صرافی بایننس چه ارزهایی را در ذخایر خود نگهداری می‌کند؟

صرافی بایننس چه ارزهایی را در ذخایر خود نگهداری می‌کند؟
نویسنده این مطلب
پاتریک شاه‌نظری

۲ لایک

۱,۰۰۱ بازدید
10m
زمان مطالعه
انتشار : ۱۴۰۱/۰۹/۰۲ ۱۵:۴۴
بروزرسانی : ۱۴۰۱/۰۹/۰۲ ۱۷:۲۱

تقریباً دو هفته پیش گزارشاتی در رابطه با دارایی‌های ذخیره شده توسط صرافی‌های متمرکز اعلام شد و در نتیجه آن مشخص شد که دارایی‌های صرافی FTX با میزان دارایی کاربران خود متابقت ندارد. این موضوع به این معنا است که این صرافی از دارایی کاربران خود استفاده کرده و متضرر شده است و در نتیجه توان بازپرداخت به آن‌ها را ندارد؛ درواقع باید گفت صرافی FTX برشکست شده است. در ادامه این تردید ایجاد شد که آیا باقی صرافی‌های متمرکز دارایی‌های لازم برای بازپرداخت به کاربران خود را دارند؟ در ادامه برای رفع کردن این تردید، صرافی‌ها شروع به ارائه گزارش از دارایی‌های خود کردند تا کاربران با خیالی راحت‌تر فعالیت خود را در این صرافی‌ها ادامه دهند. یکی از اولین صرافی‌ها که گزارشی از دارایی‌های خود ارائه داد، صرافی بایننس بود. در این مقاله به بررسی دارایی های صرافی بایننس و بررسی ذخایر آن خواهیم پرداخت.

در ادامه نیز با بررسی این دارایی‌ها به نکات جذابی از نحوه مدیریت سرمایه این صرافی اشاره خواهیم کرد که می‌تواند دیدگاه خوبی نسبت به بازار کریپتو به شما بدهد. پس تا آخر این مقاله با بیتفا همراه باشید!

 

صرافی بایننس به چه میزان دارایی دارد؟

صرافی بایننس را می‌توان بزرگترین صرافی فعال در حوزه رمزارزها دانست. مدیرعامل صرافی بایننس یعنی آقای Chang Zhao خود از اولین نفراتی بود که موضوع ذخایر صرافی‌های متمرکز را بیان کرد و در ادامه نیز به سرعت گزارشی از دارایی‌های صرافی خود یعنی صرافی بایننس منتشر کرد. صرافی بایننس در زمان نگارش این مقاله بیش از 68.4 میلیارد دلار دارایی دیجیتالی در ذخایر خود نگهداری می‌کند.

در نظر داشته باشید صرافی‌ها عمدتاً دارایی‌هایی دقیقاً متناسب با دارایی کاربران خود نگهداری نمی‌کنند و خود تصمیم می‌گیرند که چه رمزارزی را به چه میزان نگهداری کنند. در نتیجه با بررسی دارایی‌های صرافی‌های بزرگ می‌توان دیدگاه آن‌ها را نسبت به بازار و ارزهای مختلف فهمید و این موضوع می‌تواند در تحلیل‌ها به ما کاربران کمک کند. در ادامه دارایی‌های این صرافی را به صورت دقیق تر بررسی خواهیم کرد.

صرافی بایننس به چه میزان دارایی دارد؟

 

گزارشی از دارایی‌های صرافی بایننس

بیشترین بخش از دارایی‌های صرافی بایننس به صورت استیبل کوین BUSD ذخیره شده است؛ این رمزارز 32.84 درصد از کل موجودی صرافی بایننس را تشکیل می‌دهد. پس از استیبل کوین BUSD و در رتبه دوم از نظر حجم نقدینگی، استیبل کوین USDT قرار دارد؛ این رمزارز 23.15 درصد از کل دارایی‌های صرافی بایننس را به خود اختصاص داده است. اما در رتبه سوم دیگر خبری از استیبل کوین‌ها نیست و از نظر حجم نقدینگی رمزارز BTC در این رتبه قرار دارد؛ ارز بیت کوین 13.35 درصد از کل دارایی‌های این صرافی را به خود اختصاص داده است. در رتبه‌های بعدی نیز نوبت به بایننس کوین و اتریوم می‌رسد؛ ارز بایننس کوین 8.62 درصد و اتریوم 8.18 درصد از کل ذخایر صرافی بایننس را به خود اختصاص داده‌اند و از نظر حجم نقدینگی به ترتیب در رتبه‌های چهارم و پنجم قرار دارند. 13.82 درصد از باقی موجودی این صرافی نیز در ارزهای مختلف پخش می‌باشد و بایننس آن‌ها را در دسته others قرار داده است؛ در ادامه به بررسی دقیق‌تر این ارزها خواهیم پرداخت. (در نظر داشته باشید به دلیل نوسان قیمتی رمزارزها امکان دارد این درصدها تغییرر کرده و بالا پایین شوند)

