بهترین ارزهای دیجیتال برای استیک کردن در سال 2023

انتشار : ۱۴۰۱/۰۶/۱۴ ۱۲:۵۹
آخرین بروزرسانی : ۱۴۰۱/۱۰/۱۷ ۱۵:۵۱
معرفی و بررسی رمزارزها آموزش رمزارزها
13 متوسط زمان مطالعه : 13 دقیقه
نویسنده این مطلب
پاتریک شاه‌نظری

بازار رمز ارزها پر از فرصت‌های درآمدزایی می‌باشد و بر خلاف تصور خیلی از کاربران، روش‌های درآمدزایی از این بازار محدود به ترید کردن و نوسان‌گیری نیست. خیلی از کاربران با دید سرمایه‌گذاری وارد بازار رمز ارزها می‌شوند و خود را هولدر می‌نامند. اما این سرمایه‌گذاران علاوه بر آن که ارزهایی را خریداری کنند و منتظر رشد قیمتی آن باشند می‌توانند آن‌ها را استیک کرده و حجم دارایی خود را نیز افزایش دهند. اما بهترین ارز دیجیتال برای استیک کردن کدام است؟

در ادامه این مقاله ابتدا فاکتورهای مهم برای شناسایی ارزهای مناسب برای استیکینگ را بررسی خواهیم کرد و سپس با بهترین ارزهای دیجیتال که ارزش سرمایه‌گذاری و استیک کردن دارند آشنا خواهیم شد و کیف پول‌های مناسب برای استیکینگ آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

 

استیک کردن چیست؟

برای شناسایی بهترین ارزها برای استیک کردن، بهتر است ابتدا با فرایند استیکینگ آشنا شویم. استیک کردن یا استیکینگ (Staking)  فرایندی است که در بلاکچین‌هایی با مکانیزم اجماع اثبات سهام (PoS) کاربرد دارد، به این صورت که افرادی که قصد راه‌اندازی اعتبارسنج‌ها (Validator) در شبکه را دارند باید به میزان مشخصی از رمزارز بومی آن بلاکچین را در شبکه قفل (استیک) کنند و سپس به اعتبارسنجی تراکنش‌ها بپردازند تا اگر اختلالی از طرف آن‌ها در شبکه ایجاد شد، از وثیقه آن‌ها کاسته شود. در مقابل اگر آن‌ها عملکرد درستی داشته باشند از طرف شبکه پاداش دریافت می‌کنند. (در نظر داشته باشید که راه‌اندازی اعتبارسنج معمولاً در اکثر بلاکچین‌ها نیاز به هزینه اولیه بالا و تا حدودی دانش فنی دارد)

استیک کردن چیست

اما استیک کردن صرفاً به راه‌اندازی اعتبارسنج محدود نمی‌باشد و کاربران عادی نیز می‌توانند هر میزان دارایی که دارند را در استخرهای دیگر اعتبارسنج‌ها قرار دهند و با افزایش دادن قدرت آن اعتبارسنج، در مقابل عملکرد درست او، پاداش دریافت کنند. البته در نظر داشته باشید که سود حاصل از این روش به نسبت پایین‌تر از سود حاصل از راه‌اندازی اعتبارسنج می‌باشد اما در هر صورت هدف هر دو گروه بالا بردن امنیت شبکه و در مقابل دریافت پاداش است.

نوع دیگری از استیکینگ نیز در امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) وجود دارد که کاربران در مقابل تامین کردن نقدینگی سود دریافت می‌کنند که این نوع استیکینگ معمولاً به صورت جفت ارزی انجام می‌شود که کمی شرایط متفاوتی دارد؛ این نوع استیکینگ جنبه امنیتی نداشته و با هدف ایجاد نقدینگی و در مقابل دریافت پاداش انجام می‌شود. در این مقاله به استیک کردن نوع اول که در جهت افزایش امنیت شبکه صورت می‌گیرد خواهیم پرداخت.

