جستجو در بیتفا
 • مطالعات جدید درباره مصرف انرژی بیت کوین
 • مصرف برق بیت کوین
 • بهره‌وری انرژی
 • بیت‌کوین در برابر سیستم مالی سنتی
طبق تحقیقات جدید اکنون بیت‌کوین 56 برابر مصرف انرژی کمتری از سیستم مالی سنتی دارد!

طبق تحقیقات جدید اکنون بیت‌کوین 56 برابر مصرف انرژی کمتری از سیستم مالی سنتی دارد!

متوسط
انتشار : ۱۴۰۱/۰۳/۲۸
بروزرسانی : ۱۴۰۱/۰۳/۲۸
۳ دقیقه
۲
۳۹۸
توسط :
کسری جان‌زاده

با اینکه یکی از تنها اشکالاتی که همیشه از بیت کوین می‌گیرند بالا بودن مصرف انرژی بیت کوین است، محاسبات جدید نشان دهنده آن است که در حال حاضر بیت کوین 56 برابر کمتر از سیستم‌های مالی سنتی انرژی مصرف می‌کند.

 

مصرف انرژی بیت کوین

مطالعات جدید درباره مصرف انرژی بیت کوین

در مطالعه‌ای که اخیراً منتشر شده است و مقدار نیاز به انرژی بیت‌کوین را با سیستم‌های مالی سنتی مقایسه می‌کند مشخص شده است که بر خلاف تصور عموم و آنچه که مخالفان رمز ارزها نشان می‌دهند، در حال حاضر بیت‌کوین 56 برابر انرژی کمتری را نسبت به سیستم‌های مالی سنتی گذشته مصرف می‌کند. در این تحقیق مشخص شده است که حتی با سیستم اثبات کار فعلی (POW)، یک تراکنش بیت‌کوین حدوداً 5 برابر بیشتر از یک تراکنش سنتی از نظر انرژی کارآمدتر است. تازه اگر به سراغ بیت‌کوین لایتنینگ برویم (شبکه‌ای که با هدف افزایش سرعت و کاهش هزینه تراکنش‌های بیت‌کوین به وجود آمده است) این عدد به 1 میلیون برابر بهتر از سیستم مالی سنتی از نظر کارآمدی انرژی می‌رسد.

این گزارش پول را با 3 ابزار مفید می‌سنجد که با این ابزار این مقایسه می‌تواند بین بیت‌کوین و سیستم مالی سنتی شکل بگیرد. این 3 ابزار شامل واحد حساب، ابزار معامله و ارزش ذخیره می‌شود.

 

مصرف برق بیت کوین

مصرف برق بیت کوین

محققان این گزارش ابتدا مصرف انرژی ارزهای فیات را با بیت‌کوین مقایسه کرده‌اند.

هنگام محاسبه انرژی مصرفی ارزهای فیات، این تحلیلگران انرژی لازم برای موارد زیر را در نظر گرفته‌اند:

 • چاپ پول کاغذی
 • تجدید سکه
 • راه اندازی سیستم خود پرداز
 • انتقال پول نقد
 • استفاده از سیستم‌های پرداخت الکترونیکی (EPOS)
 • صدور کارت بانکی
 • اداره دفاتر بانکی
 • مدیریت بین بانکی

در نتیجه محاسبه دقیق هر دسته، این تحلیلگران تخمین می‌زنند که در سیستم مالی سنتی 4981 ترا وات ساعت برق مصرف می‌شود.

درمورد بیت‌کوین اما تنها سیستم اثبات کار فعلی سنجیده شده است و از بیت‌کوین لایتنینگ صرف نظر شده است و پس از محاسبه تجهیزات معدنی مختلفی که در این حوزه استفاده می‌شود، مقدار مصرف انرژی بیت‌کوین 88.95 تراوات ساعت تخمین زده شده است و بر طبق این اعداد و تخمین‌ها مشخص شده است که مصرف انرژی بیت‌کوین 56 برابر کمتر است.

 

بهره‌وری انرژی

پس از این محاسبه اما محققان از این اعداد استفاده کرده‌اند و به سراغ محاسبه بازدهی انرژی هر سیستم با ارزیابی کمیت کار و توان درگیر در سیستم رفته‌اند و یکی از مواردی که در هنگام تصمیم گیری در نظر گرفته‌اند زمان انجام یک معامله است.

 

بیت‌کوین در برابر سیستم مالی سنتی

بیت‌کوین در برابر سیستم مالی سنتی

یک تراکنش بیت‌کوین معمولاً حدود 10 دقیقه طول می‌کشد تا تایید و تکمیل شود. اما در سیستم مالی سنتی این زمان به یک تا پنج روز کاری افزایش می‌یابد و این بدان معناست که یک تراکنش پرداخت کلاسیک 288 برابر کندتر از تراکنش پرداخت بیت‌کوین انجام می‌شود.

در این مقایسه زمان معامله حتی تراکنش‌های برون مرزی سیستم مالی سنتی نیز حساب نشده‌اند که آن‌ها نیز حدود هفت روز به طول می‌انجامند و در آن صورت سرعت تراکنش بیت‌کوین به 1008 برابر سریعتر از تراکنش‌های کلاسیک تبدیل می‌شود.

در نهایت نیز این تحلیلگران به مقایسه بهترین حالت در هر دو سیستم پرداخته‌اند و پرداخت‌های فوری سیستم مالی سنتی را با شبکه لایتنینگ بیت‌کوین مقایسه کرده‌اند.

شبکه پرداخت فوری در سیستم‌های مالی سنتی از همان سخت افزار تراکنش‌های معمولی استفاده می‌کند و تنها با اولویت بندی وظایف خاص معامله را تسریع می‌کند. پس درواقع هیچ تغییری در مصرف انرژی اتفاق نمی‌افتد و تنها زمان آن کم می‌شود.

این در حالی است که در سیستم لایتنینگ بیت‌کوین امکان پردازش 31 تریلیون تراکنش در سال وجود دارد و با محاسبات دقیق می‌توان به این نتیجه رسید که بیت‌کوین لایتنینگ 194 میلیون بیشتر از پرداخت معمولی سنتی و 1 میلیون بیشتر از پرداخت فوری سنتی از نظر انرژی کارآمدتر است.

 

امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید.


دیدگاهتان را بنویسید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد