آموزش استیک اتریوم و کسب درآمد از آن

آموزش استیک اتریوم و کسب درآمد از آن
نویسنده این مطلب
پاتریک شاه‌نظری

۷۵ لایک

۳,۶۸۰ بازدید
17m
زمان مطالعه
انتشار : ۱۴۰۱/۰۴/۰۴ ۱۳:۳۱
بروزرسانی : ۱۴۰۱/۱۰/۱۷ ۱۶:۲۲

 بلاکچین اتریوم و رمزارز بومی آن یعنی اتر یکی از محبوب ترین بلاکچین‌ها و رمز ارزها در بازار کریپتو می‌باشند و در حال حاضر با تغییر مکانیزم اجماع در این بلاکچین، موضوع فرایند استیک اتریوم از همیشه پررنگ تر شده است. از آن‌جایی که با اجرایی شدن این تغییر بزرگ در مکانیزم اجماع اتریوم فعالیت ماینرها متوقف شده است و هولدرهای این رمز ارز برای شرکت در فرایندها و تصمیم‌گیری‌ها موظف به اجرا و راه‌اندازی اعتبارسنج‌ها (Validator) هستند، این موضوع باعث شده است تا نحوه استیک اتریوم به یکی از مهم‌ترین موضوعات بازار کریپتو تبدیل شود. در ادامه این مقاله با بیتفا همراه باشید تا به آموزش استیک اتریوم بپردازیم و بهترین پلتفرم‌های استیکینگ اتریوم را به شما معرفی کنیم!

 

مکانیزم اجماع در بلاکچین اتریوم

بلاکچین اتریوم در سال 2015 فعالیت خود را با بهره‌گیری از مکانیزم اجماع اثبات کار (همانند بیتکوین و اکثر بلاکچین‌های نسل یک) شروع کرد؛ اما شرایط در بلاکچین اتریوم کمی متفاوت بود و پس از مدتی این بلاکچین تصمیم بر تغییر مکانیزم اجماع خود از اثبات کار (PoW) به اثبات سهام (PoS) گرفت. در راستای رسیدن به این هدف تیم پروژه اتریوم زیرساخت‌های این تغییرات را ایجاد کرده و در نهایت در اواخر شهریور 1401 با اجرایی کردن  "آپدیت مرج اتریوم"، این تغییر مکانیزم با موفقیت اجرا شد. البته این مورد را نیز در نظر داشته باشید که اجرایی کردن این تغییر بزرگ آن‌هم در بلاکچین بزرگی مانند اتریوم اصلاً کار راحتی نبود؛ ویتالیک بوترین "بنیان‌گذار بلاکچین اتریوم" می‌گوید تغییر مکانیزم اجماع یک بلاکچین راه‌اندازی شده و پر کاربردی (برای مثال اتریوم)، مانند تعمیر کردن موتور یک هواپیما در حال پرواز است، این در حالی است که اگر این هواپیما در حال پرواز نبود (اتریوم راه‌اندازی شده و تحت کاربرد گسترده نبود) تعمیر کردن موتور آن (تغییر دادن مکانیزم اجماع اتریوم) بسیار راحتتر بود.

اما دلیل و انگیزه اجرای این تغییر سخت و بزرگ چه چیزی می‌تواند باشد؟

مکانیزم اجماع در بلاکچین اتریوم

 

