بلاکچین آپتوس (Aptos)، بلاکچین محبوب سرمایه گذاران سازمانی!

بلاکچین آپتوس (Aptos)، بلاکچین محبوب سرمایه گذاران سازمانی!
نویسنده این مطلب
پاتریک شاه‌نظری

۴۲ لایک

۴,۸۲۴ بازدید
13m
زمان مطالعه
انتشار : ۱۴۰۱/۰۶/۱۰ ۱۴:۴۶
بروزرسانی : ۱۴۰۱/۰۸/۰۴ ۱۶:۵۷

در سال 2022 که بازار رمز ارزها در حال سپری کردن روزهای سخت خود می‌باشد و شرایط مناسبی ندارد، همچنان سرمایه گذارهای سازمانی و خطرپذیر تحقیقات خود را بر روی پروژه‌های بلاکچینی نوظهور و با پتانسیل بالا ادامه می‌دهند و بر روی بهترین آن‌ها سرمایه گذاری می‌کنند. یکی از این پروژه‌ها که این روزها مورد توجه این نوع سازمان‌ها قرار گرفته است بلاکچین Aptos می‌باشد.

تیم پروژه Aptos در حال توسعه یک بلاکچین لایه یک می‌باشند که در کنار داشتن مقیاس‌پذیری بالا از امنیت بالایی نیز بهره ببرد و از همه مهم‌تر بستری برای فعالیت گسترده با کاربران بی‌شماری باشد.

 

بلاکچین Aptos، یک بلاکچین لایه یک برای همه

بلاکچین آپتوس با شعار "A Layer 1 for everyone" به معنای یک بلاکچین لایه یک برای تمام کاربران فعالیت خود را شروع کرد. در حالی که پروژه Aptos هنوز در مراحل اولیه و فاز تست قرار دارد اما توجهات زیادی را به خود جذب کرده است. این پروژه در حال توسعه توسط تیم Aptos Labs می‌باشد و زبان برنامه نویسی به کار برده شده در توسعه این پروژه، یک زبان برنامه نویسی مبتنی بر Rust است که Move نام دارد. تیم Aptos Labs در حال توسعه یک بلاکچین لایه یک (L1) با سرعت و مقیاس پذیری بشدت بالا، قابل اطمینان و منعطف است؛ آپتوس در زمینه مقیاس پذیری خود را رقیب سولانا می‌نامد. این تیم ادعای فراهم کردن بستری با TPS (تراکنش بر ثانیه) 130,000 تا 160,000 را دارد که این عدد واقعاً چشمگیر است؛ البته در نظر داشته باشید تا زمانی که این بلاکچین راه‌اندازی نشده و مورد استفاده گسترده قرار نگرفته است، این اعداد صرفاً یک ادعا می‌باشند و باید دید این پروژه واقعاً توانایی عملی کردن این ادعا را دارد یا خیر؟

در ادامه به معرفی تیم Aptos Labs خواهیم پرداخت و سپس فعالیت‌ها و محصولات Aptos را بررسی خواهیم کرد.

دریافت ایردراپ Aptos!

 

معرفی تیم Aptos Labs

تیم Aptos Labs تیمی متشکل از تعدادی برنامه نویس با رهبری آقای Mo Shaikh (هم بنیان‌گذار و CEO) و آقای Avery Ching (هم بنیان‌گذار و CTO) می‌باشد. این دو، موسس تیم آپتوس لبز هستند و آشنایی آن‌ها به زمانی بر می‌گردد که هر دو بر روی توسعه پروژه بلاکچینی Diem فعالیت می‌کردند. پروژه بلاکچینی Diem تحت حمایت سازمان متا (فیسبوک) قرار گرفته بود و زبان برنامه نویسی Move نیز برای همین پروژه توسعه داده شده بود. اما بعد از مدتی به دلیل سیاست‌های سازمان متا، توسعه این پروژه توسط این تیم متوقف و پروژه به سازمان Silvergate Capital فروخته شد.

آپتوس لبز

اما اکنون این تیم بر روی توسعه پروژه بلاکچینی Aptos فعالیت می‌کند. تیم آپتوس لبز و بخصوص آقای Mo Shaikh در جلب نظر فعالان بازار رمزارز به خود موفقیت‌های چشم‌گیری داشته‌اند و جامعه بزرگی مخصوصاً در کره جنوبی برای خود ایجاد کرده‌اند. در ادامه به جذب سرمایه‌هایی که این پروژه انجام داده است خواهیم پرداخت.

