صرافی غیر متمرکز وان اینچ چیست؟ آموزش کار با صرافی 1INCH

صرافی غیر متمرکز وان اینچ چیست؟ آموزش کار با صرافی 1INCH
نویسنده این مطلب
پاتریک شاه‌نظری

۱۱ لایک

۱,۳۸۴ بازدید
9m
زمان مطالعه
انتشار : ۱۴۰۲/۰۲/۲۲ ۱۶:۲۹
بروزرسانی : ۱۴۰۲/۰۴/۲۴ ۱۶:۲۲

صرافی 1INCH نوعی صرافی غیر متمرکز است که با تجمیع نقدینگی از پلتفرم‌های مختلف خدماتی با میزان نقدینگی بسیار بالا به کاربران ارائه می‌دهد. اگر در صرافی‌های غیر متمرکز به انجام معاملات می‌پردازید پس احتمالاً با ارزهایی مواجه شدید که به دلیل کمبود نقدینگی مشکلاتی برای انجام معامله داشته‌اند یا نسبت قیمتی آن‌ها در استخرهای مختلف با هم تفاوت داشته است و به دنبال معامله کردن با بهترین نسبت قیمتی بوده‌اید. پلتفرم وان اینچ تمام این مشکلات را حل کرده است و آن رامی‌توان یکی از بهترین ابزارهای معاملاتی برای معامله‌گران Dex Trading دانست. برای استفاده از این ابزار کاربردی به آموزش صرافی 1inch خواهیم پرداخت.

در ادامه این مقاله با بیتفا همراه باشید تا به آموزش صفر تا صد پلتفرم 1INCH بپردازیم و با نحوه کار با آن آشنا شویم.

 

صرافی غیر متمرکز وان اینچ چیست؟

صرافی غیر متمرکز وان اینچ یک پلتفرم معاملاتی از نوع تجمیع کننده نقدینگی (Liquidity Aggregator) است؛ به این منظور که نقدینگی را از پلتفرم‌های مختلف جمع می‌کند و به عنوان یک ابزار واحد در اختیار کاربران قرار می‌دهد. صرافی 1INCH استخرهای نقدینگی دارد که کاربران می‌توانند دارایی‌های خود را در این استخرها قرار دهند؛ زمان نگارش این مقاله وان اینچ تنها 5 میلیون دلار نقدینگی در استخرهای نقدینگی شخصی خود جذب کرده است. اما این پلتفرم به نقدینگی بیش از 383 پلتفرم مختلف دسترسی دارد که می‌توان گفت تقریباً کل نقدینگی حوزه دیفای را در اختیار دارد.

کاربران با کار با 1INCH به حجم بالایی از نقدینگی دسترسی دارند و می‌توان گفت تقریباً هر ارزی که در هر پلتفرم یا صرافی غیر متمرکزی نقدینگی داشته باشد صرافی وان اینچ توان نقد کردن آن را دارد. البته در کنار این موضوع دیگر مزیت وان اینچ در آن است که کاربران به بهترین نسبت قیمتی دسترسی دارند؛ برای مثال اگر کاربری قصد تبدیل ارز USDC به ارز ETH را داشته باشد، پلتفرم 1INCH در میان تمام صرافی‌های غیر متمرکز جستجو می‌کند و بهترین نسبت قیمتی را در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

صرافی غیر متمرکز وان اینچ بر بستر 11 بلاکچین راه‌اندازی شده است و به کاربران این شبکه‌ها خدمات می‌دهد. ارز بومی این صرافی 1INCH نام دارد که در آخر مقاله به آن خواهیم پرداخت. در ادامه به آموزش صرافی غیر متمرکز 1INCH می پردازیم.

 

نحوه اتصال و کار با صرافی 1INCH

برای کار کردن با صرافی 1INCH ابتدا از طریق "این لینک" وارد پلتفرم وان اینچ شوید و با کلیک بر روی گزینه "Connect Wallet" کیف پول خود را به آن متصل کنید. در زمان اتصال کیف پول ابتدا از شما می‌خواهد تا با قوانین این پلتفرم موافقت کنید، سپس انتخاب کنید که بر بستر کدام بلاکچین قصد انجام تراکنش دارید و در نهایت انتخاب کنید که به چه کیف پولی قرار است متصل شوید. با انتخاب موارد ذکر شده کیف پول خود را به پلتفرم متصل کنید.

