی گزینه "Connect wallet" کیف پول خود را بر بستر آپتیمیزم به سایت متصل کنید. در این صفحه توضیحاتی در رابطه با نحوه برگزاری این رویداد ذکر شده است که می‌توانید مطالعه کنید، اما خلاصه‌ای از نکات مهم بالاتر در این مقاله ذکر کردیم. سپس در قسمت "Contributed" می‌توانید میزان اتریومی که مد نظر دارید را انتخاب کنید و با کلیک بر روی گزینه "Contribue" و پرداخت کمی کارمزد خرید خود را انجام دهید.

آموزش شرکت در عرضه اولیه pika

 

چگونه در فاز عمومی Presale پیش فروش ارز پیکا شرکت کنیم؟

از آنجایی که تعداد زیادی از کاربران ما واجد شریط برای قسمت وایت لیست شده بودند و این فاز شرایط مناسب‌تری داشت، در این مقاله عمده توجه ما شرکت در فاز Whitelist بوده است؛ اما به دلیل تقاضای بالای شما کاربران به آموزش شرکت در فاز عمومی نیز خواهیم پرداخت. فاز عمومی 3 خرداد (چهارشنبه) ساعت 18:30 آغاز می‌شود و کاربران برای خرید ارز Pika همانند مرحله قبل به ارز ETH بر پایه آپتیمیزم نیاز دارند. برای شرکت در این پیش فروش از طریق "این لینک" وارد پلتفرم شده و با کلیک بر روی گزینه  "Connect Wallet" کیف پول خود را به آن متصل کنید. سپس در قسمت مشخص شده در تصویر زیر، حجم اتریومی که قصد خرید با آن را دارید تعیین کنید و سپس بر روی گزینه "Contribute" کلیک کنید؛ در ادامه تراکنشی بر روی کیف پول شما نمایش خواهد داد که با تایید آن و پرداخت کمی کارمزد دارایی شما به پلتفرم انتقال پیدا خواهد کرد. (در صورت داشتن سوالات بیشتر کی‌توانید به پشتیبانی سایت پیام دهید)

این فاز از پیش فروش تا 71 ساعت (17:30 تاریخ 6 خرداد) ادامه خواهد داشت؛ حداکثر میزان جذب سرمایه 5200 واحد ارز ETH است و هر زمانی قبل از تاریخ ذکر شده سرمایه مورد نظر جذب شود، فرایند پیش فروش به پایان خواهد رسید!!

نحوه شرکت در پیش فروش ارز pika

 

نحوه توزیع (Tokenomic) ارز Pika

توزیع توکن در پروژه پیکا کاملاً بر پایه عرضه عادلانه (Fair launch) انجام شده است؛ این پروژه بدون ارتباط با VC ها و ارائه توکن به سرمایه گذاران اولیه توکنومیکی با محوریت جامعه و کاربران خودش ایجاد کرده است. کل عرضه این توکن 100 میلیون واحد است که توزیع آن به شرح زیر است :

30% از کل عرضه (معادل 30 میلیون واحد) اختصاص دارد به پاداش‌های پلتفرم.

20% از کل عرضه (معادل 20 میلیون واحد) به عنوان بودجه صندوق توسعه در نظر گرفته شده است.

20% از کل عرضه (معادل 20 میلیون واحد) به تیم توسعه و مشاوران پروژه اختصاص دارد.

19% از کل عرضه (معادل 19 میلیون واحد) برای رویداد TGE در نظر گرفته شده است.

11% از کل عرضه (معادل 11 میلیون واحد) برای ایردراپ‌های پیش رو در نظر گرفته شده است.

توکنومیک ارز Pika

 

بررسی نقشه راه پروژه Pika Protocol

پروژه پیکا پروتکل فعالیت خود را از سال 2021 شروع کرده و در مدت این دو سال فعالیت خوبی داشته است. این تیم بعد از دو سال فعالیت قرار است توکن خود را عرضه کند و پس از آن نیز برنامه‌های جذابی دارد. این پروتکل قرار است کاربردهای گسترده‌ای برای توکن Pika ایجاد کند؛ برای مثال امکان استیکینگ برای این ارز را فراهم خواهد کرد و افرادی که توکن پیکا را استیک می‌کنند می‌توانند در 30 درصد از کل درآمد پلتفرم دخیل باشند.

علاوه بر آن پیکا برنامه دارد که شبکه لایه دوم اختصاصی خود را با استفاده از OP Stake راه‌اندازی کند که بعد از آن توکن پیکا ارز بومی این شبکه خواهد بود که موارد ذکر شده می‌توانند امتیازهای مثبتی برای این پروژه باشند.

 

بررسی آخرین وضعیت این رویداد!!

رویداد TGE برای ارز Pika به پایان رسید!!

قیمت پایه در فاز وایت لیست حدود ۰.۳۶ دلار و Soft cap برای عرضه در این قیمت برابر با ۲۶۰۰ اتر بود. پیکا در مجموع ۴۶۹۶ واحد ارز اتر جذب سرمایه داشت که ۱۲۰۰ واحد از آن برای فاز Whitelist بود؛ در نتیجه ۳۴۹۶ واحد برای فاز عمومی در نظر گرفته می‌شود. با توجه به توضیحات ذکر شده متوجه میشیم Last Price برابر با ۰.۴۹ دلار خواهد بود و عملاً Early user هایی که در این رویداد شرکت کردن حدود ۳۵ درصد سود خواهند کرد!!

توکن‌های Pika در تاریخ ۸ خرداد و ساعت ۱۷:۳۰ قابل برداشت خواهند بود؛ این توکن بر بستر شبکه Optimsim عرضه شده و در صرافی Uniswap قابل معامله خواهد بود. از اونجایی که Maxcap برای هر کاربر یک واحد ETH بوده، در نتیجه با حداکثر ظرفیت حدود ۶۵۰ دلار برای هر کاربر درآمدزایی داشته است!!

برای برداشت ارزهای خود باید پس از تاریخ ذکر شده به "این لینک" مراجعه کرده و توکن‌های خود را Claim کنید. از آنجایی که کاربران Early User تا همین الان نیز 35 درصد سود کرده‌اند و به همین دلیل ممکن است در ساعات ابتدایی شاهد فشار فروش باشیم، پیشنهاد می‌کنم بعد از برداشت توکن‌ها دارایی خود را نقد کنید و از سودش لذت ببرید.

 

پاسخ به سوالات متداول

در این مقاله توضیحات جامعه‌ای در رابطه با رویداد TGE توکن Pika ذکر شده است اما اگر باز هم سوالی دارید می‌توانید در بخش کامنت‌ها مطرح کنید و یا به اکانت پشتیبانی سایت پیام دهید. در ادامه به تعدادی از سوالات پر تکرار پاسخ خواهیم داد.

شرکت در عرضه اولیه پیکا

 

توکن‌های خریداری شده چه زمانی قابل برداشت خواهد بود؟

امکان برداشت برای تمام کاربران همزمان و دو روز پس از اتمام فاز پیش فروش عمومی (Public Sale) یعنی در تاریخ 8 خرداد (29May) فراهم خواهد شد. به این منظور که می‌توانید مجدد به پلتفرم پیکا مراجعه کنید و با کلیک بر روی گزینه "Claim" توکن‌های خود را برداشت کنید. تعداد ارزهای قابل برداشت برای افرادی که در فاز وایت لیست شرکت می‌کنند از همان ابتدا مشخص است، اما کاربرانی که در فاز عمومی شرکت می‌کنند باید منتظر بسته شدن رویداد و مشخص شده قیمت توکن بمانند و پس از آن با توجه به قیمت توکن میزان دریافتی آن‌ها مشخص شود. اما در هر صورت هر دو گروه از کاربران باید بعد از اتمام رویداد برداشت کنند.

 

آیا پیشنهاد به سرمایه گذاری در این رویداد می‌شود؟

همانطور که بالاتر نیز اشاره شد این مقاله پیشنهاد مالی و سرمایه‌گذاری نیست. در این مقاله آموزشی در رابطه با این رویداد ارائه داده و توضیحات لازم ذکر کردیم. اما در حالت کلی به نظر با توجه به مکانیزم عادلانه‌ای که دارد، در صورتی که مورد استقبال قرار بگیرد و حجم نقدینگی مناسبی وارد آن شود برای کاربرانی که در وایت لیست قرار دارند می‌تواند فرصت جذابی باشد.

 

آیا می‌توان از این ارز نوسان کوتاه‌مدت گرفت یا باید دیدگاه بلندمدت داشته باشیم؟

اگر حجم نقدینگی بالایی وارد این ارز شود، ممکن است اختلاف قیمتی جذابی میان فاز Whitelist و فاز Public Sale ایجاد شود و حتی به عنوان یک نوسان کوتاه مدت نیز برای کاربران Early User فرصت جذابی ایجاد کند. اما در رابطه با دیدگاه بلندمدت باید به داده‌ها و شاخصه‌های بیشتری دقت داشته باشید؛ این پروژه در دسته جذاب Derivatives ها قرار دارد و عملکرد و اهداف نسبتاً خوبی نیز دارد. اما در هر صورت قبل از هر نوع تصمیم‌گیری تحقیقات لازم را انجام دهید!

به اشتراک بگذارید

کپی شد!

دیدگاهتان را بنویسید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد

۱۴۰۲/۰۳/۰۸ ۱۲:۳۰
Heiran
سلام ممنون از مقاله مفیدتون کسانی که در فاز عمومی خرید کردن و با قیمت ۰.۴۹ بهشون ارز داده شده. چجوری و کی در سود خواهند رفت؟
پاسخ

 
تیم پشتیبانی
سلام بعدد از لیست شدن در صرافی‌های مختلف می‌تونه شاهد رشد یا حتی ریزش باشه ولی اینو در نظر داشته باشید شرکت در فاز عمومی مزیت بالایی نسبت به خرید مستقیم ندارد.
۱۴۰۲/۰۳/۰۲ ۱۷:۱۵
امیر
سلام این لینکی که قرار دادید که ببینیم ادرس ما هم داخلش هست یا نه بخش سرچ نداره اینجوری که نمیشه پیدا کرد
پاسخ

 
تیم پشتیبانی
سلام با بخش سرچ مرورگر باید انجامش بدید

بیتفا در شبکه های اجتماعی

بیتفا با حضور در شبکه های اجتماعی سعی دارد تا جدیدترین اخبار را در سریع ترین حالت ممکن به شما ارائه دهد. ما را در اینستاگرام ، تلگرام ، یوتیوب و آپارات دنبال کنید .

 
پشتیبانی