معرفی 5 پروژه برتر در حوزه لیکویید استیکینگ

معرفی 5 پروژه برتر در حوزه لیکویید استیکینگ
نویسنده این مطلب
پاتریک شاه‌نظری

۱۳ لایک

۸۸۴ بازدید
10m
زمان مطالعه
انتشار : ۱۴۰۲/۰۴/۱۳ ۱۱:۵۹
بروزرسانی : ۱۴۰۲/۰۴/۱۳ ۱۳:۲۷

اگر علاقه مند به بازار رمزارزها و فناوری بلاکچین هستید، پس احتمالاً عبارت لیکویید استکینگ برای شما آشناست؛ در غیر این صورت نیز مطمئن باشید در آینده نزدیک زیاد در رابطه با این موضوع صحبت خواهد شد. لیکویید استیکینگ (Liquid Staking) یک راهکار جدید و کاربردی در جهت افزایش کارایی نقدینگی است و با معرفی کردن یک ساز و کار جدید برای استیک کردن رمزارزها خدمات زیادی به حوزه دیفای می‌کند. این حوزه یکی از آینده‌ دار ترین و رو به رشدترین حوزه‌های بازار رمز ارزهاست و پروژه‌های فعال در این حوزه می‌توانند روند رشد بسیار جذابی داشته باشند. اما بهترین پروژه‌های لیکویید استیکینگ کدامند؟ کدام پروژه عملکرد بهتری در این حوزه ثبت کرده است؟

در ادامه این مقاله با بیتفا همراه باشید تا ابتدا نگاهی به حوزه لیکویید استیکینگ داشته باشیم و سپس به معرفی پروژه‌های برتر در این حوزه بپردازیم.

 

لیکویید استیکینگ چیست؟

در بلاکچین‌های مبتنی بر مکانیزم اجماع PoS، ساز و کاری به صورت استیک کردن ارز بومی وجود دارد که کمک می‌کند تا امنیت شبکه افزایش یابد. این مکانیزم به این صورت است که کاربران با قفل کردن (استیک کردن) دارایی‌های خود در استخر یکی از اعتبارسنج‌ها، قدرت آن اعتبارسنج را افزایش می‌دهند و به نسبت دارایی استیک شده در پاداش آن شریک می‌شوند. اما در این شرایط نقدینگی کاربران بی استفاده و صرفاً در جهت افزایش امنیت شبکه در استخر اعتبارسنج‌ها باقی می‌ماند و کاربردی در حوزه دیفای ندارد.

راهکار لیکویید استیکینگ کاربرد این نوع نقدینگی را افزایش داده است. به این صورت که کاربران دارایی خود را به واسطه پلتفرم‌های لیکویید استیکینگ استیک می‌کنند و به امنیت شبکه کمک می‌کنند و در کنارش توکن LST دریافت می‌کنند. توکن‌های LST معادل دارایی‌های استیک شده هستند، با این کاربرد که کاربر می‌تواند آن‌ها را در حوزه دیفای استفاده (معامله یا تامین نقدینگی) کند و هر زمانی که قصد برداشت دارایی‌های خود را داشت با مراجعه به پلتفرم لیکویید استیکینگ، توکن‌های LST را برگردانده (بسوزاند) و دارایی خود را برداشت کند. این موضوع باعث می‌شود تا دارایی‌های بلا استفاده قرار گرفته در استخر اعتبارسنج‌ها کاربرد جدی در دیفای داشته باشند.

لیکویید استیکینگ چیست

 

چرا حوزه لیکویید اسنیکینگ می‌تواند کاربرد گسترده‌ای داشته باشد؟

در زمان نگارش این مطلب بیش از 20 میلیارد دلار نقدینگی در پلتفرم‌های Liquid staking استیک شده است. این موضوع به این معناست که این حوزه برای بیش از 20 میلیارد دلار دارایی کاربرد مجدد در حوزه دیفای ایجاد کرده است؛ این در حالی است که در زمان نگارش این مطلب کل نقدینگی موجود در حوزه دیفای حدود 45 میلیارد دلار است. با توجه به این موضوع می‌توانیم متوجه شویم این حوزه خدمت زیادی به رشد حوزه دیفای می‌کند.