دلیل تغییر مکانیزم اجماع اتریوم از اثبات کار به اثبات سهام چیست؟

قبل از آن که به دلیل اجرای این تغییر بزرگ در بلاکچین اتریوم بپردازیم، بهتر است ابتدا با تفاوت‌های این دو مکانیزم‌ اجماع بیشتر آشنا شویم. در بلاکچین‌هایی مانند بیت کوین که از الگوریتم اجماع اثبات کار (PoW) استفاده می‌شود، ماینرهایی وجود دارند که با مصرف بالای انرژی و توان عملیاتی بالا، تراکنش‌ها را تایید و بلاک‌ها را ایجاد می‌کنند که معمولاً چنین بلاکچین‌هایی مقیاس پذیری پایین‌تری دارند. اما در مقابل، در بلاکچین‌هایی که از مکانیزم اجماع اثبات سهام (PoS) استفاده می‌کنند، به جای ماینرها، اعتبارسنج‌ها (Validator) فعالیت دارند. در چنین بلاکچین‌هایی قدرت تایید در میان اعتبارسنج‌ها پخش می‌شود و معمولاً این بلاکچین‌ها مقیاس پذیری بالاتر و مصرف انرژی پایین‌تری دارند. (اگه به بررسی کامل این دو نوع مکانیزم اجماع علاقه دارید پبشنهاد می‌کنم حتماً مقاله‌های "آشنایی کامل با مکانیزم اجماع اثبات کار" و "آشنایی کامل با مکانیزم اجماع اثبات سهام" را مطالعه کنید)

دلیل تغییر مکانیزم اجماع اتریوم از اثبات کار به اثبات سهام چیست؟

با توجه به توضیحات مختصری که در رابطه با این دو مکانیزم اجماع ذکر شد، می‌توان دلیل این تغییر بزرگ در بلاکچین اتریوم را حدس زد. بلاکچین اتریوم را می‌توان یکی از پر کاربردترین بلاکچین‌های حال حاضر دنیای رمز ارزها دانست زیرا تعداد بالایی اپلیکیشن غیرمتمرکز (dApp) در حوزه‌های مختلف از جمله DeFi بر بستر آن راه‌اندازی شده و محبوب‌ترین کالکشن‌های NFT بر این بستر فعالیت دارند؛ پس در نتیجه تقاضا بالایی در بلاکچین اتریوم ایجاد شده است (برای مثال از این اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز می‌توان به صرافی غیرمتمرکز - UniSwap - و پلتفرم وام‌دهی - Aave - اشاره کرد). پس در نتیجه، چنین بلاکچینی به مقیاس پذیری بالایی نیاز دارد در حالی که بلاکچین اتریوم با مشکل کندی شبکه و هزینه بالا تراکنش‌ها مواجه است و اگر اتریوم قصد داشته باشد تا تعداد کاربران خود را افزایش دهد و بتواند خدمات مناسبی را برای آن‌ها فراهم کند، مجبور است تا مقیاس پذیری خود را افزایش دهد. همین موضوع نیاز به مقیاس پذیری بیشتر، دلیل شد تا جامعه بلاکچین اتریوم، به فکر تغییر مکانیزم اجماع این بلاکچین از اثبات کار به اثبات سهام بیافتند تا با افزایش مقیاس پذیری، توانایی جوابگویی به تقاضا بالا این بلاکچین را فراهم کنند.

 

اثبات سهام و استیکینگ در بلاکچین اتریوم

تا اینجا متوجه شدیم که اتریوم در حال تغییر مکانیزم اجماع خود از اثبات کار به اثبات سهام است. در نتیجه بعد از اجرای این تغییرات، در بلاکچین اتریوم نیز همانند دیگر بلاکچین‌‌های بر پایه اثبات سهام مانند کاردانو، می‌توانید به راحتی یک اعتبارسنج (Validator) راه‌اندازی کنید و یا ارز بومی یا همان ارز ETH خود را استیک کنید تا پاداش سالیانه دریافت کنید . این امکان بعد از نهایی شدن مرحله Merge امکان پذیر خواهد بود (در زمان نگارش این مقاله این تغییرات اجرا شده است). اما آیا در شرایط فعلی و قبل از ادغام شدن اتریوم با Beacon chaion (اجرایش شدن Merge) نیز امکان استیک کردن رمزارز ETH فراهم بود. در ادامه مقاله با انواع روش‌های استیک کردن اتریوم آشنا خواهیم شد.