 

جذب سرمایه توسط پروژه Aptos

پروژه Aptos هنوز رمزارز خود را راه‌اندازی نکرده است، اما حتی در این شرایط نیز توانسته است طی دو دوره جذب سرمایه، 350 میلیون دلار سرمایه جذب کند که میزان بسیار چشم‌گیری است. آپتوس در دوره اول از جذب سرمایه خود که در تاریخ 24 اسفند 1401 انجام شد، توانست 150 میلیون دلار جذب سرمایه داشته باشد؛ حضور نام سازمان A16Z در صدر سرمایه‌گذاران شرکت کرده در این دوره، بازتاب خیلی مثبتی در رسانه‌ها داشت.

اما حدود 4 ماه پس از آن و در تاریخ 3 مرداد 1401، دور دوم جذب سرمایه توسط پروژه آپتوس انجام شد و آپتوس در این مرحله توانست 200 میلیون دلار سرمایه را جذب کند؛ در این دور سرمایه گذاری سازمان FTX Venture بیشتر از همه مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت.

سرمایه گذاران آپتوس

از دیگر سازمان‌های نامدار که در این پروژه بلاکچینی سرمایه‌گذاری کرده‌اند می‌توان به Binance labs , Coinbace venture , 3Arrow capital , Jump crypto اشاره کرد. این سرمایه گذاری‌های زودهنگام از طرف تعداد بالایی از سازمان‌های مطرح، باعث شده است تا این پروژه در ابتدای راه محبوبیت بالایی میان کاربران فعال در حوزه رمز ارزها کسب کند.

 

اجرای موازی تراکنش‌ها در Aptos

شبکه بلاکچینی Aptos با بهره‌گیری از فناوری Block-STM، یک موتور برای مدیریت قراردادهای هوشمند توسعه داده است. این موتور امکان پردازش موازی (همزمان) تراکنش‌ها را فراهم کرده است که این موضوع می‌تواند مقیاس‌پذیری و در نتیجه عملکرد بلاکچین را به صورت چشمگیری افزایش دهد. این پردازش موازی می‌تواند باعث پایین آمدن TTF و در نتیجه افزایش سرعت شود.

 

پروتکل اجماع BFT

آپتوس در کنار پردازش موازی تراکنش‌ها، برای افزایش امنیت، از پروتکل تحمل خطای بیزانسی (BFT) بهره می‌برد تا اگر اختلالی در اجرا و پردازش یکی از تراکنش‌ها ایجاد شد، عملکرد کل شبکه مختل نشود. همانطور که بالاتر ذکر شد، Aptos علاوه بر تمرکز بر روی مقیاس‌پذیری، تمرکز ویژه‌ای بر روی افزایش امنیت نیز دارد و این ویژگی می‌تواند آپتوس را به یک بلاکچین متمایز و موفق تبدیل کند.

 

نقشه راه (Roadmap) پروژه Aptos

آپتوس با معرفی اهداف جذاب خود توانسته است نظر فعالان حوزه رمزارز را به خود جذب کند؛ اما تا زمانی که شبکه اصلی (Main-net) با موفقیت راه‌اندازی نشده است، نمی‌توان نظر قطعی در رابطه با توانایی‌های این پروژه داد. آپتوس در حال تلاش برای راه‌اندازی یک بلاکچین قابل اعتماد، مقیاس‌پذیر و غیرمتمرکز می‌باشد و برای محقق کردن این اهداف باید ابتدا آزمایشات خود بر روی شبکه‌ آزمایشی (Test-net) انجام دهد. در ادامه مراحل توسعه این پروژه را بررسی خواهیم کرد.