نکته مهم بعدی که باعث آینده دار بودن این حوزه می‌شود این است که حوزه لیکویید استیکینگ درآمد کاربران را افزایش می‌دهد. کاربران با استیک کردن دارایی‌های خود در پلتفرم‌های لیکوئید استیکینگ علاوه بر آن که پاداش استیکینگ دریافت می‌کنند می‌توانند در صرافی‌های غیر متمرکز (DEX) و پلتفرم‌های دیفای تامین نقدینگی انجام دهند و یک سود مضاعف دریافت کنند. این موضوع باعث محبوبیت این حوزه میان کاربران شده است.

 

معرفی بهترین پروژه‌های Liquid staking

بالاتر با پتانسیل‌های موجود در حوزه لیکویید استیکینگ آشنا شدیم؛ اما بهترین پروژه‌های لیکویید استیکینگ کدامند و چه فرصت‌هایی در این حوزه وجود دارد. در ادامه به معرفی 5 پروژه برتر در این حوزه خواهیم پرداخت.

 

پروژه لیدو فایننس (Lido finance)

در زمان نگارش این مطلب پروژه لیدو فایننس با حدود 15 میلیارد دلار نقدینگی قفل شده (TVL) پرچمدار حوزه دیفای است. این پروژه در ماه گذشته 4.8 میلیون دلار درآمد خالص داشته است که از این نظر پس از پروژه Dydx در رتبه دوم اپلیکیشن‌های بلاکچینی قرار دارد. در حال حاضر بیش از 7.5 میلیون واحد ETH در این پلتفرم استیک شده است که حدود 36 درصد از اتریوم‌های استیک شده را در بر می‌گیرد. فرایند استیکینگ یکی از اصلی‌ترین و مهمترین موارد در حفظ امنیت یک شبکه بلاکچینی به حساب می‌آید و در نتیجه تسلط بالای لیدو بر حوزه استیک اتریوم نشان دهنده اهمیت بالای در اکوسیستم اتریوم است. ارز LDO ارز بومی پروژه لیدو فایننس به حساب می‌آید و با 2.06 دلار قیمت و حدود 1.8 میلیارد دلار جایگاه رتبه 32 رمزارزها (از نظر ارزش بازار) را به خود اختصاص داده است.

این پروژه با توجه به کاربرد گسترده و پتانسیل‌هایی که دارد می‌تواند یک گزینه جدی برای سرمایه گذاری باشد.

 

تحلیل تکنیکال ارز LDO

تحلیل ارز LDO

رمز ارز LDO در تایم فریم روزانه به یک محدوده حمایتی خیلی خوب (محدوده قیمتی 1.6 دلار) برخورد داشته است و واکنشی که نسبت به آن نشان داده است، سبب شکست و تغییر ساختار شده است؛ در نتیجه خریداران بیشتری در این نواحی وارد بازار شدند. انتظار داریم تا روند شکل گرفته همچنان ادامه دار باشد و تا سطوح استاتیک مشخص شده شاهد رشد قیمت باشیم.

بهترین نواحی قیمتی برای ورود خریداران جا مانده از این روند می‌تواند محدوده‌های  1.78 و 2.04 دلار باشد. طبق استراتژی و مدیریت سرمایه شخصی، می‌توانید در این سطوح خریدار باشید.

 

پروژه لیدو به کدام شبکه‌های بلاکچینی خدمات می‌دهد؟

عمده تمرکز پروژه لیدو فایننس بر روی ارائه خدمات استیکینگ در شبکه اتریوم است اما این شبکه علاوه بر اتریوم به شبکه‌های دیگری از جمله سولانا و پالیگان نیز خدمات می‌دهد.

 

پروژه راکت پول (Rocket Pool)

در زمان نگارش این مطلب بیش از 750 هزار واحد ETH در استخرهای پروژه راکت پول استیک شده است از این نظر در جایگاه دوم قرار دارد. راکت پول سابقه فعالیت نسبتا بیشتری دارد و از همین رو حجم بیشتری از بازار پلتفرم‌های لیکویید استیکینگ را به خود اختصاص داده است. اما با توجه به داده‌های درون زنجیره‌ای با روی کار آمدن پروژه‌های جدیدتر کاربر این پروژه به نسبت کمتر شده است.

ارز بومی این پروژه RPL نام دارد که در زمان نگارش این مطلب با 39 دلار قیمت و 760 میلیون دلار ارزش بازار در جایگاه 60ام بازار را به خود اختصاص داده است.

