آموزش کار با پلتفرم دکس اسکرینر (DEX-Screener)

آموزش کار با پلتفرم دکس اسکرینر (DEX-Screener)
نویسنده این مطلب
پاتریک شاه‌نظری

۵ لایک

۵۷۳ بازدید
6m
زمان مطالعه
انتشار : ۱۴۰۲/۰۴/۱۰ ۱۴:۰۹
بروزرسانی : ۱۴۰۲/۰۴/۱۲ ۱۰:۱۵

یکی از بزرگترین مزیت کار در صرافی‌های غیر متمرکز (DEX) دسترسی کاربران به حجم گسترده‌ای از داده‌هاست؛ پلتفرم دکس اسکرینر (Dex screener) یکی از پلتفرم‌هایی است که این داده‌ها را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. پلتفرم Dex screener یکی از پرکاربردترین پلتفرم‌های تحلیلی و مانیتورینگ در حوزه صرافی‌های غیر متمرکز است که محبوبیت بالایی در میان دکس تریدرها نیز دارد. اما این پلتفرم چه خدماتی ارائه می‌دهد که باعث محبوبیتش شده است؟ چگونه باید با این پلتفرم کار کنیم؟ ویژگی‌های مثبت دکس اسکرینر چیست؟ آموزش دکس اسکرینر به چه صورت است؟

در ادامه این مقاله با بیتفا همراه باشید تا به سوالات ذکر شده پاسخ داده و به صورت کامل با نحوه کار با این پلتفرم آشنا شویم.

 

پلتفرم Dex-Screener چیست؟

پلتفرم دکس اسکرینر بر بستر بیش از 70 شبکه بلاکچینی خدمات ارائه می‌دهد و می‌توان گفت کل فضای صرافی‌های غیر متمرکز را در اختیار دارد. نمودار قیمتی جفت ارزهای قرار گرفته در DEX ها در پلتفرم‌هایی مانند Tradingview ارائه نمی‌شود، به همین دلیل کاربران برای تحلیل نمودار این ارزها باید به پلتفرم‌هایی از جمله DEX-screener مراجعه کنند. پلتفرم دکس اسکرینر یکی از برترین پلتفرم‌های تحلیلی برای جفت ارزهای قرار گرفته در استخرهای نقدینگی و صرافی‌های غیر متمرکز است.

پلتفرم دکس اسکرینر

علاوه بر نمودار قیمتی، این پلتفرم داده‌های کاربردی زیادی از جمله حجم معاملات، تعداد تراکنش‌ها، آدرس کیف پول معامله‌گران، نوع معاملات، کانترکت آدرس رمز ارزها و جفت ارزها، امنیت توکن و... را ارائه می‌دهد. از دیگر مزایا این پلتفرم می‌توان به بخش فیلترینگ آن اشاره کنیم که کاربرد زیادی در جهت پیدا کردن توکن‌های پر پتانسیل برای دکس تریدرها دارد. در ادامه به بررسی دقیق‌تر هر کدام از خدمات ذکر شده خواهیم پرداخت.

 

دسته بندی توکن‌ها در دکس اسکرینر

در صرافی‌های غیر متمرکز توکن‌های زیادی وجود دارند و یک دکس تریدر موفق برای پیدا کردن فرصت‌های بزرگ بازار باید از فیلترها در جهت شناسایی ارزها استفاده کند. سایت دکس اسکرینر در منو خود دو بخش فیلترینگ مهم به نام "New Pairs" و "Gainers & losers" دارد که در ادامه به هر کدام خواهیم پرداخت.

 

بخش New Pairs در دکس اسکرینر

بخش New Pairs دکس اسکرینر یکی از پرکاربردترین بخش‌ها برای فیلترینگ توکن‌های جدید است. روزانه توکن‌های زیادی در فضای صرافی‌های غیر متمرکز ایجاد می‌شوند و از بین این ارزها معمولاً فرصت‌های معاملاتی مناسبی پیدا می‌شود. البته در نظر داشته باشید تمام ارزهایی که به تازگی ایجاد شدند پتانسیل بالایی ندارند و خیلی از آن‌ها ممکن است کلاهبرداری بوده و یا شاهد ریزش قیمت باشند.

