آموزش نحوه معامله با اندیکاتور اوردربلاک (Order block)

آموزش نحوه معامله با اندیکاتور اوردربلاک (Order block)
نویسنده این مطلب
بهنام سلیمانی

۵۲ لایک

۵,۲۸۸ بازدید
7m
زمان مطالعه
انتشار : ۱۴۰۱/۱۱/۰۶ ۱۴:۳۶
بروزرسانی : ۱۴۰۲/۰۶/۲۹ ۱۷:۲۱

دنیای بزرگ تحلیل تکنکیال هر روز در حال توسعه و پیشرفت است، و بیشترین سهم این پروسه متعلق به برنامه نویسان می‌باشد که با طراحی اکسپرت ها و اندیکاتور ها کمک شایانی به جامعه معامله گری کرده اند. اندیکاتور اودربلاک، محدوده های قدرتمند معاملاتی را به صورت خودکار بر روی چارت ما مشخص می‌کند که نقاط تصمیم گیری معامله گران است که اگر این کار را بدون کمک گرفتن از این اندیکاتور بخواهیم انجام دهیم، وقت زیادی از ما را خواهد گرفت! لازم به ذکر است که مرجع تصمیم گیری و طراحی اندیکاتور ها از حرکات قیمت کمک می‌گیرد که پدر این استراتژی جناب مایکل هست.

در ادامه این مقاله با بیتفا همراه باشید تا نحوه استفاده از این اندیکاتور را مورد بررسی قرار دهیم!

 

 

عرضه و تقاضا چیست؟

قبل از هرچیز ما باید با فلسفه عرضه و تقاضا در نمودار آشنا باشیم!

به کندل هایی که سبب جهش قیمت و کسب دستاورد می‌شوند می‌گویند. این کندل ها در میان معامله گران تحت عنوان کندل بیس (Base) نام دارند. این کندل ها به علت وجود سفارشات زیادی که در آن‌ها قرار دارد سبب می‌شود زمانی که قیمت به آن برخورد می‌کند جهش قیمت صورت گیرد. لازم به ذکر است که پیدا کردن مناطق درست و واقعی به این سادگی نخواهند بود و ممکن است به دفعات زیاد، شما را به اشتباه بیندازند، اما با کمی تمرین به این روش مسلط خواهید شد.

 

محدوده عرضه قیمتی:

محدوده های عرضه قیمتی، همان مقاومت ها هستند که قیمت به آنها احترام می‌‌گذارد و ما شاهد ریزش قیمت هستیم، به عنوان مثال به تصویر زیر توجه کنید:

محدوده عرضه قیمتی

 

محدوده تقاضا قیمتی:

محدوده های تقاضا قیمتی، همان حمایت ها هستند که قیمت به آنها احترام می‌‌گذارد و ما شاهد صعود قیمت هستیم، به عنوان مثال به تصویر زیر توجه کنید:

محدوده تقاضا قیمتی

اکنون که با مبحث عرضه و تقاضا آشنا شدیم، در ادامه به درک بهتر، بیشتر و پیشرفته تری از این موضوع خواهیم پرداخت.

 

اوردر بلاک (Order Block) چیست؟

مناطقی از قیمت، که پول هوشمند و یا به عبارتی موسسات و بانک ها برای پر کردن سفارشات خودشون از این نواحی استفاده می‌کنند. هنگامی اوردر بلاک ایجاد می‌شود که  قیمت در یک محدوده نوسان می‌کند و  سرمایه‌گذاران در حال ثبت کردن سفارشات خود در این مناطق هستند و معاملات این بازیگردانان، به صورت اوردر بلاک (Order block) به نمایش در‌ می‌آید.

فرآیند این سفارشات و خرید و فروش‌ها، بازار را همچون فنر رها میکند و حرکت سریعی به سمت بالا یا پایین انجام می‌شود. اردر بلاک شما را در جریان تصمیمات گسترده عرضه و تقاضای افراد مهم می‌گذارد و در نتیجه می‌توانید به‌جای اینکه بخاطر این تصمیمات ضرر دهید، با آن‌ها موج سواری کنید و همراه افراد مهم و موسسات سود کسب کنید.