 

در هنگام استیک کردن به چه نکاتی باید توجه کرد؟

مواردی در رابطه با استیکینگ وجود دارد که هر سرمایه‌گذار قبل از انتخاب کرد بهترین ارز برای استیکینگ باید به آن توجه کند. در ادامه به این موارد خواهیم پرداخت.

 

درصد پاداش استیکینگ به چه میزان است؟

یکی از جذاب‌ترین موارد در استیکینگ که نظر کاربران را جذب می‌کند درصد سود استیکینگ است. پاداش استیکینگ به صورت درصدی از کل سرمایه استیک شده و در بازه سالیانه اعلام می‌شود اما به صورت دوره‌ای هر چند مدت یکبار برای کاربران واریز می‌شود. یکی از مواردی که سرمایه‌گذاران قبل از استیکینگ باید به آن توجه کرد درصد پاداش است. در صورتی که این درصد پایین باشد، انگیزه‌ای برای کاربران ندارد در مقابل اگر میزان خیلی بالایی باشد نیز ریسک‌های عرضه برای آن ارز دارد و برای استیکینگ و حتی سرمایه‌گذاری توصیه نمی‌شود. (در آخر این مقاله و در قسمت ریسک‌های استیکینگ کامل به این موضوع خواهیم پرداخت)

دارایی‌های استیک شده برای چه مدتی قفل می‌شوند؟

یکی از موارد مهمی که در هنگام استیک کردن باید به آن توجه کنید، مدت زمان مشخص شده به عنوان "Lock Time" است. برای استیک کردن باید به این مورد دقت کرد که در هنگام استیکینگ دارایی‌ها به حالت قفل درآمده و کاربران نمی‌توانند آن دارایی‌ها را انتقال داده و یا بفروشند. کاربران بعد از استیک کردن هر زمانی که مایل باشند می‌توانند دارایی‌های خود را از حالت استیک در آورند اما بعد از آن که کاربر دارایی‌های خود را از حالت استیک خارج کند، آن دارایی‌ها به مدت‌زمان مشخصی به حالت "انتظار" یا "Pending" در می‌آیند و سپس به کیف پول کاربر واریز شده و قابل خرج کردن می‌شوند. به این بازه زمانی که دارایی‌ها در حالت "انتظار" هستند Lock Time گفته می‌شود . این بازه زمانی در بلاکچین‎‌های مختلف، متفاوت است اما این بازه معمولاً در اکثر بلاکچین‌ها میان 7 تا 28 روز می‌باشد. قبل از استیک کردن یک رمزارز حتماً باید به Lock Time آن ارز توجه کرد.

چه درصدی از ارزهای در گردش یک رمزارز، استیک شده است؟

یکی از نکات مهم برای بررسی یک رمزارز بررسی Stake Ratio آن ارز می‌باشد. شاخص Stake Ratio به این موضوع اشاره دارد که چه درصدی از ارزهای در گردش یک رمزارز به حالت استیک در‌آمده‌اند. برای مثال فرض کنید یک پروژه بلاکچینی یک میلیارد واحد ارز در گردش داشته باشد و 350 میلیون از آن ارزها به حالت استیک درآمده باشند؛ در این حالت Stake Ratio برابر با 35 درصد است!

هر چقدر این میزان بالاتر باشد یعنی سرمایه‌گذاران دید بلندمدت‌تری به سرمایه‌گذاری خود در این رمزارز دارند و از نظری می‌توان فهمید سرمایه‌گذاران یا همان جامعه آن رمزارز به چه میزانی به فعالیت در آن شبکه اهمیت داده‌اند. هر چقدر فعالیت یک جامعه بلاکچینی در امور شبکه بالاتر باشد، می‌تواند نشان‌دهنده بالاتر رفتن امنیت آن شبکه بلاکچینی باشد.

ارزی که استیک می‌شود باید ارزش سرمایه‌گذاری بلندمدت داشته باشد!