گزارشی از دارایی های صرافی بایننس

 

صرافی بایننس چه ارزهایی را در ذخایر خود نگهداری می‌کند؟

مجموعه بیتفا در زمان بررسی ترازنامه صرافی بایننس یا همان گزارش ارائه شده از دارایی‌های ذخیره شده توسط این صرافی با نکات جالبی در رابطه با ارزهای ذخیره شده مواجه شد که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

صرافی بایننس چه ارزهایی را در ذخایر خود نگهداری می‌کند؟

 

صرافی بایننس، هولدر بزرگ استیبل کوین‌ها

در بین ارزهای ذخیره شده توسط صرافی بایننس دو استیبل کوین یعنی تتر و BUSD نقش بشدت پررنگی دارند. این در حالی است که در بخش others یا همان باقی رمز ارزها نیز استیبل کوین‌ها نقش به سزایی دارند؛ به این صورت که 2.7 درصد از کل سرمایه این صرافی به صورت استیبل کوین‌هایی از جمله USDC (925 میلیون دلار)، TUSD (584 میلیون دلار)، USDP (150 میلیون دلار) و DAI (143 میلیون دلار) ذخیره شده است. در نتیجه با احتساب استیبل کوین‌های USDT و BUSD این صرافی در مجموع 58.69 درصد از کل دارایی‌های خود را به صورت استیبل کوین نگهداری می‌کند.

 

نگاه ویژه صرافی بایننس به 3 تا از رمز ارزها

بخش عظیمی از دارایی‌های صرافی بایننس در میان 3 ارز برتر بازار کریپتو (یعنی BTC، ETH و BNB) و استیبل کوین‌ها پخش شده است، به این صورت که این دسته از ارزها در مجموع 88.88 درصد از کل این ذخایر این صرافی را تشکیل می‌دهند. اما باقی دارایی‌های این صرافی به صورت چه ارزهایی ذخیره شده است؟

از میان دیگر ارزهایی که صرافی بایننس ذخیره می‌کند ارز شیبا بیشترین حجم نقدینگی را به خود اختصلص داده است. صرافی بایننس در زمان نگارش این مقاله حدود 721 میلیون دلار شیبا در ذخایر خود نگهداری می‌کند که تقریباً برابر با 1.1 درصد از کل سرمایه می‌باشد. ارز بعدی از نظر حجم نقدینگی رمزارز LINK می‌باشد و 387 میلیون دلار از این رمزارز در ذخایر صرافی بایننس قرار گرفته شده است؛ همین موضوع یکی از مواردی بود که نظر تیم بیتفا را به خود جلب کرده است!

در رتبه‌های بعدی به ترتیب ارزهای CHZ با حجم نقینگی 342 میلیون دلار و MATIC با حجم نقدینگی 270 میلیون دلار در ذخایر صرافی بایننس قرار دارند.

 

توجه صرافی بایننس به اکوسیستم ترون

در حالی که ترون اکوسیستم بزرگ و آنچنان پیشرفته‌ای ندارد، اما صرافی بایننس توجه زیادی به این اکوسیستم داشته است. در ذخایر بایننس 271 میلیون دلار رمزارز TRX نگهداری می‌شود، علاوه بر آن 122 میلیون دلار رمزارز BTT و 84 میلیون دلار نیز از رمزارز WINK در این صرافی قرار دارد که در مجموع تنها همین سه ارز از اکوسیستم ترون حدود 477 میلیون دلار از ذخایر صرافی بایننس را به خود اختصاص داده‌اند.

