صندوق سرمایه گذاری گری اسکیل چیست؟

انتشار : ۱۴۰۱/۰۶/۰۸ ۱۳:۳۸
آخرین بروزرسانی : ۱۴۰۱/۰۶/۲۰ ۱۰:۳۵
آموزش
0 متوسط زمان مطالعه : 8 دقیقه
نویسنده این مطلب
فاطمه بادیپا

صندوق سرمایه گذاری گری اسکیل بزرگ‌ترین صندوق سرمایه گذاری بیت‌ کوین در جهان می باشد. این صندوق‌ها به سرمایه‌گذاران این امکان را می‌دهند که به طور غیرمستقیم بیت کوین را از طریق بازار سهام معامله کنند. این شرکت زیر نظر کمیسیون بورس و اوراق بهادر ایالات متحده کار می‌کند و به طور منظم گزارشات مالی خود را به آن‌ها ارائه می‌دهد. بنابراین این اطمینان را برای کاربران خود ایجاد می‌کند تا با خاطری آسوده در معاملات مربوط به بیت کوین سرمایه گذاری کنند.
اگر برسر دو راهی خرید مستقیم بیت‌کوین و یا سرمایه گذاری در گری اسکیل هستید در ادامه مقاله همراه ما باشید تا با معرفی تمامی ابعاد آن تصمیم گیری را برای شما آسان کنیم.

 

صندوق سرمایه گذاری گری ‌اسکیل چیست؟

صندوق سرمایه گذاری گری اسکیل یکی از بزرگ‌ترین و معتبرترین شرکت‌های سرمایه گذاری در جهان می‌باشد. مهم‌ترین صندوق تابع این شرکت، گری اسکیل بیت کوین تراست می‌باشد که با نماد اختصاری (GBTC) نمایش داده می‌شود. فعایت این شرکت از سال 2013 آغاز شده است؛ این صندوق نمونه جدیدی از صندوق‌های سرمایه گذاری می‌باشد. مهم‌ترین اهداف این صندوق‌ها بررسی ارزش بیت کوین با روش های جدید می‌باشد. از سال 2013 که این صندوق راه اندازی شده است تا به امروز فعالیت‌های آن رشد بسیار زیادی داشته است. این شرکت از سال 2013 که فعالیت خود را آغاز کرده است تا آوریل 2021 دارای 654885 بیت کوین است. این میزان تقریباً 46 درصد از 1.4 میلیون بیت کوینی است که در حال حاضر توسط شرکت‌های سهامی عام نگهداری می‌شود. بنابراین این کار آن را به بزرگ‌ترین صندوق بیت کوین در جهان تبدیل کرده است.
صندوق‌هایی مانند گری اسکیل به سرمایه‌گذاران این امکان را می‌دهند تا به طور غیرمستقیم بیت کوین را از طریق بازار سهام معامله کنند. در حال حاضر، قانون‌گذاران ایالات متحده موافق ورود مستقیم ارزهای دیجیتال به بازار سهام نمی‌باشند، زیرا آنها معتقدند که این ارزها به اندازه کافی تنظیم نشده‌اند.

 

چگونه می‌توان در صندوق سرمایه‌گذاری گری اسکیل سهام خرید؟

سرمایه‌گذار می‌تواند با خرید سهام در صندوق، بخشی از دارایی را خریداری کند. شما می‌توانید سهام آن را از طریق حساب کارگزاری خود خریداری کنید؛ با انجام این کار، شما به‌طور غیرمستقیم بیت‌ کوین را خریداری می‌کنید و از دردسر خرید بیت ‌کوین از طریق صرافی ارز دیجیتال اجتناب می‌کنید. این بدان معنی است که شما برای خرید و نگهداری بیت کوین به عنوان شخص ثالث به گری اسکیل متکی هستید. بنابراین بیت کوین واقعی در صندوق سازمانی Grayscale ذخیره می‌شود و شاخص خرده فروشی آن در بازار آزاد یا خارج از بورس معامله می‌شود. گری اسکیل (GBTC) شبیه یک صندوق قابل معامله در مبادلات رمزنگاری (ETF) است، زیرا وجوه سرمایه‌گذاران را برای سرمایه‌گذاری در بیت ‌کوین جمع‌آوری می‌کند و برای سرمایه‌گذاری در صندوق، هزینه مدیریتی از سرمایه‌گذاران دریافت می‌کند.