به این نکته توجه داشته باشید که اوردر بلاک ها نوعی از محدوده های عرضه و تقاضا است و زمانی ایجاد می‌شود که به طور مثال یک موسسه مالی تحت عنوان Beni می‌خواهد 200 میلیون دلار بر روی رمز ارز بیت کوین سرمایه گذاری کند؛ اگر حجم تمام سفارشات فروش معامله گران دیگر را اندازه‌گیری کنیم، تنها ۵۰ میلیون دلار از این جفت ارز، برای فروش حاضر می‌باشد. بدیهی است که این نهاد نمی تواند تمام سفارش را به صورت کامل انجام دهد. چرا که فروشنده به اندازه کافی وجود ندارد. اگر آنها تمام ۲۰۰ میلیون دلار را خریداری کنند تنها ۵۰ میلیون دلار از سفارش آنها پر می‌شود و ۱۵۰ میلیون دلار دیگر باقی مانده و منجر به افزایش قیمت خواهدشد. اگر این نهاد بخواهد تمام این پول را در معامله خرید وارد کند، مجبور است در قیمت‌های بالاتری اقدام به خرید نماید که این موضوع سود کلی آنها را کاهش می‌دهد.

بنابراین تصمیم می‌گیرند از یک اوردربلاک (Order block) استفاده کنند تا سفارش آنها به صورت قابل کنترل و با درصد موفقیت بالاتری پر بشود. با این کار می‌توانند بدون نگرانی از افزایش بیش از حد قیمت، سفارش خود را تکمیل نمایند.

 

ساختار اوردر بلاک ها به چه شکل است!

اوردربلاک ها از نظر ساختاری، با مناطق عرضه و تقاضای عادی شباهت‌های بسیار زیادی دارند، ولی نحوه کشیدن و انتخاب محدوده هایش متفاوت است با آن‌ها، ناگفته نماند که قدرت اوردر بلاک ها از مناطق عرضه و تقاضا بیشتر است و زمانی که قیمت به این نواحی برخورد می‌کند واکنش خوبی به این مناطق می‌دهد. نحوه پیدا کردن این مناطق ساده است ولی گول نخورید!

برای اوردر بلاک های صعودی، آخرین کندل مخالف جهت حرکت را انتخاب میکنیم (بهتر است موج حرکتی شکل گرفته، دستاورد داشته باشد و سطوح مخالف خود را از بین برده باشد)، که می‌شود یک یا چند کندل کوچک نزولی؛ و برای اوردر بلاک های نزولی آخرین کندل مخالف جهت حرکت را انتخاب میکنیم، که می‌شود یک یا چند کندل کوچک صعودی.

 

اوردربلاک نزولی:

نواحی عرضه وقتی با جزییات رسم می‌شوند به اوردربلاک نزولی تبدیل می‌شود، برای درک بیشتر به تصویر نگاه کنید:

اوردر بلاک نزولی

 

اوردر بلاک صعودی:

نواحی تقاضا وقتی با جزییات رسم می‌شوند به اوردربلاک صعودی تبدیل می‌شود، برای درک بیشتر به تصویر نگاه کنید:

اودر بلاک صعودی

 

چند نکته مهم در رابطه با اوردر بلاک ها!

قیمت تمایل دارد به اوردر بلاک هایی که در روند فعلی در حال شکل گیری است احترام بگذارد، پس اوردر بلاک هایی که در عقبه چارت ایجاد شده است، برای ما نباید مورد توجه قرار گیرد. برای رسم اوردر بلاک ها نواحی درصد برد بالایی دارد که قیمت فشرده بوده باشد. اودر بلاک هایی که قبل از تشکیل و معتبر بودن در سطحی شکست جعلی ایجاد کرده باشد درصد برد بالایی دارند. اوردر بلاک هایی که بعد از تشکیل FVG (به فاصله یا گپی گفته می‌شود که قدرت خریدار یا فروشنده را نشان می‌دهد) داشته باشد.

 

معرفی اندیکاتوری برای پیدا کردن راحت تر اوردر بلاک ها!