 

استیک اتریوم، چگونه رمزارز ETH را استیک کنیم؟

روش‌های مختلفی برای استیک کردن رمزارز ETH وجود دارد اما هر کدام شرایط خاص خودشان را دارند و نمی‌توان گفت کدام روش از دیگر روش‌ها بهتر است. در ادامه به چند تا از محبوب‌ترین روش‌ها برای استیک اتریوم خواهیم پرداخت.

چگونه می‌توان ارز دیجیتال ETH را استیک کرد؟

 

راه‌اندازی اعتبارسنج (Validator)

بی شک یکی از مناسب‌ترین روش‌های استیکینگ از نظر میزان درآمد در اکثر بلاکچین‌هایی که از مکانیزم اجماع اثبات سهام استفاده می‌کنند، راه‌اندازی اعبارسنج یا همان ولیدیتور است که البته برای انجام این کار به هزینه‌های بالا و تا حدودی دانش فنی نیاز است. در بلاکچین اتریوم، برای راه‌اندازی یک اعتبارسنج، به 32 واحد رمزارز ETH (که در زمان نگارش این مقاله معادل حدود 42 هزار دلار می‌باشد) و تعدادی سخت‌افزار نیاز است که این سخت افزارها نیز هزینه بالایی در پی دارند؛ اما در مقابل این کار میزان درصد پاداش دهی بالاتری نیز دارد.

اما برای استیک کردن رمزارز ETH نیاز نیست حتماً 32 واحد از آن را داشته باشید و با هزینه اولیه بالا، یک ولیدیتور راه‌اندازی کنید. به‎ جای راه‌اندازی ولیدیتور، می‌توانید هر میزان از رمزارز ETH خود را در استخرهای دیگر اعتبارسنج‌‌ها استیک کنید، قدرت آن اعتبارسنج را در شبکه افزایش دهید و در مقابل پاداش دریافت کنید. در ادامه با تعدادی از این روش‌ها آشنا خواهیم شد. البته میزان این پاداش، به تعداد کاربران یک استخر و حتی به تعداد کل استخرهای راه‌اندازی شده در یک بلاکچین بستگی دارد؛ پس در نتیجه این درصد می‌توانند متغیر باشد.

 

استیک اتریوم در صرافی‌های متمرکز

در شرایط فعلی یکی از راحت‌ترین روش‌های استیکینگ اتریوم، استیک کردن آن در صرافی‌های متمرکز است. صرافی‌هایی از جمله بایننس، کوکوین و کراکن از استیکینگ اتریوم (ETH.2) حمایت می‌کنند. در این روش معمولاً حداقل میزان استیکینگ در اکثر صرافی‌ها به میزان خیلی پایینی است و تقریباً می‌توان گفت که محدودیت خاصی برای حداقل میزان استیکینگ ندارند. اما نکته مهمی که باید به آن توجه کرد این است که فعلاً این نوع استیکینگ در بعضی شرایط به صورت شناور (liquid staking) صورت نمی‌گیرد، درواقع سرمایه شما پس از استیک کردن تا نهایی شدن آپدیت در صرافی به حالت قفل باقی می‌ماند.

اتریوم را کجا استیک کنیم؟

صرافی بایننس در مقابل استیکینگ، به شما رمزارز (Beacon Ethereum) BETH را به نسبت 1:1 می‌پردازد به این معنا که شما هر تعداد رمزارز ETH استیک کنید، به همان تعداد رمزارز BETH دریافت خواهید کرد. این ارز باید هم قیمت با خود رمزارز ETH باشد و پس از اتمام آپدیت، قابلیت تبدیل کردن به خود رمزارز ETH با همان نسبت 1:1 را داشته باشد. صرافی کراکن نیز همین فرایند را با توکن ETH2.S و صرافی کوکوین با توکن ETH2 انجام می‌دهند. در نظر داشته باشید که این تبادل فعلاً فقط به صورت یک طرفه صورت می‌گیرد و شما هنوز در شرایط فعلی نمی‌توانید برای مثال 5 واحد ETH2 قرار دهید و به نسبت 1:1 همان 5 واحد ETH را از صرافی برداشت کنید، اما اتریوم استیک شده باید تا مدت زمان طولانی به حالت قفل باقی بماند. البته امکان مبادله ارزهای دریافت شده از طرف صرافی‌ها وجود دارد اما این ارزها به دلیل تقاضا پایین‌تر معمولاً با قیمت پایین‌تری نسبت به اتریوم مبادله می‌شوند؛ همین موضوع یکی از ریسک‌های استیک کردن اتریوم به حساب می‌آید که جلوتر در همین مقاله (در قسمت ریسک‌های استیک کردن اتریوم) به این موضوع نیز خواهیم پرداخت.