 

شرایط سرمایه‌گذاری در صندوق سرمایه‌گذاری گری اسکیل

سرمایه‌گذاران می‌توانند مانند سایر سهام‌ها و از طریق یک کارگزار یا مشاور یا از طریق یک پلتفرم معاملات آنلاین، سهام ارز دیجیتال گری اسکیل را خریداری کنند که طیف وسیعی از گزینه‌ها را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند. با ابزارهایی مانند گری اسکیل، سرمایه‌گذاران می‌توانند بیت کوین را با سهام سایر شرکت‌ها معامله کنند، البته به روشی کاملاً محدود و گران!

صندوق بیت کوین تراست

 

مزایا و معایب انجام معامله در صندوق سرمایه‌گذاری گری اسکیل

یکی از سوالات متداول در بین افراد مختلف این است که چرا به جای خرید و سرمایه‌گذاری مستقیم روی بیت‌ کوین برخی افراد در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مانند گری اسکیل سرمایه گذاری می کنند. در این قسمت هدف ما بررسی مزایا و معایب مشارکت در صندوق سرمایه‌گذاری گری اسکیل و مقایسه آن با خرید مستقیم بیت کوین می‌باشد.

1-نحوه ذخیره و نگهداری بیت ‌کوین کاری دشوارتر می‌باشد.
2- پرداخت مالیات مربوط بیت کوین بسیار بیشتر از پرداخت آن هنگام خرید سهام شرکت گری اسکیل بیت کوین (GBTC) می‌باشد.
3- دارا بودن مزایای مربوط به ارزهای دیجیتال از جمله رشد بالا و ضد تورم بودن آن
4- داشتن مزایای مربوط به اوراق بهادار و صندوق‌های ‌سرمایه‌گذاری
5- عدم نیاز به داشتن کیف پول و ذخیره سازی
6-حفظ سرمایه در صورت هک شدن
7-ایمن بودن معاملات

 

آیا در بین خرید سهام صندوق سرمایه‌گذاری ‌گری‌ اسکیل رقابتی وجود دارد؟

برخی از رقبای مستقیم برای گری اسکیل وجود دارد، اگرچه هیچ کدام نمی‌توانند با اندازه یا قدرت خرید آن برابری کنند. صندوق سرمایه‌گذاری گری اسکیل تنها یکی از چندین صندوق فعال در این حوزه و شرکت‌های دیگری نیز وجود دارند که در حال تلاش برای رقابت با این سازمان می‌باشند. بسیاری از شرکت‌ها در دهه گذشته در تلاش بوده‌اند تا ETF بیت ‌کوین را تأیید کنند و گری اسکیل بدون شک از نبود یک ETF کامل بیت کوین سود برده است. با این حال، با اخبار اخیر مبنی بر اینکه اولین ETF بیت کوین در کانادا تایید شده است، ارز های گران‌تر مانند گری اسکیل ممکن است قدرت خود را از دست بدهند.

 

آیا سرمایه‌گذاری در صندوق سرمایه‌گذاری گری ‌اسکیل انتخابی سود آور است؟

سرمایه گذاری در گری اسکیل بستگی به میزان ریسک پذیری و اولویت بندی فرد سرمایه گذار دارد. تصور می‌شود که گری اسکیل (GBTC) گزینه سرمایه گذاری خوبی نیست زیرا ارزش سهام گری اسکیل دقیقاً با ارزش بیت کوین مطابقت ندارد. همچنین، سهام آن از اوایل مارس 2021 با تخفیف معامله می‌شود. اگر امروز سهام گری اسکیل را بخرید، بیت کوین کمتری نسبت به آنچه که از طریق خرید نقدی به همان مقدار دلار بدست می‌آورید، دریافت خواهید کرد. شاید در آینده، اگر سهام دوباره شروع به معامله با پریمیوم کنند، گری‌ اسکیل گزینه خوبی برای سرمایه گذاران معتبری باشد که می‌توانند سهام گری اسکیل را با قیمت NAV خریداری کنند.