اتصال کیف پول به 1inch

 

انجام معامله در صرافی غیر متمرکز 1INCH

وان اینچ خدمات مختلفی ارائه می‌دهد اما کاربردی ترین آن انجام معاملات (Swap) است؛ با توجه به مزیت‌هایی که بالاتر در رابطه با این صرافی گفته شد این صرافی یکی از محبوب‌ترین ابزارهای معاملاتی در حوزه دیفای است. برای انجام معامله به بخش "Trade" مراجعه کنید، جفت ارز مورد نظر و حجم معامله خود را انتخاب کنید و سپس بر روی گزینه "Swap" کلیک کنید. اگر ارز مورد نظر برای تبدیل کردن ETH و یا BNB (یا هر ارز بومی دیگر) باشد ابتدا از شما می‌خواهد تا حجم مورد نظر را Wrapped کرده و سپس معاملات خود را پیش ببرید. برای انجام این کار بر روی گزینه "Wrap ETH to WETH" کلیک کنید و سپس با پرداخت کمی کارمزد تراکنش خود را انجام دهید.

انجام معامله در صرافی وان اینچ

 

چگونه اسلیپیج را در صرافی غیر متمرکز وان اینچ تنظیم کنیم؟

اسلیپیج میزان لغزش قیمتی است که معامله‌گر برای انجام معامله خود می‌پذیرد؛ برای مثال اگر اسلیپیج بر روی 6 درصد باشد به این منظور است که معامله‌گر حاضر است تا 6 درصد از حجم دریافتی خود کاسته شود تا معامله انجام شود. برای تغییر میزان اسلیپیج بر روی گزینه تنظیمات کلیک کنید و سپس میزان اسلیپیج مورد نظر را تعیین کنید.

 

صرافی 1INCH از نقدینگی کدام پلتفرم برای انجام معاملات استفاده می‌کند؟

همانطور که گفته شد صرافی 1INCH به نقدینگی اکثر صرافی‌ها دسترسی دارد؛ زمانی که شما قصد انجام یک معامله را دارید وان اینچ در میان استخرهای نقدینگی تمام پلتفرم‌ها جستجو می‌کند و مناسب ترین نقدینگی برای انجام معامله را انتخاب می‌کند. در هنگام انجام معامله و در بخش اطلاعات بیشتر، قسمتی به نام "Route" قرار دارد که نشان می‌دهد جفت ارز انتخاب شده چه مسیری را برای تبدیل شدن طی می‌کند. به عنوان مثال برای تبدیل توکن Jerry به توکن 1INCH، این رمزارز ابتدا به BNB و سپس BNB به 1INCH تبدیل می‌شود. با کلیک بر روی گزینه کناری، پلتفرمی که از نقدینگی آن برای انجام معامله استفاده شده است (برای مثال صرافی پنکیک سواپ) نمایش داده می‌شود.

 

چگونه یک ارز را به لیست معاملات صرافی وان اینچ اضافه کنیم؟

صرافی وان اینچ از معاملات تقریباً تمام ارزها پشتیبانی می‌کند؛ برای اضافه کردن یک رمزارز ابتدا کانترکت آدرس آن را از سایت Coinmarketcap بردارید، بر روی گزینه + در پلتفرم 1INCH کلیک کنید و کانترکت ارز مورد نظر را در آنجا وارد کنید. سپس با کلیک بر روی گزینه "Import" ارز مورد نظر را به لیست معاملاتی اضافه کنید و به معامله آن بپردازید.

 

تفاوت Unlock و Infinity unlock چیست؟

یک پلتفرم غیر متمرکز برای آن که بتواند در هنگام انجام معامله دارایی کاربر را از کیف بردارد و ارز مورد نظر را به آن واریز کند، به دسترسی نیاز دارد. معمولاً پلتفرم‌های دیفای قبل از انجام معامله از شما دسترسی لازم را درخواست می‌کنند که معمولاً این کار با کلیک بر روی گزینه "Approve" انجام می‌شود. اما ارائه دسترسی به دو نوع "محدود" و "نامحدود" انجام می‌شود.