هر کدام از صرافی‌ها شرایط خاص خودشان را نیز دارند و مهم‌ترین عامل برای ما کاربران ایرانی، شرایط احراز هویت در صرافی مورد نظر است زیرا اکثر صرافی‌ها برای استیک کردن، نیاز به احراز هویت دارند پس قبل از ثبت نام در یک صرافی و اقدام به استیک رمزارزهای خود، حتماً به شرایط احراز هویت آن صرافی توجه داشته باشید.

در ادامه به آموزش نحوه استیک اتریوم در صرافی کوکوین که تقریباً برای کاربران ایرانی بهترین شرایط را ارائه می‌دهد خواهیم پرداخت. (در زمان نگارش این مقاله، برای استیک کردن اتریوم در صرافی کوکوین نیازی به انجام احراز هویت نیست)

 

استیک اتریوم در پلتفرم‌های غیرمتمرکز

فرایند استیک اتریوم صرفاً به صرافی‌ها و پلتفرم‌های غیرمتمرکز ختم نمی‌شود و پلتفرم‌های غیرمتمرکزی نیز وجود دارند که از استیک اتریوم پشتیبانی می‌کنند. معروف‌ترین و محبوب‌ترین پلتفرم غیرمتمرکز که از فرایند استیک اتریوم پشتیبانی می‌کند پلتفرم لیدو (Lido) می‌باشد که در زمان نگارش این مقاله حدود 4.38 میلیون واحد رمزارز ETH به ارزش تقریبی 5.6 میلیارد دلار در این پلتفرم استیک شده است و سهم بالایی از کل اتریوم‌های استیک شده را به خود اختصاص داده است (در ادامه این مقاله نحوه استیک کردن اتریوم در پلتفرم Lido آموزش داده شده است). در ادامه از دیگر پلتفرم‌های غیرمتمرکز و فعال در حوزه استیکینگ اتریوم می‌توان به پلتفرم‌ RocketPool و پلتفرم Ankr اشاره کرد.

پلتفرم راکت پول با حدود 256 هزار واحد ETH استیک شده سود سالیانه حدود 5.8 درصد را برای کاربران فراهم می‌کند؛ این پلتفرم در مقابل استیک کردن اتریوم رمزارز rETH را با نسبت 1:1 به کاربران می‌پردازد. راکت پول علاوه بر فراهم کردن امکان استیکینگ، امکان راه‌اندازی اعتبارسنج را نیز فراهم کرده است، کاربر برای انجام این کار به جای 32 واحد ETH به 16 واحد ETH نیز دارد و پاداش سالیانه آن 7.13 درصد در زمان نگارش این مقاله است.

در پلتفرم آنکر نیز حدود 12.6 هزار اتریوم با سود سالانه 4.2% استیک شده است و آنکر به کاربران خود ارز aETHc را به نسبت 1:1 می‌پردازد. البته رمزارز aETHc عملکرد نسبتاً ضعیف‌تری را داشته است و در زمان نگارش این مقاله بیشترین اختلاف قیمتی را نسبت به اتریوم دارد.

 

پلتفرم استیکینگ Lido

پلتفرم استیکینگ Lido در واقع نوعی پلتفرم مبتنی بر DAO است که امکان استیک کردن چند نوع ارز دیجیتال به صورت غیرمتمرکز  را فراهم کرده است؛ یکی از آن‌ها رمزارز ETH می‌باشد.