اکوسیستم ترون در صرافی بایننس

 

ارزهایی با حجم بازار (Market cap) پایین اما با حجم نقدینگی بالا در ذخایر صرافی بایننس

در ذخایر صرافی بایننس ارزهایی دیده می‌شوند که به نسبت حجم بازار یا همان Market Cap پایینی دارند اما شاهد درصد بالایی از کل موجودی این ارزها در صرافی بایننس هستیم. عجیب‎‌ترین این ارزها رمزارز Dexe می‌باشد که در حالی که کل حجم بازار آن برابر با 81 میلیون دلار است، اما در گزارش صرافی بایننس از ذخایر خود، 104 میلیون دلار رمزارز Dexe دیده می‌شود که بسیار جای سوال است. اما جواب احتمالی که برای این موضوع وجود دارد این است که به احتمال زیاد بخشی از عرضه این ارز که هنوز به گردش در نیامده است در ذخایر بایننس ذخیره می‌َشود اما خود همین موضوع نیز بسیار عجیب به نظر می‌رسد.  این موضوع در رابطه با رمزارز Jasmy نیز وجود دارد؛ در حالی که کل ارزش بازار این رمزارز حدود 17 میلیون دلار است، اما در ذخایر صرافی بایننس 42 میلیون دلار از این رمزارز وجود دارد. البته این احتمال هم وجود دارد که خطا در ارائه گزارش توسط صرافی بوده باشد، اما این احتمال به نظر بسیار پایین است.

ارز دیگری که ارزش بازار پایین اما حجم نقدینگی بالایی در ذخایر صرافی بایننس دارد رمزارز HFT می‌باشد که در حالی که کل ارزش بازار آن 73 میلیون دلار است اما 45 میلیون دلار از این رمزارز در ذخایر بایننس ذخیره شده است. از ارزهای دیگر که چنین شرایطی را دارند می‌توان به ارزهای BTCST با ارزش بازار 83 میلیون دلار و حجم نقدینگی 42 میلیون دلاری در ذخایر بایننس، ارز People با ارزش بازار 103 میلیون دلار و حجم نقدینگی 41 میلیون دلاری در ذخایر بایننس و ارز LIT با ارزش بازار 27 میلیون دلار و حجم نقدینگی 17 میلیون دلاری در ذخایر بایننس اشاره کرد که این موضوع نیز خود یکی از نکات جالب از گزارش صرافی باینس است.

 

ارزهایی با ارزش بازار بالا اما حجم نقدینگی پایین در ذخایر صرافی بایننس

در حالی که صرافی بایننس تعدادی از ارزهایی با مارکت کپ پایین را در ذخایر خود قرار داده بود اما در گزارشی که از ذخایر این صرافی اعلام شد خبری از برخی ارزها با مارکت کپ بالا نبود. از این دسته از ارزها می‌توان به ارزهای Dot، Sol، Ada، Doge و Avax اشاره کرد که از هر کدام تنها حجم پایینی در ذخایر اعلام شده قرار دارد که این مورد نیز خود بسیار جای سوال دارد.

 

توکن حاکمیتی دیگر صرافی‌ها در ذخایر بایننس

از آن جایی که مدیر عامل صرافی بایننس یکی از اصلی‌ترین منتقدان صرافی FTX بود، این موضوع بسیار جالب است که همچنان بایننس ارز بومی این صرافی را در ذخایر خود نگهداری می‌کند. در زمان نگارش این مقاله صرافی بایننس حدود 20 میلیون دلار از ارز FTT یا همان توکن بومی صرافی FTX را در ذخایر خود نگهداری می‌کند.

آیا صرافی بایننس FTX دارد؟

صرافی بایننس از میان ارزهای بومی صرافی‌های غیرمتمرکز نیز ارزهای صرافی‌های UNI، Cake، Dydx، Sushi و 1Inch را در ذخایر خود با حجم نقدینگی نسبتاً بالایی نگهداری می‌کند. نکته مورد توجه‌ای که در این گزارش دیده می‌شود وجود ارز xSUSHI (ارز حاکمیتی صرافی Sushi swap) در ذخایر باینس می‌باشد، این در حالی است که امکان واریز و برداشت و حتی امکان معامله برای این رمزارز در صرافی بایننس فراهم نمی‌باشد و جای سوال است که چرا بایننس این رمزارز را نگهداری می‌کند؟ آیا دیدگاه مثبتی بر روی صرافی سوشی سواپ دارد؟

 

بایننس ارزهای خود را بر بستر چه بلاکچینی نگهداری می‌کند؟

موضوع دیگری که در این گزارش نظر ما را جلب کرد این است که بایننس بخش زیادی از دارایی‌های خود را بر بستر بلاکچین اتریوم ذخیره می‌کند، این در حالی است که صرافی بایننس بلاکچین اختصاصی خود را نیز به نام زنجیره هوشند بایننس توسعه داده است.