 

شکبه‌ آزمایشی مشوق (AIT) در آپتوس

آپتوس در تاریخ 29 فروردین مقاله‌ای را در مدیوم منتشر کرد که در آن توضیحاتی را در رابطه با شبکه‌های آزمایشی خود ارائه داده بود. آپتوس 4 مرحله اصلی برای آزمایشات خود برنامه ریزی کرده است که آن‌ها را شبکه‌های آزمایشی مشوق یا به اختصار IT می‌نامد (البته تیم آپتوس لبز در اکثر مقالات آن‌ها را AIT به معنای Aptos Incentivized Testnet می‌نامد). آپتوس از گره‌ها، برنامه نویس‌ها و Auditها دعوت کرده است تا در این آزمایشات همراهی کنند و هدف اصلی این پروژه از انجام این آزمایشات، پیدا و رفع کردن باگ‌های خود و در نتیجه اطمینان حاصل کردن از داشتن آمادگی‌های لازم در جهت راه‌اندازی موفقیت آمیز بلاکچین اصلی آپتوس با تمام اهداف جذابش می‌باشد.

roadmap بلاکچین آپتوس

 

مرحله اول شبکه آزمایشی مشوق (AIT1)

هدف از اجرای این مرحله، راه‌اندازی یک محیط غیرمتمرکز و شروع فعالیت اعتبارسنج‌ها در شبکه آزمایشی بود. این مرحله در ماه می سال 2022 اجرا شد و قدم اول پروژه آپتوس برداشته شد. این مرحله با موفقیت اجرا شد و توانست هم رضایت تیم و هم رضایت کاربران را جلب کند.

مرحله دوم شبکه آزمایشی مشوق (AIT2) : استیکینگ

اهداف مرحله دوم بر روی فرایند استیکینگ این شبکه متمرکز بود. در این مرحله فرایند و روند استیک کردن، مکانیزم دریافت پاداش‌ها و میزان انگیزه گره‌های شبکه برای شرکت در فعالیت‌های شبکه مورد آزمایش قرار گرفت. داشتن عملکرد موفق در فرایند استیکینگ، یکی از مهم‌ترین موارد برای تداوم موفقیت آمیز یک بلاکچین می‌باشد. طبق گزارشات آپتوس، در این مرحله 225 گره مشارکت داشتند که 26 تا از این گره‌ها متعلق به تیم آپتوس و شرکای آن بوده و مابقی از 44 کشور مختلف فعالیت خود را انجام می‌دادند. شرایط و نتایج مرحله دوم از آزمایشات برای تیم پروژه Aptos بسیار رضایت بخش بود!

مرحله سوم شبکه آزمایشی مشوق (AIT3) : حاکمیت درون زنجیره‌ای

فاز سوم از آزمایشات این پروژه با هدف بررسی و مدیریت نقش‌های حاکمیتی این شبکه انجام شد. در این فاز، آپتوس علاوه بر مورد بررسی قرار دادن حاکمیت درون زنجیره‌ای، به بررسی و مدیریت گره‌ها در جهت توانایی اجرای آپدیت‌ها و انعطاف پذیری آن‌ها در هنگام اعمال تغییرات می‌پردازد. بعد از آن که فاز سوم آزمایشات نیز مانند فازهای قبل با موفقیت انجام شد، تیم Aptos Labs در رابطه با ادامه مسیر توسعه این پروژه اعلام کرده است که در پاییز همین سال (2022) و پس از نهایی شدن موفقیت‌آمیز فاز سوم آزمایشات، بر روی توسعه و راه‌اندازی شبکه اصلی (Main-net) فعالیت خواهد کرد و بعد از نهایی شدن و راه‌اندازی شبکه اصلی، بر روی فاز چهارم (IT4) و باقی آزمایشات تمرکز خواهند کرد. طبق صحبت‌های تیم این پروژه بعد از راه‌اندازی شبکه اصلی، فازهای آزمایشی عمدتاً در جهت آزمایش کردن تغییرات احتمالی و آپدیت‌های آینده اجرا خواهند شد.

 

ایردراپ Aptos؛ NFT رایگان!

همانطور که بالاتر به آن اشاره کردیم، در زمان نگارش این مقاله تیم پروژه آپتوس در حال فعالیت بر روی فاز سوم تست نت خود (AIT3) می‌باشد و برای جذب کاربران به شرکت در آزمایشات این فاز، به کاربرانی که در آن شرکت کنند به عنوان پاداش NFT ایردراپ می‌دهد. در ادامه نحوه دریافت این ایردراپ را آموزش خواهیم داد. (در نظر داشته باشید که انجام این کار با آی پی ایران امکان پذیر نمی‌باشد)

 

نحوه دریافت ایردراپ

در قدم اول برای دریافت این ایردراپ باید ابتدا وارد "لینک ایردراپ" شده و در آن Sign In کنید. برای انجام این کار فقط کافی است جیمیل خود را به آن متصل کنید، البته به جای جیمیل می‌توان با استفاده از اکانت‌های Discord و GitHub نیز ثبت نام خود را انجام داد.

دریافت NFT آپتوس

پس از تایید شدن اتصال به اکانت در قدم دوم باید کیف پول خود را به آن متصل کنید. کیف پولی که متصل می‌کنید باید یکی از دو کیف پول اختصاصی آپتوس یعنی کیف پول Martian یا Petra باشد؛ در ادامه به آموزش نحوه نصب و راه‌اندازی کیف پول Martian خواهیم پرداخت.

 

آموزش نصب و راه اندازی کیف پول Martian

پس از دانلود کردن این کیف پول بر روی گزینه Creat New wallet کلیک کنید تا کیف پول جدید شما ایجاد شود. (هر دو کیف پوا Martian و Petra به صورت افزونه بر روی مرورگر می‌باشند؛ مانند متامسک)

ساخت کیف پول Martian

قدم بعدی انتخاب کردن رمز عبور برای کیف پول می‌باشد. این رمز عبور برای هر بار ورود به کیف پول نیاز خواهد بود، پس آن را به یاد بسپارید! پس از انتخاب رمز عبور بر روی گزینه Continue کلیک کنید.

آموزش ساخت کیف پول Martian

قدم بعدی مهم‌ترین قدم امنیتی در ایجاد کردن کیف پول است! 12کلمه یا همان کلمات بازیابی را به صورت فیزیکی (بر روی کاغذ) یادداشت کنید، در آینده شما با این کلمات می‌توانید مجدد بر روی دیوایس‌های دیگر به دارایی‌های خود دسترسی داشته باشید؛ سپس بعد از یاداشت کردن کلمات بر روی گزینه Continue کلیک کنید.

کیف پول شما ایجاد شده است! قدم بعدی دریافت توکن رایگان و سپس NFT می‌باشد!

نحوه ساخت کیف پول Martian

از آن‌جایی که پروژه آپتوس در حال حاضر در حال فعالیت بر روی شبکه آزمایشی (Testnet) می‌باشد، باید کیف پول Martian خود را بر روی شبکه آزمایشی تنظیم کنید؛ برای این کار وارد کیف پول شده، بر روی لوگوی زرد رنگ (بالا سمت راست) کلیک کرده و سپس کیف پول خود را در حالت Testnet قرار دهید.

 

دریافت NFT رایگان!

پس از آن که کیف پول ایجاد شد، صفحه سایت آپتوس را مجدد ریفرش کنید و سپس بر روی گزینه Connect wallet کلیک کنید. پس از آن کیف پول Martian را انتخاب کرده و با کلیک بر روی گزینه Approve، کیف پول خود را به آن متصل کنید!

وصل کردن کیف پول Martian

پس از متصل کردن، مجدد وارد کیف پول شده و بر روی گزینه Airdrop کلیک کنید تا ارز APT به صورت رایگان دریافت کنید (در نظر داشته باشید که این ارز بر بستر تست نت قرار دارد و فاقد ارزش می‌باشد). و در آخرین قدم بر روی گزینه Claim NFT کلیک کنید و سپس با کلیک بر روی گزینه Approve ایردراپ NFT خود را دریافت کنید!

دریافت NFT رایگان

این NFT را می‌تواند ارزشمند باشد زیرا احتمال دارد در آینده آپتوس به افرادی که در ایردراپ NFT آن مشارکت داشته‌اند ارز دیجیتال آپتوس را ایردراپ کند.