استیک کردن رابطه مستقیم با سرمایه‌گذاری بلندمدت دارد، زیرا استیکینگ معمولاً با اهداف بلندمدت انجام می‌شود و هنگامی که سرمایه‌گذار ارزی را استیک می‌کند به این معنا است که او نظر مثبتی در مورد آینده آن ارز دارد و علاوه بر آن که انتظار دارد آن ارز رشد قیمتی داشته باشد، به بیشتر کردن حجم دارایی‌های خود نیز علاقه‌مند می‌باشد. پس در هنگام انتخاب کردن یک ارز برای استیک کردن بسیار مهم است که شرایط تکنیکتالی و فاندامنتالی ارزها بررسی شده و سرمایه‌گذار ارزی را انتخاب کند که علاوه بر داشتن شرایط مناسب برای استیکینگ، پتانسیل رشد قیمتی در ماه‌های آینده را داشته نیز باشد در غیر این صورت می‌تواند باعث متضرر شدن سرمایه‌گذار شود.

 

معرفی بهترین ارزهای برای استیکینگ

موارد ذکر شده مهمترین فاکتورهایی هستند که در زمان بررسی و انتخاب بهترین رمز ارزها برای استیکینگ باید به آن‌ها توجه کرد. سایت staking rewards داده‌های ذکر شده برای هر یک از ارزهای دیجیتال را بررسی کرده است و می‌تواند به شما در پیدا کردن بهترین ارز برای استیک کردن کمک کند. اما تیم بیتفا با بررسی این داده‌ها و بررسی شرایط فاندامنتالی این این ارزها بهتریم گزینه‌ها را پیدا کرده و  اکنون که با نکات مهم در حوزه استیکینگ آشنا شدیم به معرفی برترین ارزهای برای استیکینگ در سال 2023 بپردازیم.

 

1. ارز دیجیتال Atom (کازماس)

پروژه کازماس محیطی برای توسعه دیگر بلاکچین‌ها ایجاد کرده است؛ درواقع این پروژه را می‌توان لایه صفر بلاکچین‌ها دانست و یکی از قدرتمندترین پروژه‌های فعال در حوزه رمز ارزها می‌باشد. پروژه کازماس خود را انترنت بلاکچین‌ها می‌نامد و امکان ارتباط میان بلاکچینی را برای Zoneهای خود فراهم کرده است.

ارز دیجیتال اتم (Atom)، رمزارز بومی بلاکچین کازماس می‌باشد؛ این ارز دیجیتال در مقابل استیکینگ حدود 19.5 درصد پاداش به صورت سالیانه پرداخت می‌کند که یک درصد نسبتاً مناسب و معقولی است، بازه زمانیLock Time  در این بلاکچین برابر با 21 روز می‌باشد و استخرهای معتبری از جمله Stake.fish از استیکینگ این رمزارز پشتیبانی می‌کنند. نسبت ارزهای استیک شده (Staking Ratio) در رمزارز اتم نیز برابر با 65 (این میزان در 3 ماه گذشته تقریباً ثابت باقی مانده است) درصد است که میزان چشمگیری می‌باشد.

برای استیک کردن این رمزارز می‌توانید از کیف پول Cosmostation که کیف پول اختصاصی Cosmos Hub است، استفاده کنید. علاوه بر آن کیف پول‌‌های Trust wallet و Keplr نیز از استیکینگ این رمزارز پشتیبانی می‌کنند؛ البته علاوه بر کیف پول‌های نرم افزاری ذکر شده کیف ‌پول سخت افزاری Coolwallet Pro نیز از استیکینگ این رمزارز پشتیبانی می‌کنند. دیگر نکته مثبتی که در رابطه با استیکینگ رمزارز اتم وجود دارد، ایردراپ است؛ پروژه‌های متعددی ارز دیجیتال خود را به استیک کنندگان اتم به عنوان ایردراپ پاداش داده‌اند.

