قانون گذاری‌های استخراج بیت‌کوین در ایران

قانون گذاری‌های استخراج بیت‌کوین در ایران
نویسنده این مطلب
مینا بشیری

۵ لایک

۱,۰۳۹ بازدید
5m
زمان مطالعه
انتشار : ۱۴۰۱/۰۲/۱۲ ۰۰:۳۳
بروزرسانی : ۱۴۰۱/۱۲/۰۳ ۱۱:۵۹

استخراج بیت‌کوین اگرچه اقدامات خاصی را می‌طلبد با این حال یک روش درآمدزایی محبوب در حوزه رمزارز‌ها به شمار می‌رود که می‌تواند توجه سرمایه‌گذاران بسیاری را به خود جلب کند. با این حال انجام این فرآیند بسته به موقعیت جغرافیایی شما متفاوت است از این جهت که کشور‌های متخلف قانون گذاری‌های متفاوتی در این زمینه اعمال کرده‌اند. از آنجایی که مخاطبین این مقاله ایرانی هستند در این مقاله به بررسی قانون‌گذاری‌های استخراج بیت‌کوین در ایران خواهیم پرداخت. در ادامه با ما همراه باشید.

 

بیت‌کوین چیست؟

بیت کوین اولین رمزارزی است که از فناوری بلاکچین استفاده کرده است. وایت پیپر بیت‌کوین در سال 2008 توسط فرد یا گروه ناشناسی به نام ساتوشی ناکاموتو منتشر شد و توسعه دهندگان و اقتصاددانان بسیاری را به بحث درباره این فناوری نوین دعوت کرد. بیت‌کوین آغازگر دنیایی غیرمتمرکز است و از همان ابتدا با بانک‌ها و نهاد‌های متمرکز پولی و مالی به ستیز پرداخت. همانطور که می‌دانید بانک‌ها ارتباط تنگاتنگی با دولت‌ها دارند و بیت‌کوین و خدمات آن علاوه بر بانک‌ها می‌تواند تهدیدی برای دولت‌ها نیز به شمار برود. در ابتدای راه بسیاری از افراد بیت‌کوین را اسکم یا کلاهبرداری می‌دانستند با این حال با گذر زمان و پس از گذشت سال‌ها افراد شروع به قبول آن به عنوان روشی غیرمتمرکز برای انتقال و ذخیره ارزش کردند. بیت‌کوین با استفاده از فناوری‌هایی نظیر رمزنگاری و بلاکچین فضایی غیرمتمرکز ایجاد کرده است که با استفاده از آن افراد کنترل کامل دارایی‌های خود را در اختیار داشته و به راحتی و بدون نیاز به نهاد‌هایی از جمله بانک به سراسر جهان پول انتقال دهند. برای آشنایی بیشتر با بیت کوین می‌توانید مقاله همه چیز در مورد بیت کوین را مطالعه کنید. 

 

نحوه استخراج بیت‌کوین

نحوه استخراج بیت کوین

استخراج بیت‌کوین فرآیندی است که در طی آن داوطلب‌ها قدرت پردازش سخت افزار‌های خود را در اختیار شبکه قرار داده و از این طریق به امنیت شبکه کمک می‌کنند. بدین تریتب شبکه در مقابل تهدید‌هایی از جمله هک، در امان است. البته نقطه جذاب این فرآیند و انگیزه بخش افراد برای روی آوردن به حفظ امنیت شبکه این است که شبکه به این افراد در قبال تامین امنیت شبکه توسط حل معادله‌های پیچیده ریاضی و ایجاد بلوک‌های جدید و اضافه کردن آنها به زنجیره، BTC پاداش می‌دهد. استخراج بیت‌کوین به روش‌های متفاوتی از جمله استخراج انفرادی (solo mining)، استخراج ابری (cloud mining) و استخراج از طریق شرکت کردن در استخر‌های استخراج امکان پذیر است که هر کدام از این روش‌ها مزایا و معایب خود را دارند. برای مثال با افزایش سختی شبکه استخراج بیت کوین نیز سخت تر از قبل می‌شود بدین ترتیب افراد با روی هم گذاشتن توان پردازش سخت افزار‌های خود به رقابت با سایر استخر‌های استخراج پرداخته و درآمد کسب شده بین تمامی اعضای استخر تقسیم می‌شود.

 

آیا استخراج بیت‌کوین در ایران قانونی است؟

آیا استخراج بیت کوین در ایران قانونی است؟

همانطور که پیش‌تر اشاره شد قانون‌گذاری‌های کشور‌های مختلف برای ماین بیت‌کوین و سایر رمزارز‌ها متفاوت است. این فرآیند در برخی کشور‌ها قانونی و نیازمند دریافت مجوز است اما در کشور‌های دیگر ممنوع و قوانین سفت و سختی برای آن اعمال شده است در این بین کشور‌هایی نیز هستند که هنوز موضع خود را در این مورد مشخص نکرده‌اند و فرآیند استخراج بیت کوین در آن کشور نه تایید و نه رد شده است. 