ایردراپ Aptos

 

راه‌اندازی شبکه اصلی بلاکچین Aptos

بعد آن که تیم Aptos Labs اعلام کرده بود در پاییز سال 2022 شبکه اصلی راه‌اندازی خواهد شد، در تاریخ 17 اکتبر یک مقاله تحت عنوان "Aptos Autumn is here" در مدیوم رسمی خود منتشر کردند. در این مقاله اعلام کردند پس از 4 سال تحقیق و آزمایش شبکه اصلی آپتوس (Devnet) با موفقیت راه‌اندازی شده است؛ این در حالی است که طرفداران این پروژه انتظار داشتند در اواخر پاییز این اتفاق رخ دهد. آن‌ها در این مقاله اعلام کردند که این تنها اولین قدم در جهت پیشبرد اهدافشان می‌باشد و در آینده قرار است بر روی ساخت یک اکوسیستم قدرتمد بر پایه Web.3 تمرکز داشته باشند. در ادامه این مقاله نیز در رابطه با زبان برنامه نویسی Move و آزمایشاتی که بر روی آن انجام داده‌اند، در رابطه با ارتقا پذیر بودن این بلاکچین و در رابطه با فناوری‌های به کار گرفته شده در این پروژه (برای مثال Block-STM و AptosBFT) توضیحاتی داده شد. در آخر مقاله نیز بلاکچین خود را به خانه‌ای برای پروژه‌های WEB.3 تشبیه کردند.

 

نحوه توزیع رمزارز APT

آپتوس لبز توکنومیک رمزارز APT را یه شرح زیر اعلام کرده است :

توکنومیک APT

بر طبق این گزارش میزان کل ارزهای در گردش برای رمزارز APT برابر با 1.000.000.000 (یک میلیارد) واحد است. 51.02 درصد از ارزها (معادل 510.200.000 واحد) برای جامعه آپتوس، 19 درصد (معادل 190.000.000 واحد) واحد برای شریک‌های استراتژیک، 16.5 (معادل 165.000.000 واحد) درصد برای بنیاد آپتوس و 13.48 (معادل 134.800.000 واحد) درصد برای سرمایه گذاران در نظر گرفته شده است. در ادامه در رابطه با زمان عرضه این رمزارز قابل ذکر است که این ارز در مدت 10 سال (تا ماه اکتبر سال 2032) عرضه خواهد شد و روند رشد متعادلی در پیش دارد. (متناسب با تصویری که بالاتر مشاهده می‌کنید)

 

لیست شدن ارز APT در صرافی‌های متمرکز

ارز APT ارز بومی بلاکچین Aptos می‌باشد، این رمزارز پس از راه‌اندازی شبکه اصلی APTOS و در تاریه 19 اکتبر در اکثر صرافی‌های متمرکز از جمله بایننس، کوین بیس، FTX و کوکوین عرضه شد. این رمزارز با قیمت‌های مختلفی در صرافی‌های مختلف عرضه شد (دلیل تفاوت قیمتی در صرافی‌های مختلف بسته بودن اجازه واریز و برداشت در ساعات ابتدایی بود) و در دقایق ابتدایی نوسان‌های بالایی را در اکثر صرافی‌ها تجربه کرد اما در حال حاضر این رمزارز در حال معامله به ارزش تقریباً 9 دلار می‌باشد!

 

کیف پول Martian

پروژه آپتوس کیف پول اختصاصی خود را نیز به نام Martian (Martian به معنای متعلق به سیاره مریخ است) توسعه داده است که البته این کیف پول فعلاً بر روی شبکه Devnet (شبکه آزمایشی آپتوس) فعالیت دارد. تیم این پروژه اخیراً در توییتر خود اعلام کرد که تعداد کاربران این کیف پول به بیش از 100,000 نفر رسیده است که این میزان نشان دهنده علاقه بالای کاربران بازار رمز ارزها به پروژه آپتوس می‌باشد.

 

پشتیبانی بلاکچین Aptos از NFTها

در حالی که تمرکز اصلی پروژه آپتوس بر روی توسعه و فعالیت‌های حوزه NFT نمی‌باشد، اما با توجه به امکانات و توانایی‌هایی که آپتوس ارائه می‌دهد، این بلاکچین می‌تواند تبدیل به یک بلاکچین محبوب در حوزه NFT ها شود. پروژه آپتوس طی توییتی اعلام کرده است که در زمان انجام آزمایشات خود بر روی شبکه آزمایشی (Devnet) توانسته است در زمان کمتر از یک ساعت چند میلیون NFT ضرب کند که این تعداد واقعاً بی‌نظیر است. آپتوس یک کیت توسعه نرم‌افزار (Typescript SDK) توسعه داده است که کاربران با استفاده از آن می‌توانند به راحتی و با سرعتی بالا پروژه‌های NFT خود را توسعه داده و ایجاد کنند.