استیک ارز دیجیتال atom

 

2. ارز دیجیتال اتریوم

بلاکچین اتریوم را می‌توان پر کاربردترین بلاکچین فعال در حوزه رمزارزها دانست و از آپدیت مرج که بعد از آن مکانیزم اجماع این بلاکچین از اجماع کار (PoW) به اجماع (PoS) تبدیل شد تنها 3 ماه می‌گذرد. میزان پاداش استیکینگ در این رمزارز برابر با 4 درصد به صورت سالیانه می‌باشد اما نسبت به عرضه و تورمی که دارد می‌توان گفت ارزنده است. نسبت ارزهای استیک شده به کل ارزهای در گردش (Stake Ratio) برای ارز اتریوم برابر با تنها 13 درصد است؛ البته این میزان رو به رشد است و در 3 ماه گذشته از 9 درصد به 13 درصد افزایش پبدا کرده است.

روش‌های استیکینگ اترویم در شرایط فعلی کمی متفاوت با دیگر رمز ارزها می‌باشد، برای آموزش نحوه استیک کردن اتریوم پیشنهاد می‌کنم مقاله "آموزش استیک اتریوم و کسب درآمد از آن”  را از سایت بیتفا مطالعه کنید.

استیک ارز دیجیتال اتریوم

 

3. ارز دیجیتال Dot (پولکادات)

سومین ارزی که در این مقاله بررسی می‌کنیم و می‌تواند برای استیک کردن مناسب باشد، ارز دیجیتال دات (Dot) می‌باشد. ارز دیحیتال دات ارز بومی شبکه پولکادات می‌باشد؛ این پروژه نیز مانند پروژه کازماس بستری برای توسعه بلاکچین‌ها تهیه کرده و تمرکز خود را بر روی برقراری ارتباط میان بلاکچینی قرار داده است. نکته مثبت دیگری که می‌توان در رابطه با پولکادات اشاره کرد آن است که سرمایه‌گذاران سازمانی زیادی به این پروژه بلاکچینی جذب شده‌اند.

استیک کنندگان ارز دیجیتال Dot می‌توانند حدود 14.5 درصد سود سالیانه دریافت کنند. نسبت ارزهای استیک شده به کل ارزهای در گردش در رمزارز دات برابر با 46 درصد می‌باشد (در 3 ماه گذشته 6 درصد ریزش داشته است) و Lock Time تعیین شده برای استیکینگ این رمزارز برابر با 28 روز می‌باشد. از کیف پول‌های مناسب برای استیک کردن ارز دات می‎‌‌توان به کیف پول اختصاصی پروژه پولکادات یعنی Polka wallet اشاره کرد، البته علاوه بر آن کیف پول تراست ولت و کیف ‌پول سخت افزاری Coolwallet Pro نیز از فرایند استیک کردن این رمزارز پشتیبانی می‌کنند.

در مجموع با توجه به پتانسیل‌هایی که پروژه پولکادات و شرایط استیکینگی که ارز Dot دارد می‌توان گفت استیک کردن این رمزارز می‌تواند در بلندمدت انتخاب درستی باشد.

استیک ارز دیجیتال Dot

 

4. ارز دیجیتال Rose (Oasis network)

بلاکچین Oasis یکی از آینده‌دار ترین پروژه‌های بلاکچینی به حساب می‌آید؛ این بلاکچین لایه یک در حوزه حریم خصوصی فعالیت دارد و تمرکز خود را بر روی توکنیزه کردن داده‌ها قرار داده است. این پروژه توسط سرمایه‌گذاران سازمانی بزرگی مورد توجه قرار گرفته است و تا به حال همکاری‌های متعددی را با شرکت‌های بزرگ تجربه کرده است.

رمزارز Rose از نظر استیکینگ نیز شرایط مناسبی دارد؛ میزان پاداش سالیانه آن برای کاربرانی که رمزارز خود را استیک کرده‌اند برابر با حدود 5 درصد و Lock Time آن برابر با 14 روز می‌باشد که هر دو، میزان قابل قبولی هستند. از ارزهای در گردش این پروژه نیز 20 درصد به حالت استیک درآمده‌اند که میزان به نسبت پایین است. در رابطه با کیف پول‌های پشتیبانی کننده از استیکینگ این رمزارز می‌توان به کیف‌پول اختصاصی و تحت وب Oasis Wallet اشاره کرد.