پلتفرم DexScreener فرصتی را فراهم می‌کند تا معامله‌گران بتوانند از میان ارزهایی که به تازگی لیست شدند فرصت‌های برتر را شناسایی کنند. در بخش New Pairs ابزارهای فیلترینگ مناسبی قرار گرفته است؛ کاربران در این بخش می‌توانند ارزهایی که به تازگی ایجاد شده‌اند را بر اساس داده‌های مختلفی از جمله حجم معاملات، حجم نقدینگی استخر، میزان رشد قیمتی در بازه‌های زمانی مختلف و... فیلتر کنند تا بتوانند فرصت‌های برتر بازار را شناسایی کنند.

توکن های جدید در Dexscreener

 

برای آموزش سبک دکس تریدینگ پیشنهاد می‌کنم در "دوره رایگان دکس تریدینگ" شرکت کنید!!

 

بخش Gainers & Losers در دکس اسکرینر

در بخش "Gainer and losers" توکن‌ها به ترتیب بیشترین میزان رشد و بیشترین میزان ریزش قیمتی قرار می‌گیرند. این نوع فیلتر کردن ارزها به معامله‌گر کمک می‌کند تا ارزهایی که رشد بالایی داشتند را شناسایی کرده و اگر از نظر دیگر شاخصه‌ها شرایط مناسبی داشتند، آن‌ها را زیر نظر بگیرند تا در صورت اصلاح قیمتی و فراهم شدن مجدد امکان رشد، از فرصت استفاده کنند.

فیلنر کردن توکن ها در دکس اسکرینر

داشتن استراتژی مناسب برای فیلتر کردن توکن‌ها یکی از مهم‌ترین کارها برای شناسایی فرصت‌های برتر بازار است.دکس تریدرهای موفق اهمیت ویژه‌ای به بحث فیلتر کردن توکن‌ها می‌دهند.

 

نحوه کار با Dex Screener

بالاتر با دو بخش کاربردی از دکس اسکرینر در جهت فیلتر کردن توکن‌ها آشنا شدیم؛ در ادامه به نحوه بررسی داده‌های ارائه شده توسط این پلتفرم خواهیم پرداخت. دکس اسکرینر به اطلاعات تقریباً تمام توکن‌های ایجاد شده در فضای بلاکچین‌های کاربردی دسترسی دارد و آن‌ها را ارائه می‌دهد. برای دسترسی به داده‌های یک توکن تنها کافیست Contract address آن را از سایت Coinmarketcap کپی و در بخش جستجو Dex Screener وارد کنید و سپس استخر مورد نظر را انتخاب کنید.

پس از انتخاب جفت ارز مورد نظر اطلاعات کاملی از آن توکن از جمله نمودار قیمتی، داده‌های درون زنجیره‌ای اخطارهای امنیتی و... به شما نمایش داده خواهد شد. در ادامه به بررسی هر کدام خواهیم پرداخت.

 

داده‌های درون زنجیره‌ای ارائه شده در سایت Dex screener

یکی از مهمترین اطلاعاتی که یک دکس تریدر برای تحلیل‌های خود نیاز دارد داده‌های درون زنجیره‌ای است. در سمت راست تصویر (بخش 1) داده‌هایی از جمله قیمت لحظه‌ای، نقدینگی قرار گرفته در استخر (Liquidity)، ارزش بازار (Market Cap) و ارزش بازار در صورت عرضه تمام توکن‌ها (FDV) قرار می‌گیرد (حجم نقدینگی بالاتر می‌تواند امتیاز مثبتی برای یک توکن باشد، اما بازار به تنهایی قابل استناد نیست).

پایین‌تر (در بخش 2) اطلاعاتی در رابطه با تعداد معاملات ارائه شده است؛ تعداد معامله خرید، تعداد معامله فروش و حجم معاملات که البته این داده‌ها اهمیت بالایی در سبک تحلیل دکس تریدینگ دارند. این میزان با توجه به بازه‌های قیمتی قابل فیلتر کردن است. پایین تر (در بخش 3) کانترکت آدرس توکن‌ها و جفت ارز مورد نظر قرار گرفته است که می‌توانید با کپی و وارد کردن آن در صرافی غیر متمرکز مورد نظر، به معامله آن توکن بپردازید.