اجرای موازی و در نتیجه مقیاس پذیری بالای این پروژه می‌تواند نوید بخش فراهم شدن یک بستر عالی برای NFT ها توسط آپتوس باشد.

مقایسه Aptos با دیگر بلاکچین‌های قدرتمند

در حالی که شبکه اصلی و رمز ارز aptos همچنان عرضه و راه‌اندازی نشده‌اند، اما فعالان حوزه ارزهای دیجیتال علاقه زیادی به این پروژه نشان داده‌اند؛ در حدی که این پروژه را حتی در ابتدای راه خود نیز با برترین بلاکچین‌ها مقایسه می‌کنند. یکی از بلاکچین‌هایی که آپتوس بیشتر تحت مقایسه با آن قرار می‌گیرد بلاکچین سولانا می‌باشد. در ادامه به مقایسه بلاکچین آپتوس با بلاکچین سولانا خواهیم پرداخت.

 

مقایسه بلاکچین آپتوس با بلاکچین سولانا

بلاکچین سولانا در حال حاضر از مقیاس پذیری و سرعت خیلی بالایی بهره می‌برد و از این نظر می‌توان آن را از برترین‌ها نامید. یکی از دلایل مقیاس‌پذیری بالای بلاکچین سولانا، داشتن نوعی موتور پردازشی است که تراکنش‌ها را به صورت همزمان و موازی پردازش می‌کند؛ این در حالی است که آپتوس نیز دارای همچین موتوری در جهت پردازش موازی و همزمان تراکنش‌ها می‌باشد و به همین دلیل فعالان بازار رمز ارزها انتظار دارند بلاکچین آپتوس نیز از همچین مقیاس پذیری بالایی بهره‌مند باشد.

مقایسه آپتوس با سولانا

اما از نظر امنیتی سولانا عملکرد قابل قبولی ارائه نداده است، این شبکه بارها مورد حمله DDOS قرار گرفته و بارها دچار قطعی شبکه شده است؛ اما در مقابل از آنجایی که آپتوس تمرکز بیشتری بر روی امنیت داشته و از مکانیزم BFT نیز بهره می‌برد، انتظار می‌رود آپتوس عملکرد امنیتی بهتری را نسبت به سولانا تجربه کند.

 

فعالیت آپتوس در شبکه‌های اجتماعی

آپتوس در شبکه‌های اجتماعی نیز عملکرد خوبی داشته است و در مدت کوتاهی که فعالیت خود را شروع کرده است توانسته است مخاطبین و طرفدارهای خود را بدست آورد. در حال حاضر اکانت توییتر این پروژه بیش از 128هزار دنبال کننده دارد.

آپتوس در مدیوم نیز فعالیت‌های خوبی داشته و در همین مدت کوتاه، مقالات و گزارشات جامعی در رابطه با فعالیت‌های خود منتشر کرده است. فعالیت‌های این پروژه در شبکه‌های اجتماعی و ساخت یک کامیونیتی قوی می‌تواند از مواردی باشد که در آینده به رشد هرچه بیشتر این پروژه کمک خواهد کرد.

 

دلایل علاقه سرمایه گذاران به پروژه آپتوس

همانطور که ابتدای مقاله نیز به آن اشاره کردیم، پروژه آپتوس در ماه‌های اخیر به شدت مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار گرفته است؛ اما اکنون که با این پروژه بیشتر آشنا شده‌ایم به بررسی دلایل علاقه سرمایه‌گذاران به این پروژه بپردازیم.

یکی از بزرگ‌ترین دلایل علاقه سرمایه گذاران به آپتوس، تیم این پروژه می‌باشد. این تیم متشکل از افراد با تجربه و با دانش فنی بالایی می‌باشد که اکثر آن‌ها تجربه فعالیت در سازمان‌های بزرگی از جمله متا (فیسبوک) را در سابقه خود دارند. دلیل دیگر علاقه سرمایه گذاران به این پروژه را می‌توان در ساختار منحصر به فرد آن جستوجو کرد؛ زبان برنامه نویسی Move، استفاده از فناوره Block-STM و مکانیزم BFT در کنار یک دیگر ساختاری را ایجاد می‌کنند که می‌تواند دستاوردهای بزرگی را برای آپتوس به همراه داشته باشد. در کنار این موارد می‌توان به عملکرد موفق این پروژه در فازهای آزمایشی خود اشاره کرد که نوید بخش ایجاد یک بلاکچین لایه یک با کاربرد گسترده می‌باشد.