بایننس استیبل کوین خود را به نام Binance USD یا همان BUSD راه‌اندازی کرده است و حدود 22 میلیارد دلار از ذخایر این صرافی به این رمزارز اختصاص داده شده است، این در حالی است که بایننس تنها 1.2 میلیارد دلار از این رمزارز را بر بستر بلاکچین خود یعنی همان زنجیره هوشمند بایننس (BSC) نگهداری می‌کند و مابقی را بر بستر اتریوم ذخیره می‌کند. بایننس حتی بخش عمده‌ای از ارز بومی خود (BNB) را نیز بر بستر زنجیره اتریوم نگهداری می‌کند و تنها 1.35 میلیارد دلار از 5.36 میلیارد دلار ذخیره BNB خود را بر بستر BSC ذخیره کرده است. این موضوع می‌تواند نشانه امنیت بسیار بالاتر بلاکچین اتریوم نسبت به زنجیره خوشمند بایننس باشد.

اما در رابطه با تتر شرایط کمی متفاوت است و بایننس بخش عمده‌ای از این رمزارز را بر بستر زنجیره ترون ذخیره می‌کند. بایننس از کل دارایی تتری خود که معادل 15.8 میلیارد دلار می‌باشد 10.5 میلیارد دلار را بر بستر ترون، 4.05 میلیارد دلار را بر بستر اتریوم و 1.25 میلیارد دلار را بر بستر BSC ذخیره کرده است. البته علاوه بر مورد امنیت، میزان تعامل کاربران با هر یک از بلاکچین‌ها نیز در انتخاب بستر توسط صرافی بایننس اهمیت دارد، به این منظور که کاربران با هر یک از شبکه‌های بلاکچینی بیشتر تعامل داشته باشند، صرافی میزان بیشتری بر آن بستر دارایی ذخیره می‌کند.

در گزارشی که بایننس از دارایی‌های خود ارائه داده است دارایی‌های ذکر شده تنها بر سه بستر ترون، اتریوم و زنجیره هوشمند بایننس ذخیره سازی شده‌اند و همین موضوع می‌توان دلیل آن باشد که بایننس حجم خیلی پایینی از ارزهایی با مارکت کپ بالا را ذخیره سازی کرده است به این معنا که امکان دارد بایننس ارزهای ذکر شده را بر بستر بلاکچین‌های بومی آن‌ها ذخیره سازی کرده است و در این گزارش قرار نداده است.

 

جمع بندی

در این مقاله نگاهی کلی به دارایی‌های ذخیره شده توسط بایننس داشتیم و یک نتیجه کلی از بررسی خود از شرایط دارایی‌های بایننس را ارائه دادیم. در انتخاب ارزها توسط بایننس و در جهت نگهداری آن‌ها در ذخایر، دو نکته بسیار اهمیت دارد؛ نکته اول این که خود صرافی چه دیدگاهی بر روی آینده یک رمزارز دارد و نکته دوم آن که کاربران با چه رمزارزهایی بیشتر تعامل دارند.

در مجموع بررسی ذخایر یک صرافی، برای آگاهی از دو موضوع بسیار مفید است؛ موضوع اول آن که شرایط مالی صرافی به چه صورت است؟ آیا صرافی از نظر دارایی شرایط مناسبی دارد یا خیر؟ این موضوع می‌تواند در انتخاب یک صرافی درست و کاهش ریسک سرمایه گذاری بسیار مفید باشد؛ از این نظر می‌توان گفت صرافی بایننس شرایط بسیار مناسبی دارد. اهمیت موضوع دوم نیز در این است که می‌تواند به شما کمک کند تا بدانید صرافی و حتی کاربران یک صرافی بر روی چه ارزهایی دیدگاه مثبت دارند و در تحلیل‌های خود مخصوصاً برای بلندمدت از دیدگاه آن‌ها نیز استفاده کنید.

به اشتراک بگذارید

کپی شد!

دیدگاهتان را بنویسید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد

بیتفا در شبکه های اجتماعی

بیتفا با حضور در شبکه های اجتماعی سعی دارد تا جدیدترین اخبار را در سریع ترین حالت ممکن به شما ارائه دهد. ما را در اینستاگرام ، تلگرام ، یوتیوب و آپارات دنبال کنید .

 
پشتیبانی