در این پلتفرم شما می‌توانید اتریوم‌های خود را استیک کرده و در مقابل توکن stETH را با نسبت 1:1 دریافت کنید. توکن stETH نیز باید همیشه هم‌قیمت با اتریوم باشد اما از آنجایی که رمزارز stETH در بعضی صرافی‌های متمرکز (مانند Gate.io) و صرافی‌های غیرمتمرکز (مانند UniSwap) با جفت ارز ETH قابل معامله می‌باشد، پس در نتیجه امکان نوسان قیمتی و پایین‌تر آمدن ارزش stETH نسبت به ETH وجود دارد. با توجه به این موضوع نسبت قیمتی این دو رمزارز همیشه ثابت و به صورت 1:1 نیست و معمولاً توکن stETH قیمت پایین‌تری نسبت به رمزارز ETH دارد.

پلتفرم استیکینگ Lido

یکی از محبوب‌ترین پلتفرم‌ها در جهت استیکینگ رمزارز ETH، پلتفرم Lido است که در زمان نگارش این مقاله حدود 100هزار کاربر در مجموع حدود 5.6 میلیارد دلار رمزارز ETH را در این پلتفرم استیک کرده‌اند تا از 5.5 درصد سود سالیانه این پلتفرم بهره‌مند شوند. نکته مثبت این پلتفرم آن است که شما نیازی به انتقال دادن دارایی خود به صرافی‌های متمرکز ندارید و می‌توانید با متصل کردن کیف پول‌های دیجیتالی خود (مانند metamask) به این پلتفرم، به راحتی از خدمات آن استفاده کنید. نکته مثبت بعدی مخصوصاً برای ما کاربران ایرانی آن است که علاوه بر این که کار با این پلتفرم بسیار راحت است، مشکل احراز هویت نیز ندارد.

همان‌طور که بالاتر اعلام شد، پلتفرم لیدو یکی از محبوب‌ترین پلتفرم‌ها برای استیک اتریوم است و در ادامه این مقاله، نحوه کار با این پلتفرم را قدم به قدم آموزش خواهیم داد.

 

نحوه استیک کردن اتریوم در پلتفرم Lido

همان‌طور که قبلاً ذکر شد، پلتفرم لیدو (Lido) یک پلتفرم استیکینگ است و یکی از ارزهایی که این پلتفرم از استیکینگ آن پشتیبانی می‌کند، رمزارز ETH می‌باشد. با کلیک بر روی گزینه "Stake now" فرایند استیکینگ شما شروع خواهد شد.

نحوه استیک اتریوم در پلتفرم لیدو 1

سپس پس از آن باید با کلیک بر روی گزینه "Connect Wallet" و سپس انتخاب کیف پول مورد نظر، کیف پول دیجیتالی خود را به این پلتفرم متصل کنید. در نظر داشته باشید که کیف پول دیجیتالی شما باید متصل به شبکه اصلی اتریوم باشد. (ما کیف پول Metamast را انتخاب می‌کنیم)

2 نحوه استیک اتریوم در پلتفرم لیدو

پس از اتصال کیف پول دیجیتالی به پلتفرم، باید میزان ارز مورد نظر برای استیک کردن را انتخاب کنید و سپس بر روی گزینه "Submit" کلیک کنید تا میزان دارایی انتخاب شده استیک شود. در پایین کادر نیز مواردی وجود دارد که در ادامه به هر کدام از آن‌ها خواهیم پرداخت.