 

شرایط استخراج بیت‌کوین در ایران

استخراج رمزارز‌ها از جمله بیت‌کوین در ایران قانونی است مشروط بر اینکه دارندگان این دستگاه‌ها برای دریافت مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت اقدام کنند. وزارت صنعت، معدن و تجارت قادر است برای مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی مجوز صادر کند. به علاوه دریافت مجوز استخراج شامل محدودیت 120 کیلومتری شهر تهران، 50 کیلومتری اصفهان و 30 کیلومتری مراکز سایر استان‌ها می‌شود.

در تاریخ 1399/04/15 مصوبه‌ای در مورد سازمان‌دهی دستگاه‌های استخراج منتشر شد. در این مصوبه اعلام شده که تمام دارندگان دستگاه‌های استخراج رمزارز‌ها مکلف هستند ظرف یک ماه از زمان اعلام وزارت صنعت معدن و تجارت نسب به ثبت مشخصات هویتی خود به همراه تعداد و نوع دستگاه‌ها مطابق فرم منتشر شده توسط سامانه وزارت مذکور اقدام کرده و در صورت لزوم از طریق درگاه‌های پرداخت اینترنتی همین سامانه به پرداخت حقوق و عوارض دولتی اقدام کنند. در صورت انجام مراحل ذکر شده، سازمان تعزیرات حکومتی پرونده‌های موجود را مبتنی بر دستور العمل‌ها تعیین تکلیف خواهد نمود.

در تاریخ 1400/06/01 مصوبه‌ اصلاح مقررات تامین برق مراکز استخراج رمزارز‌ها منتشر شد. در این مصوبه، سال به سه بخش نوع یک: اوج بحرانی، نوع دو: محدودیت دار و نوع سه: عادی تقسیم بندی شده است. و برق مورد نیاز ماینر‌ها از طریق 4 روش زیر تامین می‌شود:

  • تامین برق از طریق نیرو‌های تجدید پذیر
  • تامین برق از طریق سرمایه گذاری در بهینه سازی
  • تامین برق با نصب و بهره برداری از مولد‌های حرارتی
  • اتصال به شبکه و خرید انرژی از شرکت برق

لازم به یادآوری است که تامین برق توسط شرک برق تنها برای ماینر‌هایی که دارای مجوز هستند امکان پذیر است.

در تاریخ 1400/01/25 اطلاعیه دستور العمل صدور مجوز فعالیت استخراج رمزارز‌ها منتشر شد. این اطلاعیه شامل اصلاحیه‌هایی در خصوص دستور العمل صدور مجوز فعالیت استخراج رمزارز‌ها است.

در این اطلاعیه آمده است که:

  • حداقل توان مصرفی مجاز برای صدور مجوز از 250 کیلو وات به 100 کیلو وات کاهش می‌یابد.
  • صدور مجوز در واحد‌های غیر فعال مجاز است.
  • صدور یا اصلاح جواز تاسیس یا پروانه بهره برداری برای استخراج رمزارز در محل واحد‌های موجود اعم از داخل و یا خارج از شهرک‌ها و نواحی صنعتی مجاز است.
  • صدود مجوز برای بیش از یک واحد در یک پلاک ثبتی امکان پذیر است. متقاضی موظف است متعهد به حفظ تولید و اشتغال واحد فعال خود باشد.

برای مشاهده اطلاعیه‌ها به صورت کامل می‌توانید وارد سایت انجمن بلاکچین شده، به بخش قوانین و مقررات مراجعه کرده و قوانین مربوط به قانون گذاری استخراج رمزارز‌ها را مطالعه کنید.

 

جمع‌بندی

در این مقاله از بیتفا به توضیح قانون‌گذاری‌های استخراج در ایران پرداختیم. همانطور که متوجه شدید پروسه ماین بیت‌کوین در ایران قانونی است البته این اقدام مشروط به کسب مجوز از نهاد‌های مربوطه از جمله وزارت صنعت معدن و تجارت است. بدین ترتیب استخراج بیت‌کوین بدون مجوز امری غیرقانونی تلقی می‌شود و فرد خطاکار جریمه شده و حتی ممکن است دستگاه‌های وی نیز توقیف شود. بدین ترتیب اگر قصد استخراج بیت‌کوین را دارید لازم است ابتدا برای دریافت مجوز اقدام کنید.

به اشتراک بگذارید

کپی شد!

دیدگاهتان را بنویسید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد

بیتفا در شبکه های اجتماعی

بیتفا با حضور در شبکه های اجتماعی سعی دارد تا جدیدترین اخبار را در سریع ترین حالت ممکن به شما ارائه دهد. ما را در اینستاگرام ، تلگرام ، یوتیوب و آپارات دنبال کنید .

 
پشتیبانی