 داده های دکس اسکرینر

 

بررسی امنیت توکن در پلتفرم DexScreener

یکی دیگر از قسمت‌های مهم و یا حتی شاید مهمترین قسمت تحلیل در سبک دکس تریدینگ بررسی میزان امنیت یک توکن است. پلتفرم Dex Screener در قسمت Security به ارائه تحلیلی از معیارهای امنیتی توکن‌ها می‌پردازد. در این قسمت تعدادی از توابع مهم امنیتی قرار گرفته و بررسی می‌شوند؛ در صورتی که مورد امنیتی منفی در رابطه با هر کدام از توابع قرار گرفته وجود داشته باشد با رنگ قرمز یا نارنجی (با توجه به اهمیت تابع) اخطاری در کنار آن تابع قرار می‌گیرد. پایین‌تر نیز تعدادی داده مهم از جمله تعداد هولدرها ، آدرس کیف پول و مقدار موجودی ایجاد کننده توکن را نمایش می‌دهد.

امنیت توکن در Dex screener

بررسی امنیت توکن مرحله‌ای بشدت مهم در سبک تحلیل دکس تریدینگ است!!

 

کاربرد سایت Dex Screener برای دکس تریدرها

دکس تریدینگ نوعی سبک معاملاتی نوظهور است که تمرکز آن انجام معاملات در صرافی‌های غیر متمرکز است. دکس تریدینگ ترکیب دو کلمه دکس (DEX) به معنای صرافی غیر متمرکز و Trading به معنای معامله کردن است. ما در مجموعه بیتفا پس از توسعه و معرفی این سبک معاملاتی، به دلیل عملکرد موفقی که داشت با بازخورد به شدت مثبت از طرف کاربران رو به رو شدیم. عملکرد مثبت این سبک به این دلیل است که معامله‌گر در زمان تحلیل به حجم زیادی از داده‌ها دسترسی دارد و می‌تواند جلوتر از باقی معامله گران وارد معامله شود.

پلتفرم‌های تحلیلی و مانیتورینگ مانند دکس اسکرینر این اطلاعات را در اختیار کاربران قرار می‌دهند و با این کار کمک می‌کنند تا دکس تریدرها معاملاتی با میزان بازدهی بالاتری داشته باشند. در نتیجه این نوع پلتفرم‌ها نقش بسیار مهمی در برای این گروه از معامله‌گران دارد.

برای آموزش سبک دکس تریدینگ پیشنهاد می‌کنم در "دوره رایگان دکس تریدینگ" شرکت کنید!!

 

پلتفرم دکس اسکرینر چه مزیتی نسبت به رقبای خود دارد؟

پلتفرم دکس اسکرینر خدمات جامعی در رابطه با توکن‌ها و فضای صرافی‌های غیر متمرکز ارائه می‌دهد. در این حوزه پلتفرم دکس تولز (Dextools) نیز فعالیت گسترده‌ای دارد و رقیب اصلی این پلتفرم به حساب می‌آید. اما مزیتی که دکس اسکرینر نسبت به رقبا دارد ارائه نمودار قیمتی بهینه‌تر است؛ این پلتفرم به دلیل سازگاری بالایی که با پلتفرم تریدینگ ویو و ساختار آن دارد، نمودار قیمتی بهینه‌تری نسبت به دکس تولز ارائه می‌دهد.

 

این پلتفرم نسخه اپلیکیشن برای سیستم عامل ‌های اندروید و IOS نیز دارد که می‌توانید از طریق لینک‌های زیر به دانلود و نصب آن بپردازید :

نسخه اندروید دکس اسکرینر

نسخه IOS دکس اسکرینر

به اشتراک بگذارید

کپی شد!

دیدگاهتان را بنویسید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد

۱۴۰۲/۰۴/۱۱ ۰۵:۲۱
مهرداد پورحسن
بسیار عالی
پاسخ

بیتفا در شبکه های اجتماعی

بیتفا با حضور در شبکه های اجتماعی سعی دارد تا جدیدترین اخبار را در سریع ترین حالت ممکن به شما ارائه دهد. ما را در اینستاگرام ، تلگرام ، یوتیوب و آپارات دنبال کنید .

 
پشتیبانی