 

تحلیل تکنیکال ارز RPL

رمز ارز RPL به منشا حرکت صعودی خود برگشته است و از آنجایی که کف قیمتی دستاورد داشته است و شاهد از بین رفتن پیوت قیمتی بوده‌ایم، می‌توان گفت در این محدوده حجم زیادی از سفارشات خرید قرار دارد. البته در کنار آن آرایش کندل‌های اخیر قیمت و ریتم حرکتی آن جهت رسیدن به این محدوده ذکر شده نشان دهنده عدم حضور فروشندگان جدی برای این رمزارز است.

تحلیل ارز RPL

برای ورود به این رمزارز ناحیه 38.6 دلار مناسب سفارش گذاری است و اگر قیمت قبل از روند صعودی خود به محدوده 34.17 دلار نیز برسد (احتمال آن کم است) می‌توان یک پله دیگر در آن محدوده وارد شد.

لازم به ذکر است که خریداران ریسک گریز می‌توانند صبر کنند تا در اصلاح پس از شکست مقاومت رسم شده وارد بازار شوند. برای ورود به بازار حتما مدیریت سرمایه را رعایت کنید و طبق پلن معامله‌گری خودتان سفارش گذاری را انجام دهید.

 

پروژه لیدو به کدام شبکه‌های بلاکچینی خدمات می‌دهد؟

پروژه راکت پول در حاضر صرفاً بر روی شبکه اتریوم متمرکز است و تنها به همین شبکه خدمات ارائه می‌دهد.

 

پروژه فرکس (Frax share)

پروژه فرکس یکی دیگر از پروژه‌های فعال در دسته Liquid staking derivatives است؛ البته این پروژه به ارائه خدمات لیکویید استیکینگ محدود نیست و خدمات گسترده‌ای برای دارایی‌های دارای پشتوانه از جمله استیبل کوین بر پایه دلار (با نام Frax) ارائه می‌دهد. تا زمان نگارش این مطلب در این پلتفرم در مجموع بیش از 230 هزار واحد ارز ETH استیک شده است و در مجموع بیش از 450 میلیون دلار TVL دارد. ارز بومی این پلتفرم FXS نام دارد و با قیمت 6.4 دلار 470 میلیون دلار ارزش بازار دارد.

 

تحلیل تکنیکال ارز FXS

تحلیل ارز FXS

رمز ارز FX به کف محدوده رنج هفتگی و روزانه خود رسیده است و با توجه به روند ریزش قیمت می‌توان به این پی برد که بازیگران بزرگ این رمزارز قیمت را به ارزان‌ترین ناحیه ممکن کشانده‌اند تا در بکرترین محدوده قیمتی ورود کنند، البته علاوه بر آن، فشار خرید در این رمزارز به حدی زیاد است که مقاومت داینامیک رسم شده نیز در حال شکست است. برای ورود به این رمز ارز ناحیه‌های قیمتی 5.94 دلار و 4.8 دلار (در صورت رسیدن قیمت، که احتمال آن کم است) مناسب است و انتظار تشکیل روند صعودی پر قدرت را تا سطوح مشخص شده داریم.

برای ورود به این رمزارز حتماً مدیریت سرمایه را رعایت کنید و طبق پلن معامله‌گری خودتان سفارش گذاری را انجام دهید.

 

پروژه Frax Share به کدام شبکه‌های بلاکچینی خدمات می‌دهد؟

پلتفرم فرکس شیر در حال حاضر تنها برای شبکه اتریوم خدمات ارائه می‌دهد اما همانطور که بالاتر گفته شده خدمات این پروژه به حوزه استیکینگ محدود نمی‌شود و خدمات گسترده‌ای در حوزه دارایی‌های با پشتوانه و دیفای ارائه می‌دهد. اگر در بازار کریپتو قصد سرمایه گذاری دارید پیشنهاد می‌کنم این پروژه را حتماً زیر نظر داشته باشید.

 

پروژه استیدر لبز (Stader)

شاید پروژه استیدر اندازه پروژه‌های قبلی معروف نباشد، اما نکته مثبتی که این پروژه دارد Multichain بودن آن است. این پروژه بر بستر بلاکچین‌های فراوانی خدمات ارائه می‌دهد و اگر طرفدار شبکه‌هایی مانند فانتوم یا BSC هستید پیشنهاد می‌کنم از طریق "این لینک" حتماً نگاهی به این پروژه داشته باشید. این پروژه در مجموع حدود 100 میلیون دلار TVL دارد که بیش از 50 میلیون آن بر بستر بلاکچین پالیگان است.