پروژه Oasis از نظر مارکت کپ جایگاه پایین‌تری نسبت به باقی ارزهای معرفی شده دارد، در نتیجه می‌توان گفت دارای ریسک نسبتاً بالاتری می‌باشد. در حالی که این رمزارز می‌تواند آینده بسیار جذابی داشته باشد و شرایط استیکینگ مناسبی نیز دارد اما توصیه می‌شود در هنگام استیک این ارز توجه ویژه‌ای به مدیریت سرمایه خود داشته باشید.

استیک ارز دیجیتال rose

 

5. ارز دیجیتال Near (Near Protocol)

بلاکچین Near یک بلاکچین لایه یک می‌باشد که با هدف ایجاد بستری با مقیاس‌پذیری بالا توسعه داده شده است. از نکات مثبت این پروژه بلاکچینی می‌توان به شاردینگ قدرتمندش اشاره کرد. Near در حال ایجاد اکوسیستمی قدرتمند می‌باشد و انتظار می‌رود با توجه به سرمایه گذاران نامداری که جذب خود کرده و عملکرد رضایت بخشی که داشته است، در سال‌های آینده شرایط خیلی بهتری را نیز تجربه کند.

کاربران با استیک کردن ارز دیجیتال Near می‌توانند سالیانه حدود 10 درصد سود دریافت کنند. میزان Lock Time این رمزارز برابر با حدود فقط 2 روز می‌باشد و درصد ارزهای استیک شده آن برابر با 42 درصد می‌باشد (در 3 ماه گذشته 3 درصد افزایش داشته است). با توجه به آینده خوبی که این رمزارز می‌تواند داشته باشد می‌توان گفت استیک این رمزارز در بلندمدت می‌تواند سرمایه‌گذاری مناسبی باشد.

استیک ارز دیجیتال near

 

6. ارز دیجیتال Avax (Avalanche) 

ارز دیگری که قرار است در این مقاله به آن بپردازیم ارز دیجیتال Avax است؛ این رمزارز ارز بومی بلاکچین Avalanche می‌باشد. این بلاکچین بیش از 800 میلیون دلار سرمایه قفل شده (TVL) بر بستر خود دارد که از این نظر در رتبه ششم بلاکچین‌های برتر قرار می‌گیرد. بستر Avalanche میزبان بیش از 277 اپلیکیشن و پروتکل غیرمتمرکز می‌باشد که از نظر نیز در رتبه چهارم قرار داشتهو در مجموع پروژه آینده داری می‌باشد.

اما در رابطه با استیکینگ این رمزارز باید گفت که پاداش سالیانه این رمزارز برابر با بیش از 8 درصد بوده و در مجموع بیش از 61 درصد از ارزهای در گردش آن در حالت استیک قرار گرفته شده است که میزان قابل توجهی به حساب می‌آید. در رابطه با مدت زمان قفل شدن در زمان برداشت دارایی‌های استیک شده (LockTime) نیز باید گفت که ارزهای Avax به مدت 14 روز به حالت Pending قرار می‌گیرند.

 

7. ارز دیجیتال کاوا (KAVA)

بلاکچین کاوا یکی از بلاکچین‌هایی است که بر بستر Cosmos Hub راه‌اندازی شده است و از Zone های این شبکه به حساب می‌آید؛ این پروژه با هدف تبدیل شدن به بانکی غیرمتمرکز ایجاد شده و بر روی امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) تمرکز کرده است. این پروژه نیز مانند Oasis Network دارای مارکت کپ نسبتاً پایینی می‌باشد و از این نظر می‌تواند دارای ریسک بالاتری نسبت به دیگر ارزهای معرفی شده باشد. اما با توجه به عملکردی که تا کنون داشته است می‌توان انتظار داشت تا آینده خوبی را تجربه کند.