برای مثال وقتی قصد انجام معامله با 100 واحد ارز USDC را دارید وان اینچ از شما می‌پرسد که آیا میخواهید به صورت محدود و فقط برای 100 واحد USDC به پلتفرم دسترسی ارائه دهید یا برای کل موجودی ارز USDC که در کیف پول دارید. اگر به صورت نامحدود (Infinity) دسترسی ارائه دهید دفعات بعدی دیگر نیازی به پرداخت کارمزد برای ارائه دسترسی نیست؛ اما در مقابل امکان هک کیف پول توسط پلتفرم وجود دارد. در مقابل اگر دسترسی به صورت محدود ارائه شود هر بار برای انجام معامله باید کارمزدی برای Approve کردن پرداخت کنید، البته در این شرایط امنیت دارایی‌های شما بالاتر است.

 

اهمیت صرافی غیر متمرکز وان اینچ برای معامله گران Dex-Trading چیست؟

سبک معاملاتی دکس تریدینگ یکی از قدرتمندترین و جذاب‌ترین سبک‌های معاملاتی در بازار کریپتو است که فرصت‌های جذاب را زودتر از هر سبک دیگری در اختیار معامله‌گران قرار می‌دهد. در این سبک معامله‌گران در صرافی‌های غیرمتمرکز به دنبال پر پتانسیل ترین فرصت‌ها هستند و به همین دلیل مجبورند با بلاکچین‌ها و صرافی‌های خیلی زیادی سر و کار داشته باشند. صرافی 1INCH به عنوان یک تجمیع کننده، نقدینگی تمام صرافی‌ها را جمع می‌کند و به تعداد زیادی از صرافی‌های غیر متمرکز خدمات می‌دهد. این صرافی می‌تواند یک ابزار معاملاتی واحد برای دانشجوها و معامله‌گران DEX-Trading باشد و معامله‌گران می‌توانند تنها با کار کردن با این صرافی از دغدغه انتخاب شبکه و صرافی مورد نظر به دور باشند.

برای آشنایی با سبک نوین معاملاتی "DEX-Trading" بر روی این لینک کلیک کنید

 

رمز ارز 1INCH چیست؟

ارز دیجیتال 1INCH ارز حاکمیتی صرافی وان اینچ است و هولدرهای این توکن می‌توانند در حاکمیت و رای گیری‌های آن شرکت کنند. هولدرهای توکن 1INCH برای سهیم شدن در حاکمیت این پلتفرم ابتدا باید موجودی وان اینچ خود را در بخش "DAO" و قسمت "Stacking" استیک کنند تا با توجه به میزان ارز خود مقداری "Unicorn power" دریافت کنند. یونیکورن پاور، میزان قدرت کاربران در این پلتفرم را نشان می‌دهد، هر چقدر این میزان بالاتر باشد کاربر قدرت رای بیشتری دارد. پس از دریافت Unicorn power می‌توانند در قسمت "Delegate" از میزان قدرت حاکمیتی خود استفاده کنند و در کنارش سودآوری نیز داشته باشند.

رمز ارز 1inch

 

توکن 1inch را از کدام صرافی می‌توان خریداری کنیم؟

ارز 1INCH با استانداردهای مختلف بر بستر تعدادی از شبکه‌ها راه‌اندازی شده که کاربردی‌ترین آن بر بسترهای BSC و اتریوم است. این ارز را می‎‌توانید از صرافی غیر متمرکز 1INCH و اکثر صرافی‌های راه‌اندازی شده بر بسترهای اتریوم و زنجیره هوشمند بایننس تهیه کنید. علاوه بر آن اکثر صرافی‌های متمرکز از جمله صرافی MEXC، صرافی کوکوین، صرافی بایننس و... نیز از معاملات این رمزارز پشتیبانی می‌کنند. این رمزارز در تمام کیف پول‌هایی که از شبکه اتریوم یا زنجیره هوشمند بایننس پشتیبانی می‌کنند قابل ذخیره سازی است. از این نوع کیف پول‌ها می‌توان به کیف پول تراست ولت، کیف پول متامسک و کیف پول سیف پل اشاره کرد.

 

پاسخ به سوالات پرتکرار

در این مقاله به صورت کامل با صرافی وان اینچ آشنا شدیم و نحوه کار با آن را آموزش دادیم؛ این صرافی می‌تواند یکی از کاربردی‌ترین ابزارها برای معامله‌گران DEX-Trading باشد تا بتوانند تمام معاملات بر بستر تمام شبکه‌های کاربردی را تنها در یک صرافی پیش ببرند. در ادامه به تعدادی از سوال‌های پر تکرار پاسخ خواهیم داد.