 

تحلیل تکنیکال ارز SD

رمز ارز SD شرایط خیلی خوبی برای ورود خریداران دارد و با توجه به برخورد قیمت به ناحیه حمایتی محدوده 0.8 دلار (این محدوده از دید چند سبک تحلیلی مختلف معتبر است)، شکست مقاومت داینامیک مشخص شده و البته وجود کندل های مومنتومی، احتمال رشد قیمت تا سطوح مشخص شده (محدوده 1.7 دلار) را تقویت می‌کند.

تحلیل ارز SD

نواحی مناسب برای ورود خریداران محدوده‌های 0.94، 0.80 و 0.67 دلار است، لازم به ذکر است که قبل از شروع روند صعودی احتمال رسیدن قیمت به محدوده 0.67 دلار خیلی کم است ولی اگر قیمت به آن محدوده برسد ناحیه جذابی برای ورود خواهد بود!

برای ورود به بازار حتما مدیریت سرمایه را رعایت کنید و طبق پلن معامله گری خودتان سفارش گذاری را انجام دهید.

 

پروژه Stader به کدام شبکه‌های بلاکچینی خدمات می‌دهد؟

پروژه Stader هنوز فعالیت خود بر بستر اتریوم را شروع نکرده است اما در حال حاضر بر بستر بلاکچین‌های پالیگان، Hedra، فانتوم، BSC و Near خدمات ارائه می‌دهد.

 

پروژه Swell یک پروژه نوظهور

پروژه Swell قدمت کمتری نسبت به رقبای خود دارد و تا زمان نگارش این مطلب تنها 31 هزار واحد ETH بر بستر این پروژه استیک شده‌اند. اما با توجه به داده‌های پلتفرم Tokenterminal در روزهای گذشته پس از پروژه لیدو بیشترین فعالیت حوزه لیکویید استیکینگ در پروژه Swell قرار داشته است. این پروژه نوظهور که هنوز توکن حاکمیتی خود را عرضه نکرده است بیش از 30 هزار واحد اتریوم استیک شده دارد، این در حالی است که این میزان در 30 روز گذشته 68 درصد رشد داشته و نشان دهنده توجه کاربران به این پروژه است.

پروژه‌های برتر لیکویید استیکینگ

پروژه Swell هنوز توکنی در جهت سرمایه‌گذاری ندارد و البته در کنار آن هنوز یک پروژه جدید به حساب می‌آید و در صورتی که توکنی داشته باشد یک سرمایه گذاری پر ریسک به حساب می‌آید. پیشنهاد ما این است که این پروژه را تنها زیر نظر داشته باشید، در صورتی که روند رشد این پروژه ادامه دار باشه می‌تواند در آینده یکی از جذاب‌ترین پروژه‌های این حوزه به حساب بیاید.

 

آیا حوزه Liquid staking ارزش سرمایه گذاری دارد؟

در این مقاله به ساز و کار پروژه‌های لیکوئید استیکینگ، مشکلی که حل می‌کنند، دلایلی که می‌تواند باعث با ارزش بودن این حوزه باشد و البته معرفی بهترین پروژه‌های لیکویید استیکینگ پرداختیم. این حوزه بر روی بهینه سازی یکی از نیازهای اساسی حوزه کریپتو فعالیت دارد و بی شک در بولران بعدی می‌تواند سر و صدای زیادی به پا کند. اما در رابطه با پروژه‌های معرفی شده ما گزارشی از فعالیت پروژه‌های برتر این حوزه و البته تحلیل تکنیکالی آن‌ها ارائه دادیم تا در صورتی که قصد سرمایه گذاری در این حوزه را دارید با دیدگاهی مناسب‌تر به سرمایه گذاری بپردازید.

نظرات خود در رابطه با این حوزه را در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید!!

به اشتراک بگذارید

کپی شد!

دیدگاهتان را بنویسید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد

۱۴۰۲/۰۴/۱۴ ۰۲:۱۳
علی حیدری
سپاس از زحماتتون.
پاسخ

بیتفا در شبکه های اجتماعی

بیتفا با حضور در شبکه های اجتماعی سعی دارد تا جدیدترین اخبار را در سریع ترین حالت ممکن به شما ارائه دهد. ما را در اینستاگرام ، تلگرام ، یوتیوب و آپارات دنبال کنید .

 
پشتیبانی