 

اهداف و آینده نگری صندوق سرمایه‌گذاری گری اسکیل

صاحبان صندوق سرمایه گذاری گری اسکیل در حال تلاش برای تبدیل بزرگترین صندوق بیت کوین عمومی جهان به یک ETF هستند.

 

مکانیسم عملکرد صندوق سرمایه‌گذاری 

صندوق سرمایه‌گذاری گری اسکیل، معمولاً دلار آمریکا را از سرمایه‌گذاران جمع آوری می‌کند و از آن برای خرید مستقیم بیت‌ کوین استفاده می‌کند. این بیت ‌کوین‌ها در صندوق گری‌ اسکیل ذخیره می‌شوند، البتخ در نظر داشته باشید که صاحبان واقعه‌ای این ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاران نیستند بلکه خود سازمان گری اسکیل صاحب این دارایی‌ها می‌باشد؛ سرمایه‌گذاران صرفاً دارا سهام هم ارزش با این دارای ‌های دیجتالی می‌باشند. سرمایه‌گذاران می‌توانید سهام گری اسکیل را خریداری کرده و به طور غیرمستقیم مالک بیت کوین شوید. از زمانی که Grayscale در سال 2015 به یک صندوق قابل معامله عمومی تبدیل شد، سرمایه‌گذاران مختلف با خرید سهام گری‌اسکیل در چرخه‌های بازار صعودی، پول نقد زیادی را به گری‌ اسکیل سرازیر کردند!

سازمان سرمایه گذاری گری اسکیل

 

موافقان و مخالفان صندوق سرمایه‌گذاری گری اسکیل

مانند تمامی حوزه های معاملاتی، خرید و داشتن سهام گری اسکیل نیز مخالفان و موافقانی دارند. این موافقت‌ها و یا حتی مخالفت‌ها مطابق با موقعیت، دیدگاه، طرز تفکر سرمایه‌گذاران می باشد. بنابراین اگر قصد سرمایه‌گذاری در این حوزه را دارید فقط کافیست نظرات آن‌ها را مطالعه کنید و مطابق با موقعیت خود تصمیم گیری نمایید. 

 

موافقان خرید سهام در گری ‌اسکیل

اعتماد بیشتر
از آن جایی که بازار رمز ارزها یک بازار نوظهور می‌باشد، جامعه هنوز به آن اعتماد کامل ندارد؛ از طرفی دیگر قانون گذاری‌ها در این بازار هنوز به صورت جدی اعمال نشده است و به همین دلیل خیلی از کاربران اعتمادی به این بازار نداشته و  از فعالیت در آن اجتناب می‌کنند.

حسابرسی منظم برای سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال
گری اسکیل گزارش‌های حسابرسی شده را به کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) ارسال می‌کند تا ثابت کند، بنابراین این یک مزیت نسبت به صرافی های رمزنگاری است و پتانسیل کلاهبرداری از مردم را تا حد زیادی کم می‌کند. 

 مزایای مالیاتی
سرمایه‌گذاران می توانند هنگام خرید سهام گری اسکیل از طریق حساب‌های دارای مزیت مالیاتی مانند 401(k) یا IRA معافیت‌های مالیاتی دریافت کنند. همچنین برای سرمایه‌گذاران آسان‌تر است که مالیات‌ها را برای سهام معامله ‌شده عمومی از یک صندوق که توسط SEC تأیید شده است، ثبت کنند. 