 

جمع‌بندی

در حالی که بلاکچین آپتوس هنوز به صورت کامل راه‌اندازی نشده است اما به نظر می‌رسد که می‌تواند یکی از بهترین پروژه‌های بلاکچینی ایجاد شده در سال 2022 باشد. تیم آپتوس لبز در حال توسعه یک بلاکچین لایه یک با کاربرد گسترده است، بلاکچینی که در کنار مقیاس‌پذیری بسیار بالا، از امنیت بالایی نیز بهره‌مند بوده و از نظر تمرکز زدایی عملکرد شایسته‌ای از خود بجای بگذارد. البته این موضوع را نیز در نظر داشته باشید که تا زمانی که آپتوس بلاکچین خود را با موفقیت راه‌اندازی نکرده است، نمی‌توان نظر قطعی در رابطه با آن داد. اما توصیه می‌شود حتماً عملکرد این پروژه را زیر نظر داشته باشید زیرا می‌تواند در آینده به یکی از موفق‌ترین پروژه‌های بلاکچینی تبدیل شود.

به اشتراک بگذارید

کپی شد!

دیدگاهتان را بنویسید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد

۱۴۰۱/۱۱/۰۵ ۱۶:۵۹
زهرا
ایردراپش تمامشده؟ یا میشه هنوزم شرکت کرد؟
پاسخ

 
تیم پشتیبانی
تموم شده
۱۴۰۱/۰۷/۲۸ ۱۰:۴۷
مجید
سلام در حال حاظر امکان خرید ارز apt وجود داره؟ چگونه و از چه طریق میشه این ارز خرید و به دید بلندمدت نگهداری کرد.
پاسخ

 
تیم پشتیبانی
سلام بله، در اکثر صرافی‌های متمرکز لیست شده و میتونید بخریدش صرافی کوکوین رو پیشنهاد می‌کنم چون برای کاربران ایران هم محدودیت نداره! در رابطه با آینده این رمزارز هم تو سایت تحلیل میذاریم می‌تونید دنبال کنید.
۱۴۰۱/۰۶/۲۳ ۱۵:۳۸
soheyla
سلام من با ای پی هلند وارد شدم و برام ارز رایگان واریز نکرد و بخاطر کارمزدش nft هم بهم نداد کاری میتونم کنم؟
پاسخ

 
تیم پشتیبانی
سللام اول باید کیف پول رو بذارید بر روی شبکه آزمایشی؛ اگه کیف پول martian دانلود کردید برای دریافت ارز رایگان روی گزینه airdrop (بالا سمت چپ) کلیک کنید و اگه از کیف پول Petra استفاده کردید روی گزینه Faucet (بالا سمت چپ) کلیک کنید.
۱۴۰۱/۰۶/۲۳ ۱۴:۱۳
mj.best
to marhale akharnmide hata ba ip dg ham raftam
پاسخ

 
تیم پشتیبانی
موردی نباید داشته باشه ما مجدد نیز چک کردیم. با اپلیکیشن تغییر آی پی دیگری اقدام کنید.
۱۴۰۱/۰۶/۲۲ ۱۷:۲۱
مجتبی سامانی
سلام نمیتونم وارد سایت آپتوس بشم چیکار کنم ممنون
پاسخ

 
تیم پشتیبانی
سلام تو مقاله ذکر شده که با ای پی ایران سازگاری نداره، با ای پی های مختلف امتحان کنید.

بیتفا در شبکه های اجتماعی

بیتفا با حضور در شبکه های اجتماعی سعی دارد تا جدیدترین اخبار را در سریع ترین حالت ممکن به شما ارائه دهد. ما را در اینستاگرام ، تلگرام ، یوتیوب و آپارات دنبال کنید .

 
پشتیبانی