3 نحوه استیک اتریوم در پلتفرم لیدوگزینه (You will receive) به معنای شما دریافت خواهید کرد است به این منظور که شما در مقابل استیک میزان انتخاب شده ارز ETH، به چه میزان از رمزارز stETH دریافت خواهید کرد. بنا بر توضیحاتی که بالاتر ذکر شد، این میزان به نسبت 1:1 است و شما هر تعداد از رمزارز ETH را استیک کنید، به همان تعداد رمزارز stETH دریافت خواهید کرد. مورد مهم بعدی گزینه (Reward fee) است که همان‌طور که در شکل مشاهده می‌کنید، این میزان 10 درصد است. این گزینه به منظور کارمزدی است که شما از سود خود به پلتفرم می‌پردازید (این درصد با توجه به تعداد کل ارز استیک کرده خود مصاحبه نمی‌شود و فقط 10 درصد از میزان پاداش به عنوان کارمزد کسر می‌شود)

پس از کلیک کردن بر روی گزینه "Submit" تراکنش شما اجرا می‌شود و یک نوتیفیکیشن بر روی کیف پول دیجیتالی شما نمایش داده می‌شود و برای ادامه فرایند باید آن تراکنش را Confirm کنید. بعد از Confirm کردن تراکنش، دارایی شما استیک خواهد شد.

البته این موضوع را نیز در نظر داشته باشید که در هنگام کار با پلتفرم‌های غیرمتمرکز مانند Lido، علاوه بر ریسک‌های معمول استیکینگ (که در ادامه به آن پرداخته‌ایم)، ریسک ایجاد اختلال در خود قراردادهای هوشمند آن پلتفرم و هک شدن آن‌ها نیز وجود دارد و سرمایه‌گذار باید به این موضوع نیز توجه داشته باشد.

 

آیا استیک اتریوم در تراست ولت (Trust wallet) نیز امکان پذیر است؟

کیف پول معروف و پرکاربرد تراست ولت (Trust wallet) امکان استیکینگ بعضی از رمزارزها از جمله Dot ، Sol ، Atom و... را فراهم کرده است و به دلیل نحوه راحت استیکینگ، این کیف پول کاربران زیادی را به خود جذب کرده است. کاربران ایرانی به دلیل محدودیت‌های احراز هویتی پیش آمده در صرافی‌های غیر متمرکز، امکان استیکینگ در این صرافی‌ها برایشان دشوار شده است و از آنجایی که استیکینگ در تراست ولت کاملاً غیرمتمرکز و بدون نیاز به احراز هویت انجام می‌شود، کاربران ایرانی علاقه زیادی به استفاده از این کیف پول در جهت استیکینگ رمزارزهای خود نشان داده‌اند به صورتی که برای اکثر کاربران الویت اول برای استیکینگ، استفاده از تراست ولت است. اما متاسفانه کیف‌پول تراست هنوز امکان استیک کردن اتریوم را فراهم نکرده است و در شرایط فعلی بهترین روش برای استیک اتریوم همان صرافی‌ها و پلتفرم‌هایی است که بالا نیز ذکر شد. (در صورتی که امکان استیک ETH در تراست ولت فراهم شود، آموزش آن را حتماً در این مقاله قرار خواهیم داد)

 

چرا باید اتریوم خود را استیک کنیم؟

بالاتر با نحوه استیک اتریوم آشنا شدیم، اما آیا استیک کردن اتریوم کاری عاقلانه است؟ دلایل استیک کردن اتریوم چیست؟ در ادامه به این سوالات پاسخ خواهیم داد.

در بلاکچین‌هایی که از مکانیزم اجماع اثبات سهام (PoS) استفاده می‌کنند، برای آن که یک کاربر عضوی از آن شبکه شود دو روش وجود دارد. روش اول راه‌اندازی یک اعتبارسنج است؛ در این روش کاربر باید مقدار مشخصی از رمزارز بومی آن بلاکچین را قفل کرده (که این میزان در بلاکچین اتریوم برابر 32 واحد از رمزارز ETH است) تا بتواند صحت تراکنش‌ها را بررسی و تایید کند و در اعتبارسنجی‌ها و ساخت و تایید بلاک‌ها به شبکه کمک کند، درواقع با این فعالیت‌ها شما به افزایش امنیت و تمرکز زدایی شبکه کمک می‌کنید. در مقابل شبکه به دلیل کمک‌های کاربر در حفظ و افزایش امنیت آن به او پاداش پرداخت می‌کند. همانطور که بالاتر نیز به آن اشاره کردیم، این روش همواره هزینه‌های بالایی دارد و علاوه بر 32 واحد اتریوم که در زمان نگارش این مقاله قیمت آن معادل بیش از 50 هزار دلار است، نیازمند تهیه سخت افزارهایی نیز می‌باشد. اما در مقابل درصد پاداشی که از این روش می‌توان کسب کرد بیشتر است. در این روش دلیل کاربر برای استیک کردن دارایی‌های خود شرکت در فعالیت‌های شبکه است و انگیزه آن‌ها دریافت پاداش می‌باشد.