 

مخالفان خرید سهام در گری‌ اسکیل

مناسب نبودن برای همه سرمایه‌گذاران

گری اسکیل برای سرمایه‌گذاران کوچکتر مناسب نیست زیرا این صندوق سالانه 2٪ کارمزد دریافت می‌کند. علاوه بر این، زمانی که تقاضا زیاد است، باید برای خرید سهام حق بیمه بپردازید. از طرفی خرید این سهام برای سرمایه‌گذاران کوچکتر مناسب نیست، زیرا حداقل سرمایه برای خرید سهام از گری اسکیل 50000 دلار است.

نداشتن بیت کوین واقعی
شما در واقع هیچ بیت کوینی ندارید شما هرگز نمی‌توانید سهام خود را برای بیت کوین واقعی بازخرید کنید، زیرا سهام گری اسکیل فقط مالک کلیدهای خصوصی بیت کوین در سهام شما است. 

شکاف عملکردی 
ارزش یک سهم گری اسکیل به اندازه دارایی پایه آن رشد نکرده است. حتی اگر مجبور به پرداخت حق بیمه نباشید، باز هم با خرید سهام به اندازه مالکیت مستقیم بیت کوین سود زیادی کسب نخواهید کرد. از سال 2020 تا 2021، قیمت سهام گری اسکیل تقریباً 220٪ از نظر ارزش افزایش یافت در حالی که بیت‌ کوین تقریباً 340٪ افزایش یافت.

سازمان Gray scale

 

خرید سهام گری‌اسکیل یا خرید بیت کوین؟ 

به طور کلی چه در حالت خرید مستقیم بیت کوین و چه در حالت خرید آن در بازار آزاد از طریق گری‌ اسکیل، حتما می‌دانید که نوسان اجتناب ناپذیر هستند. هر زمان که قانون‌گذاران قوانین جدیدی را در مورد تنظیم ارزهای دیجیتال منتشر می‌کنند یا درخواست ETF کریپتو را رد می‌کنند، قیمت سهام گری اسکیل رشد کرده و بیشتر از قیمت بیت‌ کوین در بازار جهانی می‌شود. اما از آنجایی که شما مالک بیت کوین در سهام گری اسکیل خود نیستید، نمی‌توانید از آن استفاده کنید. این موضوع به این معنی است که اگر می‌خواهید از بیت کوین به صورت مستقیم استفاده کنید و در هزینه‌های مدیریتی صرفه جویی کنید، بهتر است مستقیماً بیت کوین را خریداری کنید. 

 

جمع‌بندی

به زبان ساده، گری اسکیل یک وسیله مالی است که به سرمایه گذاران اجازه می‌دهد در صندوق‌هایی سرمایه گذاری کنند که به نوبه خود مقادیر زیادی بیت کوین را در اختیار دارند. این بدان معنی است که با افزایش یا کاهش قیمت بیت کوین، سهام این صندوق‌ها ارزش ارز دیجیتال را دنبال می‌کنند اما تقریباً و نه به صورت دقیق و برابر. سرمایه گذاری در بیت کوین از این طریق چندین مزیت کلیدی را برای سرمایه‌گذاران ارائه می‌دهد. برای مثال این واقعیت وجود دارد که سرمایه گذاری‌ها توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار تنظیم می‌شود.
سهام شرکت گری‌ اسکیل بسیار گزینه مناسبی برای گروه کوچکی از سرمایه گذاران ثروتمند است. با این حال، اگر صندوق گری‌ اسکیل به عنوان بیت کوین در بازار ETF در ایالات متحده تایید شود، ممکن است به منبع خوبی برای سرمایه گذاری تبدیل شود. اما همچنان در مسیر تبدیل شدن به یک ETF بیت کوین با موانعی مواجه است.

به اشتراک بگذارید

کپی شد!

کامنت ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


مطالب مرتبط

 

بیتفا در شبکه های اجتماعی

بیتفا با حضور در شبکه های اجتماعی سعی دارد تا جدیدترین اخبار را در سریع ترین حالت ممکن به شما ارائه دهد. ما را در اینستاگرام ، تلگرام ، یوتیوب و آپارات دنبال کنید .