رمزارز کاوا از نظر استیکینگ نیز شرایط مناسبی دارد؛ به این صورت که در ازای استیک این رمزارز می‌توانید سالیانه تا بیش از 18 درصد سود دریافت کنید، Lock Time آن برابر با 21 روز و نسبت ارزهای استیک شده به کل ارزهای در گردش برابر با 31 درصد می‌باشد. کیف پول‌‌هایی که از استیکینگ این رمزارز پشتیبانی می‌کنند نیز همانند ارز دیجیتال Atom می‌باشد و می‌توان در کیف پول‌های Cosmostatiom و Trust wallet این رمزارز را استیک کرد.

استیک ارز دیجیتال کاوا

 

ریسک‌های استیکینگ

استیک کردن را می‌توان نوعی سرمایه‌گذاری دانست و سرمایه گذاری هیچگاه بدون ریسک نمی‌باشد. شما ارزی را که خریداری و استیک می‌کنید درواقع بر روی آن ارز سرمایه‌گذاری کرده‌اید و هر چند شما درصدی را به عنوان سود دریافت می‌کنید، اما اگر آن رمزارز ریزش قیمتی داشته باشد امکان دارد شما متضرر باشید.

فرض کنید ارز دیجیتال X با سود استیکینگ 50 درصد، و ارز دیجیتال Y با سود استیکینگ 15 درصد هر دو به ارزش 10 دلار معامله می‌شوند. سرمایه‌گذار "A" به میزان 100 دلار (معادل 10 واحد) از ارز X و سرمایه‌گذار "B" به همان میزان یعنی 100 دلار (معادل 10 واحد) از ارز Y را خریداری و هر دو ارزهای خود را به مدت یک سال استیک می‌کنند. به عکس زیر توجه کنید، در این عکس شرایط این دو سرمایه‌گذار را پس از یک سال بررسی کرده‌ایم.

ریسک های استیک کردن

با توجه به عکس بالا می‌توانیم متوجه شویم که صرفاً فقط درصد پاداش در استیکینگ مهم نیست و ارزی که استیک می‌شود باید ارزش سرمایه‌گذاری نیز داشته باشد.

 

سود استیکینگ بالا، ریسک سرمایه‌گذاری!

ارزی که سود استیکینگ بالایی دارد نشان دهنده آن است که عرضه بالایی دارد و استیک کنندگان با دریافت پاداش‌های استیکینگ بالا و فروش پاداش خود می‌توانند باعث افزایش فشار فروش و در نتیجه ریزش قیمتی در آن رمزارز باشند. پس همانطور که پاداش استیکینگ پایین می‌تواند برای سرمایه‌گذار دلسرد کننده باشد، درصد بالا نیز می‌تواند باعث عرضه بالا و درنتیجه افزایش ریسک سرمایه‌گذاری در آن رمزارز باشد. پیشنهاد می‌کنم در هنگام انتخاب رمزارز برای استیکینگ حتماً به این مورد دقت ویژه‌ای داشته باشید.

 

جمع‌بندی

یکی از آسان‌ترین روش‌های درآمدزایی در بازار رمزارزها، فرایند استیکینگ می‌باشد. در بازار رمزارزها، ارزهای زیادی برای استیک کردن وجود دارند اما برای انتخاب کردن بهترین ارزهای دیجیتال برای استیک کردن باید به موارد مختلفی از جمله درصد پاداش، مدت زمان Lock Time، شرایط فاندامنتلی و تکنیکالی رمزارز و ... توجه کرد. اما در شرایط کلی اگر هولدر ارزی هستید که امکان استیک شدن دارد و دید سرمایه‌گذاری بلندمدت به آن ارز دارید، پیشنهاد می‌شود حتماً ارزهای خود را استیک کنید تا از سود استیکینگ آن نیز بهره ببرید.

به اشتراک بگذارید

کپی شد!

کامنت ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


علی ولی پور

سلام. ، بهترین پلتفرم برای استیک اتریوم چی رو پیشنهاد میدید؟

مطالب مرتبط

 

بیتفا در شبکه های اجتماعی

بیتفا با حضور در شبکه های اجتماعی سعی دارد تا جدیدترین اخبار را در سریع ترین حالت ممکن به شما ارائه دهد. ما را در اینستاگرام ، تلگرام ، یوتیوب و آپارات دنبال کنید .