 

آیا صرافی 1INCH امنیت لازم را دارد؟

قراردادهای هوشمند صرافی وان اینچ توسط 4 سازمان بازرسی (Audit) مختلف مورد بررسی قرار گرفته و توسط همه آن‌ها تایید شده است. این صرافی توجه زیادی بر پروتکل‌های امنیتی خود داشته و یک صرافی امن به حساب می‌آید.

 

صرافی غیر متمرکز وان اینچ از کدام شبکه‌ها پشتیبانی می‌کند؟

در زمان نگارش این مطلب، صرافی غیر متمرکز وان اینچ بر بستر 11 بلاکچین مختلف راه‌اندازی شده است. این شبکه‎‌ها عبارتند از : اتریوم، زنجیره هوشمند بایننس، پالیگان، آربیتروم، آپتیمیزم، فانتوم، آوالانچ، زد کی سینک، کلایتون، Gnosis و Aurora که وان اینچ از معاملات توکن‌های تمام این شبکه‌ها پشتیبانی می‌کند.

شبکه‌هایی که وان اینچ پشتیبانی می‌کند

 

در پلتفرم وان اینچ کارمزدها را با چه ارزی باید پرداخت کرد؟

برای انجام معاملات در صرافی‌های غیر متمرکز عمدتاً سه نوع کارمزد پرداخت می‌شود. کارمزد "LP fee" یا همان پاداش تامین کننده نقدینگی درصدی از معامله است که به عنوان پاداش به تامین کننده نقدینگی (مقداری از آن به خود پلتفرم) پرداخت می‌شود. کارمزد "Price impact" نیز نوعی کارمزد است که به عنوان بخشی از معامله از کاربر دریافت می‌شود تا نسبت قیمتی استخر حفظ شده و از آربیتراژ جلوگیری شود؛ هر دو این کارمزدها از میزان دریافتی کاربر کم می‌شود و نیازی به پرداخت با ارز خاصی ندارند. اما کارمزد شبکه کارمزدی است که برای تایید شدن تراکنش در شبکه پرداخت می‌شود و کاربر این کارمزد را باید با ارز بومی بلاکچینی که بر بستر آن فعالیت دارد پرداخت کند. برای مثال برای کار با شبکه اتریوم از کوین ETH و برای کار با شبکه BSC از کوین BNB در جهت پوشش کارمزدها استفاده می‌شود.

 

رقبای صرافی وان اینچ کدامند؟

وان اینچ یک صرافی غیر متمرکز است، اما با توجه به مزیت‌هایی که دارد نباید آن را با بقیه صرافی ‌های غیر متمرکز مقایسه کرد. صرافی 1INCH یک صرافی از نوع تجمیع کننده نقدینگی است و باید با پروژه‌های فعال در این دسته مقایسه شود. در حوزه دیفای پروژه‌های محدودی از نوع تجمیع کننده نقدینگی ایجاد شده‌اند و 1INCH یکی از بهترین آن‌هاست؛ در کنار وان اینچ صرافی غیر متمرکز Open ocean نیز عملکرد مشابه‌ای دارد و می‌توانیم آن را به عنوان بزرگترین رقیب وان اینچ در نظر داشته باشیم.

 

سوالات خود را می‌توانید در بخش "کامنت‌ها" و یا "پشتیبان تلگرامی سایت" مطرح کنید!!

به اشتراک بگذارید

کپی شد!

دیدگاهتان را بنویسید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد

۱۴۰۲/۰۲/۲۳ ۰۰:۲۷
امین
درود، شما در آخر گفتین اوپن اوسیان هم کارایی مشابهی و انجام میده و رقیبش میشه ... من فک میکردم رقیب اوپن اوسیان ارز بلور هستش
پاسخ

 
تیم پشتیبانی
سلام اون پلتفرم Open sea هست با open ocean فرق داره

بیتفا در شبکه های اجتماعی

بیتفا با حضور در شبکه های اجتماعی سعی دارد تا جدیدترین اخبار را در سریع ترین حالت ممکن به شما ارائه دهد. ما را در اینستاگرام ، تلگرام ، یوتیوب و آپارات دنبال کنید .

 
پشتیبانی