برنامه نویسان و اکسپرت نویسان، اندیکاتوری طراحی کرده اند که با استفاده از آن نواحی اوردر بلاک ها به صورت خودکار روی چارت انداخته میشود. استراتژی هایی که منوط به اوردربلاک ها هستند، یک نقطه خاص قیمتی نیستند که کف و سقف را در اختیار معامله گر قرار دارند، بلکه ناحیه های قدرتمندی برای واکنش قیمتی هستند، مجددا تاکید میکنم، محدوده هستند!

نحوه انداختن اوردر بلاک ها بر روی چارت:

برای دسترسی به اندیکاتور باید وارد سایت تریدینگ‌ویو شوید و از قسمت Indicators مانند تصویر زیر اندیکاتور order Blocks را سرچ کنید، همانند تصویر پایین.

نحوه پیدا کردن اندیکاتور

 

سربرگ Input داخل اندیکاتور:

پس از انتخاب اندیکاتور Order Blocksوارد قسمت تنظیمات این اندیکاتور شده و تنظیماتی که وجود دارد را بررسی میکنیم. سربرگ هایی که وجود دارد Inputs و Style است.

در قسمت Inputs همانند تصویر زیر Candle Range (محدوده تعداد کندل) عدد ۱۲ را وارد کنید تا نقاط مطمئن تری را برای برگشت یا برخورد قیمت به آن ناحیه را نشان دهد، هرچه تعداد این پارامتر کمتر باشد محدوده هایی که برای ما مشخص میکند قدرتمند تر است.

در قسمت Extras سه گزینه وجود دارد که به ترتیب از بالا به پایین برایتان تشریح میکنیم: گزینه اول (Show PDH/PDL) سقف و کف روز قبل را مشخص میکند که برای پیدا کردن ستاپ های بازگشتی (Reversal) مبتی بر ICT کاربرد دارد.

گزینه دوم (Show bearish BOS lines)، این گزینه شکست هایی که در جهت روند نزولی اتفاق می افتد را با خط مشخص میکند.

گزینه سوم (Show bullish BOS lines)، این گزینه شکست هایی که در جهت روند صعودی اتفاق می افتد را با خط مشخص میکند.

سر برگ اول Input

 

سربرگ Style داخل اندیکاتور:

در قسمت Styles پنج پارامتر وجود دارد، اولین آن تحت عنوان Bearish OB Colour رنگ محدوده های اوردر بلاک های نزولی ما در این بخش مشخص میشود که میتوانید با سلیقه خودتان آن را تغییر دهید.

دومین آن تحت عنوان Bullish OB Colour رنگ محدوده های اوردر بلاک های صعودی ما در این بخش مشخص میشود که میتوانید با سلیقه خودتان آن را تغییر دهید.

لازم به ذکر است که هر یک از نواحی که رسم میشود، اگر توسط قیمت شکسته شود، نقش و رنگ آن تغییر میکند. به طور مثال اگر محدوده اوردر بلاک صعودی ما به سمت پایین شکسته شود، به رنگ قرمز در می‌آید و بعد از شکست اوردر بلاک نزولی میشود.

نکته بعدی که در این مورد وجود دارد این است که هرچه رنگ محدوده های ما پر رنگ تر باشد، احتمال رسیدن قیمت به آن بیشتر میشود و قدرت و همچنین اعتبار آن نیز بیشتر است. علت آن هم وجود سفارش های زیاد در آن محدوده است.

گزینه های سوم و چهارم و پنجم به ترتیب از بالا به پایین، قدرت کندل هارا نشان میدهد به طور مثال زمانی که کندل ما (صعودی یا نزولی فرقی ندارد) از قدرت و مومنتوم خوبی برخوردار است این رنگ را که پیش فرض زرد است به خود میگیرد و هرچه قدرت کندل های چارت کمتر میشود رنگ سبز و قرمز به خود میگیرد.

در سربرگ Style  تنظیماتی که هست بر روی ویژگی‌های ظاهری اندیکاتور اوردر بلاک (Order block) تمرکز دارد. می‌توانید رنگ کندل‌ها را به دلخواه تغییر دهید، رنگ کندل‌های صعودی و نزولی را عوض کنید و به بالاترین خرید، کمترین خرید و خرید و فروش‌های نرمال رنگ متفاوت دهید.