روش دوم استیک کردن رمزارزهای خود در استخر دیگر اعتبارسنج‌ها می‌باشد؛ این روش نیاز به هزینه اولیه بالایی ندارد و کاربر می‌تواند با هر میزان سرمایه دارایی‌های خود را استیک کند. درواقع در این روش کاربر نیازی به قفل کردن 32 واحد ETH ندارد و با استیک کردن دارایی‌های خود (هر میزان دارایی) در استخرهای مربوطه دیگر اعتبارسنج‌ها، قدرت آن اعتبارسنج را افزایش می‌دهد و در مقابل به نسبت میزان دارایی که در آن استخر قرار داده است، پاداشی دریافت می‌کند. در این روش دلیل کاربر برای استیک کردن دارایی خود افزایش اعتبار دیگر اعتبارسنج‌ها است (اعتبارسنجی که به عقیده کاربر فعالیت شایسته‌ای در شبکه دارد) و انگیزه او از این کار دریافت بخشی از پاداش آن اعتبارسنج می‌باشد.

انگیزه هر دو این روش‌ها کسب درآمد می‌باشد اما هر دو این روش‌ها ریسک‌هایی دارند که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

 

ریسک‌های استیک کردن اتریوم

سرمایه‌گذاری همواره همراه با ریسک است و این موضوع شامل مورد استیک کردن اتریوم نیز می‌شود. یکی از ریسک های استیک کردن اتریوم این است که فرایند تبدیل کردن در شرایط 1:1 فعلاً به صورت یک‌طرفه است و امکان برداشت اتریوم استیک شده فراهم نیست (دارایی به مدت زمان طولانی به حالت استیک باقی می‌ماند). در صورتی که استیک کننده قصد فروش اتریوم استیک شده خود را داشته باشد، (برای مثال در شرایطی که بازار نزولی است و سرمایه گذار نظری بر ریزش قیمتی ETH دارد) مجبور است تا توکنی که در مقابل استیک کردن آن دریافتی کرده است (برای مثال توکن stETH که در پلتفرم Lido در جهت استیک اتریوم پرداخته می‌شود و یا توکن BETH که در صرافی بایننس پرداخته می‌شود) را در صرافی‌ها، سواپ کند و رمزارز  خود را بفروشد. از آنجایی که تقاضا برای چنین ارزهایی کمتر است تا تقاضا برای خود رمزارز ETH، در نتیجه ارزش آن نیز در صرافی‌ها پایین‌تر از ارزش خود رمزارز ETH است و این موضوع می‌تواند باعث شود تا استیک کننده متضرر شود.

ریسک استیک کردن اتریوم

زمانی که یک سرمایه گذار اتریوم‌های خود را استیک می‌کند، باید تا خارج شدندارایی از حالت استیک منتظر بماند و پس از آن توکن دریافتی خود را با نسبت 1:1 در همان پلتفرم تبدیل به رمزارز ETH کند در غیر این صورت مجبور است تا با میزان پایین‌تر، معادل اتریوم خود (stETH-BETH-ETH2) را بفروشد.

 

چند درصد از اتریوم‌های در گردش استیک شده است؟

در زمان نگارش این مطلب تنها 13.5 درصد از کل عرضه اتریوم (معادل بیش از 16.5 میلیون واحد eth) به حالت استیک درآمده است و این در حالی است که در شبکه‌هایی مانند کاردانو، کاسماس و یا آوالانچ این میزان بالاتر از 50 درصد است. اما به دلیل ارزش بازار بالایی که رمزارز اتریوم دارد، با همین میزان پایین از درصد کل استیک شده، همچنان بیشترین ارزش بازار استیک شده را داد. ارزش بازار استیک شده به مجموع ارزش بازار ارزهای استیک شده یک رمزارز اشاره دارد و از این نظر اتریوم با بیش از 21 میلیارد دلار ارزش بازار استیک شده در جایگاه نخست قرار دارد. پس از اتریوم، بلاکچین کاردانو با حدود 7 میلیارد دلار ارزش بازار استیک شده در رتبه دوم و زنجیره هوشمند بایننس با بیش از 6 میلیارد دلار ارزش بازار استیک شده در رتبه سوم قرار دارد.

 

آشنایی با Beacon Chain در بلاکچین اتریوم

در این مقاله که به آپدیت اتریوم و استیکینگ پرداختیم بهتر است تا کمی با Beacon Chain نیز آشنا شویم. بیکن چین (Beacon Chain) را می‌توان قلب تبنده مکانیزم اجماع در شبکه جدید اتریوم (ETH.2) دانست که مسئولیت تایید و ایجاد کردن بلاک‌های جدید و پاداش دهی به تاییدکنندگان (Validator) را دارد. بیکن چین اثبات سهام را در بلاکچین اتریوم تعریف می‌کند و به عنوان یک لایه اجماع در بلاکچین اتریوم عمل می‌کند تا باعث ایجاد هماهنگی در آن شود. بیکن چین برای اجرای راه‌حل‌های مقیاس پذیری در برنامه‌های آینده اتریوم مانند شاردینگ ضرروی خواهد بود.

آشنایی با Beacon Chain در بلاکچین اتریوم

 

جمع‌بندی

اتریوم با اجرای بزرگ‌ترین تحول خود، و یا حتی بزرگترین تحول در کل بازار کریپتو مکانیزم اثبات خود را به اثبات سهام تبدیل کرد. اتریوم با تغییر دادن مکانیزم اجماع خود از اثبات کار به اثبات سهام سعی بر افزایش مقیاس‌پذیری و در نتیجه افزایش کارایی دارد تا به بستری تبدیل شود که بدون محدودیت، توانایی پاسخ‌دهی به نیازهای تعداد بالایی از کاربران را داشته باشد. اتریوم با اجرای این تحول امکان استیک کردن رمزارز ETH را به ارمغان آورده است و با توجه به توضیحاتی که بالاتر ذکر شد این امکان در تعدادی از پلتفرم‌های متمرکز و غیرمتمرکز امکان استیکینگ ETH مهیا است. البته در نظر داشته باشید که به نقل از تعدادی از منابع، جامعه اتریوم از همان سال 2015 به فکر اجرای چنین تحولی بودند و با توجه به صحبت‌های ویتالیک بوترین، اجرای کامل این تحول می‌تواند تا 6 سال دیگر نیز طول بکشد.

به اشتراک بگذارید

کپی شد!

دیدگاهتان را بنویسید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد

۱۴۰۱/۰۵/۳۰ ۱۲:۱۸
علی
با سلام و خسته نباشید نمیتونم وارد دوره رایگانتون بشم Page Expired این رو مینویسه
پاسخ

 
تیم پشتیبانی
سلام وقتتون بخیر قسمت دوره رایگان سایت مشکلی نداره از قسمت "شرکت در دوره رایگان" و سپس "شرکت در دوره کریپتو شناسی" میتونید آموزش‌ها را شروع کنید.

بیتفا در شبکه های اجتماعی

بیتفا با حضور در شبکه های اجتماعی سعی دارد تا جدیدترین اخبار را در سریع ترین حالت ممکن به شما ارائه دهد. ما را در اینستاگرام ، تلگرام ، یوتیوب و آپارات دنبال کنید .

 
پشتیبانی