سر برگ Style

 

سربرگ Visibility داخل اندیکاتور:

پنجره آخر Visibility است که برای همه اندیکاتور ها وجود دارد و چیز عجیب و غریبی نیست، این بخش چگونگی نمایش اندیکاتور Order Block بر اساس زمان را مشخص می‌کند. با استفاده از این قابلیت میتوانید نمایش اندیکاتورها را تنها محدود به برخی از تایم فریم‌ها کنید.

اگر می‌خواهید که اندیکاتور در همه تایم فریم‌های نمودار تحلیل نشان داده شود، تنظیمات سایت باید به صورت بالا باشد و در صورتی که قصد داشتید تا اندیکاتور را در تایم فریم‌های مختلف مخفی کنید باید با تعیین تایم‌های مدنظر خود و فعال یا غیرفعال کردن هر یک از تایم‌ها اندیکاتور را غیر فعال کنید.

اگر براتون جذاب بود این آموزش قبل از شروع معامله با پول واقعی حتما بک تست ازش بگیرید تا قدرت نواحی که رسم میکنه را ببینید و بهش اعتماد کنید!!

سربرگ نمایش در تایم فریم های مختلف

 

چند روز پیش با کمک همین اندیکاتور اردر بلاک  5 رمز ارز خوب برای معاملات روزانه تحلیل کردیم و در فرصت 62 بیتفاندا قرار دادیم :)

امیدواریم از خواندن این آموزش لذت برده باشید نظرات خود را درمورد اندیکاتور اوردر بلاک با ما در کامنت‌ها به اشتراک بگذارید.

به اشتراک بگذارید

کپی شد!

دیدگاهتان را بنویسید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد

۱۴۰۱/۱۲/۲۷ ۱۳:۰۹
کسری
سلام خسته نباشبد هر تایم فرمی میشه استفاده کرد؟؟ اسکلپ هم میشه؟
پاسخ

 
تیم پشتیبانی
سلام دوست عزیز، بله در تمامی تایم فریم ها قابل استفاده است.
۱۴۰۱/۱۲/۲۴ ۲۲:۰۸
علی جراح
دم شما گرم ❤️
پاسخ

 
تیم پشتیبانی
ممنون از لطف و توجه شما
۱۴۰۱/۱۱/۱۸ ۱۸:۳۴
داریوش ملک احمدی
سلام. من اندیکاتور را نصب کردم ولی روی چارت مشخص نیست
پاسخ

 
تیم پشتیبانی
سلام اندیکاتور رو با نام order Blocks و نوشته شده توسط MarkMiddleton2020 و با تعداد لایک ۱۵۸۷ نصب کنید. احتمالا اشتباه انتخاب کردین .
۱۴۰۱/۱۱/۱۷ ۱۹:۵۳
پورحاتم
سلام لطفا اگه امکان داره با یه مثال از یه ارز توضیح بدید
پاسخ

 
تیم پشتیبانی
سلام دوست عزیز، داخل پیج بیتفا باهاش لایو ترید رفتیم.
۱۴۰۱/۱۱/۱۳ ۱۵:۳۱
اکبر سیفی
سلام وقتتون بخیر میشه تنظیمات دقیقی که خودتون استفاده میکنید رو بگید منم طبق همون تنظیم کنم
پاسخ

 
تیم پشتیبانی
سلام تنظیمات مقاله رو انجام بدید نتیجه مشابه ما رو خواهید گرفت.همواره پر سود باشید
۱۴۰۱/۱۱/۱۳ ۰۰:۲۲
نوید خوشرفتار
عالیه فقط ایکاش یه راه حلی بدید که بتونیم زمانی که ارزها در این ناحیه ها قرار میگیرند پیدا کنیم
پاسخ

 
تیم پشتیبانی
قیمت با رسیدن به این نواحی به طور خودکار خطوط رو تشکیل می دن و شما با تاییدیه های کندلی می تونید وارد معامله بشید
۱۴۰۱/۱۱/۱۲ ۱۶:۱۱
امیر حسین اوتادی
سلام ممنونم اینو قبلا میدونستم باهاش کار کردم ولی جوابگو نیس قیمت ب نواحی ک محدود سبز کشیده و خریدار هستش عکس‌العمل نشون نمیده و میریزه و مبانی خوبی برا خرید نیس
پاسخ

 
تیم پشتیبانی
سلام. یک تایم فریم ثابت رو انتخاب کنید و بک تست بگیرید. اگر به نتیجه نرسیدین این استراتژی مناسب شما نیست.
۱۴۰۱/۱۱/۱۲ ۱۳:۳۰
علیرضا برزگر
با عرض سلام و احترام به نظر شما بر روی اندیکاتور از اوردر بلاک استفاده کنیم یا اندیکاتور حمایت،مقاومت؟
پاسخ

 
تیم پشتیبانی
سلام. اندیکاتور معرفی شده در این مقاله اوردر بلاک است و نواحی عرضه و تقاضا و همینطور حمایت،مقاومت رو هم بصورت خودکار نمایش می ده
۱۴۰۱/۱۱/۱۲ ۱۱:۲۳
Mah Shad
آموزش بسیار جذاب، بک تست هم گرفتیم عالی بود! ممنون از مجموعه و مطالب بی‌نظیرتون?
پاسخ

 
تیم پشتیبانی
ممنونم از نگاه زیباتون. ۱میلیونی بشید و پر سود?
۱۴۰۱/۱۱/۱۱ ۱۸:۵۲
سعید آرمیده
بسیار مبسوط و خلاصه و کاربردی. سپاسگزارم
پاسخ

 
تیم پشتیبانی
خواهش می کنم. همواره پر سود باشید
۱۴۰۱/۱۱/۱۱ ۱۳:۵۷
حسن ملکوتی مقدم
عالی بود همیشه چیزهای جدید از شما یاد میگیرم ❤️❤️
پاسخ

 
تیم پشتیبانی
ممنونم از حسن نظر شما. پر سود باشید.
۱۴۰۱/۱۱/۱۰ ۱۷:۲۹
نجمه قدوسی
عالی بود. ممنون از اطلاعات مفید تون. BOS در قسمت قدرت کندل ها به چه معنی است؟
پاسخ

 
تیم پشتیبانی
ممنونم، شکست در جهت روند رو BOS میگیم، اما در مقاله های آینده قصد دارم اندیکاتوری رو معرفی کنم که نقاط BOS و CHOCH رو بصورت خودکار نمایش بده.
۱۴۰۱/۱۱/۱۰ ۱۵:۲۹
mohammad
مرسی بهنام عزیز، تو همین چند ساعت کلی سود باهاش گرفتم
پاسخ

 
تیم پشتیبانی
چه عالی ... پر سود باشید و منتظر اندیکاتور های بعدی باشید.
۱۴۰۱/۱۱/۱۰ ۱۵:۲۶
امیر کریمی
عالی ممنون این اوردر بلاک ها توی کدوم تایم فریم ها معمولا اعتبار بیشتری دارن؟
پاسخ

 
تیم پشتیبانی
خواهش میکنم، با توجه به تنظیمات داخل اندیکاتور میتونید تایم فریم مدنظر خودتون رو انتخاب بکنید ، امابصورت پیش فرض تنظیمات این اندیکاتور در تمامی تایم فریم ها قابل استناد است. پر سود باشید.
۱۴۰۱/۱۱/۱۰ ۱۱:۳۷
مازیار امین
ممنون از بهنام عزیز، بسیار عالی بود. تو 3 سال آشنایی من با مجموعه بیتفا، به جرات میگم هیچ سایت و پیج اینستاگرامی فعالتر و کربردی تر و شفاش تر ازشما پیدا نکردم.
پاسخ

 
تیم پشتیبانی
ممنون از شما برای نگاه پر مهرتون. امیدوارم همواره کنار هم سود بسازیم.

بیتفا در شبکه های اجتماعی

بیتفا با حضور در شبکه های اجتماعی سعی دارد تا جدیدترین اخبار را در سریع ترین حالت ممکن به شما ارائه دهد. ما را در اینستاگرام ، تلگرام ، یوتیوب و آپارات دنبال کنید .

 
پشتیبانی